Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα > Οι φίλοι μας τα ζώα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-09, 21:06
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γάτες!!!

Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε για τις γάτες αλλά εγώ προσωπικά έχω πάθος μαζί τους. Για την ακρίβεια με όλη την οικογένεια των αιλουροειδών.

Μέχρι σήμερα είχα γάτες (ακόμα τις έχω) που ήταν οι κλασσικές Κεραμιδόγατες! Και αποφάσισα να ασχοληθώ και με γάτες ράτσας. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε κάτι για το θέμα αυτό και θέλετε να το μοιραστείτε. Θα με βοηθούσατε πολύ γιατί πραγματικά δεν ξέρω ποια ράτσα να διαλέξω!
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-09, 23:02
grousouziko Ο χρήστης grousouziko δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-09 21:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
γατες

και μένα μου αρέσουν οι γάτες πολύ.....δεν φαντάζεσαι!
ξέρεις τι λένε όποιος αγαπά τις γάτες είναι άτομο που κρύβει πολλά μυστικά!
τι είδους γάτα ζητάς?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-09, 00:08
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Εγώ γενικά τις αντιπαθώ γιατί μοιάζουν πολύ στις γυναίκες. Πάνε όπου βρούνε να φάνε. Και άμα βρεθεί κάποιος που ταϊζει καλύτερα έχουν φύγει σφαίρα !!

Παρόλα αυτά έχω χαλάσει αρκετά ευρώ σε κονσέρβες και ξηρά τροφή για να ταϊσω αγέλες κεραμιδόγατων και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να έχω γάτα ράτσας. Μου φαίνονται πολύ αποστειρωμένες και άνευρες !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-09, 08:48
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γενικά τις αντιπαθώ γιατί μοιάζουν πολύ στις γυναίκες. Πάνε όπου βρούνε να φάνε. Και άμα βρεθεί κάποιος που ταϊζει καλύτερα έχουν φύγει σφαίρα !!

Παρόλα αυτά έχω χαλάσει αρκετά ευρώ σε κονσέρβες και ξηρά τροφή
Αλλά πάντα βρισκόταν κάποιος που τις ταίζει καλύτερα?
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-09, 08:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σε αντίθεση με τα πιστά σκυλιά, οι γάτες είναι αχάριστες. Δεν τους έχει προσφερθεί από την φύση το φυσικό χάρισμα της εξυπνάδας, που έχουν τα σκυλάκια.

Από την άλλη είναι χουχουλιάρικα, χαριτωμένα ζωάκια, αλλά εγω θα ακολουθώ να λατρεύω τους σκύλους, που σε κοιτάζουν τα μάτια και καταλαβαίνουν την διάθεση σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-09, 09:47
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι γατες δεν αναγνωριζουν αφεντικο σαν τους σκυλους....αυτο ειναι αληθεια.Αναγνωριζουν μονο το "Χερι που της ταϊζη" και κατ' επεκταση το σπιτη τους.Δεν συνδεωντε ευκολα με καταστασεις και ανθρωπους αλλα παντα καταλαβαινουν συνθηκες..Μεγαλωσα με γατα και στεναχωρηθηκα σαν εφυγε μετα απο 18 χρονια συντροφιας.....Δεν ξαναπηρα γατα ποτε γιατι δεν το αντεχω να ξαναζησω τον πονο του χαμου της....Μαθαινω οτι εχει ερθη μεγαλη προοδος στα συνεργα που κανουν ευκολη την διαβιωση μιας γατας στο σπιτη..Το χειρωτερο ειναι η μυρωδια απο τις φυσικες αναγκες της....Αλλα Ουτε αυτο πια αποτελη εμποδιο...με την προοδο της επιστημης και τα κονφορ που υπαρχουν πια στα σουπερ-Μαρκετ.Η δικη μου ετρωγε οτι μαγειρευε καθημερινα η μανα μου..μεχρι και σπανακορυζο ετρωγε....απροθυμα μεν αλλα το ετρωγε.....Αρχιζω να το σκεφτωμε να ξαναπαρω μια....ειναι μια συντροφια στο σπιτη...που παντα την βρησκης να σε περιμενη με την ουρα να ανεμιζη και χαρουμενα νιαουρησματα...να σε υποδεχωντε.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-09, 10:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδω που τα λεμε η γατα δεν ειναι πιο αχαριστη απο ενα ανθρωπο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-09, 14:58
Το avatar του χρήστη Eskivel
Eskivel Ο χρήστης Eskivel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-02-12 00:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι γάτες και ειδικά οι μαύρες!!!Από τοτε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα πάντα μια κοντα μου.Συμφωνώ στο οτι ειναι αχαριστες αλλα μου ασκουν μια ακαταμαχητη γοητεία...Τον τελευταίο καιρό εχω έναν γάτο και ένα σκύλο που τα πηγαίνουν τέλεια μεταξύ τους(σχεδον τέλεια!!!υπαρχει ενα προβληματακι με το φαγητό)μάλιστα το χειμώνα κοιμούνται αγκαλίτσα.Οσο για τις ράτσες,νομίζω οτι υπάρχουν τόσες αδεσποτες που σίγουρα δεν θα τολμούσα αν αγοράσω καμία(όπως δεν το έχω κάνει τοσα χρόνια δηλαδή)
__________________
...Η ζωή είναι σαν νερό για ζεστη σοκολάτα ρευστή ανάλαφρη αλλά και απολαυστική.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-09, 15:26
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έχω μία σκυλίτσα και τρεις γάτες. Ποιός είπε ότι οι γάτες δεν αναγνωρίζουν αφεντικό; Λάθος μεγάλο. Πρέπει να γνωρίσετε τον Κανέλλο για να καταλάβετε. Όταν φεύγω από το σπίτι βγαίνει στο παράθυρο και φωνάζει παραπονεμένα (οι γείτονες το ξέρουν πολύ καλά), όταν δε έρχομαι από τη δουλειά το μεσημέρι, πάλι ανεβασμένος στο παράθυρο και με έχει καταλάβει από μακριά. Το πιο παράδοξο είναι ότι στο κάλεσμά μου τρέχει σαν τρελός, μόνο που αυτό το κάλεσμα δεν μοιάζει με το γνωστό που καλούμε τις γάτες. Εγώ του..... σφυρίζω και έρχεται Μάλλον διχασμό προσωπικότητας έχει
Μέσα δε στο σπίτι δεν τολμάω να κάνω βήμα, από πίσω μου συνέχεια. Κάθεται δε κοντά μου όπου και αν βρίσκομαι, με προτίμηση τη θέση επάνω στον υπολογιστή Οι άλλες δύο βέβαια είναι θηλυκές με όλα τα γνωρίσματα των.... θηλυκών ειδών
Το σκυλί τις αναγνωρίζει και τις τρεις, παίζει μαζί τους και ενίοτε του τρώνε το φαγητό χωρίς να διαμαρτύρεται
Όλα τα ζωντανά που έχω τα μάζεψα από το δρόμο. Το σκυλί ένα πεταμένο κουτάβι και τα γατιά και αυτά πεταμένα στα σκουπίδια
Όλα τα ζώα τα αγαπώ γιατί είναι διαφορετικά σαν είδη αλλά και σαν χαρακτήρες, όσο περίεργο κι αν φαίνεται αυτό.
Αυτά τα ολίγα

Εδώ ο Κανέλλος στην αγαπημένη του θέση
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Kanelos PC.jpg (57,6 KB, 11 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Μηδεν_ενα για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (15-06-09)
  #10  
Παλιά 02-02-09, 17:13
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γενικά τις αντιπαθώ γιατί μοιάζουν πολύ στις γυναίκες. Πάνε όπου βρούνε να φάνε. Και άμα βρεθεί κάποιος που ταϊζει καλύτερα έχουν φύγει σφαίρα !!

Παρόλα αυτά έχω χαλάσει αρκετά ευρώ σε κονσέρβες και ξηρά τροφή για να ταϊσω αγέλες κεραμιδόγατων και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να έχω γάτα ράτσας. Μου φαίνονται πολύ αποστειρωμένες και άνευρες !

Κατανοώ αυτές τις αναφορές για τις γυναίκες, ως μέρος προσωπικών βιωμάτων και μόνο...

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλα αυτά έχω χαλάσει αρκετά ευρώ σε κονσέρβες και ξηρά τροφή για να ταϊσω αγέλες κεραμιδόγατων και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να έχω γάτα ράτσας. Μου φαίνονται πολύ αποστειρωμένες και άνευρες !
Ρατσισμός και στις γάτες;;!!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-09, 17:28
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αντίθεση με τα πιστά σκυλιά, οι γάτες είναι αχάριστες. Δεν τους έχει προσφερθεί από την φύση το φυσικό χάρισμα της εξυπνάδας, που έχουν τα σκυλάκια.

Από την άλλη είναι χουχουλιάρικα, χαριτωμένα ζωάκια, αλλά εγω θα ακολουθώ να λατρεύω τους σκύλους, που σε κοιτάζουν τα μάτια και καταλαβαίνουν την διάθεση σου.
Θα έλεγα ότι οι γάτες είναι περισσότερο αυτόνομες. Αυτό για μένα δεν είναι απαραίτητα "κακό"... ίσα-ίσα. Θεωρώ περισσότερο ισότιμη αυτή τη σχέση!

Αν στόχος μας είναι α) να έχουμε εμείς τον απόλυτο έλεγχο πάνω στα ζώα (π.χ. σκυλάκια) και β)την δική τους απόλυτη εξάρτηση σ' εμάς...μήπως να σκεφτούμε σε τί μας "εξυπηρετεί" αυτό ή τί μπορεί να "αναπληρώνει" μια τέτοια "εξαρτητική σχέση";

Τέλος, όλα τα ζώα έχουν ένστικτο...εξάλλου μ' αυτό επιβιώνουν, άρα όλα μπορούν να "καταλάβουν" με το δικό τους τρόπο.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-09, 23:26
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατανοώ αυτές τις αναφορές για τις γυναίκες, ως μέρος προσωπικών βιωμάτων και μόνο...
Πρόσεξε , ανέφερα ένα χαρακτηριστικό που το συναντάς τόσο στις γυναίκες όσο και στις γάτες αλλά ξέχασα να πώ οτι όσο αφορά τις γυναίκες δεν με χαλάει γιατί εγώ ταίζω πάντα καλύτερα



Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρατσισμός και στις γάτες;;!!
Τι ρατσισμός ; Που ταίζω τις αλανιάρες και δεν ασχολούμαι με τις χορτάτες σαλονόγατες ; !!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-09, 19:25
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μεγαλωσα με γατες και σκυλους και με πολλα άλλα ζωακια στο σπιτι μου, και αυτό με εκανε να αγαπω το κάθε ειδος για τα χαρισματα του. Ποτέ δεν θα μπορούσα να απαρνηθώ τη συντροφιά και απεριόριστη αγάπη του σκύλου αλλά θαυμάζω και την ανεξάρτητη φύση της γάτας που όμως επιλέγει να είναι μαζί μου και όχι γιατί εξαρτάτε από μένα. Η αλήθεια είναι πάντως πως διαλέγουμε κατοικίδιο ανάλογα με τις δικές μας «υποχθόνιες» ανάγκες.

Τα σκυλιά που είχα μέχρι τώρα ήταν κατά 60% ράτσας για πολλούς λόγους. Κυρίως όμως γιατί ψάχναμε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και συμπεριφορές. Με τις γάτες δεν ήταν έτσι. Η κλασσική κεραμιδόγατα έχει μια απίστευτη χάρη που σε μαγεύει και για αυτό μέχρι και τώρα όλες μου οι γάτες ήταν αδέσποτες. Αλλά αποφάσισα να βάλω στην παρέα τους και μια πιο αριστοκρατική από καθαρή δικιά μου ιδιοτροπία. Το καλό με τις γάτες είναι ότι δεν υπάρχουν και τόσες πολλές ράτσες (σε σύγκριση με τους σκύλους) και οι διαφορές μεταξύ τους είναι κυρίως μορφολογικές.
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-09, 07:38
george-b Ο χρήστης george-b δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-09 18:14
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε για τις γάτες αλλά εγώ προσωπικά έχω πάθος μαζί τους. Για την ακρίβεια με όλη την οικογένεια των αιλουροειδών.

Μέχρι σήμερα είχα γάτες (ακόμα τις έχω) που ήταν οι κλασσικές Κεραμιδόγατες! Και αποφάσισα να ασχοληθώ και με γάτες ράτσας. Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε κάτι για το θέμα αυτό και θέλετε να το μοιραστείτε. Θα με βοηθούσατε πολύ γιατί πραγματικά δεν ξέρω ποια ράτσα να διαλέξω!
Σάς χαιρετώ,
Φιλοξενώ στόν κήπο μου μιά ντουζίνα γάτες.....τίς φροντίζω κανονικά. Τελευταία, δέν ξέρω πώς, ήλθε μιά μικρή, περίπου 3 μηνών, άρρωστη...
Από τά ματια τρέχει πύον καί είναι σχεδόν τυφλή... Εχετε καμμιά ιδέα??
Σάς Ευχαριστώ
george-b
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-06-09, 00:00
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
να... μερικά... glykofatsoyla

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 15-06-09 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Naias (13-06-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.