Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Kαταναλωτής
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-09, 20:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σάββατο 11 Απριλίου 2009 Μποϊκοτάζ στις καφετέριες

Όπως όλοι γνωρίζετε στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας πιάνουν τα οπίσθια(!!!) υπερχρεώνοντας τα ροφήματα, κερδοσκοπώντας εις βάρος των απλών καταναλωτών.

Ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού ειναι στα 3 ευρώ, ενώ ο καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.

Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα, που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών το υπηρεσιών, δεν ξεπερνούν ούτε κατά το ήμισυ των παραπάνω "ελληνικών" τιμών.

Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ - τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησης των Ελλήνων, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.

Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους. Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης, ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-09, 21:02
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης, ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους>>

δεδομένου ότι δεν βρίσκει κανείς τραπεζι να καθίσει στα καφέ, δεν νομίζω ότι έχουν κανενα λόγο να ρίξουν τις τιμές. Ακόμη και αν πετύχει το μπουκοτάζ τη συγκεκριμένη ημέρα, δεν πιστεύω ότι θα ιδρ'ωσει το αυτί κανενός όταν είναι μόνιμα εντελώς γεμάτες.
Απλώς οι Έλληνες είμαστε σπάταλοι σαν λαός, και χαλάμε το μισθό σε καφέδες αντί να μαζεύουμε πεντάευρα στην τράπεζα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην elbereth για αυτό το μήνυμα:
Archmage (04-04-09)
  #3  
Παλιά 04-04-09, 09:34
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνω απολυτα με τον Στελιο για το Μπουκοταζ στις 11 Απριλιου...Κανεις μη πιη κεινη την μερα καφε ή παραγωγα του...Θα μπορουσαμε να πιουμε Ουζακια ...ή μπυρες....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολο σε προιοντα που δεν καταναλωνω γινεται μπουκοταζ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-09, 12:47
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Σήμερα που έχει 4 και όχι 11, δεν πάμε για κανέναν Ακροκαφέ;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-09, 12:50
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα που έχει 4 και όχι 11, δεν πάμε για κανέναν Ακροκαφέ;
Νωρίς νωρίς το θυμήθηκες όμως
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-09, 22:15
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
δεδομένου ότι δεν βρίσκει κανείς τραπεζι να καθίσει στα καφέ, δεν νομίζω ότι έχουν κανενα λόγο να ρίξουν τις τιμές. Ακόμη και αν πετύχει το μπουκοτάζ τη συγκεκριμένη ημέρα, δεν πιστεύω ότι θα ιδρ'ωσει το αυτί κανενός όταν είναι μόνιμα εντελώς γεμάτες.
Κι επιπλέον

- τα μαγαζιά δε μπορούν να μειώσουν τις τιμές γιατί έχουν πολλά λειτουργικά έξοδα, φόρους και τέλη που πληρώνουν. Κοινώς, για να μην μπαίνουν μέσα, ή θα φθηνύνουν λίγο τον καφέ, ή θα μειώσουν πολύ την ποιότητά του. Αυτό το έχω διαπιστωσει και από γραφόμενα σε άλλο φόρουμ από ιδιοκτήτη, και από έναν επαγγελματία προσωπικά.

- Το μποϋκοτάζ δεν έχει τόσο πολύ νόημα σε κάτι που δεν είναι μονοπώλιο και έχει τόση αφθονία και ποικιλία... Πόσο μάλιστα όταν υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν φθηνές (σχετικά) τιμές. Αυτούς γιατί να τους μποϋκοτάρει κανείς;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-09, 22:16
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
P.S. IMHO τα παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-09, 00:00
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρεπει να τον συνηθίζουμε τον καφέ στο σπίτι ,και στο πλαστικό ποτήρι....
Με την απαγόρευση του καπνίσματος,για μερικούς (αν οχι για τους πιο πολλούς) απο εμάς στους δημόσιους χώρους,θα δείτε τι προσφορές θα εχουν τα καφέ....
Στον ένα φραπέ,δώρο μια ποικιλία με ούζο.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-09, 15:01
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ωραια.....μια μερα μπουκοταζ ειναι... γιατι οχι??
αλλωστε υπαρχουν πολλες λυσεις κ τροποι να περασουμε καλα, ειδικα για οσους βγαινουν Σαββατο βραδυ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-04-09, 15:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Εμένα πάντως το γεγονός ότι δεν έχω δει πουθενά αλλού ακριβότερο καφέ μου λέει ότι κάποιοι με κοροϊδεύουν. Και ο μόνος τρόπος να αλλάξει κάτι είναι οι πελάτες να σταματήσουν να πηγαίνουν σε μαγαζιά που τους κλέβουν.

Δυστυχώς πολλοί ιθαγενείς θεωρούν ότι ο καφές στο Κολωνάκι ανεβάζει το ιματζ τους, διότι πώς να το κάνεις, παίρνουν λίγη λάμψη αν κάτσουν δίπλα στο Μάκη ή τη Τζούλια. Συνεπώς...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-04-09, 16:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω ειχα πιει φρεντο διπλα στο Δημοσθενη Βεργη (Κολωνακι παντα)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-04-09, 16:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο μόνος τρόπος να αλλάξει κάτι είναι οι πελάτες να σταματήσουν να πηγαίνουν σε μαγαζιά που τους κλέβουν.
Κοίτα, όλα είναι θέμα αντοχής τσέπης.
Εφόσον τα έξοδά σου είναι λιγότερα από τα έσοδά σου πας όπου θέλεις.
Όταν οι ανάγκες σου όμως και ο προϋπολογισμός που έχεις για το κάθε τι αλλάζει τότε δεν πας για καφέ στο Κολωνάκι αλλά στα Εξάρχεια !

Πάντως , βλέπω ότι στο μαγαζί του πατέρα μου (Αγροτικά προϊόντα), μέχρι και πέρσι μας ακρίβαιναν τα προϊόντα κάθε εβδομάδα 2 με 3 %.
Φέτος, χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα από πλευράς παραγωγής, οι τιμές είναι σταθερές από τότε που ακούστηκαν τα περί οικονομικής κρίσης αφού ο κόσμος αγοράζει μόνο τα απαραίτητα.
Άρα κάποιοι μας δουλεύουν χοντρά.

Επίσης όταν θα σταματήσουν τα δάνεια να πέφτουν γιατί θα έχουν εξαντληθεί οι υποθήκες από τα ακίνητα που είχαν αφήσει οι γονείς στους καλομαθημένους νέους (και τα οποία τα χρησιμοποιούσαν για να παίρνουν δάνεια και να αποπληρώνουν τις πιστωτικές), μόλις λοιπόν οι κατασχέσεις δεν θα μπορούν να απορροφηθούν και να πέφτουν οι τιμές στα ακίνητα, τότε να δεις τι σημαίνει κρίση και αν θα πηγαίνει κανείς για καφέ στο Κολωνάκι ή στο καφενεδάκι της γειτονίας του ή θα τον ψήνει με το γκαζάκι στο σπίτι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.