Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-08, 09:56
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Cool Ό,τι έχουμε, να το μοιραζόμαστε...

Από τον Αντώνη - Μάριο Παπαγιώτη
==============================
Η παρακάτω ιστορία, που μου την έστειλε μια πολύ καλή μου φίλη στο e-mail μου, έχει να κάνει, θα μπορούσε κανείς να πει, με την ανιδιοτελή προσφορά και κυρίως με τη μοιρασιά. Αλλά και κατ' επέκτασιν με τα «4 ''πράγματα'' που δεν μπορούμε ν' ανακτήσουμε». Δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε με τους συνανθρώπους μας-δηλαδή δεν υπάρχει ή δεν πρέπει να υπάρχει κανένας λόγος προστριβών ανάμεσά μας, με βάση το ''μπαμπινιωτικό'' λεξικό- αλλά έχουμε συγχρόνως και να μοιράσουμε πολλά!
Ό,τι έχουμε καλό είναι να το μοιραζόμαστε με τους γύρω μας! Ο Μένανδρος έλεγε: «Ει πάντες αλλήλοις εβοηθούμεν, ουδείς αν άνθρωπος εδεήθη τύχης». Να μη λησμονούμε, λοιπόν, πως η ανιδιοτέλεια είναι κοινωνική αρετή και βρίσκεται μακριά από τον ωφελιμισμό. Είναι εκδήλωση έμπρακτης, ανυστερόβουλης αγάπης προς το συνάνθρωπό μας, ακόμη και αν έχουμε να προσφέρουμε .μόνο μερικά μπισκότα!
------------------------------------------------------------------------------------
Απολαύστε την παρακάτω διδακτική ιστορία. «Μια νεαρή κυρία περίμενε την πτήση της στην αίθουσα αναμονής ενός μεγάλου αερολιμένα. Επειδή έπρεπε να περιμένει πολλές ώρες, αποφάσισε να αγοράσει ένα βιβλίο για να περάσει η ώρα. Αγόρασε επίσης κι ένα πακέτο μπισκότα. Κάθισε σε μια πολυθρόνα, στην αίθουσα VIP του αερολιμένα, για να διαβάσει με ησυχία. Δίπλα από την πολυθρόνα βάζει τα μπισκότα της, ενώ ένας άνδρας που κάθισε στο διπλανό κάθισμα, άνοιξε το περιοδικό του και άρχισε να διαβάζει. Όταν πήρε το πρώτο μπισκότο, ο άνδρας πήρε κι αυτός άλλο ένα. Αισθάνθηκε ενοχλημένη αλλά δεν είπε τίποτα. Σκέφτηκε: ''Τι νεύρα έχω! Εάν ήμουν σε κατάλληλη διάθεση θα τον χτυπούσα που τόλμησε!''. Για κάθε μπισκότο που έπαιρνε, ο άνδρας έπαιρνε κι αυτός άλλο ένα. Αυτό την εξαγρίωνε αλλά δεν θέλησε να κάνει σκηνή. Όταν έμεινε μόνο ένα μπισκότο, σκέφτηκε: ''Ααα...! Τι θα κάνει αυτός ο καταχραστής τώρα;''. Τότε, ο άνδρας, παίρνει το τελευταίο μπισκότο, το κόβει στη μέση, δίνοντας της το ένα μισό. Ααα! Αυτό ήταν πάρα πολύ. Ήταν πολύ πάρα πολύ θυμωμένη τώρα!
Σε μια στιγμή, πήρε το βιβλίο της, τα πράγματά της και όρμησε στην αίθουσα επιβίβασης. Όταν κάθισε στο κάθισμά της, μέσα στο αεροπλάνο, έψαξε την τσάντα της για να πάρει τα γυαλιά της, και, προς μεγάλη της έκπληξη, το πακέτο με τα μπισκότα της ήταν εκεί, άθικτο, κλειστό! Αισθάνθηκε τόσο ντροπιασμένη!! Συνειδητοποίησε ότι έκανε λάθος... Είχε ξεχάσει ότι τα μπισκότα της δεν τα είχε βγάλει από την τσάντα της. Ο άνδρας είχε μοιραστεί τα μπισκότα του μ' αυτήν, χωρίς κανένα συναίσθημα θυμού ή πίκρας, ...ενώ αυτή ήταν πολύ θυμωμένη, σκεπτόμενη ότι μοιραζόταν τα μπισκότα της μ' αυτόν. Και τώρα δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να εξηγήσει... ούτε να ζητήσει συγγνώμη.
Υπάρχουν 4 ''πράγματα'' που δεν μπορείτε να ανακτήσετε. Η πέτρα, αφού ριχθεί! Η λέξη, αφού ειπωθεί! Η ευκαιρία... αφού χαθεί! Ο χρόνος... αφού περάσει!»
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-11-08 στις 09:58
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to varthol For This Useful Post:
Alaman (10-11-08), maralin (09-11-08), Xenios (09-11-08)
  #2  
Παλιά 09-11-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραια ιστοριουλα

Για την ιστορια, να αναφερω οτι κυκλοφορει και σε αρχειο powerpoint απο μαιλ σε μαιλ (πολλοι πιστευω θα την εχουν ξαναδιαβασει), ενω αποτελει και σεναριο διαφημισης καποιου ουισκιού

Βέβαια το αν η διαφήμιση εμπνεύστηκε απο αυτη ή αν έγινε το ανάποδο δεν ξέρουμε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 09-11-08 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
maralin (09-11-08)
  #3  
Παλιά 09-11-08, 10:47
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Varthol το θέμα σου ειναι πολύ πολύ διδακτικό..ετσι πρέπει να κάνουμε συν του οτι δεν πρεπει να βιαζομαστε να βγάζουμε ευκολα συμπερασματα..να βαζουμε μεσα κ το πιθανο ενδεχομενο οτι μπορει εμεις να εχουμε σφαλει!επιπλεον ας μαθουμε να δινουμε κ στον συνανθρωπο...οχι ολα για τον εαυτούλη μας!
τα λεω για να τα ακουω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-08, 10:52
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οτι καλο βρησκω το φερνω και για σας....Αντε να γινουμε καλυτεροι....δεν ξερω τι.....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-08, 11:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
επιπλεον ας μαθουμε να δινουμε κ στον συνανθρωπο...οχι ολα για τον εαυτούλη μας!
τα λεω για να τα ακουω!!!
Σοβαρα τωρα... η ζωη δεν ειναι τοσο μαυρη. Φυσικα και πρεπει να γινομαστε καλυτεροι (και οι καλοι και οι οχι και τοσο καλοι) και να θυμομαστε ποτε ποτε τετοιες αξιες, αλλα δε νομιζω οτι ολος ο κοσμος αποτελειται απο ακαρδα εγωιστικα καθαρματα που πρεπει να θυμηθουν αυτα που μαθαμε στο σχολειο για να γινουν ανθρωποι

ξερεις εσυ κανενα ακαρδο ατομο που τα κρατα ολα για τον εαυτουλη του; Δε νομιζω

Προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν τετοιο, καλως η κακως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 09-11-08 στις 11:07
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-08, 11:05
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ό,τι έχουμε, να το μοιραζόμαστε...Ο τιτλος....ε αυτο δεν εκανα........μη βαρατε...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.