Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-08, 16:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ευθανασία ζητά 28χρονος που πάσχει από ανίατη ασθένεια

Ποικίλες αντιδράσεις έχει προκαλέσει στη Ρουμανία η περιπέτεια της υγείας ενός 28χρονου, ο οποίος πάσχει από ανίατη ασθένεια και ζήτησε από τον πρόεδρο της χώρας, κ. Τράιαν Μπασέσκου, να δώσει τη συγκατάθεσή του για να υποβληθεί σε ευθανασία.

Ο κ. Μπασέσκου, ωστόσο, αρνήθηκε το αίτημα του 28χρονου, Ευγέν Κονσταντίν Άγκελ, αφού, σύμφωνα με το ρουμανικό νόμο, η ευθανασία είναι παράνομη.

Ο Ευγέν Κονσταντίν Άγκελ, ο οποίος πάσχει από καρκίνο στο ήπαρ και νοσηλεύεται στο νοσοκομείο της Κωστάντζα έγραψε επιστολή προς τον κ. Μπασέσκου, στην οποία- μεταξύ άλλων- αναφέρει: «σας ικετεύω να δώσετε τη συγκατάθεσή σας να πεθάνω, καθώς υποφέρω για μεγάλο χρονικό διάστημα».

Ο κ. Μπασέσκου απάντησε στο νεαρό άνδρα ότι λυπάται για την κατάσταση της υγείας του, αλλά αποκλείεται να δεχθεί το αίτημά του για ευθανασία, καθώς η ευθανασία στη Ρουμανία είναι παράνομη και τιμωρείται από τον νόμο από τρία μέχρι επτά χρόνια φυλάκιση, όποιος βοηθήσει σ' αυτή.

Ο Ευγέν σκέφτηκε πολλές φορές την αυτοκτονία, αλλά φοβάται, όπως λέει, να κάνει κάτι τέτοιο, επειδή είναι αμαρτία.

Ο γιατρός Φλορίν Στόγιαν, εκπρόσωπος του νοσοκομείου της Κωστάντζα δήλωσε ότι «η διάγνωση στον Ευγέν έγινε πριν από τέσσερα χρόνια και δεν υπεβλήθη σε θεραπεία, ενώ τώρα είναι πολύ αργά γι' αυτόν».

Οι γιατροί, επίσημα, δεν συμφωνούν με την ευθανασία και δεν την αποδέχονται. Ο επικεφαλής του Ιατρικού Συλλόγου στη Ρουμανία, Βασίλε Ασταράστογιε, δήλωσε ότι υπάρχει οδηγία του Συμβουλίου της Ευρώπης που απαγορεύει την ευθανασία.

Ο επικεφαλής του Ογκολογικού Ινστιτούτου Φουντένι στο Βουκουρέστι, Μιρτσέα Σάβου, δήλωσε από την πλευρά του ότι δεν θα τολμούσε να αφαιρέσει τη ζωή κάποιου ασθενούς.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από AΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ας αφήσουμε λοιπόν ένα νέο άνθρωπο, να έχει καταδικαστεί, στον δια του βασανισμού θάνατο, μιας και αυτό λένε οι νόμοι και οι θρησκείες.

Είναι ντροπή και όνειδος για την ανθρωπότητα, να μην έχει ο άνθρωπος τις τύχες της ζωής του, για να επιλέξει την λύτρωση από το εξευτελισμό, μιας ασθένειας που ξέρουμε όλοι, τι κατάληξη θα έχει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-08, 16:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ευγέν σκέφτηκε πολλές φορές την αυτοκτονία, αλλά φοβάται, όπως λέει, να κάνει κάτι τέτοιο, επειδή είναι αμαρτία.
Ενω να ζητας ευθανασια δεν ειναι αυτοκτονια..;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-08, 16:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενω να ζητας ευθανασια δεν ειναι αυτοκτονια..;
Ο θεός της αγάπης και του ελέους που ξέρω εγώ, δεν ήταν σε καμιά περίπτωση σκληρός, μπροστά στο δράμα αυτό.

Χριστιανά τα τέλη της ζωής ημών ανώδυνα ανεπαίσχυντα, ειρηνικά, λένε στην λειτουργία της Κυριακής. Φυσικά αν ήμουν εγώ στην θέση του νεαρού, δεν θα είχα το δίλλημα περί αμαρτίας , θα τελείωνα την ζωή μου με ότι μέσο μπορούσα και θα έγραφα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου, νόμους γραπτούς και άγραφους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-08, 19:17
amanda Ο χρήστης amanda δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-11-08 19:17
ok

ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΑ ΟΝΤΑ.ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ,ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ,ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΕΩΣ ΠΟΤΕ,ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΙΛΑΜΕ;ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΛΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ,ΝΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΦΡΑΓΜΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΜΑΝΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-08, 20:30
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας αφήσουμε λοιπόν ένα νέο άνθρωπο, να έχει καταδικαστεί, στον δια του βασανισμού θάνατο, μιας και αυτό λένε οι νόμοι και οι θρησκείες.

Είναι ντροπή και όνειδος για την ανθρωπότητα, να μην έχει ο άνθρωπος τις τύχες της ζωής του, για να επιλέξει την λύτρωση από το εξευτελισμό, μιας ασθένειας που ξέρουμε όλοι, τι κατάληξη θα έχει.
Εύκολο το έχεις. Ποιός όμως αναλαμβάνει την ευθύνη να κάνει την περιβόητη ένεση? Εγώ δε θα το έκανα. Όποιος νομίζει οτι είναι εύκολο, ας έρθει να κρατήσει τη σύριγγα... Ακόμα δε χειρότερα, ποιός αναλαμβάνει την ευθύνη να πάρει την απόφαση? Διότι πέρα από τα προφανή περιστατικά που όντως είναι ακραια, υπάρχει και μια καθόλου αμελητέα γκρίζα ζώνη με παππούδες που έχουν άνοια, οικογένειες με κληρονομικά προβλήματα, ασθενείς με οξέα ψυχιατρικά προβλήματα και άλλες χίλιες ειδικές περιπτώσεις όπου η λήψη μιας απόφασης είναι εξαιρετικά πολύπλοκη και η (τεράστια) ευθύνη που φυσικά πέφτει στον γιατρό ξεφεύγει από απλά και προφανή κριτήρια.

Για να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα, σήμερα είδα έναν ασθενή με καρκίνο που ζητάει να τον ... ευθανατισουμε ενώ η γυναίκα του αρνείται διότι είναι καθολική. Το ενδιαφέρον είναι οτι ο ασθενής (λόγω νόσου) δεν τα έχει πλέον και 400 και με το ζόρι αναγνωρίζει πρόσωπα και ανταλάσσεις λίγες κουβέντες. Άντε να αποδείξεις στο δικαστήριο (κόντρα στη γυναίκα του!) οτι ο ασθενής είχε όντως τις απαιτούμενες νοητικές λειτουργίες για να λάβει μια τόσο σοβαρή απόφαση. Τα παραδείγματα είναι καθημερινά και οι οικογενειακές ιστορίες (με διαζύγια, πρώην, νυν, εξώγαμα, παπάδες, δικηγόρους, γείτονες κλπ κλπ) είναι ατελείωτες και φοβερά πολύπλοκες.

Τέλος, ακόμα και το "ανίατη νόσος" είναι σχετικό: πρόσφατα έστειλα μια γυναίκα στα επείγοντα γιατί ήταν εξαιρετικά άρρωστη και εκεί απλά περίμεναν να πεθάνει. Δεν έλαβε καμία απολύτως θεραπεία εκτός από αναλγητικά. Τρεις μέρες μετά η κατάστασή της βελτιώθηκε. Γύρισε σπίτι και σήμερα διαβάζε ήσυχα την εφημερίδα της στην πολυθρόνα της.

Για να επανέλθω στο θέμα περι ευθανασίας, η εναλλακτική λύση, σύμφωνη με τη δική μου δεοντολογία, είναι η χρήση φαρμάκων σε κατάλληλες δόσεις ώστε ο ασθενής να μην υποφέρει. Στη χειρότερη περίπτωση, ακόμα και γενική αναισθησία για τις μέρες-ώρες που μένουν. Στην περίπτωση αυτή μιλάμε για μια θεραπευτική παρέμβαση που είναι αναστρέψιμη και που εξυπηρετεί έναν ξεκάθαρο και ηθικά μη αμφισβητίσιμο σκοπό.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-08, 20:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύκολο το έχεις. Ποιός όμως αναλαμβάνει την ευθύνη να κάνει την περιβόητη ένεση?
Δεν είπα ότι είναι εύκολο Πέτρο. Σαφώς και πρέπει να υπάρχει αδιαμφισβήτητη μη αναστρέψιμη κατάσταση και μια μεγάλη διαδικασία.

Είχα εντελώς διαφορετική άποψη για την ευθανασία, όταν αντιμετώπισα το τελικό στάδιο πολλαπλού μυελλώματος αγαπητού μου προσώπου. Η μάσκα του απίστευτου πόνου σε κάθε σπασμό, υπήρχε τόσο καταλυτική, που αδυνατούσα σαν άνθρωπος να το δεχτώ.
Τι να περιμένω εκεί Πέτρο; Βελτίωση; Δεν υπάρχει ιστορικό προηγούμενο. Λύτρωση για τον λατρεμένο μου άνθρωπο ήθελα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 28-11-08 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.