Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-09, 15:59
Το avatar του χρήστη Eskivel
Eskivel Ο χρήστης Eskivel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-02-12 01:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Cool Δουλεία στην αρχαία Ελλάδα

Ψάχνοντας στο διαδικτυο γι'αυτό το ζήτημα ανακάλυψα το εξής άρθρο:

"Σκλάβα στην Αρχαία Αθήνα"
Κατάπτυστο βιβλίο που παρουσιάζει με ανακριβή στοιχεία το θέμα με τους σκλάβους στην Αρχαία Αθήνα. Τώρα δεν ξέρω αν συμμετείχαν και μετανάστες στο γράψιμό του, αλλά σίγουρα συμμετείχαν άτομα με ύποπτους σκοπούς, που έχουν μια πλούσια συγγραφική δραστηριότητα, τώρα τελευταία, με βιβλία τύπου Ρεπούση .

Κατηγορούν τους Έλληνες ότι είχαν δούλους, όπως μέχρι πρότινος είχαν και οι Νότιες Πολιτείες των ΗΠΑ.

Σήμερα οι σύγχρονες δημοκρατίες χρησιμοποιούν τους μετανάστες, για την αύξηση της παραγωγής....

Ωστόσο η διάκριση μεταξύ ελεύθερου και δούλου στην Αθήνα είναι πολύ μικρή.
Συχνά είχαν καλύτερη μεταχείριση οι δούλοι από αυτήν των ελευθέρων. Η μοναδική διάκριση είναι ότι οι δούλοι δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα. Όπως και σήμερα, έτσι και τότε εγένετο κριτική της δουλείας, αλλά δεν είχαν ακόμη ωριμάσει οι συνθήκες για την κατάργηση της. Μερικοί δούλοι ήσαν πλουσιότεροι και από τους ελεύθερους πολίτες. Στην Ελλάδα υπήρχε η δυνατότης να απελευθερωθή κάποιος δούλος εάν:

α) έδειχνε ηρωισμό στην μάχη

β) αποκτούσε χρήματα

γ) αν διεκρίνετο σε πνευματικά ή καλλιτεχνικά έργα.

Οι συμπεριφορά των Αθηναίων προς τους δούλους ήτο ανθρωπιστική και δίκαιη, και δεν μπορεί να συγκριθή με την συμπεριφορά των Περσών στους υπηκόους της αυτοκρατορίας τους, πολύ περισσότερο με την σημερινή συμπεριφορά των κοινωνιών έναντι αρκετών κατηγοριών ατόμων.
Ας αναφέρουμε την αδιαφορία προς τους περιθωριακούς, τα θύματα των τροχών, τους ναρκομανείς, τους φορείς του AIDS, αστέγους, ανέργους, μοναχικές μητέρες, λαθρομετανάστες κλπ. Στην Περσία δεν υπήρχε ο όρος «ελεύθερος πολίτης». Από τον Αριστοφάνη πληροφορούμεθα ότι στην Αθήνα υπήρχε τόση οικειότητα μεταξύ αφέντη και δούλου, ώστε συχνά δεν γνώριζε κανείς ποιος ήτο αφέντης και ποιος δούλος.

Εξ άλλου η δουλεία στην αρχαία Ελλάδα δεν ήτο ζήτημα φυλής, φυσικής κατωτερότητος, ή χρώματος, αλλά μάλλον επακόλουθο κάποιου ατυχήματος ή κακής τύχης. Τέλος τα αισθήματα των Ελλήνων κατά της δουλείας είναι χαραγμένα στους Δελφούς με τον νόμο της Σεισαχθείας, δηλαδή της καταργήσεως της δουλείας, τον οποίο είχε εισαγάγει για πρώτη φορά στον κόσμο ο Κλεισθένης.

Ο Πλούταρχος γράφει για την Σπαρτιατική κοινωνία «Οι ελεύθεροι δεν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν οικονομικές συναλλαγές για να είναι εντελώς και πέρα για πέρα ελεύθεροι, αλλά η διαχείρηση των χρημάτων είχε ανατεθεί στους δούλους και στους είλωτες , όπως η φροντίδα για το δείπνο και το φαγητό»[Πλουτάρχου Βίοι Παράλληλοι, Λυκούργος-Νουμάς, σελ. 369, εκδοση,. ΤΟ ΒΗΜΑ, εκδότης Ζήτρος]

Αλλά τι περιμένετε από συνειδητούς πράκτορες της Νέας Τάξης , ή αμαθείς και ανιστόρητους που θεωρούν ως προοδευτικότητα την απαξίωση του Ελληνικού Πνεύματος εν ονόματι της "Παγκοσμιοποίησης " και της δήθεν "Πολυπολιτισμικότητας";

Όταν στα βιβλία μας γράφονται ψεύδη και ανοησίες όπως η παρακάτω πως είναι δυνατόν να εμπνεύσουν αυτοπεποίθηση και αυτογνωσία στους νέους μας;

«Η πραγματική επανάσταση στην ιστορία της γραφής συντελέστηκε μετην επινόηση του αλφαβήτου από τους Φοίνικες, που ήταν εγκατεστημένοι στα παράλια της Παλαιστίνης. Το φοινικικό αλφάβητο αποτελούνταν από 22 σύμφωνα, καθένα από τα οποία αντιστοιχούσε σε μία συλλαβή. Οι Έλληνες εισήγαγαν το φοινικικό αλφάβητο και πρόσθεσαν σε αυτό τα φωνήεντα, πετυχαίνοντας γύρω στον 8ο π.Χ. αι. να φτάσουν στο καλύτερο σύστημα γραφής, την ελληνική αλφαβητική γραφή, η οποία μέσω της λατινικής διαδόθηκε και επιβιώνει στις σύγχρονες γλώσσες.σελ. 24 σχολ. Βιβλίου Α! Γυμνασίου»

Όταν αυτά γράφονται από Ελληνες τότε ο εχθρός είναι εντός των τειχών
παραπάνω πληροφορίες:http://www.thermopilai.org/content/s...-arxaia-athina
__________________
...Η ζωή είναι σαν νερό για ζεστη σοκολάτα ρευστή ανάλαφρη αλλά και απολαυστική.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-01-09 στις 16:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο παντα στην ιστορια υπηρχε η πεποιθηση οτι 'παλια' ηταν παραδεισος και 'τωρα' ειναι χειροτερα. Δεν ξερω ποσο ευκολο η αδυνατο ειναι να ψαξεις και να βρεις ακρη στην ιστορικη αληθεια, αλλα η εν λόγω πεποίθηση (εμπλουτισμενη με λιγο ρομαντισμο, με λιγη φιλοπατρια, ιδεολογια κλπ) μπορει να χρωματισει καλως η κακως την ιστορικη ερευνα

Παραλληλα οτιδηποτε δεν μας αρεσει το αποδιδουμε σε 'προπαγανδα των σκοτεινων δυναμεων' και ολα καλα. Οι σκοτεινες δυναμεις που συμπτωματικα ειναι κοινος εχθρος και για τους συνομωσιολογους και για τους φονταμενταλιστες και για τους κομμουνιστες και για τους ισλαμιστες.

Καποιοι ειναι λιγο σκεπτικιστες για το αν ολα ηταν τοσο παραμυθενια και τελεια οπως φανταζονται καποιοι. Δηλαδη αν παρουμε για αληθεια ο,τι μας παρουσιαζουν, τοτε ειχαμε Τελεια δημοκρατια, ισορροπημενη ελευθερια, ισοτητα, μεριμνα, αλληλεγγυη, ενω τριγυρνουσαν οι πανεξυπνοι υπερανθρωποι προγονοι μας με πανεμορφες καταλευκες χλαμυδες και φιλοσοφουσαν (μη ξεχναμε οτι εφηυραν μονοι τους ΚΑΙ τη γλωσσα τους ΚΑΙ το Ελληνικο αλφαβητο, ετσι; )... ενω τωρα πουφ! ολα εξαφανιστηκαν;;

Η μηπως δεν υπηρξαν ποτε;

Γιατι ξερουμε οτι με τη σειρα τους οι (πανεξυπνοι και υπερανθρωποι που ζουσαν σε "παραδεισενια" εποχη) προγονοι μας πιστευαν ακριβως το ιδιο για τους προγονους τους και τους ηρωες και ελεγαν το εξης:
Ώ! Νάθε μη γεννιώμουνα τώρα στο πέμπτο γένος εγώ, μα ή πρίν να πέθαινα ή ύστερα να ερχόμουν. Τώρα το σ ι δ ε ρ έ ν ι ο πια το γένος είναι. Ούτε πια μέρα ο κάματος για τους ανθρώπους θα σταθή κι ο αγώνας, μήτε νύχτα θα πάψουνε να τους σαρακοτρώνε οι έγνοιες - οι φοβερές που δίνουνε οι αθάνατοι έγνοιες. Κάνε θα βρούν κάποια καλά με τα κακά ανακατεμένα.
Τα παραπανω αποδεικνουν (???) οτι ειναι εμφυτη ταση στην ψυχολογια του ανθρωπου να ιδανικοποιει τα αγαπημενα του παρελθοντος, γιαυτο αλλωστε ισως και υπαρχουν οι παραδοσεις/μυθολογιες περι Χρυσης Εποχης, Χρυσου Γενους, Επιγειου Παραδεισου, Εδεμ κλπ. παγκοσμιως. Δεν ειμαστε ουτε οι πρωτοι, ουτε οι μοναδικοι που πιστευουμε ετσι για τους προγονους μας.

Ειδικα ομως αν ο ανθρωπος που πιστευει στο παραδεισενιο παρελθον ειναι και λιγο φανατισμενος, τοτε δε σηκωνει κουβεντα για το αντιθετο (το οποιο παντα ειναι απο σκοτεινες δυναμεις, ε; μη ξεχνιομαστε).

Τα παραπανω βεβαια ειναι τροφη για δευτερη σκεψη και οχι απαξιωση, ουτε 'αποδειξεις' εναντιον σε οσα λεει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-01-09 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-09, 16:15
Το avatar του χρήστη Eskivel
Eskivel Ο χρήστης Eskivel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-02-12 01:16
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εννοείται πως οι πρόγονοι μας δεν ήταν τέλειοι και φυσικά το παρελθόν μας δεν ήταν πάντοτε ειδυλλίακό(πως θα μπορούσε άλλωστε;...παρολα ταύτα δεν είναι άραγε υπερβολή να γράφονται τέτοια βιβλια από έλληνες που να κατηγορουν με τόση πυγμή τους προγόνους τους;
__________________
...Η ζωή είναι σαν νερό για ζεστη σοκολάτα ρευστή ανάλαφρη αλλά και απολαυστική.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-09, 17:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Eskivel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως οι πρόγονοι μας δεν ήταν τέλειοι και φυσικά το παρελθόν μας δεν ήταν πάντοτε ειδυλλίακό(πως θα μπορούσε άλλωστε;...
Κι ομως αυτη ειναι η ταση στους ζηλωτες της αρχαιολατρειας: οτιδηποτε 'στραβο' παρατηρηθει αμεσως σπευδουν να το διαψευσουν η να το ωραιοποιησουν. Αν ισχυουν ολες, μα ολες αυτες οι ωραιοποιησεις τοτε καταληγουμε σε μια υπερβολικα ιδανικη εικονα της αρχαιοτητας. Και οπου ακους πολλα κερασια...

παρολα ταύτα δεν είναι άραγε υπερβολή να γράφονται τέτοια βιβλια από έλληνες που να κατηγορουν με τόση πυγμή τους προγόνους τους;
Δεν ειναι απαραιτητα υπερβολη. Μπορει να ειναι απλα αντικειμενικοτητα. Το οτι ειναι προγονοι μας δεν τους βαζει στο απυροβλητο.

Φυσικα το ποσο αντικειμενικα και αληθινα ειναι αυτα, η αν ειναι επιτιδευμενα, δεν ειμαστε ολοι σε θεση να το ξερουμε.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 28-01-09 στις 17:43
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-09, 17:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι απαραιτητα υπερβολη. Μπορει να ειναι απλα αντικειμενικοτητα. Το οτι ειναι προγονοι μας δεν τους βαζει στο απυροβλητο.
Υπάρχουν δύο τάσεις Μιχάλη. Η μία είναι αυτή που αναφέρεις, της υπερβολής, της παραιστορίας γνωστών εμπόρων δήθεν ιστορικών, που μέσα από νοικιασμένο τηλεοπτικό χρόνο, στα μικρά κανάλια, διαλαλούν την πραμάτεια τους. Οι Έλληνες πρώτοι στην Νότιο Αμερική, οι Ελληνες πρώτοι στο φεγγάρι κα.

Υπάρχουν και ο αντίποδας, οι λεγόμενοι διεθνιστές, που μηδενίζουν την ιστορία μας, που υποβιβάζουν τον πολιτισμό που γέννησε αυτή η χώρα.

Και οι δύο είναι του σχοινιού και του παλουκιού.

Δεν θα μάθεις ποτέ ιστορία, διαβάζοντας ένα βιβλίο, θα μάθεις απλά μια άποψη. Ιστορία θα μάθεις, όταν διαβάσεις πολλές πηγές, όταν είσαι έτοιμος από την γνώση που απέκτησες, να εκφραστείς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-09, 17:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα μάθεις ποτέ ιστορία, διαβάζοντας ένα βιβλίο, θα μάθεις απλά μια άποψη. Ιστορία θα μάθεις, όταν διαβάσεις πολλές πηγές, όταν είσαι έτοιμος από την γνώση που απέκτησες, να εκφραστείς.
Ετσι ακριβως. Και εμεις που δε μας ειναι ευκολο να διαβασουμε πολλα ιστορικα βιβλια, μπορουμε τουλαχιστον να επισημανουμε τις ακροτητες.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-09, 20:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ποσο ευκολο η αδυνατο ειναι να ψαξεις και να βρεις ακρη στην ιστορικη αληθεια
H αλήθεια προέρχεται από τα γραπτά που έχουμε. Δεν γράψανε μόνο οι αρχαίοι Έλληνες την ιστορία τους.
Τα ίδια οι σχεδόν τα ίδια, έγραψαν οι Ρωμαίοι ιστορικοί, που ήταν λίγο μεταγενέστεροι, τα ίδια έγραψαν οι Άραβες ιστορικοί. Κανείς μα κανείς δεν έγραψε υπερβολή, όταν αναφέρουν σαν πηγή πολιτισμού, τον Ελλαδικό χώρο και μητρόπολη αυτού του πολιτισμού την Αθήνα.

Οι "ιστορικοί" που τα μηδένισαν όλα αυτά, ήταν δύο χιλιάδες χρόνια μετά. Έχω διαβάσει αρκετά τέτοια ανουσιουργήματα και έχω βγει από τα ρούχα μου, που παίρνουν μια ξεκάρωτη φράση, του Ηρόδοτου, του Πλούταρχου, του Αρριανού, για να στοιχειοθετήσουν, μια ολόκληρη παραιστορική πλοκή.

Είναι κρίμα που αρκετοί, από μια έμφυτη μηδενιστική διάθεση, τους πιστεύει σαν θεούς, χωρίς ποτέ να έχουν μπει στον κόπο, να διαβάσουν αληθινή ιστορία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 28-01-09 στις 22:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.