Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-06, 09:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η Κίνα φτιάχνει δικούς της υπολογιστές

Η Κίνα επενδύει σε «ντόπιους» υπολογιστές και οπτικούς δίσκους

Η απάντηση του Πεκίνου

To Πεκίνο προσπαθεί να απεξαρτηθεί από την ξένη τεχνογνωσία και να ρίξει το κόστος των υπολογιστών

Η Κίνα ξεκίνησε τη μαζική παραγωγή ενός υπολογιστή με κόστος κάτω από 200 δευρώ ο οποίος βασίζεται στον κινεζικό επεξεργαστή Godson IIE, ενώ οι εταιρείες ηλεκτρονικών της χώρας ετοιμάζονται να εγκαταλείψουν την παραγωγή DVD players για να προωθήσουν το ανταγωνιστικό εγχώριο φορμά EVD.

Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η εταιρεία Jiangsu Menglong Science and Technology λανσάρει στην κινεζική αγορά έναν υπολογιστή που τρέχει στα 750 Megahertz, διαθέτει σκληρό δίσκο 40GB και μνήμη 256MB, με τιμή μόλις 1.599 γουάν (155 ευρώ).

Το σύστημα υποστηρίζει τα λειτουργικά συστήματα Windows και Linux και βασίζεται στον Godson IIE, το νέο επεξεργαστή που παρουσιάστηκε πρόσφατα από το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών της Κινεζικής Ακαδημίας Επιστημών, στο πλαίσιο μιας προσπάθειας για τη μείωση του κόστους των υπολογιστών στην εγχώρια αγορά.

Στο μεταξύ, 19 κορυφαίοι κατασκευαστές ηλεκτρονικών στην Κίνα ανακοίνωσαν ότι από το 2008 θα σταματήσουν να παράγουν συσκευές αναπαραγωγής DVD για να προωθήσουν το κινεζικό ανταγωνιστικό φορμά EVD (Enhanced Versatile Disc, Ενισχυμένος Πολυμορφικός Δίσκος).

Όπως εξήγησε ο γενικός γραμματέας του συνδέσμου EVD Industry Alliance, η απόφαση οφείλεται στα μηδαμινά κέρδη που προσφέρει η παραγωγή DVD players: «Δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου κέρδος για τους κατασκευαστές DVD στην Κίνα, καθώς πρέπει να πληρώνουν περίπου επτά δολάρια για την άδεια χρήσης [της ξένης τεχνολογίας] για κάθε συσκευή, που τιμάται περίπου 20 δολάρια στην εγχώρια και τις ξένες αγορές» δήλωσε ο Ζανγκ Μπαοκουάν.

Η κινεζική κυβέρνηση προωθεί την τεχνολογία του EVD από το 1999, σε μια προσπάθεια να μειώσει την εξάρτηση σε ξένη τεχνολογία. Το Πεκίνο, εξάλλου, προωθεί τις δικές του προδιαγραφές σε πολλές ακόμα κατηγορίες προϊόντων, όπως τα κινητά τηλέφωνα τρίτης γενιάς, τα ασύρματα δίκτυα και οι ψηφιακές τηλεοράσεις.

Πηγή : Associated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-06, 09:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σε λίγα χρόνια όλη η τεχνολογία θα μιλάει κινέζικα.

Ας περιμένουμε και το πρώτο λειτουργικό των Κινέζων....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-06, 10:07
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Πολύ ενδιαφέρονται όλα αυτά, αλλά γιατί ο μικρός συνομοσιολόγος μέσα μου χτυπάει καμπανάκι;

Ειδικά σε ότι αφορά στο κινεζικό ανταγωνιστικό φορμά EVD, έναντι του DVD, αμέσως μου' ρχεται στο μυαλό, η δυνατότητα πλέον που θα έχει κάποια κεντρική εξουσία να ελέγχει τι θα κυκλοφορεί και τι όχι στη Κίνα. Δεν θα υπάρχει πια και τρόπος να χρησιμοποιούνται DVDς, προερχόμενα από το εξωτερικό, αφού δεν θα υπάρχουν συσκευές να τα διαβάσουν.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κινεζική κυβέρνηση προωθεί την τεχνολογία του EVD από το 1999, σε μια προσπάθεια να μειώσει την εξάρτηση σε ξένη τεχνολογία. Το Πεκίνο, εξάλλου, προωθεί τις δικές του προδιαγραφές σε πολλές ακόμα κατηγορίες προϊόντων, όπως τα κινητά τηλέφωνα τρίτης γενιάς, τα ασύρματα δίκτυα και οι ψηφιακές τηλεοράσεις.
Κι αυτό είναι ακόμα πιο ανησυχητικό. Εδώ νομίζω ότι φαίνονται καθαρά οι προθέσεις, που δεν πιστεύω ότι έχουν και τόσο σχέση, με προσπάθεια να μειωθεί η εξάρτυση από τη ξένη τεχνολογία. Άσε που είναι καθαρή ουτοπία, να υιοθετηθούν οι τεχνολογίες αυτές από άλλους κατασκευαστές και ειδικά από τον δυτικό κόσμο.

Φαίνεται ότι η Κίνα οδηγείται σε πλήρη απομόνωση.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-06, 10:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρονται όλα αυτά, αλλά γιατί ο μικρός συνομοσιολόγος μέσα μου χτυπάει καμπανάκι;
Το καμπανάκι δεν έχει καμιά άμεση σχέση του dvd φορμά αλλά με την συμφωνία που έχουμε κάνει εταιρείες τύπου Google Yahoo κλπ για να φιλτράρουν την ενημέρωση των Κινέζων.

Εγώ αν ήμουν Κίνα με τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχω, ασφαλώς θα προτιμούσα δική μου τεχνολογία και όχι ξενη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-06, 19:55
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 14:45
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αν ήμουν Κίνα με τους ρυθμούς ανάπτυξης που έχω, ασφαλώς θα προτιμούσα δική μου τεχνολογία και όχι ξενη.
Μόνο να μην είναι τίποτα μηχανές που παίρνουν φωτιά ή σκανε οι μπαταρίες τους...
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-06, 10:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντος είχα αγοράσει από Κίνα ένα MP3 player το 1999 με 25.000 δραχμές (ναι, τότε εκείνοι είχαν τέτοια) και ακόμα ζεί και βασιλεύει.
Η Κίνα έχει αξιόλογο R&D. Μία ματιά στο www.asiansources.com θα σας κάνει να τρίβετε τα μάτια σας για την τεχνολογία που έχουν.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.