Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-06, 14:19
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Γιατί η δίαιατα με πρωτείνες είναι αποτελεσματική

Νέα έρευνα προσφέρει στήριξη στις πλούσιες σε πρωτεΐνη δίαιτες, όπως η αμφιλεγόμενη δίαιτα Ατκινς. Τα τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη, όπως το κρέας, τα αβγά και η σόγια, αυξάνουν την παραγωγή μιας ουσίας που καταστέλλει την όρεξη.

Ποντίκια που κατανάλωναν τροφή πλούσια σε πρωτεΐνες πάχυναν λιγότερο από τα πειραματόζωα που ακολουθούσαν δίαιτα φτωχή σε πρωτεΐνες, διαπίστωσαν οι Βρετανοί ερευνητές. Αυτό συνέβη επειδή στον οργανισμό τους αυξήθηκαν τα επίπεδα μιας μικρής πρωτεΐνης, η οποία ονομάζεται πεπτίδιο ΥΥ (PYY) και έχει συνδεθεί με το αίσθημα του κορεσμού.

Προκειμένου να αποδείξουν τη σχέση του PYY με την όρεξη, η Δρ Ρέιτσελ Μπέτερχαμ και οι συνεργάτες της στο Πανεπιστημιακό Κολλέγιο του Λονδίνου δημιούργησαν γενετικά τροποποιημένα πειραματόζωα από τα οποία απουσιάζει το PYY.

Τα ποντίκια αυτά έγιναν παχύσαρκα ακόμα και αν τρέφονταν με υψηλά ποσοστά πρωτεΐνών, ενώ η εξωγενής χορήγηση PYY σε επόμενο στάδιο επανέφερε το σωματικό τους βάρος στο φυσιολογικό.

Τα αποτελέσματα της μελέτης δημοσιεύονται στην έγκριτη επιθεώρηση Cell Metabolism.

Η έρευνα υποδεικνύει ότι οι πλούσιες σε πρωτεΐνη δίαιτες προσφέρουν οφέλη. Ωστόσο η δίαιτα Ατκινς, στην οποία οι υδατάνθρακες καταργούνται και αντικαθίστανται από κορεσμένα λίπη και πρωτεΐνη, ίσως δεν είναι καλή ιδέα, σχολιάζει η Μπέτερχαμ στο Nature.com.

«Κανείς γιατρός δεν θα σας πει να καταναλώτετε όλο αυτό το κορεσμένο λίπος και καθόλου υδατάνθρακες» τονίζει. Η δίαιτα Ατκινς στα αρχικά στάδια προκαλεί κέτωση, μια κατάσταση στην οποία το συκώτι, στερημένο από τους υδατάνθρακες, αρχίζει να μεταβολίζει λιπαρά οξέα, δημιουργώντας το αίσθημα κακουχίας.

Η Μπέτερχαμ πάντως σκοπεύει τώρα να πραγματοποιήσει έρευνα μεγαλύτερης κλίμακας σε ανθρώπους, για να δει τις τυχόν μακροπρόθεσμες συνέπειες. Εξετάζει υποψήφιες δίαιτες πλούσιες σε λευκό κρέας, αβγά και σόγια.

Τα τωρινά ευρήματα, σχολιάζει η ερευνήτρια, ίσως εξηγούν γιατί η παχυσαρκία διαδίδεται στο δυτικό κόσμο. Επισημαίνει ότι, μετά την αγροτική επανάσταση πριν από χιλιάδες χρόνια, το ποσοστό της πρωτεΐνης στην διατροφή μειώθηκε κατά το ήμισυ στο 16%, καθώς οι άνθρωποι αντικαθιστούσαν το κρέας με υδατάνθρακες από τις καλλιέργειές τους.

Αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα πτώση των επιπέδων του PΥΥ και αύξηση της όρεξης.

Ίσως τελικά θα ήταν σκόπιμο να επιστρέψουμε σε ένα πιο πρωτόγονο διαιτολόγιο, προκύπτει από τις μελέτες. Πρώτα, όμως, θα πρέπει να αποδειχθεί ότι δεν υπάρχουν μακροπρόθεσμες παρενέργειες, όπως αυξημένη χοληστερόλη και επιβάρυνση των νεφρών από το μεταβολισμό των πρωτεΐνών.

Πηγή : news.in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-06, 14:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η δίαιτα Ατκινς έχει αμφισβητηθεί ιδιαίτερα από το σύνολο των διαιτολόγων.

Εγώ που είμαι άσχετος με την επιστήμη, η δίατα μου με λίγες πρωτείνες, με οδήγησε να χάσω σημαντικά κιλά και πάνω απ΄όλα να ρίξω χωρις φάρμακα την πολυ υψηλή μου χοληστερίνη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-06, 20:42
ellovos Ο χρήστης ellovos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-10 02:50
Κι Ομωσ Υπαρχει Και Καλυτερη Διατροφη...

Υπαρχει Μια Διατροφη Που Λεγεται Διατροφη Ζωνης. Αναφερεται Στην Αναλογια Του Καθε Γευματος Σε 40% Υδατανθρακα, 30% Πρωτεϊνες Και 30% Λιπαρα.
Μιλαμε Για Την Απολυτη Διατροφη, Αφου Θα Πρεπει Σε Καθε 4 Ωρες Να Τρως Καποιο Γευμα Στην Αναλογια Αυτη.
Πλεονεκτηματα Ζωνης:
Δεν Πεινας, Δεν Χανεις Μυϊκη Μαζα Παρα Μονο Λιπος Και Αισθανεσαι Ευεξια.
Εγω Προσωπικα ειδα μεγαλη διαφορα Και Πιστευω Οτι Ειναι Η Καλυτερη Διατροφη Μακραν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-06, 20:48
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν είναι να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου με ένα χρονόμετρο και μια ατομική ζυγαριά αστο καλύτερα...Προτιμώ τα γουρουνόπουλα.
Νομίζω ότι η καλύτερη δίαιτα είναι να τρως ισσοροπημένα από όλα, και να ασκείσαι, αθλείσαι, ή ακόμα και να περπατάς καθημερινά αν δεν μπορείς να κάνεις τα προηγούμενα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-06, 20:54
ellovos Ο χρήστης ellovos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-10 02:50
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δίαιτα Ατκινς έχει αμφισβητηθεί ιδιαίτερα από το σύνολο των διαιτολόγων.

Εγώ που είμαι άσχετος με την επιστήμη, η δίατα μου με λίγες πρωτείνες, με οδήγησε να χάσω σημαντικά κιλά και πάνω απ΄όλα να ρίξω χωρις φάρμακα την πολυ υψηλή μου χοληστερίνη.
Μάλλον έχασες μυϊκή μάζα, αφου δεν ετρωγες την πρωτεϊνη που χρειαζεται το σώμα σου. Η διατροφή με πολύ υδατάνθρακα εχει πολλα μειονεκτηματα, αφου ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα.
Παραθέτω ένα αποσπασμα από τα βιβλία για τη ζώνη:
· Το να τρώτε λιπαρά δεν σας παχαίνει. Είναι η αντίδραση του σώματος στους περιττούς υδατάνθρακες της διατροφής σας, που σας παχαίνει. Το σώμα σας έχει περιορισμένη ικανότητα αποθήκευσης των υδατανθράκων, αλλά μπορεί εύκολα να μετατρέψει σε λίπος αυτούς που περισσεύουν και να το αποθηκεύσει.
· Είναι δύσκολο να χάσετε βάρος με απλό περιορισμό των θερμίδων. Το να τρώμε λιγότερο και το να χάνουμε λίπος δεν πάνε απαραίτητα μαζί. Οι δίαιτες με τις λίγες θερμίδες και τους πολλούς υδατάνθρακες γεννούν στον οργανισμό σας μια σειρά από βιοχημικές αντιδράσεις, που κάνουν ακόμα δυσκολότερη την πρόσβαση του αποθηκευμένου λίπους για ενέργεια. Συμπέρασμα: θα φτάσετε σ’ ένα σημείο απ’ όπου δεν θα μπορείτε να χάσετε άλλο βάρος, όσο κι αν συνεχίζετε τη δίαιτα.
· Δίαιτες βασισμένες σε περιορισμό επιλογών και όριο θερμίδων συνήθως αποτυγχάνουν. Οι άνθρωποι στις περιορισμένες δίαιτες κουράζονται από το αίσθημα της πείνας και της στέρησης. Παρατάνε τις δίαιτες τους, ξαναπαίρνουν τα κιλά τους (βασικά με τη μορφή λίπους) και αισθάνονται άσχημα για τους εαυτούς τους που δεν έχουν αρκετή δύναμη, πειθαρχία και κίνητρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-06, 21:01
ellovos Ο χρήστης ellovos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-10 02:50
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου με ένα χρονόμετρο και μια ατομική ζυγαριά αστο καλύτερα...Προτιμώ τα γουρουνόπουλα.
Νομίζω ότι η καλύτερη δίαιτα είναι να τρως ισσοροπημένα από όλα, και να ασκείσαι, αθλείσαι, ή ακόμα και να περπατάς καθημερινά αν δεν μπορείς να κάνεις τα προηγούμενα
Αυτο που λες είναι, νομίζω, σωστό. Αλλά αν έχεις την ασθένεια της παχυσαρκίας και θέλεις να την καταπολεμήσεις πρέπει να βρείς τον κατάλληλο τρόπο. Η διατροφή που σου λέω βοηθά στην βελτιωση της ποιότητας ζωής σε ανθρώπους που το έχουν πραγματικά ανάγκη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-06, 21:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ellovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον έχασες μυϊκή μάζα, αφου δεν ετρωγες την πρωτεϊνη που χρειαζεται το σώμα σου. Η διατροφή με πολύ υδατάνθρακα εχει πολλα μειονεκτηματα, αφου ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα.όριο θερμίδων συνήθως αποτυγχάνουν.
Πρώτα απ' όλα δεν είπα ότι δεν έτρωγα καθόλου πρωτεΐνες.
Και κρέας και ψάρι και κοτόπουλο. Όμως αναφερόμουν στην δίαιτα Ατκινς, που λέει ότι αν τρώμε πολύ πρωτεΐνες θα αδυνατίσουμε κιόλας.

Υπάρχει η λεγόμενη νοσοκομειακή δίαιτα. Τα φαγητά χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες, πρωτεΐνες αμυλώδη και δημητριακά. Σύμφωνα με αυτή την δίαιτα, μπορείς να φας εναλλάξ ικανή ποσότητα πρωτεϊνών μαζί με δημητριακή ή αμυλώδη μαζί δημητριακά, ποτέ όμως άμυλο με πρωτεΐνη μαζί.

Δηλαδή κρέας με φασολάκια με μπιζέλια και αρακά αλλά όχι μαζί με πατάτες ή μακαρόνια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-06, 11:51
ellovos Ο χρήστης ellovos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-10 02:50
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτα απ' όλα δεν είπα ότι δεν έτρωγα καθόλου πρωτεΐνες.
Και κρέας και ψάρι και κοτόπουλο. Όμως αναφερόμουν στην δίαιτα Ατκινς, που λέει ότι αν τρώμε πολύ πρωτεΐνες θα αδυνατίσουμε κιόλας.

Υπάρχει η λεγόμενη νοσοκομειακή δίαιτα. Τα φαγητά χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες, πρωτεΐνες αμυλώδη και δημητριακά. Σύμφωνα με αυτή την δίαιτα, μπορείς να φας εναλλάξ ικανή ποσότητα πρωτεϊνών μαζί με δημητριακή ή αμυλώδη μαζί δημητριακά, ποτέ όμως άμυλο με πρωτεΐνη μαζί.

Δηλαδή κρέας με φασολάκια με μπιζέλια και αρακά αλλά όχι μαζί με πατάτες ή μακαρόνια.
Ριξε μια ματια στη σελίδα που είναι αφιερωμένη στη διατροφή ζώνης www.zone.com.gr
Μιλαμε για μια ισορροπημένη διατροφή με την οποία μπορείς να τρως τα πάντα με αναλογία και να βρίσκεσαι σε ευεξία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-06, 12:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί γενικεύουμε τις δίαιτες;

Υπάρχουν δεκάδες εκατοντάδες χιλιάδες δίαιτες, ανάλογα με την κάθε ξεχωριστή περίπτωση.

Η δικιά μου δίαιτα είναι λιποδιαλυτική, πάσχω από καρδιακό νόσημα και αν ακολουθήσω την συμβουλή σου και φάω οτιδήποτε, από γαρδούμπα μέχρι κοκορέτσι, θα ακούω πάλι το πιου πιου του ασθενοφόρου και εγώ θα είμαι μέσα εκεί.

Να σημειώσω ότι τρώω απ’ όλα, φυσικά όχι κοκορέτσι και γαρδούμπα :-) Το θέμα δεν είναι τι πρέπει να φας αλλά πως θα το μαγειρέψεις για να το φας.

Στο βιβλίο της Lara Cooc για την μεσογειακή διατροφή, αναφέρει ένα σωρό τρόπους να μαγειρέψεις υγιεινά και κυρίως χωρίς περιττά λίπη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-09, 03:06
liakious
Guest
 

Που μπορώ να βρώ την νοσοκομειακή δίαιτα ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.