Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Χιούμορ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-06, 17:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα κουτάκια

Μιά φορά και έναν καιρό ήταν ένας Sysop. Είχε ένα κομπιούτερ κάπου στα βάθη της ζούγκλας της Φωκίωνος. Σε αυτό το κομπιούτερ είχε συνδεδεμένα κάποια κουτάκια που με την σειρά τους ήταν και αυτά συνδεδεμένα σε ένα μεγάαααααλο δίκτυο που ονομαζόντανε ΠΟΤΕ. Κατά καιρούς αυτά τα κουτάκια επικοινωνούσαν με άλλα και συζητούσαν στην δική τους γλώσσα. Οι ψιλές φωνούλες τους ηχούσαν χαρούμενες μέσα στο διαμέρισμα του κύριου Sysopα και αυτός με την σειρά του ήταν χαρούμενος που τα κουτάκια του είχαν παρέα και ας μην μπορούσε να μιλήσει αυτή τη γλώσσα. Από τη φυλή αυτού του sysop μόνο λίγοι μπορούσαν να επικοινωνήσουν απευθείας με τα κουτάκια ξεγελώντας τα και κάνοντάς τα να νομίζουν ότι μιλάνε με άλλα κουτάκια, αλλά ως εκεί. Αυτό άλλωστε είναι άσχετο με την ιστορία μας.
Ο καιρός πέρασε και ο Sysop αποφάσισε ότι ήταν καιρός να στείλει τα κουτάκια μακριά και να γίνει ένα με ένα ακομα μεγαλύτερο δίκτυο! Ήταν καιρός για τα κουτάκια να βρούν τον δρόμο τους. Ετοίμασε λοιπόν τα πράγματά τους, έβαλε στη βαλιτσούλα τους τα manuals τους, τα έντυσε καλά με τα καινούργια φελιζόλ κουτάκια τους και τα έστειλε μακρυά. Δεν πέρασε πολύς καιρός όμως και τα κουτάκια λείψανε από τον καλό Sysop. Σκέφτηκε λοιπόν να κάνει κάτι για να τα ευχαριστήσει. Τι να κάνει λοιπόν.Άνοιξε φύκι για σούσι!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-08-06 στις 18:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-06, 18:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond
Τι να κάνει λοιπόν.Άνοιξε φύκι για σούσι!
Εγώ ίσως και να μην είχα και πολύ αντίρρηση να με δείχνεις να φτιάχνω σούσι (με τον δικό μου τρόπο). Μόνο που στο βιντεάκι ήταν και άλλα άτομα τα οποία δεν ρωτήθηκαν αν ήθελαν να φαίνονται ιδιωτικές τους στιγμές στο web.

Επειδή αυτά τα άτομα ΔΕΝ χάρηκαν καθόλου με την ιδέα και που αν δεν ήταν τόσο φιλικά θα μπορούσαν ακόμα και να μας τρέχανε στα δικαστήρια, (και θα είχαν όλο το δίκαιο μαζί τους), καλό θα ήταν, να σκεφτόμαστε σοβαρά πριν κάνουμε τέτοιες ενέργειες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-06, 21:35
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορώ να πώ οτι σε 2 στα 2 περιστατικά ο συσοπάστορας (απο το ιστοκάστορας; ) έχει ανταπεξέλθει δυναμικά σε (μη ηθελημένες, ομολογουμένως) απόπειρες παραβίασης προσωπικών δεδομένων και πνευματικών δικαιωμάτων.

Ως εκ τούτου και δεδομένου του χιουμοριστικού (ποιου; ) πνέυματος που με διέπει, έχω σοβαρές σκέψεις να αρχίσω να κάνω προσπάθειες να τον εντάξω στο Marvel Universe (η στο DC Universe, οποιο προτιμάτε) ως "Τιμωρσύσοπα", τιμωρό και εκδικητή των εν δυνάμει προκαλούντων ποινικές διώξεις ενεργειών των χρηστών.

(Κατα τα άλλα, ήταν σωστή η ενέργεια σου Στελιο, αλλα απλά είχα πολύ χρονο να ξοδεψω γράφοντας βλακειούλες )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-06, 13:49
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παλιές taglines

Πόσες έχουμε χρησιμοποιήσει; Πόσες έχουμε δημιουργήσει οι ίδιοι; Ιδού λοιπόν αυτές που κατάφερα να μαζέψω μέσα από κάποιο αρχαίο Backup.
Τα ονόματα και οι χαρακτηρισμοί έχουν διαγραφεί αλλά νομίζω πως οι παλιοί δεν θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημμα.

Γυναίκα τρέχα! Το παιδί μας .....ιασε από το κακό του!
"Εγώ είμαι ένας απλός χρήστης των Windows 95!" ....... - Acro 20/09/96
Οι χρήστες δεν κάνουν ποτέ τίποτα! Τα Pc έχουν προηγούμενα μαζί τους!
Και αφήστε τους τεχνικούς στον πόνο τους πιά!
Και μετά σου λένε να μην γκρινιάζεις!
"Είναι απλά μία πρόσκληση σε γεύμα!" είπε η γάτα στο καναρίνι...
Οταν φυσάει τα δέντρα βρέχουν (R) ......
Είμαστε δυόόόό είμαστε τρείίίίς είμαστε χίλιοι δεκατρείίίς!
- Τι έπαθες βρε Διονύση; ***SLAP*** (........ 30/5/98)

Αυτό μπορεί να δημιουργήσει και ένα κουίζ, κάτι σαν συμπληρώστε τα κενά!
Για να δούμε... Υποπτεύομαι ότι θα βάλω κάποιους στην μπρίζα να σκάβουν σε παλιά backup τους για να βρούν τα δικά τους.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-06, 14:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν φυσάει τα δέντρα βρέχουν (R) ......
Aυτο ειναι του Trellou

Εγω εχω προχειρο το δικο μου αρχειο και δε χρειαζεται να ανατρεξω. Το κακο ειναι οτι οι περισσοτερες δικες μου ειναι δυσνοητες για το ευρυ κοινο εφοσον εχουν αναφορες σε γνωστα παιχνιδια της δεκαετιας του 90
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-06, 15:29
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
http://www.bedroomlan.org/~alexios/w..._taglines.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-06, 12:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Περί Φαραώ modems και γνωστών συσόπων....

Κι όμως υπάρχουν ελπίδες..

Το τμήμα επιστημονικών ερευνών του ΣΥ.ΜΕ.ΑC (ΣΥνδικατο ΜΕλων ACrobase) μετά από επίπονες έρευνες του στο Ι.Τ.Ε.Δ. (Ινστιτούτο Τεχνολογικών Ερευνών Δάφνης) με αυτό το αποκλειστικό άρθρο- προσφορά στην Acrobase και τα μέλη του, γκρεμίζει ένα μακροχρόνιο μύθο που βασανίζει τους χρήστες των modems.

Όπως όλοι γνωρίζουμε, τα αρχικά στελέχη της HAYES (εταιρίας που καθιέρωσε τα standards στην επικοινωνία υπολογιστών), χρηματοδοτούνταν απο ομάδα φανατικών Αιγυπτιολόγων, μερικοί από τους οποίους είχαν προσβληθεί απο την κατάρα των Φαραώ. Αυτοί ήταν βαρύτατα επηρεασμένοι από τα 3 θετικά ιόντα (+++) του φωσφόρου, μια από τις προσμίξεις στο διάλυμα Νατρίου μέσα στο οποίο φυλάσσονταν τα σώματα των Φαραώ για 70 ημέρες πριν ταφούν.

Σύμφωνα με σύγχρονους ερευνητές της μούμιας του Τουταγχαμών που πέθανε σε ηλικία μόλις 18 χρονών κάτω από μυστηριώδεις συνθήκες, τα 3+ εικάζεται ότι συμβόλιζαν την προσωρινή κατάσταση του θανάτου πριν την αναγέννηση `Ετσι εύκολα διαφαίνεται η ταυτόσημη λειτουργία αυτής της συμβολοσειράς σήμερα και πριν 4000 χρόνια.

Αναλυτικότερα, η διακοπή που προκαλούν τα 3+ δεν είναι θανάσιμη αλλά υπάρχουν ελπίδες. Αν δώσετε αμέσως τα μυστικιστικά σύμβολα ΑΤΟ0 (Αναγεννήσου ΤΟυταγχαμων σε 0 sec.) to modem θα σταματήσει τις διαδικασίες αποσύν(δ/θ)εσης και θα επαναδραστηριοποιηθεί. Σε περίπτωση που δεν θέλετε την αναγέννηση αλλά την μουμιοποίηση του modem σας δώστε ATH0 (Abadon The Hamodrakiliki in 0 sec).

Kαλό θα ήταν πριν ξεκινήσετε την διαδικασία να κρεμάσετε στο modem μια αρμαθιά σκόρδα, κατα προτίμηση από την δέξια όχθη του Νείλου. Οι συγγραφείς αυτού του άρθρου δεν φέρουν ουδεμία ευθύνη για ότι θα συμβεί σε εσάς στην οικογένεια σας, τους απογόνους, και το modem σας.

Noble Μουμιολογος / Χαμοδρακολόγος PhD
Handsome Φαραωλόγος / Μodemoλόγος PhD

Eυχαριστίες

Special thanks στην Α.Μ. Φαραώ Χέοπα για την παραχώρηση της πυραμίδας και του modem του, στον παλιόφιλο Ιντυ Τζοουνς Junior, και στον Τουταγχαμών (οι φίλοι τον φωνάζουν Τουτυ)

Θα επανέλθουμε!...

4/1/1989

Σχόλιο :

Αυτά τραβούσε ένας άμοιρος σύσοπας τόσα χρόνια….
Ζητώ συγνώμη που οι πιο νέοι δεν καταλαβαίνουν το νόημα, αναφέρεται στις πρώτες εποχές με modems.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.