Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-06, 10:19
Το avatar του χρήστη amiridis
amiridis Ο χρήστης amiridis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-08 12:10
Φύλο: Άντρας
Red face Blog σχετικό με φαγητά/συνταγές/γαστρονομία

Αγαπητοι Ξένιε, Moderators και υπόλοιπα μέλη,

Πριν γνωρίσω την AcroBase και ειδικότερα το Gourmet, ξεκίνησα ένα blog σχετικό με την αγαπημένη μου ασχολία: Το φαγητό. Το blog είναι σε εμβρυικό στάδιο αλλά σκοπεύω να το εμπλουτίσω. Μεταξύ άλλων δημοσιεύω κάποιες συνταγές που είτε μου αρέσουν, είτε είναι κλασσικές και σιγά σιγά θέλω να τις συλλέξω ή τις δοκιμάζω ο ίδιος και σε κάποιες από αυτές επισυνάπτω φωτογραφίες ή και βίντεο.

Ανακαλύπτοντας αυτό το φόρουμ (Gourmet) βρήκα μια πολύτιμη πηγή πληροφοριών. Όπως κερδίζω διαβάζοντας τις χρήσιμες δημοσιεύσεις, έτσι θα ήθελα να συμβάλλω και εγώ. Όμως, θα ήθελα να ξεκαθαριστεί ένα θέμα από τώρα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις αργότερα:

Όταν δημοσιεύω μια συνταγή στο blog μου σημαίνει ότι την βρήκα κάπου, την δοκίμασα, πιθανώς πρόσθεσα τη δική μου δημιουργικότητα, την αξιολόγησα, κάποιες φορές έβγαλα φωτογραφίες/βίντεο της διαδικασίας ή/και του αποτελέσματος και τέλος, ανέφερα την πηγή μου και αν υπάρχουν διάφορα ιστορικά και άλλα στοιχεία.

Το Gourmet είναι αναπόφευκτα μια ακόμη πηγή πληροφορίας που θα μπορούσε να αποτελέσει για μένα έναυσμα για να προσθέσω περιεχόμενο και στο δικό μου blog. Επίσης, θα μπορούσε το ίδιο το Gourmet, αν κρίνει ότι το blog μου δεν είναι άλλο ένα από τα πολλά που κυκλοφορούν, να αναφέρεται σε αυτό όποτε θεωρείται χρήσιμο.

Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, εάν συμφωνείτε να χρησιμοποιώ το Gourmet σαν πηγή, όπως και να αναφέρω στις δημοσιεύσεις μου το blog μου όταν αυτό βοηθάει στις συζητήσεις μας.

Για παράδειγμα - αναφέρομαι στην τελευταία δημοσίευση του Ξένιου - θα ήθελα να δοκιμάσω τη συνταγή του σιμιγδαλένιου χαλβά. Αν θα το κάνω και αν θα προσθέσω τη συνταγή στο blog μου, θα αναφέρω την πηγή μου.. ότι δηλαδή, είδα την αρχική συνταγή εδώ και δημοσιεύθηκε από τον Ξένιο. Επίσης θα ψάξω να βρω ιστορικά στοιχεία διότι βλέπω για παράδειγμα ότι ο Ξένιος έκανε μια αναφορά στη Σμύρνη κλπ.

Τι λέτε; Ποια είναι η γνώμη σας; Αυτό που δε θέλω να γίνει, επειδή θέλω να συμμετέχω γενικότερα στην AcroBase, είναι να με παρεξηγήσετε και να νομίσετε ότι εκμεταλλεύομαι το περιεχόμενο μονομερώς. Αν βρείτε συνταγές που σας αρέσουν και στο δικό μου blog, θα χαρώ να αναφερθείτε σ'αυτές.

Το blog το ξεκίνησα επειδή αγαπώ αυτό το θέμα.

Πέτρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-06, 10:29
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αν και δεν είναι δικό μου θέμα, μια τέτοια απόφαση, αναρωτιέμαι.

Πώς μπορεί κανείς να αρνηθεί, μια τόσο ευγενικά διατυπωμένη πρόταση;

Είμαι σίγουρος πως ο Στέλιος θα συμφωνήσει.

Μπράβο Πέτρο για τη συμμετοχή σου, την όρεξή σου (όχι στο φαϊ... ) και βέβαια, για το blog σου.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-06, 10:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amiridis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι λέτε; Ποια είναι η γνώμη σας; Αυτό που δε θέλω να γίνει, επειδή θέλω να συμμετέχω γενικότερα στην AcroBase, είναι να με παρεξηγήσετε και να νομίσετε ότι εκμεταλλεύομαι το περιεχόμενο μονομερώς.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα Πέτρο να μεταφέρεις ότι θέλεις από το Gourmet :-) Θα είναι χαρά μας κιόλας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-06, 16:24
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Delivery συνταγων

Πετρο κι εγώ μαζί σου. Όποτε χρειαστείς ανταλλαγή πληροφοριών, μερικοί λένε οτι κάτι ξέρω από κουζίνα μεριά.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.