Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα > Οι φίλοι μας τα ζώα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-09, 00:08
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Κατοικίδιο: Ναι; Σκυλάκι ή Γατάκι;

Έχοντας ζήσει σε σπίτι με αυλή, όλα μας τα σκυλιά ή τα γατιά ήταν ελεύθερα και έξω από το σπίτι.
Ήμουν σκεπτική ως αντίθετη με την ιδέα ενός κατοικίδιου μέσα σε ένα διαμέρισμα. "Να είναι έξω, να παίζει, να τρέχει να κυνηγάει!"
Έτσι σκεφτόμουν.
Μια φίλη πρόσφατα μου έλεγε για το κατοικίδιό τους, ένα σκυλάκι ράτσας Μαλτέζ (το οποίο κατά τα λεγόμενά της δεν θα μπορούσε να ζήσει μόνο του έξω), ότι είναι πολύ ήρεμο, χαρούμενο και μεγάλη συντροφιά ειδικά για τα παιδιά της. Τα πιτσιρίκια μάλιστα έχουν αναλάβει και την φροντίδα του σκύλου, υγειινή, τροφή κτλ...

Άρχισα λοιπόν, να σκέφτομαι την ιδέα να αποχτήσω ένα κατοικίδιο οπότε να σας ρωτήσω...
  • Έχετε κατοικίδιο; Τι είναι; Τι προβλήματα σας δημιούργησε ή τι καταστάσεις έπρεπε να αντιμετωπίσετε;
  • Τι θα μου προτείνατε τελικά από την εμπειρία σας, σκυλάκι ή γατάκι; ή μήπως κάτι άλλο;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-09, 00:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το γατί το παίρνεις και το ξεχνάς.
Ανεξάρτητο, αυτοκαθαριζόμενο, θέλει μόνο χάδια, φαγητό, νερό και αλλαγή άμμου. Άντε και κανά κτηνίατρο που και που.
Ο σκύλος είναι άνθρωπος. Σαν μικρό παιδί. 3 φορές βόλτα την ημέρα έξω, μπάνιο κάθε 2 μέρες, φαγητό νερό, κούρεμα, εκπαίδευση, συνομιλία.
Προσωπικά ο σκύλος μου προσέφερε πολύ μεγαλύτερη συναισθηματική κάλυψη σε σχέση με τον ανεξάρτητο γάτο.
Συμπέρασμα : Αν έχεις ελεύθερο χρόνο , μεγάλο σπίτι, αυλή και μέρος να τον παίρνεις στις διακοπές πάρε σκύλο.
Αν όχι, πάρε γατούλα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
  #3  
Παλιά 22-04-09, 00:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
[*]Έχετε κατοικίδιο; Τι είναι; Τι προβλήματα σας δημιούργησε ή τι καταστάσεις έπρεπε να αντιμετωπίσετε;
Είχα! Συνολικά τέσσερα, δύο λυκόσκυλα γερμανικά, ένα κανίς μεσαίου μεγέθους και ενα κόκκερ σπάνιελ.

Η επιλογή του μαλτέζικου είναι καλή επιλογή. Θα πρόσθετα για το σπίτι ένα τερριέ (Irish Terrier, Cairn Terrie (μεγάλη φάση), Norwich Terrier κλπ), γκριφόν, κανίς και τα διαβολάκια τα κοκκερ.

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα μου προτείνατε τελικά από την εμπειρία σας, σκυλάκι ή γατάκι; ή μήπως κάτι άλλο;
Η επικοινωνία με τον σκύλο είναι μοναδική εμπειρία. Δεν μπορώ να κρίνω όμως αφού είμαι φανατικός σκυλάς
Μην ξεχνάς ότι η αγορά ενός ζώου, του οποιοδήποτε, σημαίνει δέσμευση εκ μέρους σου, να τους προσφέρεις τις άριστες συνθήκες διαβίωσης. Για τους σκύλους η καθημερινή βόλτα είναι το Α και το Ω. Θα πρέπει να έχεις ή να βρεις εναλλακτικούς τρόπους ώστε το σκυλί να μην περάσει την τραυματική εμπειρία ενός ξενώνα ζώων.
Επίσης θα πρέπει να ασχοληθείς μαζί του, ώστε να σε υπακούει τυφλά.

Εδώ θα είμαστε για βοήθεια
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
  #4  
Παλιά 22-04-09, 00:46
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αν είναι πολύ μωρό το ζώο, μπορεί να μάθει εύκολα από εμένα ή πρέπει να το εκπαιδεύσει κάποιος?
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-09, 09:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξαρτάται τι θέλεις να μάθει να κάνει.
Π.χ ο σκύλος μπορεί να μάθει από σένα τα βασικά , να περιμένει να βγείτε έξω, μέχρι να κάνει την ανάγκη του, να σου φέρνει το λουρί του, να φυλάει το σπίτι.
Τώρα αν θες κάτι πιο προχωρημένο μάλλον θες την βοήθεια ειδικού.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
  #6  
Παλιά 22-04-09, 14:25
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Σχεδόν ξέρω τι θέλω! Θέλω ένα σκυλάκι: μικρό, καφετί, ήρεμο στο χαρακτήρα, να μην έχει ανάγκη να βγαίνει 3 φορές έξω την ημέρα (γιατί τότε πιστεύω είναι καλύτερα να βρίσκεται σε αυλή), και να μην μαδάει.
Το σκεπτικό μου είναι, να είναι συντροφιά μέσα στο διαμέρισμα, αλλά να μην στεναχωριέται που θα είναι μέσα.
Επίσης η προοπτική του θα είναι να μένει πολλές φορές στη μαμά μου και ειδικά τα καλοκαίρια να μπορεί να μένει στην αυλή κ να κινείται ελεύθερο.
Επίσης να είναι ευχάριστο κ ήρεμο στο χαρακτήρα για να παίζει με τα μικρά ανιψάκια μου. Οπότε η εκπαίδευσή του θα έχει να κάνει με το να υπακούει το αφεντικό του για ησυχία, να μην φεύγει και επίσης να είναι φιλικό με τα παιδάκια.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-09, 15:24
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 13:42
Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!

Ενδιαφέρον το θέμα και οι απορίες...

Στο avatar μου, η Νέφυ (Νεφέλη).

Σε όλη σχεδόν την ζωή μου είχα σκυλιά, γατιά και πτηνά.

Κατέληξα να θέλω και να έχω σκυλάκι, γιατί είναι το πλέον επικοινωνιακό ζώο και αποκτά πολυεπίπεδη επαφή με τον άνθρωπο. Συντροφιά, φύλακας, εργασίας, κυνήγι. Δεν κυνηγώ, δεν χρειάζομαι φύλακα και δεν έχω γελάδια ή άλλα κοπάδια. Επομένως, το θέλω για συντροφιά.

Τη σκυλίτσα που έχω τώρα, την επέλεξα πολύ προσεκτικά, μετά από τις εμπειρίες που είχα με διάφορες ράτσες.

Επρεπε να επιλέξω ένα σκυλάκι με υποαλεργικές ιδιότητες, μικρόσωμο, με τα λιγότερα προβλήματα υγείας, κοινωνικό και έξυπνο, ώστε να εκπαιδεύεται εύκολα.. Να ζεί και πολλά χρόνια.... Τα μεγαλόσωμα ζουν το πολύ μέχρι 10-12 χρόνια...

Το ήθελα επίσης λευκό, για να μπορώ να εντοπίζω εύκολα ζωύφια και δερματικά προβλήματα..

Κατέληξα στα Westies (West Highland White Terrier), γιατί βολεύονται εύκολα σε διαμέρισμα χωρίς να έχουν πρόβλημα, είναι λευκό, δεν παθαίνει καρκίνους (αν στειρωθεί μικρό) και μπορεί να ζείσει μέχρι και 18 χρόνια.

Δεν μαδάει παρά ελάχιστα, θέλει μπάνιο κάθε 6 μήνες. Εχει διπλό τρίχωμα και αντέχει στο κρύο και την ζέστη. Επίσης, αν βρωμίσει, με ένα καλό βούρτσισμα....ξανασπρίζει! Ααα... και δεν μυρίζει καθόλου, όσο και να βρωμίσει.

Πέρα από την ετήσια υγειονομική εξέταση, χρειάζεται να το βουρτσίζω 2-3 φορές την εβδομάδα, για να μην κάνει κόμπους στο τρίχωμα. Οι κόμποι γίνονται εστίες μόλυνσης και αυτό ισχύει για όλα τα σκυλάκια.

Το μόνο πρόβλημα που έχω με την Νέφυ, είναι ο ...χαρακτήρας της.... είναι πεισματάρα και ...αναρχοαυτόνομη.... χούλιγκαν! Δεν κάνει καθόλου ζημιές δεν τα κάνει ποτέ μέσα στο σπίτι, ούτε καν στην βεράντα... Περιμένει υπομονετικά να την βγάλω (3 φορές οπωσδήποτε) και αν καθυστερήσω... με βρίζει!!!

Αυτά με την σκυλίτσα μου και την συγκεκριμένη ράτσα....

Πάντως, αν επιλέξετε να αγοράσετε κουταβάκι, προσοχή, μην το πάρετε από αλυσίδες petshop. Προτιμήστε ένα μικρό μαγαζάκι ζώων, ή ρωτήστε γνωστούς και φίλους να βοηθήσουν στην επιλογή και αγορά...

Και όταν τελικά το πάρετε, πρέπει να το πάτε σε λιγότερο από 24 ώρες σε κτηνίατρο, για έλεγχο ράτσας και υγείας.

Αν χρειαστείτε, εδώ θα είμαι και για άλλες πληροφορίες...

Χαιρετώ,
Γιώργος
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Inka για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
  #8  
Παλιά 22-04-09, 16:05
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Μου έλυσες κάποιες απορίες που είχα, πχ για το χρώμα δεν είχα σκεφτεί το θετικό που έχει το λευκό να βλέπεις προβληματάκια ή ζωύφια και με βούρτσισμα ξανασπρίζει!

Επίσης για το 3 φορές που πρέπει απαραίτητα να την βγάλεις έξω, είναι ημερήσιο αυτό; Γιατί η φίλη μου έχει ειδικό ύφασμα στην βεράντα, όπου πηγαίνει το σκυλάκι 2 φορές την ημέρα. Το ύφασμα αυτό δεν μυριζει καθόλου καθώς το αλλάζει κάθε μέρα. Το σκυλάκι βγαίνει έξω περίπατο συχνά άλλα όχι κάθε μέρα!

Θα κοιτάξω λοιπόν για τις ράτσες που έχουν αναφερθεί, τερριέ, γκριφόν, μαλτέζ να δω ποια ταιριάζει πιο πολύ σε μένα.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-09, 16:31
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έχω να πω ότι είστε ρατσιστές!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-09, 16:35
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
γιατί το λες?
μήπως γιατί κατά κάποιο τρόπο παραγκωνίσαμε τις γατούλες?
ή μήπως για τις ράτσες των σκύλων? Έχω να πω ότι πχ ένας μεγαλόσωμος σκύλος που χρειάζεται οπωσδήποτε περίπατο
3 φορες ημερησιώς δεν θα είναι στην προτίμηση μου γιατι δεν θα μπορώ να τον φροντίζω σωστα, κ θα δυστυχεί.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 22-04-09 στις 16:38
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-09, 16:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί το λες?
μήπως γιατί κατά κάποιο τρόπο παραγκωνίσαμε τις γατούλες?
Σε λίγο θα καταλάβεις Χριστίνα ότι όντως υπάρχει ρατσισμός εδώ μέσα και μάλιστα ρατσισμός του συλλόγου γατοφίλων "To μελωδικό νιάου".
(Aρχηγός ο Gildor και μέλη ο Amigos και η Νaias).

Όμως μην ανησυχείς εμείς είμαστε εδώ.



__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
  #12  
Παλιά 22-04-09, 17:03
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Είναι καταπληκτικές οι παραπάνω φώτο!! (να φτιάξουμε κ τον σύλλογο.. το γλυκό γαβ?! )

Και ήθελα να σε ρωτήσω, όταν είπες ότι είχες τέσσερα σκυλιά, εννοούσες κατά καιρούς ή ταυτόχρονα? Γιατί ταυτόχρονα το βρίσκω δύσκολο (το λέω εγώ που δεν έχω τέτοια εμπειρία σε διαμέρισμα)

Όσο για τις γατούλες.. με γατούλες μεγάλωσα μα ήταν έξω, στην αυλή πάντα, στο πατρικό μου σπίτι! Ανεξάρτητες αλλά και πολύ αγαπησιάρικες. Είχαμε φτάσει τα 14 γατιά, στην αυλή πάντα!!!

Τα πιο ήπια και τα πιο δεμένα μαζί μας, ήταν ο τζάτζαρος (θηλυκό παρακαλώ!) κ ο φίκος (αρσενικό αυτό!).

Κάθε μα κάθε πρωί μας πήγαιναν ως την εξώπορτα και κάθε μα κάθε μεσημέρι, πήγαιναν πάλι στην εξώπορτα κ μας περίμεναν να γυρίσουμε απο το σχολείο (μαθητές είμασταν τότε με τον αδελφό μου) ή τη δουλειά ( για τους γονείς μου)! Ήξεραν το ωράριο ολονών μας!

Τότε που είχαμε τα πολλά γατιά, είχαμε κ τη Νόρμα (σκυλίτσα) που τα πήγαινε μια χαρά μαζί τους, κοιμόντουσαν κ μαζί. Εξαγριώθηκε και δεν ήθελε τα γατιά μόνο όταν απέχτησε μωρά! Τότε μάλιστα δεν ήθελε κανένα μας κοντά, μόνο το αφεντικό της δηλ ο αδελφός μου μπορούσε να την πλησιάσει πιο πολύ για να την φροντίσει.

Οπότε είναι εξίσου αγαπητά για μένα
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-09, 17:14
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λίγο θα καταλάβεις Χριστίνα ότι όντως υπάρχει ρατσισμός εδώ μέσα και μάλιστα ρατσισμός του συλλόγου γατοφίλων "To μελωδικό νιάου".
(Aρχηγός ο Gildor και μέλη ο Amigos και η Νaias).


Και για να σοβαρευτούμε...

Το ερώτημα είναι: Τί είδους σχέση θέλουμε και επιλέγουμε να έχουμε με το (όποιο) ζωάκι βάλουμε στο σπίτι και τη ζωή μας;

1ον: σχέση Εξάρτησης; (βλ. σκύλο)
2ον: σχέση περισσότερο Ισότιμη; (βλ. γατούλα!!! )

Είναι η "οπτική" και τί εκφράζει τον/την καθένα/μία...γενικότερα
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
  #14  
Παλιά 22-04-09, 17:23
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Σχέση αγάπης θα έλεγα. Απο εκεί ξεκινάω κ θέλω να δω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για το ζώο.

Αν επιλέξουμε να το βάλουμε στο σπίτι μας μέσα, αναγκαστικά για το ζώο θα γίνει εξάρτησης. Δηλ αυτό θα εξαρτάται από εμάς είτε είναι γατούλα είτε είναι σκυλάκι. Τουλάχιστον να είναι όσο πιο "εύκολα" κ "ευχάριστα" για το ζώο.

Τώρα όταν το ζώο είναι έξω, πάλι χρειάζεται τη φροντίδα μας κ εξαρτάται από εμάς, αλλά έχει πιο πολλές ελευθερίες. Δεν ξέρω αν αυτο κάνει τη σχέση "ισότιμη".

Η αλήθεια είναι μέχρι να τεθεί το παραπάνω, την σχέση την είχα στο μυαλό μου σαν επικοινωνία, χαρά κ αγάπη προς το ζώο, με τις καταλληλότερες, καλύτερες για αυτο συνθήκες.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-04-09, 17:39
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχέση αγάπης θα έλεγα. Απο εκεί ξεκινάω κ θέλω να δω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για το ζώο.

Αν επιλέξουμε να το βάλουμε στο σπίτι μας μέσα, αναγκαστικά για το ζώο θα γίνει εξάρτησης. Δηλ αυτό θα εξαρτάται από εμάς είτε είναι γατούλα είτε είναι σκυλάκι. Τουλάχιστον να είναι όσο πιο "εύκολα" κ "ευχάριστα" για το ζώο.

Τώρα όταν το ζώο είναι έξω, πάλι χρειάζεται τη φροντίδα μας κ εξαρτάται από εμάς, αλλά έχει πιο πολλές ελευθερίες. Δεν ξέρω αν αυτο κάνει τη σχέση "ισότιμη".

Η αλήθεια είναι μέχρι να τεθεί το παραπάνω, την σχέση την είχα στο μυαλό μου σαν επικοινωνία, χαρά κ αγάπη προς το ζώο, με τις καταλληλότερες, καλύτερες για αυτο συνθήκες.
Τα ζώα σίγουρα είναι εξαρτημένα από τον άνθρωπο και από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εξάρτηση υπάρχει και η εξουσία του ανθρώπου προς αυτά.

Τα σημεία που θα ήθέλα να εστιάσω είναι ο βαθμός εξάρτησης του κάθε ζώου αφενός και αφετέρου η ανάγκη του ανθρώπου να έχει μια περισσότερο ή λιγότερο εξαρτητική σχέση (έστω και) με το ζωάκι που θα επιλέξει (όχι τυχαία για μένα...)
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
christi (22-04-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.