Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-09, 01:33
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αλέξης ο Μάχιμος !

Μου το στείλαν σε chain mail, δεν εχω λόγο να το αμφισβητήσω γιατί το είχα και εγώ υπόψη μου. Στα λόγια όλοι καλοί είμαστε. Καλό είναι να πρεσβεύεις το νέο αλλά και με νέες πρακτικές, χωρίς ελιτίστικες διαφοροποιήσεις που δεν είναι τίποτα άλλο από την κοινή μας λούφα !

Απολαύστε υπεύθυνα !

ΑΛΕΞΗΣ Ο ΜΑΧΙΜΟΣ
Την άνοιξη του 2003 (υπουργός Αμυνας ήταν ο Γιάννος Παπαντωνίου), ο 29χρονος τότε Αλέξης Τσίπρας αποφασίζει πως ήρθε ηώρα να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία.Γνωρίζοντας προφανώς ότι τα πράγματα είναι δύσκολα στο Στρατό Ξηράς όπου και είχε επιλεγεί για να υπηρετήσει την πατρίδα, βρήκε μέσο και στήριξη στην τότε κυβέρνηση. Ετσι, ζήτησε και πέτυχε να κάνει μετάταξη στο Πολεμικό Ναυτικό.Εκανε, δηλαδή, αυτό που όταν απολύθηκε άρχισε μετά να κατηγορεί.Σε άρθρο του στην «Ελευθεροτυπία», τον Μάρτιο του 2007, αναφέρει:«Ο στρατός παραμένει ένας χώρος όπου βουλευτές και πολιτευτές, κυβερνητικοί ή μη, μπορούν να κάνουν τα ρουσφετάκια τους και τις εξυπηρετήσεις τους...»!!! και «...τα αστικά στρατόπεδα υπάρχουν μόνο για να εξυπηρετούνται τα λεγόμενα "βύσματα"».!!!Ετσι, ο 29χρονος τότε Αλέξης Τσίπρας, τονΙούλιο του 2003, αφού κατάφερε αυτό που για τους περισσότερους (χωρίς μπάρμπα στην Κορώνη) παραμένει όνειρο θερινής νυκτός, να μεταταχθούν, δηλαδή, στοΠολεμικό Ναυτικό, ξεκίνησε τη στρατιωτική του θητεία. Ο κ. Τσίπρας παρουσιάστηκε στο Κέντρο Εκπαίδευσης Παλάσκα (ΚΕΠΑΛ) του Πολεμικού Ναυτικού, που εδρεύει στον Σκαραμαγκά. Εκεί, αφού πέρασε τη βασική εκπαίδευση,πήρε μετάθεση για τη μονάδα του. Ο ναύτης Τσίπρας τοποθετήθηκε στη διοίκηση του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού, στη λεωφόρο Μεσογείων, στο Πεντάγωνο.Δηλαδή, μέσα στην καρδιά του υπουργείου Εθνικής Αμυνας.!!!Ο ίδιος δηλώνει στη συνέντευξή του: «Δεν μπορώ να πω ότι κακοπέρασα, αλλά εκείνη την εποχή αισθανόμουν ότι αν μ'έπιανες από τη μύτη θα έσκαγα»...!!!Ετσι έψαξε και βρήκε ένα νόμο του Ακη Τσοχατζόπουλου, που έλεγε ότι αν είσαι στο στρατό και κατέβεις υποψήφιος βουλευτής παίρνεις προσωρινή απόλυση κι επανέρχεσαι μετά...Αυτό ήταν!Ο ναύτης Αλέξης, για να αποφύγει προσωρινά το γραφείο του στο Πεντάγωνο, κατέβηκε υποψήφιος, απολύθηκε προσωρινά(κάνοντας ένα time out) και στη συνέχεια επανήλθε στις τάξεις τουΝαυτικού.Στο μεταξύ, η στρατιωτική θητεία είχε μειωθεί κατά τρεις μήνες κι έτσι, σύμφωνα πάντα με τον ίδιον, εκεί που χρωστούσε έξι μήνες, υπηρέτησε τρεις και... καλός πολίτης.Μάλιστα, τους τελευταίους μήνες ο trendy Αλέξης πέρασε «ζωή και κότα».Το ομολόγησε ο ίδιος: «Ασε που είχε πέσει τρελό σύρμα στη μονάδα ότι ήμουν υποψήφιος βουλευτής και από κει που με στέλνανε για αγγαρείες, μόνο προσοχές δεν μου βαράγανε!»Ο ναύτης Αλέξης Τσίπρας απολύθηκε στις 28Ιουλίου 2004.Πάνω στους Ολυμπιακούς Αγώνες..ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ΑΛΕΞΗ !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-09, 02:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα εκανε...

ξερω λιγα ατομα που θα διαλεγαν να μη τα κανουν αυτα εαν μπορουσαν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερω λιγα ατομα που θα διαλεγαν να μη τα κανουν αυτα εαν μπορουσαν
Ναι και εγώ συμφωνώ. Μόνο που δεν μπορείς μετά, όπως λέει και ο Ανδρέας, να κάνεις κριτική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-02-09 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-09, 12:07
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και εγώ συμφωνώ. Μόνο που δεν μπορείς μετά, όπως λέει και ο Ανδρέας και να κάνεις κριτική.
Ακριβως!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-09, 13:35
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Για να τα ξεκαθαρίζουμε.
Το πρόβλημα δεν είναι ούτε η προσωρινή απόλυση, ούτε το ότι στάθηκε τυχερός με την μείωση της θητείας, ούτε πως τα πέρασε ζωή και κότα.
Πρόβλημα έχω (εγώ τουλάχιστον) με την μετάταξη που από όσο ξέρω, δεν γίνεται χωρίς μέσο.
Όλοι μπορούν να τα κάνουν, αλλά όχι άτομα που είναι στελέχη πολιτικού κόμματος και μάλιστα της αριστεράς.
Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μόνο, γιατί τώρα τελευταία ο Συνασπισμός βάλλεται από δεξιά και αριστερά, αλλά αυτό σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για ρουσφέτι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pero : 09-02-09 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-09, 14:54
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Εμένα με ενοχλεί τόσο η μετάταξη όσο και το ότι πέρασε μια θητεία ζωή και κότα όταν η πλειονότητα των παιδιών που ανήκουν σε οικογένειες μέσου και χαμηλού εισοδήματος υπηρετούν σε μονάδες των συνόρων και βλέπουν την οικογένειά τους μία φορά στους τρεις- τέσσερις μήνες.

Βέβαια δεν είναι μόνο ο Αλέξης που λούφαρε. Όλοι έχουμε γνωστούς , φίλους, συγγενείς που όταν ήρθε η στιγμή να υπηρετήσουν αναλώθηκαν ώρες επι ωρών για να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος που θα βοηθούσε σε μία πιο κυριλέ θητεία. Σε κάθε περίπτωση βλέπω τις νοοτροπίες στους δικούς μου φίλους και είναι ξεκάθαρες οι διαφορές μεταξύ αυτών που είπαν, δεν γαμιέται , όπως όλοι έτσι και εγώ και αυτών που κλαψούριζαν για μια βισματική μετάθεση.

Τώρα για το αν και εγώ είχα την ευκαιρία να περάσω μια θητεία λούφα, απλά έχω να πώ ότι δεν μπήκα κάν στον κόπο για να το ψάξω. Μου φάνηκε μεγαλύτερη (ψυχική) ταλαιπωρία να τηλεφωνώ στον κάθε βολεμένο κομματάρχη για μία αμφίβολη καβάτζα παρά να πώ 18 μήνες είναι θα περάσουν. Και πέρασαν. Αυτό θα περίμενα και από τον cool Αλέξη.

Δεν γίνεται Αλέξη μου στα δύσκολα να είμαστε μακριά και στα εύκολα να βάζουμε το ζελέ στο μαλλί και να πουλάμε επαναστατικότητα. Επιλεκτικά σωστός δεν γίνεται. Και όπως είχες κατακρίνει το "ότι είναι νόμιμο είναι ηθικό", κάνε την αυτοκριτική σου και δες πόσο ισχύει αυτό στην δική σου περίπτωση.

Για να μη παρεξηγηθώ, είμαι μέλος του ΣΥΝ από το 1995.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-09, 21:49
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα εκανε...

ξερω λιγα ατομα που θα διαλεγαν να μη τα κανουν αυτα εαν μπορουσαν
Εξαίρετο επιχείρημα. Γι'αυτό μας κυβερνάνε τέτοιοι. Καθ'εικόνα και καθ'ομοίωση: η σύγχιση μεταξύ νόμιμου και ηθικού σε όλο της το μεγαλείο από τον απλό πολίτη (εσένα) έως τον πολιτικό αρχηγό.

Το γεγονός οτι θεωρείς φυσιολογική αυτή τη συμπεριφορά είναι η ρίζα της αποτυχίας αντιπροσώπευσης της δημοκρατίας μας. Τέτοιους τους θέλουμε και τέτοιοι μας προκύπτουν. Ίσως μια μέρα θα μπορέσεις να ψηφίσεις κάποιον καλύτερο απο σένα?

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-09, 22:17
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαίρετο επιχείρημα. Γι'αυτό μας κυβερνάνε τέτοιοι. Καθ'εικόνα και καθ'ομοίωση: η σύγχιση μεταξύ νόμιμου και ηθικού σε όλο της το μεγαλείο από τον απλό πολίτη (εσένα) έως τον πολιτικό αρχηγό.

Το γεγονός οτι θεωρείς φυσιολογική αυτή τη συμπεριφορά είναι η ρίζα της αποτυχίας αντιπροσώπευσης της δημοκρατίας μας. Τέτοιους τους θέλουμε και τέτοιοι μας προκύπτουν. Ίσως μια μέρα θα μπορέσεις να ψηφίσεις κάποιον καλύτερο απο σένα?

Για να είμαι ειλικρινής, θα συμφωνήσω με τον Γίλδωρα. Και καλά έκανε, και εγώ θα έκανα το ίδιο. Γιατί; Επειδή μιλάμε για τον θεσμό του στρατού ειδικά.

Ομως για να είναι περισσότερο ειλικρινής, θα έπρεπε να το ομολογούσε ανοιχτά και να παροτρύνει τον κόσμο να κάνει το ίδιο. Το κάνει αυτό; Ή μήπως δε θα ήταν αρκετά politically correct?

Επίσης θα έπρεπε μαζί με αυτόν, και η θέση του ΣΥΝ να είναι κατά της υποχρεωτικής θητείας. Και νομίζω ότι δεν είναι -- διορθώστε με εάν κάνω λάθος γιατί δεν παρακολουθώ πολιτική από κοντά. Ξέρω μόνο ένα πολιτικό κόμμα που στα σίγουρα είναι υπέρ της κατάργησης της θητείας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-09, 22:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαίρετο επιχείρημα
Δεν επιχειρηματολογω υπερ κατιτινος (!?!) ουτε σχολιαζω το ποσο ηθικα-νομιμα εκανε ο Τσιπρας και ο καθε Τσιπρας, ο Μακης, ο Λακης η ο Τζιμης (τα ονοματα δεν ειναι τυχαια) ειτε ειναι πολιτικος ειτε οχι, και κυριως, δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενο προσωπο.

Το θεμα που θιγω ειναι οτι οσο θυμαμαι, δεν εχω ευχηθει ποτε ουτε να κλεψω ουτε να σκοτωσω, αλλα απο τη στιγμη που ειχα ευχηθει να ειχα βυσμα, θα ειμαι υποκριτης αν κανω οτι διαρρυγνυω τα ιματια μου επειδη εμαθα οτι ο ταδε δεν υπηρετησε

Επιτιθεμαι στην υποκριτικη νοοτροπια ολων μας επειδη το 90% (αυθαιρετο ποσοστο) απο μας, ευχόμαστε να ειχαμε βυσμα ή εφόσον έχουμε, το χρησιμοποιούμε, ενω αν το μαθουμε για αλλους, το παιζουμε politically correct και σπευδουμε να προωθησουμε την αποκαλυψη και να την καταδικασουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονός οτι θεωρείς φυσιολογική αυτή τη συμπεριφορά είναι η ρίζα της αποτυχίας αντιπροσώπευσης της δημοκρατίας μας... Ίσως μια μέρα θα μπορέσεις να ψηφίσεις κάποιον καλύτερο απο σένα?
Αν θες, παραδεχομαι οτι κατ' αυτο το σκηνικο, ηταν υποκριτικες οι δηλωσεις του συγκεκριμενου, αλλα οπως ειπα, η αντιδραση μου δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο ατομο, εφοσον παρομοιες "αποκαλυψεις", εξισου υποκριτικες για μενα, εχουν γινει και για αλλα ατομα που δεν εχουν σχεση με πολιτικη.

Φυσιολογικη παντως δεν ειναι η σκηνοθετημενη συμπεριφορα των πολιτικων συμφωνα με την οποια ειναι ηθικοι μεσσιες και αψογοι χαρακτηρες και οικογενειαρχες, διαφορετικοι και καλυτεροι απο μας, υπερανω εξουσιας και χρηματων και θελουν να με υπηρετησουν.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-02-09 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-09, 00:39
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να είμαι ειλικρινής, θα συμφωνήσω με τον Γίλδωρα. Και καλά έκανε, και εγώ θα έκανα το ίδιο. Γιατί; Επειδή μιλάμε για τον θεσμό του στρατού ειδικά.
Άλλη Ελληνική ιδιομορφία αυτή. Οι νόμοι και οι θεσμοί δεν είναι "α λα κάρτ": θα πάρω πχ τη δωρεάν παιδεία, αλλά το στρατό τον αφήνω απ'έξω. Οι οργανωμένες πολιτείες βασίζονται σε συγκεκριμένα θεσμικά πλαίσιά που υποτίθεται οτι πρέπει να γίνονται σεβαστά καθ'ολοκλήρου.

Κατα τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου οτι για τους περισσότερους απο εμάς ο στρατός είναι μια μάλλον δυσάρεστη υποχρέωση. Αυτό ας το θυμόμαστε στις επόμενες εκλογές. Ας το θυμηθούμε επίσης αν μας ζητηθεί να πληρώσουμε ΧΧΧ δισ. για επαγγελματίες στρατιώτες ή την επόμενη φορά που τοπικός παράγοντας θα εμποδίσει το κλείσιμο κάποιου στρατοπέδου.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Ως γνωστόν στην Ελλάδα τα ΑΕΙ/ΤΕΙ της επαρχίας και τα στρατοπέδα έχουν εξελιχθεί σε βιομηχανία "αναζωογόνησης" της υπαίθρου και σπέρνονται με πολιτικά κριτήρια. Άλλοι κάνουν υποδομές και εμείς στέλνουμε φαντάρους και φοιτητές ωστε να μην κλείσουν τα σουβλατζίδικα και τα κωλόμπαρα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 10-02-09 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Archmage (26-08-10)
  #11  
Παλιά 10-02-09, 00:43
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσιολογικη παντως δεν ειναι η σκηνοθετημενη συμπεριφορα των πολιτικων συμφωνα με την οποια ειναι ηθικοι μεσσιες και αψογοι χαρακτηρες και οικογενειαρχες, διαφορετικοι και καλυτεροι απο μας, υπερανω εξουσιας και χρηματων και θελουν να με υπηρετησουν.
To ζήτημα είναι ακριβώς αυτό. Οι πολιτικοί θα έπρεπε να είναι πρότυπα ηθικής ακεραιότητας. Το οτι παριστάνουν δίχως να είναι, είναι θλιβερό και δεν ξεγελά κανέναν. Γι'αυτό και αντιδρώ όταν λέμε για έναν πολιτικό οτι δικαιολογείται επειδή έκανε αυτό που θα έκανε ο καθένας.

Αν εσύ ως συγκεκριμένο πρόσωπο εύχεσαι να είχες βύσμα, έχεις όλη την κατανόησή μου και ξέρω πολύ καλά για ποιό πράγμα μιλάς. Τελικά, όμως, χρησιμοποιώ διαφορετικά κριτήρια για αυτόν που θέλει να με εκπροσωπήσει: πρέπει να είναι καλύτερος απο μένα!

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.