Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-09, 09:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αγάπη ειναι ....



Είπαν :

Είναι ανώφελο να μιλάς γι’ αγάπη, γιατί η αγάπη έχει τη δική της γλώσσα και μιλάει από μόνη της. Πάολο Κοέλο

Αν αγαπάς και υποφέρεις, αγάπα περισσότερο. - Βίκτωρ Ουγκώ

Αγάπη είναι, πάνω απ’όλα να χαρίζεις τον εαυτό σου. Jean Anouilh

Δεν θέλω να ζήσω, θέλω ν’αγαπήσω πρώτα και να ζήσω παρεμπιπτόντως. Zelda Fitzgerald

Η αγάπη είναι η πρωτομαγιά της καρδιάς. Benjamin Disraeli

Η αγάπη είναι μια μαγευτική απάτη την οποία ο άνθρωπος δέχεται με την καλή του θέληση." Αλέξανδρος Πούσκιν

Η αγάπη είναι ο μόνος τρόπος. Νίκος Εγγονόπουλος

Η αγάπη είναι ο σεβασμός στη ζωή." Άλμπερτ Σβάιτσερ

Η Αγάπη συγχωρεί, υπομένει, πονά, συμπάσχει, χαίρεται, τρελαίνεται, και όλα αυτά με φλόγα. Όταν κάθε σημάδι αυταρέσκιας μέσα μας πεθάνει, και μείνει μόνο η θέληση να δοθούμε ολοκληρωτικά σε έναν φίλο, τότε η ψυχή εντελώς γυμνή καταφλέγεται από ευτυχία και αγάπη φλογίζοντας όλους όσους είναι γύρω μας. Άγνωστος

Η αγάπη φωτίζει με τη λάμψη του παραμυθιού την καθημερινότητα." Σέλλευ

Λίγο βαστάει ο θυμός όσων αγαπούν πραγματικά. Μένανδρος

Αγάπα για να ζήσεις, ζήσε για ν'αγαπάς. Διονύσιος Σολωμός

Χρόνια Πολλά
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 14-02-09 στις 09:54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-09, 09:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ
Μία ομάδα επαγγελματιών ερεύνησε ένα δείγμα παιδιών 4-8 ετών ως προς την ερώτηση :«Τι σημαίνει αγάπη». Οι απαντήσεις ήταν οι εξής:

Τόνια 6 ετών: Όταν η γιαγιά μου έπαθε αρθρίτιδα δεν μπορούσε να βάψει τα νύχια των ποδιών της γιατί δεν μπορούσε να σκύψει. Έτσι της τα έβαφε ο παππούς μου παρότι και αυτός είχε αρθρίτιδα στα χέρια του».

Ρεββέκα 8 ετών: Όταν κάποιος σε αγαπά ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του.

Βασίλης 4 ετών: Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλο.

Κάρολος 5 ετών: Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητήσεις να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του.

Χριστίνα 6 ετών: Αγάπη είναι αυτό πού σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη.

Λευτέρης 4 ετών: Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε.

Δανιήλ 7 ετών: Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις συνέχεια να είσαι μαζί με τον άλλο και να μιλάτε. Η μαμά μου κι ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία.

Αιμιλία 8 ετών: Η αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα, αν σταματήσεις το άνοιγμα θα ακούσεις την αγάπη.

Πάνος 7 ετών: Αν θέλεις να μάθεις ν’ αγαπάς καλύτερα πρέπει να ξεκινήσεις από ένα φίλο πού μισείς.

Νίκη 6 ετών: Υπάρχουν δύο είδη αγάπης. Η αγάπη των ανθρώπων και η αγάπη του Θεού. Αλλά ο Θεός τα έχει φτιάξει και τα δύο.

Τζένη 8 ετών: Η αγάπη είναι όταν λες σε ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα.

Έλλη 7 ετών: Η αγάπη είναι σαν το γέρο και τη γριά πού μετά από τόσα χρόνια πού γνωρίζονται είναι ακόμα φίλοι.

Θωμάς 6 ετών: Κατά τη διάρκεια του ρεσιτάλ πιάνου μου μ΄έπιασε φόβος πάνω στη σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος πού το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος.

Μαρία 8 ετών: Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ’ όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο.

Κλαίρη 6 ετών: Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στο μπαμπά την καλύτερη μερίδα φαί.

Ελένη 5 ετών: Η αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά αξύριστο και βρώμικο και πάλι πιστεύει ότι είναι ωραιότερος κι απ’ τον Ρόμπερτ Ρέντφορντ.

Χρήστος 7 ετών: Αγάπη είναι όταν το σκυλάκι σου, σου γλύφει το πρόσωπο ακόμα κι αφού το άφησες μόνο του όλη μέρα.

Μαριάννα 4 ετών: Ξέρω ότι η αδελφή μου μ’ αγαπά γιατί μου δίνει όλα τα ρούχα της ακόμα κι αν πρέπει να βγει έξω και να αγοράσει άλλα.

Λάμπρος 4 ετών: Αφήνω την μεγαλύτερη αδελφή μου να με πειράζει γιατί η μαμά λέει ότι με πειράζει επειδή μ’ αγαπάει. Κι μετά εγώ πειράζω την μπέιμπι σίτερ γιατί την αγαπάω.

Αλεξάνδρα 4 ετών: Όταν αγαπάς κάποιον οι βλεφαρίδες σου ανοιγοκλείνουν και βγάζουν αστεράκια.

Κατερίνα 7 ετών: Αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά στην τουαλέτα και δεν σιχαίνεται.

Μάρκος 6 ετών: Δεν πρέπει να λες σ’ αγαπώ αν δεν το εννοείς. Αλλά αν το εννοείς πρέπει να το λες συνέχεια γιατί οι άνθρωποι ξεχνάνε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-09, 09:52
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Η αληθινή αγάπη έρχεται ήσυχα, χωρίς λάβαρα και πυροτεχνήματα. Αν ακούτε καμπάνες, να πάτε να κοιτάξετε τα αφτιά σας, Εριχ Σίγκαλ

Αγάπη είναι να είμαστε χαζοί μαζί, Πολ Βαλερί

__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-09, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μιας και μιλάμε για την γιορτή των ερωτευμένων, ας αναφερθούμε και στον ... έρωτα στα χρόνια της ύφεσης, όπως το παρουσιάζει η Καθημερινή


Συμβουλές για να μην είναι αιτία διαζυγίου, το χρέος.

Μελέτες και στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι σχεδόν οι μισοί γάμοι καταλήγουν σε διάλυση εξαιτίας της οικονομικής στενότητας. Έτσι, σε μια εποχή που η παγκόσμια οικονομία είναι σε άσχημη κατάσταση και οι άνεργοι αυξάνονται συνεχώς, είναι απαραίτητες μερικές συμβουλές για να μην χωρίσετε λόγω της οικονομικής κρίσης.


Παρά τη μείωση του ποσοστού των διαζυγίων τις τελευταίες δύο δεκαετίες, οι σύμβουλοι γάμου αναφέρουν ότι πολλά διαζύγια έχουν ως αίτιο την κακή διαχείριση χρημάτων.

Σύμφωνα με ειδικούς διαχείρισης χρέους και συμβούλους γάμου η συζήτηση και η αποταμίευση είναι πολύ βασικά για να σώσουν ένα γάμο. ΄Ετσι, έχει μεγάλη σημασία πριν από κάθε αγορά να υπολογίζετε επακριβώς το οικονομικό περιθώριο, ώστε να ξέρετε πότε και αν μπορεί να γίνει μια αγορά.

Τα μέρη του προϋπολογισμού είναι τα έσοδα και τα έξοδα. Τα έσοδα αποτελούνται από το μισθό, τα μπόνους, τις αμοιβές, τα δώρα Χριστουγέννων-Πάσχα, τα επιδόματα κ.λ.π Τα έξοδα κατατάσσονται σε τρεις μεγάλες κατηγορίες: πάγια, τρέχοντα και περιστασιακά. Τα πάγια έξοδα είναι αναπόφευκτα έξοδα που πρέπει να καταβάλλονται σε δεδομένες χρονικές στιγμές όπως φορολογία, ενοίκιο, ασφάλιση, τόκοι κ.λπ.

Αξίζει να σημειωθεί, όσον αφορά την αποταμίευση, ότι στην Ελλάδα τα ελληνικά νοικοκυριά δεν αποταμιεύουν και έχουν τα χαμηλότερα ποσοστά στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Έτσι, όπως καταδεικνύουν επίσημα στοιχεία του υπουργείου Οικονομίας που δημοσίευσε η εφημερίδα Καθημερινή τον Μάιο, για κάθε 100 ευρώ του διαθέσιμου εισοδήματος του ελληνικού νοικοκυριού το 2007, αποταμιεύθηκαν μόλις 1,9 ευρώ.

Παρακάτω παρουσιάζονται μερικές συμβουλές διαχείρισης οικογενειακού προϋπολογισμού, επειδή ο μήνας του μέλιτος δεν κρατά για πάντα.

-Εξόφληση των γαμήλιων δαπανών. Το χρέος μεγαλώνει όσο καθυστερεί η αποπληρωμή του, καθώς τα επιτόκια βρίσκονται σε ανοδική τροχιά. Είναι σημαντικό να υπολογίσετε όλα τα χρέη που έχετε ως ζευγάρι και να αναπτύξετε ένα σχέδιο αποπληρωμής. Χρήσιμα είναι τα οnline εργαλεία, όπως το www.mvelopes.com ή το bankrate.com.

-Δημιουργία του κατάλληλου συστήματος αποπληρωμής. Δεν έχει σημασία αν το ανδρόγυνο έχει συμφωνήσει να πληρώνει τους λογαριασμούς του από ένα κοινό ταμείο, αρκεί, ωστόσο, να εξοφλούνται στην ώρα τους. Τα νέα ζευγάρια συνήθως αργούν να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους επειδή δεν έχουν οργανώσει για το ποιος θα πληρώνει τι.

Οι συνολικές πληρωμές δανείων (καταναλωτικών, προσωπικών, αγοράς αυτοκινήτου και πιστωτικών καρτών και στεγαστικών) δε πρέπει να ξεπερνούν το 40% περίπου του συνολικού διαθεσίμου εισοδήματος. Επίσης, τα πάγια κόστη ενός σπιτιού (πχ. λογαριασμοί κοινής ωφέλειας, έξοδα συντήρησης σπιτιού κλπ) δε πρέπει να ξεπερνούν το 30% των μεικτών αποδοχών ενός νοικοκυριού.

Η χρέωση έστω και μικρών σε μεγάλα υπόλοιπα πιστωτικών καρτών, αυξάνει κατακόρυφα τα έξοδα και τις δαπάνες για την εξυπηρέτηση του χρέους. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει το μηνιαίο χρέος (δάνεια, υπόλοιπο πιστωτικών καρτών, λογαριασμοί) να ξεπερνάει το 60% του καθαρού μηνιαίου μισθού.

-'Εμφαση στη φήμη.Χρειάζεται ένα καθαρό ιστορικό αποπληρωμής πιστωτικών καρτών ή δανείων για να μπορείτε να αγοράσετε το πρώτο σας αυτοκίνητο ή σπίτι ως οικογένεια. Αν ο ένας από τους δύο συζύγους έχει καθαρό ιστορικό και ο άλλος όχι, τότε διατηρήστε το χρέος σας ξεχωριστά και εκείνος που έχει που έχει καλό προφίλ μπορεί να βοηθήσει το άλλον να καλυτερεύσει την εικόνα του ή να τον ενθαρρύνει να ξεκινήσει ένα πρόγραμμα αποπληρωμής.

-Ξεχωριστοί τραπεζικοί λογαριασμοί. Δημιουργήστε τρεις ξεχωριστούς λογαριασμούς, μια κάθε σύζυγο και έναν κοινό όπου θα τοποθετούνται χρήματα και από τους δύο για την κάλυψη κοινών εξόδων.

-Συζήτηση. Τα νέα ζευγάρια πρέπει να κάνουν πολλές συζητήσεις για τους οικονομικούς τους στόχους. Συνήθως δημιουργούνται προστριβές όταν δεν έχει καταρτιστεί οικογενειακός προϋπολογισμός. Έτσι, κανονίστε από κοινού ένα ελάχιστο ποσό που θα μπορεί ο καθένας να ξοδεύει. Ακόμη και αν ο ένας σύζυγος είναι σπάταλος και άλλος όχι, κανονίστε κάποια συνάντηση μέσα στο μήνα, ώστε να γνωστοποιηθεί και στον άλλον το πόσο των εσόδων και των ποσό των εξόδων.

-Αποταμίευση. Σημαντικότερη συμβουλή είναι το ζευγάρι να αποταμιεύει τουλάχιστον τον έναν μισθό. Επειδή τα περισσότερα ζευγάρια, όταν παντρεύονται, συνήθως, δεν μοιράζονται τα έξοδα ούτε προβληματίζονται για τη μελλοντική τους οικονομική καθώς ο πρώτος χρόνος του γάμου είναι ο πιο ευτυχισμένος έστω και με λιγότερα χρήματα.

Ένας εύκολος αλλά μη ορατός τρόπος για την εξοικονόμηση χρημάτων είναι η περικοπή 1.000 ευρώ από τις ετήσιες δαπάνες των διακοπών. Η επιλογή φθηνότερων τουριστικών προορισμών είναι μια λύση η οποία με σταθερό το χρονικό διάστημα των ημερών ανάπαυσης, χαμηλώνει αρκετά τον οικογενειακό προϋπολογισμό.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από Reuters
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-09, 17:07
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεωρώ πως το τελειότερο ορισμό στο τι ειναι αγάπη τον δίνει ο Απόστολος Παύλος..

«1 Εάν ταίς γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. 2 και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμι. 3 και εάν ψωμίσω πάντα τα υπάρχοντά μου, και εάν παραδώ το σώμά μου ίνα καυθήσωμαι, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ωφελούμαι. 4 Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται, ου φυσιούται, 5 ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, 6 ου χαίρει επί τή αδικία, συγχαίρει δε τή αληθεία· 7 πάντα στέγει, πάντα πιστεύει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. 8 Η αγάπη ουδέποτε εκπίπτει. είτε δε προφητείαι, καταργηθήσονται· είτε γλώσσαι, παύσονται· είτε γνώσις, καταργηθήσεται.» (Κορινθ. Α 13, 1-8)

Μετάφραση: «1Aκόμα κι αν ήξερα να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα είχα γίνει χαλκός που αντηχεί ή τύμπανο που κάνει θόρυβο. 2 Κι αν είχα το χάρισμα της προφητείας και κατανοούσα όλα τα μυστήρια και κατείχα όλη τη γνώση, κι αν είχα όλη την πίστη, έτσι που να μετατοπίζω βουνά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα ήμουν ένα τίποτε. 3 Κι αν ακόμα έκανα όλα τα υπάρχοντά μου τροφή για τους πεινασμένους, κι αν παρέδιδα το σώμα μου να καεί στη φωτιά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, δε θα με είχε ωφελήσει σε τίποτε. 4 Η αγάπη μακροθυμεί, επιζητά το αγαθό, η αγάπη δε ζηλεύει, η αγάπη δεν καυχιέται για όσα κάνει, δεν υπερηφανεύεται, 5 δε σκέπτεται άπρεπα, δεν ζητά ανταπόδοση, δεν θυμώνει, δεν υπολογίζει το κακό που της κάνουν, 6 δε χαίρεται για την αδικία, αλλά μετέχει στη χαρά για την επικράτηση της αλήθειας. 7 Πάντοτε καλύπτει, πάντοτε πιστεύει, πάντοτε ελπίζει, πάντοτε υπομένει. 8 Η αγάπη δεν σβήνει ποτέ, ακόμη κι αν είτε οι προφητείες καταργηθούν, είτε οι γλώσσες πάψουν να υπάρχουν, είτε η γνώση καταργηθεί.»
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to maralin For This Useful Post:
christi (14-02-09), kanaria (14-02-09), mystakid (14-02-09), Xenios (14-02-09)
  #6  
Παλιά 14-02-09, 17:32
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Σήμερα μπορεί να είναι η ημέρα των ερωτευμένων, αλλά υπάρχουν τόσοι άνθρωποι στη ζωή μας που ειναι φίλοι μας κ τους αγαπάμε.

Έτσι εγώ αυτή τη μέρα την αφιερώνω στις φίλες κ τους φίλους μου εντός κ εντός άκρο.

Να είστε καλά! Χρόνια πολλά!!

__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 14-02-09 στις 18:02
Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Gildor (14-02-09), kanaria (14-02-09), maralin (16-02-09), mystakid (14-02-09), Naias (14-02-09), Xenios (14-02-09)
  #7  
Παλιά 14-02-09, 18:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και από μένα στα online φιλαράκια.

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
maralin (16-02-09)
  #8  
Παλιά 15-02-09, 01:32
xtapodaki1970 Ο χρήστης xtapodaki1970 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-02-09 17:17
αγαπη ειναι

μετα απο εναν δυσκολο χωρισμο και χιλιαδες προβληματα να πιστευεις ακομα
σ αυτην ..

βραδυ αγιου βαλεντινου και ειμαι ευτυχισμενη και ασ γεμιζουν την αγαλια μου τετραποδες χουρχουριστες φατσουλες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-09, 16:50
vasia97 Ο χρήστης vasia97 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-09 16:54
Φύλο: Γυναίκα
poli oraia ta loyloydia soy...kai sygnomi poy rotao alla pou ta afieroneis..ego tha ta afierona se ena poli steno m filo..to AGORI mou!!!elpizo na mou apantiseis
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-09, 16:52
vasia97 Ο χρήστης vasia97 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-09 16:54
Φύλο: Γυναίκα
gia emena agapi einai oti kalitero iparxei ston kosmo...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-09, 10:46
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Το νησί...
ένα συναισθηματικό παραμύθι




Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε ένα νησί στο οποίο ζούσαν όλα τα συναισθήματα. Εκεί ζούσαν η Ευτυχία, η Λύπη, η Γνώση, η Αγάπη και όλα τα άλλα συναισθήματα.

Μια μέρα έμαθαν ότι το νησί τους θα βούλιαζε και έτσι όλοι επισκεύασαν τις βάρκες τους και άρχισαν να φεύγουν.

Η Αγάπη ήταν η μόνη που έμεινε πίσω. Ήθελε να αντέξει μέχρι την τελευταία στιγμή. Όταν το νησί άρχισε να βυθίζεται, η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια.

Βλέπει τον Πλούτο που περνούσε με μια λαμπερή θαλαμηγό. Η Αγάπη τον ρωτάει: «Πλούτε, μπορείς να με πάρεις μαζί σου;», «Όχι, δεν μπορώ» απάντησε ο Πλούτος. «Έχω ασήμι και χρυσάφι στο σκάφος μου και δεν υπάρχει χώρος για σένα».

Η Αγάπη τότε αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια από την Αλαζονεία που επίσης περνούσε από μπροστά της σε ένα πανέμορφο σκάφος. «Σε παρακαλώ βοήθησέ με» είπε η Αγάπη. «Δεν μπορώ να σε βοηθήσω Αγάπη. Είσαι μούσκεμα και θα μου χαλάσεις το όμορφο σκάφος μου» της απάντησε η Αλαζονεία.

Η Λύπη ήταν πιο πέρα και έτσι η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει από αυτή βοήθεια. «Λύπη άφησέ με να έρθω μαζί σου». «Ω Αγάπη, είμαι τόσο λυπημένη που θέλω να μείνω μόνη μου» είπε η Λύπη.

Η Ευτυχία πέρασε μπροστά από την Αγάπη αλλά και αυτή δεν της έδωσε σημασία. Ήταν τόσο ευτυχισμένη, που ούτε καν άκουσε την Αγάπη να ζητά βοήθεια.

Ξαφνικά ακούστηκε μια φωνή: «Αγάπη, έλα προς τα εδώ! Θα σε πάρω εγώ μαζί μου!». Ήταν ένας πολύ ηλικιωμένος κύριος που η Αγάπη δεν γνώριζε, αλλά ήταν γεμάτη από τέτοια ευγνωμοσύνη, που ξέχασε να ρωτήσει το όνομά του. Όταν έφτασαν στην στεριά ο κύριος έφυγε και πήγε στο δρόμο του.

Η Αγάπη γνωρίζοντας πόσα χρωστούσε στον κύριο που τη βοήθησε, ρώτησε την Γνώση: «Γνώση, ποιος με βοήθησε»; «Ο Χρόνος» της απάντησε η Γνώση. «Ο Χρόνος;;» ρώτησε η Αγάπη. «Γιατί με βοήθησε o Χρόνος;»

Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία της είπε: «Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η Αγάπη».


Μάνος Χατζιδάκις
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
The Following 7 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
amigos (25-02-09), Diamond (25-02-09), HelenA (25-07-09), maralin (26-02-09), mystakid (25-02-09), papa (25-02-09), Xenios (25-02-09)
  #12  
Παλιά 25-02-09, 11:34
mhtsos2007
Guest
 

ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ

Η δύναμη χωρίς την αγάπη σε κάνει επιθετικό.

Η τιμή χωρίς την αγάπη σε κάνει ψηλομύτη.

Το καθήκον χωρίς την αγάπη σε κάνει κακόκεφο.

Η ευθύνη χωρίς την αγάπη σε κάνει αδίστακτο.

Η δικαιοσύνη χωρίς την αγάπη σε κάνει σκληρό.

Η αλήθεια χωρίς την αγάπη σε κάνει κριτικό.

Η ανατροφή χωρίς την αγάπη σε κάνει ατίθασο.

Η εξυπνάδα χωρίς την αγάπη σε κάνει πονηρό.

Η ευγένεια χωρίς την αγάπη σε κάνει υποκριτή.

Η τάξη χωρίς την αγάπη σε κάνει σχολαστικό.

Η γνώση χωρίς την αγάπη σε κάνει τυραννικό.

Η περιουσία χωρίς την αγάπη σε κάνει τσιγκούνη.

Η πίστη χωρίς την αγάπη σε κάνει φανατικό.

Αλίμονο σε κείνους που τσιγκουνεύονται την αγάπη.

Αυτοί φταίνε, όταν ο κόσμος αυτοδηλητηριασθεί.

Τι είδους, λοιπόν, ζωή κάνεις, όταν δεν μπορείς Ν' ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ;


http://www.xrysalogia.gr/agaph.html
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to For This Useful Post:
HelenA (25-07-09), maralin (26-02-09), mystakid (25-02-09)
  #13  
Παλιά 25-02-09, 16:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία της είπε: «Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η Αγάπη»....
...κι όταν αυτή είναι έμπρακτη κι όχι θεωρητική, η αξία της δεν μένει μέσα στον χρόνο... αλλά όντας υπέρχρονη, μπορεί να μας πάει κάπου παραπάνω, όπως φαίνεται από την παραβολή των τριών φίλων ...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
maralin (26-02-09)
  #14  
Παλιά 27-02-09, 10:39
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μικρό απόσπασμα από συνέντευξη του πάντα εκκεντρικού Γούντι Άλεν :

- Τι θεωρείτε σημαντικότερο πράγ­μα στη ζωή σήμερα;

«Τον αέρα;..» (η αίθουσα τραντάζε­ται στα γέλια)

- Μια πρόχειρη λίστα των σημα­ντικότερων πραγμάτων.

«Τέσσερα πράγματα. Πρώτα η υγεία. Θυμάμαι τον πατέρα μου που το έλε­γε και εγώ γελούσα. Είχε δίκιο. Η γνώ­ση δεύτερη, το χρήμα τρίτο και η αγά­πη, νομίζω, είναι το τέταρτο».

- Το χρήμα πάνω από την αγάπη;

«Το χρήμα είναι εξαιρετικά σημαντι­κός παράγοντας, πολύ σημαντικότε­ρος απ’ όσο πίστευα νεότερος. Για την αγάπη έχω καταλήξει ότι, αν έχεις υγεία, γνώση και οικονομική ευχέ­ρεια, σε γενικές γραμμές μπορείς να τη βρεις. Τουλάχιστον έχεις καλές πι­θανότητες. Η αναζήτηση της αγάπης είναι εξίσου διασκεδαστική όσο και η ανεύρεση της».
(Απόσπασμα συνέντευξης στο ΒΗΜΑ, 18/11)

Μοναδικός –όπως πάντα- Γούντι Άλεν. Αν και πολλοί θα πουν: η αγάπη βοηθάει στη καλή (ψυχική κυρίως) υγεία, μπορεί να φέρει και τη γνώση (κατά το γνωστό: μαθαίνουμε από τα λάθη μας…και όχι μόνο..) και μερικές φορές μπορεί να φέρει και την οικονομική ευχέρεια (βλέπε προικοθήρες!?..). Μόνο που αυτό δεν είναι αγάπη αλλά αποστείρωση!
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-09, 11:02
Μάνος Ο χρήστης Μάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-04-09 16:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=3tODa6cbYp4


ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ........!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάνος : 27-02-09 στις 11:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.