Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-06, 09:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Χαλβάς Σιμιγδαλένος

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
να εισαι καλα λενα σε ευχαριστω πολυ.
αν και για χαλβα θα προτιμουσα την συνταγη του σπιτικου σιμιγδαλενιου αν
την ξερεις φυσικα
φιλικα
Παρών!

Ο σιμιγδαλένιος χαλβάς παίζει το σύστημα 4-3-2-1

2 ποτήρια σιμιγδάλι χοντρό
1 ποτήρι λαδάκι

Για το σιρόπι
3 ποτήρια ζάχαρη
4 ποτήρια νερό

Πρόσθεσε μια καλή χούφτα κουκουναράκια

Σε ένα βαθύ τηγάνι καβουρδίζουμε το σιμιγδάλι και το γυρίζουμε με μια σπάτουλα συνέχεια να μην μας πιάσει (και δεν σου αρέσουν τα καμένα) όταν ξεκινήσει να παίρνει ένα καστανόξανθο χρώμα ρίχνει το λάδι και το ανακατεύουμε καλά.

Σε μια κατσαρόλα βράζουμε το σιρόπι μέχρι να κάνει ένα πολύ ελαφρό δέσιμο (να κομπιάζουν ελάχιστα οι σταγόνες).

Στο τηγάνι ρίχνουμε και τα κουκουνάρια ή αν δεν έχουμε καθαρισμένα αμύγδαλα ή αν δεν έχουμε δεν πειράζει ντε.

Ρίχνουμε το καβουρδισμένο σιμιγδάλι μέσα στο σιρόπι και γυρίζουμε συνέχεια μέχρι να 'πιει' όλο το υγρο.

Σκεπάζουμε το χαλβά με μια πετσέτα και μετά από δέκα λεπτά το βάζουμε σε μικρές ή μεγάλες φόρμες και το σερβίρουμε.

Αυτή η γνήσια Σμυρναϊκή συνταγή της Γιαγιάς μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-06, 12:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile χαλβας

νασαι καλα στελακο ευχαριστω πολυ

ξεκιναω για την κουζινα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-06, 13:41
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαλβαδιάσματα...

Λοιπόν φίλε Papa
Η συνταγή του Στελίκου είναι η σωστή και αδιαμφισβήτητη Σμυρναίικη. But,
υπάρχει και η θεωρία πως τα φαγητά του άρπα-κόλλα πετυχαίνουν θαυμάσια. Όταν έχω ξαφνικούς επισκέπτες και άδειο ψυγείο, με σώζει η λύση του χαλβά σε δέκα λεπτά. Μου φτάνει ένα πακέτο χοντρό σιμιγδάλι και Μια κούπα σπορέλαιο. Τα υπόλοιπα : Ζάχαρη+νεράκι+κανέλλα+κουκ υναράκι και λίγο μέλι, υπάρχουν έτσι κι αλλιώς σε μόνιμη βάση στο σπίτι.

Σε μέτρια κατσαρόλα ει δυνατόν αντικολλητική,βάζεις ένα φλυτζάνι καλαμποκέλαιο και μόλις πάρει να κάψει, όχι να καπνίσει, ρίχνεις το σιμιγδάλι σου, ανακατεύοντας διαρκώς για να μη σβωλιάσει. Αρχίζει και σκουραίνει σιγά-σιγά, οπότε του ρίχνεις τρία ποτηρια νεράκι της βρύσης και ενά+μισό ποτήρι ζάχαρη. Στο ανακάτεμα μπορεί να σου ζητήσει και λίγο νερό παραπάνω. Είναι θέμα εμπειρίας και διαίσθησης (είδες πόσο κατατοπιστικές είναι οι συνταγές)!
Γίνεται πιό αρωματικός αν προσθέσεις τρεις κουταλιές μέλι. Και πιό γλυκός βεβαίως. Τα υπόλοιπα, κανέλλα/κουκουνάρι ή αμυγδαλα ασπρισμένα, σηκώνουν πύρ κατα βούλησιν. Εκείνο που έχει σημασία είναι να γυρίζεις συνεχώς την κουτάλα μέχρι να έρθει και να ομογενοποιηθεί τόσο η ζύμη, ώστε να κολλήσει πάνω της και να περιστρέφεται μαζί της. Τότε είναι έτοιμος ο χαλβάς.
Τον μπατάρεις σε όποια φόρμα ή ταψάκι όσο είναι ζεστός γιατί μετά δεν παίρνει σχήμα. Και έχεις αποφασίσει από την αρχή κιόλας, αν προτιμάς πιτσιλισμένα μανίκια ή καμένα μπράτσα, οπότε πράττεις αναλόγως.
Χρειάζεσαι 10 λεπτά και κάτι, πάνω απ' το μάτι της κουζίνας και δυο ώρες παρα κάτι, με το vetex
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-06, 14:43
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile χαλβας

νασαι καλα και σε ευχαριστω παρα πολυ...
σαφως πιο κατατοπιστικη απο τον στελιο
και μου κανεις την ζωη ευκολοτερη..

ερωτησις..το σπορελαιο εχει σχεση με την ταχυτητα της εκτελεσης;
αν ειναι ελαιολαδο αλλαζει τιποτα (πλην γευσης και οσμης δηλαδη)

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-06, 16:55
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελίκο, δεν σου παραγνωρίζω τη συνταγή...

Είναι η πιό παραδοσιακή, η δική σου. Απλώς έχω μάθει μερικά μικροκόλπα που διευκολύνουν μέσα στον πανικό της κουζίνας. Ματς-Μουτς.

Στο σπορέλαιο τώρα. Είναι απλώς πιό ελαφρύ στη γεύση. Όπως αντικαθιστούμε το βούτυρο στα κεικς και το λάδι στην ταραμοσαλάτα, έτσι το χρησιμοποπιούμε και στον χαλβά. Αλλά αν προτιμας λαδάκι, δεν σου χαλάω εγώ χατήρι με τίποτα. Τότε όμως θα πασπαλίσεις με λίγο παραπάνω κανελλίτσα.
Α, και μερικοί, ραντίζουν στο τέλος και με λίγο πορτοκαλόνερο (όπως καταβρέχαμε παλιά τα ασιδέρωτα). Τώρα, αν θελήσεις να μάθεις και γι αυτό, θα σου κοστίσει κάτι-τις παραπάνω.

mama-liria
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-06, 17:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σπορέλαιο τώρα. Είναι απλώς πιό ελαφρύ στη γεύση.
Ναι το ξέρω ότι είναι πιο ελαφρύ στην γεύση δεν είμαι τόσο ελαφρύ στην χοληστερίνη μας. Την ίδια ώρα που καβουρδίζεις τον χαλβά με το σπορέλαιο σου, αυτό διασπάτε και γίνεται κακό για την υγεία όλων μας.

Λίγο λοιπόν πιο έντονη παραδοσιακή γεύση παρά περισσότερα εμφράγματα :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-06, 17:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλε Papa
Η συνταγή του Στελίκου είναι η σωστή και αδιαμφισβήτητη Σμυρναίικη. But,
υπάρχει και η θεωρία πως τα φαγητά του άρπα-κόλλα πετυχαίνουν θαυμάσια.
Ο Χαλβάς και όλα τα φαγητά και γλυκά είναι θέμα γούστου, περί ορέξεως που λένε ουδείς λόγος, όμως οι δύο παρασκευές έχουν εκ διαμέτρου αντίθεση φιλοσοφία.
Το καβουρδισμένο σιμιγδάλι θα απορροφήσει αμέσως το νερό και το αποτέλεσμα σου θα είναι μάλλον γέμιση από γαλακτομπούρεκο παρά Χαλβάς :-) Δηλαδή θα έχουμε έναν χαλβά σε πολύ κρεμώδη υφή που εμένα δεν μου αρέσει. Η άλλη λύση η παραδοσιακή προσφέρει την γεύση του σιμιγδαλιού σαν οντότητα στην γλώσσα και η ζάχαρη θα έχει απορροφηθεί από το σιμιγδάλι δεν θα είναι δίπλα του.

Δεν μειώνω την συνταγή σου, απλά δίνω όσο μπορώ πιο παραστατικά τις δύο γεύσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-06, 11:10
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάποια ιδέα για το πως γίνεται αυτός ο χαλβάς που είναι μαστιχωτός;
Αυτός ντε που μοιάζει με τσίχλα στην υφή;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-06, 13:29
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μαστιχωτός

Ο προσδιορισμός "μαστιχωτός" δεν με βοηθάει να καταλάβω ποιον ακριβως εννοείς αλλά ίσως να πρόκειται για τον χαλβά Φαρσάλων (σαπουνέ). Αυτόν προσπάθησα να τον πετύχω μια φορά, ποντάροντας στην κρίση μου καθαρά, διότι ούτε βρήκα συνταγή πουθενά, ούτε σου την εξηγούν όσοι τον φτι'αχνουν. Είναι μόνο οι επαγγελματίες.
Θα σου δώσω την συνταγή του κολλοχαλβά, από ένα τετράδιο του 1912. Στο σπίτι μας, αποτελεί παράδοση στα οικογενειακά τραπεζώματα.

Χαλβας με κόλλα - νισεστέ (σήμερα, κορν φλάουρ).
3 ποτήρια νερό
2 ποτήρια ζάχαρη
1 ποτήρι βούτυρο γάλακτος
1 ποτήρι κόλλα
λίγα κουκουνάρια ή ασπρισμένα αμύγδαλα
κανελλα για το πασπάλισμα.

Διαλύουμε την κόλλα στο νερό και την ενσωματώνουμε με τη ζάχαρη και το βούτυρο. Γυρίζουμε συνεχώς στην κατσαρόλα, να μην πιάσει (στο ντι πι, που λέγαμε). Είναι έτοιμος, όταν έχει πήξει κι έχει πάρει ένα χρώμα ...βαζελινί. Τον φορμάρουμε πάραυτα και μόλις κρυώσει τον πασπαλίζουμε με τα παραπάνω.
Αυτόν λοιπόν το χαλβά, τον φορμάρισα σε αντικολλητικό ταψάκι και τον έβαλα στους 180 με 200 (ανάλογα με την ποσότητα) στο φούρνο. Εκεί, ψήνεται μέχρι να πάρει τη σκουρόχρωμη όψη του χαλβά Φαρσάλων και να καραμελώσει η επιφάνειά του.
Τώρα, αν ο μαστιχωτός που λες, είναι άλλος, μικρή είμαι ακόμα, μαθαίνω κι εγώ!
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Στο site hungry.gr βρήκα μια παρασκευή Χαλβά Φαρσάλων, δεν την ξέρω δεν την έχω κάνει απλά σας την παραθέτω :

Χαλβάς Φαρσάλων εύκολος
Υλικά
1/2 κούπα αμύγδαλα ξασπρισμένα και κομμένα σε φλούδες (πωλούνται έτοιμα) ή καρύδια
1 κούπα βούτυρο κατσικίσιο
2 κούπες νισεστές
3 κούπες ζάχαρη
4 κούπες νερό (ίσως και λίιιγο παραπάνω)

Ετοιμασία
Σε μια λεκανίτσα διαλύουμε το νισεστέ στο νερό, προσθέτουμε τη μισή ζάχαρη και ανακατεύουμε.
Βάζουμε την κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά να λιώσει το βούτυρο, ρίχνουμε την υπόλοιπη ζάχαρη και ανακατεύουμε συνέχεια με ξύλινη κουτάλα.
Προσθέτουμε και τον ξηρό καρπό.
Μόλις το μείγμα αρχίσει να σκουραίνει και να καραμελώνει (γίνεται καφέ και πυκνώνει), αποσύρουμε γρήγορα από τη φωτιά.
Προσθέτουμε λίγο-λίγο το μείγμα του νισεστέ. (Αν η καραμέλα ξαφνικά από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας σκληρύνει, μην ανησυχείτε, θα λιώσει και θα ομογενοποιηθεί το μείγμα, αρκεί να ανακατεύουμε διαρκώς.
Ξαναβάζουμε την κατσαρόλα στη φωτιά και ανακατεύουμε διαρκώς. Σιγά-σιγά το μείγμα θα αρχίσει να παίρνει μορφή ζελέ και στο τέλος θα γίνεται όλο και πιο διαφανές.
Οταν δείτε ότι το μείγμα έχει γίνει ομοιόμορφο στην υφή και το χρώμα,το απλώνετε στα γρήγορα σε ένα αντίστοιχο ταψί (γρήγορα γιατί άπαξ και απομακρυνθεί από τη φωτιά στερεοποιείται). Εμείς σε αυτό το σημείο τον τρώμε.
Αν θέλετε κρούστα: Πασπαλίζετε με άφθονη ζάχαρη και καίτε με καμινέτο ή σε δυνατό γκριλ ή αλείφετε λίγο βούτυρο, πασπαλίζετε με άφθονη ζάχαρη, καλύπτετε κολλητά με λαδόκολλα και ψήνετε στο φούρνο στους 200°C για 20 λεπτά.

Πηγή : hungry.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-06, 13:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ψάχνω πάρα πολύ καιρό να βρω συνταγή ή τρόπους παρασκευής για τον Χαλβά που στα παιδικά μας χρόνια τον λέγαμε πολίτικο και που δυστυχώς σήμερα αποκαλούν κακώς τον σιμιγδαλένιο.

Ο γνήσια πολίτικος χαλβάς ήταν κάτι σαν ένα μαντολάτο πάχους 7-10 εκατοστών, με κρούστα πάνω κάτω αλλά είχε την γέμιση περίπου του μαντολάτου, με πολλά αμύγδαλα και σε πολύ συμπαγή μορφή.

Τον πούλαγαν δύο μεγάλης ηλικίας άνθρωποι, πλανόδιοι, και το έκοβαν με ένα μυστρί και ένα σφυράκι.

Με ένα πενηνταράκι (50λεπτο δηλαδή της εποχής) μας έκοβε ένα κομμάτι και ήταν απίστευτης νοστιμιάς.
Πυκνά συχνά η Γιαγιά μου ζήταγε να της αγοράσω αυτόν τον χαλβά και τον ευχαριστιόταν πάρα πολύ.

Δυστυχώς αυτόν τον χαλβά τον έχω πετύχει μόνο στην Κωνσταντινούπολη, πουθενά αλλού και θα ήθελα να ξέρω πως στο καλό γίνεται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-06, 14:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτός για τον οποίο μιλάω είναι σαν τον κλασικό νηστίσιμο χαλβά από ταχίνι, απλά έχει μία μαστιχωτή υφή. Τραβάς δηλαδή ένα κομμάτι και καταλήγεις απλά να τεντώνεις τον χαλβά μέχρι που να βρεθεί ένας καλός χριστιανός να τον κόψει κάπου για να μην γεμίσεις το δωμάτιο...
Τελευταία φορά τον είχα φάει στο σπίτι της Oasis...
Τζενού; Μία βοήθεια για το πως λέγεται ο χαλβάς;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-08, 12:42
xristiana Ο χρήστης xristiana δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-08 12:42
Ερώτηση για συνταγή

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΧΑΛΒΑ ΣΙΜΙΓΔΑΛΕΝΙΟ ΣΤΟ ΤΑΨΙ. Η ΓΙΑΓΙΑ Μ ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ. ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-08, 20:58
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
επίσης μπορείτε άφοβα να κόψετε 1 μέρος ζάχαρη και να γίνει 1-2-2-4 αν δεν θέλετε να βγεί πολύ γλυκο ΄(και 1-2-2-5 για πιο "μαλακο" χαλβά)
και το κλού: κάπου διάβασα και πρόσθεσα και 1 μέρος ταχίνι (μαζί με το σιρόπι)
αρκετά ενδιαφέρων συνδιασμός..........
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-08, 01:16
stavros2008 Ο χρήστης stavros2008 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-09 19:18
Φύλο: Άντρας
εμενα δεν μου αρεσει ο χαλβας ο σιμιγδαλενιος,αλλα μια φορα πηγα σε μια φιλη μου κ η μητερα της ηθελε να μου δωσει να φαω χαλβα.της ειπα πως δεν μου αρεσει κ μου λεει εκεινη ''το δοκιμασες πως μπορεις να ξερεις αν ειναι ωραιο?'' κ λεω μαλλον εχει δικιο κ μου φερνει ενα μικρο μπολ το οποιο μεσα ειχε χαλβα σιμιγδαλενιο με σοκολατα.ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟ κ φυσικα πηρα την συνταγη,οποιος την θελει μπορω να του την πω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.