Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-06, 17:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μοντελισμός

Για να δούμε λοιπόν ποιός ακροβασιανός ασχολείται με τον μοντελισμό.
Μιλάμε για απλά μοντέλα, βάψιμο φιγούρας/προτομής, μέχρι διοράματα ή ότι άλλο φανταστείτε σε μικρότερη κλίμακα από την κανονική. Μην βρεθεί δηλαδή κάποιος να μου πεί "έβαψα το σπίτι μου..."

Προσωπικά ασχολούμαι πιό πολύ με διοράματα μιας και μου κόλησε το μικρόβιο ένας φίλος που το έχει σαν επάγγελμα. Στην αγορά κυκλοφορούν υλικά για οτιδήποτε έχει κάποιος στο μυαλό του φτάνει να αντέχει η τσέπη του να τα πληρώσει. Ή μήπως όχι; Μήπως όλα αυτά είναι για άτομα που δεν θέλουν να μπλέξουν πολύ με τον μοντελισμό αλλά απλά θέλουν να καταλήξουν με ένα διόραμα όσο το δυνατόν γρηγορότερα;
Αυτό λοιπόν είναι λάθος. Όταν φτιάχνουμε ένα διόραμα πιό πολύ χαιρόμαστε την όλη κατασκευή του παρά το αποτέλεσμα. Πάμε λοιπόν να δούμε κάποιες αρχές για την κατασκευή ενός διοράματος.

Βήμα πρώτο.
Υλικά: Χαρτί και μολύβι
Κόστος: Αρκετά χαρτιά
Σχεδιάζουμε στο χαρτί τι θέλουμε να φτιάξουμε. Πως θέλουμε δηλαδή να είναι το αποτέλεσμα. Βασικό εδώ είναι να ξέρουμε την κλίμακα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστούμε και υλικά του εμπορίου. Δεν νομίζω να θέλει κάποιος να κάτσει να φτιάξει ανθρωπάκια, ζωάκια κλπ αλλά ούτε να καταλήξει με ένα διόραμα των 10 μέτρων.

Βήμα δεύτερο.
Υλικά: Κόντρα πλακέ και μολύβι
Κόστος: Ένα φύλο κόντρα πλακέ 2μ x 1.5 8 χιλιοστών κοστίζει περίπου 60 ευρώ. Το 4 χιλιοστών περίπου 30 - 40 ευρώ
Αγοράζουμε κόντρα πλακέ ανάλογα με τις ανάγκες μας. Αν το διόραμα δεν ξεπερνάει το μισό τετραγωνικό και δεν σκοπεύουμε να το μπουχτίσουμε σε δέντρα/βουνά/νερά χρησιμοποιούμε κόντρα πλακέ των τεσσάρων χιλιοστών. Αλλοιώς πάμε σε κόντρα πλακέ των οχτώ χιλιοστών. MDF δεν αγοράζουμε για δύο βασικούς λόγους. Ο πρώτος είναι ότι το MDF είναι πολύ βαρύ και ο δεύτερος πως όταν θα αρχίσουμε να βάζουμε κόλα επάνω θα αποκτήσουμε βουνά και λαγκάδια κατά βούληση του MDF. Κανείς δεν θέλει να αποφασίσει η βάση του που θα φουσκώσει από μόνη της.

Βήμα τρίτο.
Γρασίδι!
Υλικά: Κόλλα και ότι άλλο αντέχει η τσέπη μας
Κόστος: Η κόλλα κοστίζει περίπου 4 ευρώ το κιλό.
Πιθανά υλικά για το γρασίδι είναι:
Φύλλα γρασιδιού μοντελισμού (το πιό ακριβό, για περίπου 1 x 1 υπολογίστε στα 20 ευρώ)
Ρινίσματα γρασιδιού (εδώ πάμε περίπου στα 10 ευρώ για το τετραγωνικό μέτρο)
Την παλιά τσόχα χαρτιών της μάνας μας (ίσως γκρίνια, καμιά σφαλιάρα, αλλά αφήνουμε την τσέπη μας άθικτη)

Η κόλλα πρέπει να είναι ξυλόκολλα ταχείας πήξεως κρυσταλιζέ. Την πουλάνε σε χρωματοπωλεία με κόστος 3-4 ευρώ το κιλό, ή σε είδη μοντελισμού και έχει ένα κόστος... όσο λείπουν του μαγαζάτορα. Διαφορά πάντος δεν έχει. Την έχω δεί σε είδη μοντελισμού 15 ευρώ το μισό κιλό.

Με ένα χοντρό πινέλο (που αγοράζουμε πάλι από χρωματοπωλείο και όχι από είδη μοντελισμού) απλώνουμε την κόλλα στο κόντρα πλακέ.

Μην αγχώνεστε για το "ταχείας πήξεως". Σε αυτή την κόλλα όταν μιλάνε για ταχείας πήξεως εννοούν από ότι κατάλαβα "πήζει πρίν πεθάνεις από βαθιά γεράματα". Αν βρεί κάποιος ατλακόλ που να πήζει πριν από τις έξι ώρες ας με ενημερώσει.

Το πινέλο το κινούμε προς τα πάνω και εισπνέουμε, και μετά προς τα κάτω και εκπέουμε... Breath in, breath out... Breath in... breath out... Λόγω της φύσης της κόλλας όταν τελειώσουμε με το άπλωμα μία επιφάνειας ενός τετραγωνικού μέτρου έχουμε αποκτήσει το μπράτσο ενός body builder. Μόνο το ένα βέβαια μέχρι να φτιάξουμε άλλο διόραμα και να χρησιμοποιήσουμε το άλλο χέρι.

Αν λερώσουμε κάτι με την κόλλα, μην αγχώνεστε, βγαίνει με απλό νεράκι. Εξάλλου μέχρι να στεγνώσει και να έχουμε πρόβλημμα έχουμε καιρό ακόμα και για καφέ.

Μετά την κόλλα έχει σειρά το υλικό του γρασιδιού.
Έτοιμα φύλλα γρασιδιού: Καλά να πάθετε. Πληρώσατε κάτι παραπάνω αλλά έχετε και άλλη δουλειά να κάνετε. Δανειστείτε από άλλον ακροβασιανό που πήρε την κουρτίνα δύο (ρινίσματα γρασιδιού) ένα μικρό σακουλάκι από αυτά και... Βάζουμε κόλλα στις ενώσεις (χάλια δεν φαίνονται; ) και ρίχνουμε πάνω ρινίσματα γρασιδιού.
Ρινίσματα γρασιδιού: Τα βάζετε μέσα σε μία αλατιέρα με χοντρές τρύπες ή χαλάτε την αλατιέρα τις μάνας σας (με την αντίστοιχη γκρίνια "ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ! ΛΥΣΣΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΦΑΙ!" "ΙΩΑΝΝΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΟΥΤΖΟΥΚΑΚΙΑ;") και πασπαλίζετε όλο το κόντρα πλακέ ώστε να μην υπάρχουν κενά.
Τσόχα: Την κολάτε πάνω στο κόντρα πλακέ και το κρύβετε να μην το δεί ο πρώην χρήστης της τσόχας.

Αφού στεγνώσει η κόλλα (αύριο πια) παίρνουμε ένα χοντρό πινέλο και διάφορες μπογιές (κίτρινη, σκούρα πράσινη, καφέ) και παίζουμε με το κομψοτέχνημά μας σαν δεύτερος Μιχαήλ Άγγελος. Μία κίτρινη πιτσιλιά εδώ (ξεραμένο χορτάρι) μία καφέ εκεί (το έφαγε η αγελάδα), μία σκούρο πράσινο παρακάτω (η άγρια βλάστηση του Αμαζονίου) κλπ. Δεν βάζουμε πολύ χρώμα για να μην μουλιάσει το έργο μας αλλά μόνο τόσο ώστε να αλλάξουμε το χρώμα. Στην τελική όπου έχει ξεραμένα φύλλα δεν σημαίνει ότι δεν έχει και χλωρά.

Βουνά!
Δεν βαρεθήκατε να διαβάζετε ήδη; Σε επόμενο μήνυμα αυτά!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-06, 19:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με κανονικο μοντελισμο ειχα ασχοληθει μονο με δυο πλαστικα σκαφη του Πολεμου των Αστρων (ΤΙΕ fighters rule)

Για οσους αρεσκονται στις χαρτοκοπτικες και εχουν προσβαση σε τρισδιαστατα μοντελα 3d studio max: υπαρχει το προγραμματακι Pepakura το οποιο δεχεται αρχεια 3ds και σας τα εκτυπωνει σε ομορφα cutouts σε χαρτι, για κοψιμο και κολημα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-11-06 στις 19:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-06, 10:37
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κανονικο μοντελισμο ειχα ασχοληθει μονο με δυο πλαστικα σκαφη του Πολεμου των Αστρων (ΤΙΕ fighters rule)
Tell me more miss Lewinsky...
Εμπειρίες στο βάψιμο, κόλλημα των κοματιών;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-06, 10:55
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αντί για αλατιέρα, αν η επιφάνεια είναι μεγάλη, χρησιμοποιούμε το σουρωτήρι. Δοκιμασμένο σου λέω.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liria : 01-12-06 στις 11:24
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-06, 11:16
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
είχα στείσει 25 τετραγωνικά μέτρα ηλεκτρικό τρενάκι (ΛΙΜΑ) με σπιτια βουνα κτλ
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-06, 11:23
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
διοραμα

Είδος θεάματος κατά το οποίο, με κατάλληλο φωτισμό, τα παριστώμενα σε πίνακα φαίνονται σαν πραγματικά στο χώρο. (Μπαμπινιώτης).

Τις φωτό από οδοντωτό, τις θέλουμε για να έχουμε μια εικόνα οπότε κάνουν και φωτό από έντυπο ή πρέπει για κάποιο λόγο να είναι φωτό-φωτό;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-06, 11:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
είχα στείσει 25 τετραγωνικά μέτρα ηλεκτρικό τρενάκι (ΛΙΜΑ) με σπιτια βουνα κτλ
Να με συγχωρείτε αλλα ηλεκτρικό τρενάκι αν δεν είναι MARKLIN; Ξέρω είναι πολύ ακριβά αλλά δεν έχουν καμιά σχέση με οτιδήποτε άλλο. Πιστότητα αντιγράφου 100%.

Πάρτε μια ιδέα και ελάτε να κλάψουμε όλοι μαζί :-(
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-06, 11:34
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τι κλίμακα?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-12-06, 11:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@Mimo Ouch? 25 τετραγωνικά και μετά που το έβαλες;
Τέλος πάντων μιλάμε για κλίμακα HO, δηλαδή 1:87 όταν μιλάμε για κλασικά τρένα. Υπάρχουν και άλλες κλίμακες όπως η TT, η N και η Z με την Z να είναι η πιό μικρή (1:220)

@Liria Χρειάζονται συνήθως φωτογραφίες των σπιτιών και θέση αυτών σε σχέση με τις γραμμές. Δεν έχει σημασία αν είναι φωτογραφία ή από έντυπο.

@Xenios H Marklin έχει μία περίεργη αίσθηση του χιούμορ όσον αφορά τις τιμές της. Μπορεί να είναι πολύ καλή σαν εταιρία, αλλά παίζει μόνη της μιας και τίποτα δεν είναι συμβατό με τις άλλες εταιρίες. Είναι κάτι σαν τα Mac στον χώρο των τρένων.
Πολύ καλή, αλλά άμα δείς τον ψηφιακό καρβουνιάρη που πήρα από την Pico με ήχο...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-12-06, 11:57
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
@Mimo Ouch? 25 τετραγωνικά και μετά που το έβαλες;
Τέλος πάντων μιλάμε για κλίμακα HO, δηλαδή 1:87 όταν μιλάμε για κλασικά τρένα. Υπάρχουν και άλλες κλίμακες όπως η TT, η N και η Z με την Z να είναι η πιό μικρή (1:220)
το ξέρω η ερώτηση ήταν παγίδα για τον στέλιο
πάντος στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια που το ξαναέψαξα δεν βρήκα τίποτα σε κλιμακα Z.

έχεις δει εσύ κάπου?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-12-06, 12:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω δεί ένα απίστευτο τρενάκι σε κλίμακα z στο μαγαζί του φίλου μου. Το πλήρες layout είναι κάπου στα 40 cm x 50 cm και είναι απίστευτα γλυκούτσικο αλλά και αλμυρούτσικο σε τιμούλα... Marklin βλέπεις...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-12-06, 12:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
τι κλίμακα?
Η MARKLIN, που είναι η μεγαλύτερη εταιρία κινούμενου μοντελισμού τρένου στον κόσμο, υπάρχει από το 1859. Ο χρόνος είναι υπεραρκετός ώστε μια εταιρία να πάρει μυθικές διαστάσεις και η MARKLIN το κατόρθωσε. Με το τρίγραμμο σύστημα που κατοχύρωσε με πατέντα από το 1935, το οποίο χρησιμοποιεί 16 Volt εναλλασσόμενο ρεύμα για την προστασία των μικρών παιδιών, η MARKLIN κυριάρχησε στον χώρο του μοντελισμού για τρένα, έτσι ώστε τα κομμάτια της να θεωρούνται συλλεκτικά. Στην γκάμα της εταιρείας, που περιλαμβάνει μηχανές, βαγόνια, ράγες και ηλεκτρονικά που επιτρέπουν να στηθούν πλήρη συστήματα, υπάρχει το μεγαλύτερο (κλίμακα 1:32) μοντελιστικό τρένο στον κόσμο, αλλά και το μικρότερο (κλίμακα 1:220). Στο ενδιάμεσο υπάρχει το κλασικό πια ΗΟ (κλίμακα 1:87).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-12-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξέρω η ερώτηση ήταν παγίδα για τον στέλιο
Κοίταξε όταν ο Στέλιος έπαιζε με την ατμομηχανή του Marklin στα 1959-1960 (ΗΟ) κάτι παλικαράκια εδώ μέσα δεν είχαν γεννηθεί ακόμα :-)

Δυστυχώς από εκείνη την κατασκευή πάνω σε κόντρα πλακέ δεν έχει μείνει τίποτα, όταν έλειψα στο εξωτερικό μου τα πέταξαν όλα κατά λάθος, δύο μηχανές πολλα βαγόνια και λοιπά οχήματα με γραμμές μήκους 30 μέτρων περίπου :-(

Από τότε όποτε βλέπω καλοστημένο τρένο Marklin δακρύζω,

Αν είχα εκείνα τα τρενάκια δεν ξέρω αν θα είχα ασχοληθεί τόσο πολύ με υπολογιστές και με την δημιουργία της AcroBase :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 01-12-06 στις 12:21
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-06, 12:21
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμμ.. καλά, μιας και θέλετε να μιλήσετε για κλίμακες... Εγώ αλλού το πήγαινα...
Η κλίμακα 1:32 έχει διαμορφωθεί πλέον σε κλίμακα εξωτερικού χώρου. Που αλλού θα μπορούσες να βάλεις άλλωστε ένα τρένο που για έναν απλό γύρο θέλει πολλά μέτρα επίπεδης επιφάνειας! Θωρακίζονται από την βροχή, τις δύσκολες καιρικές συνθήκες κλπ οπότε η τιμή τους κυμαίνεται στα... ύψη!
Η κλίμακα HO έχει γίνει η πιό κλασική πια γιατί και η κατασκευή της είναι εύκολη (δεν χρειάζεται θωρακίσεις) και η λεπτομέρεια δημιουργείται εύκολα (η ατμομηχανή της κλίμακας z χωράει σε ένα σπιρτόκουτο).
Η Marklin είναι μάλλον η μοναδική εταιρία που έχει τρενάκια σε όλες τις κλίμακες.
Τώρα για το ρεύμα. Το στάνταρ στην τάση λειτουργίας των μηχανών είναι τα 16 volt max. Όταν μιλάμε για αναλογικά τραινάκια μιλάμε για συνεχόμενο ρεύμα (ακόμα και της Marklin) ενώ όταν μιλάμε για εναλασσόμενο αναφερόμαστε στα ψηφιακά μοντέλα (όλων των εταιριών που τα διαθέτουν).
Προσωπικά αν θα αγόραζα σήμερα τραινάκι θα έπαιρνα ένα ψηφιακό Alfa Trains. Ο λόγος; Είναι η μοναδική εταιρία στον κόσμο που έχει στην γκάμα της Ελληνικά τρένα του ΟΣΕ! Ω ναι... έχω βρεί και τέτοια...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diamond : 01-12-06 στις 12:27
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-12-06, 12:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά αν θα αγόραζα σήμερα τραινάκι θα έπαιρνα ένα ψηφιακό Alfa Trains. Ο λόγος; Είναι η μοναδική εταιρία στον κόσμο που έχει στην γκάμα της Ελληνικά τρένα του ΟΣΕ! Ω ναι... έχω βρεί και τέτοια...
Μιχάλη η τελειότητα των μηχανών και των βαγονιών της Marklin δεν παίζεται, τα φωτάκια το απίστευτο φινίρισμα.

Είναι σαν να μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.