Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-08, 20:30
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Στη Βουλή το νομοσχέδιο για την απαγόρευση καπνίσματος από το 2010

Μεταφέρω από το in.gr

Κατατέθηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, με το οποίο απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους του δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους με δημόσια χρήση από 1/1/2010.

Συγκεκριμένα, με το νομοσχέδιο απαγορεύεται πλήρως από 1/1/2010 το κάπνισμα και η κατανάλωση προϊόντων καπνού σε όλους τους δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους (κλειστούς ή στεγασμένους), που χρησιμοποιούνται για παροχή εργασίας, σε όλα τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, στους παντός είδους κλειστούς χώρους αναμονής, σε όλους τους χώρους των αεροδρομίων, σταθμών μεταφορικών μέσων και επιβατικών σταθμών λιμένων και στα παντός είδους κυλικεία και μέσα μαζικής μεταφοράς, συμπεριλαμβανομένων και των ταξί και αγοραίων.

Επίσης, απαγορεύεται σε ανήλικους η είσοδος και παραμονή, καθώς και η απασχόληση σε κέντρα διασκέδασης και αμιγή μπαρ, καθώς και η κατανάλωση αλκοολούχων ποτών σε όλα τα δημόσια κέντρα.


Στο ανάγνωσμα της παραπάνω είδησης έφερα στο νου θερμή συζήτηση που είχα με φίλη, η οποία ενώ ήξερε ότι δεν καπνίζω, χωρίς να το σκεφτεί πολύ άναψε τσιγάρο μέσα στο αμάξι μου και μάλιστα μετά από αθλητική δραστηριότητα επί του βράχου.
Το "Πήρες άδεια να το ανάψεις;; Σε παρακαλώ σβήσε το τσιγάρο σου γιατί με ενοχλεί", είχε ως αντίδραση μια σφοδρότατη επίθεση, κατά την οποία ειπώθηκε αυτολεξί ότι ο "φασισμός των μη-καπνιστών, απέναντι στους καπνιστές, δεν έχει όριο!"

Συμφωνείτε;
Τελικά, ποιανού το δικαίωμα προστατεύεται ή αντίστοιχα, ποιανού ελευθερία καταπιέζεται με την επιβολή απαγόρευσης καπνίσματος σε συγκεκριμένους χώρους;
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 07-11-08 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-08, 20:34
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
η κουβεντα σηκωνει τσιγαρο....

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-08, 00:39
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Στο χώρο του άλλου, και ειδικά σε μικρό χώρο όπως το αυτοκίνητο, το λιγότερο που έχεις να κάνεις ως καπνιστής είναι να ζητήσεις άδεια πριν καπνίσεις (ας μη συζητήσουμε τις συνθήκες, όπως πχ μετά από άσκηση κλπ). Αν αυτό είναι φασισμός (και όχι δείγμα καλών τρόπων), ας είναι. Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να διαθέσεις τον δικό σου χώρο όπως εσύ κρίνεις. Κανείς δε μπορεί να σε αναγκάσει να επιτρέψεις το κάπνισμα στο αυτοκίνητό σου.

Στους δικούς μου χώρους δεν επιτρέπω το κάπνισμα. Το αυτοκίνητό μου δεν έχει καν τασάκι. Και πριν δεχτώ επίθεση από τους (πολλούς!) ακροθεριακλήδες, όσοι με ξέρετε γνωρίζετε ότι δεν έχω ζήτημα να βρεθώ σε χώρο που καπνίζουν άλλοι. Στο δικό μου κλειστό χώρο όμως τους κανόνες συμπεριφοράς τους ρυθμίζω εγώ (που θα χρησιμοποιήσω το χώρο κι αφού φύγουν οι όποιοι καλεσμένοι).

Εν συντομία, περιμένω πώς και πώς το 2010.

Έχοντας γνωρίσει πρώην θεριακλήδικες χώρες (πχ Σκωτία, κι αργότερα Αγγλία) πριν και μετά την απαγόρευση, ξέρω ότι η διαφορά είναι ωραία, και κάνει καλό σε όλους, και κυρίως στην τσέπη των καπνιστών (μια και η υγεία δεν αποτελεί κριτήριο ποιότητας ζωής για πολλούς). Και κυρίως: η κοινωνία δεν καταστράφηκε.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-08, 01:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, ποιανού το δικαίωμα προστατεύεται ή αντίστοιχα, ποιανού ελευθερία καταπιέζεται με την επιβολή απαγόρευσης καπνίσματος σε συγκεκριμένους χώρους;
Στην χώρα μας μέσες λύσεις δεν υπάρχουν, θα καταστρατηγηθούν πριν καν κυκλοφορήσουν.

Στην χώρα μας νόμους έχουμε, αλλά δεν εφαρμόζουμε, αν δεν πέσει παρακολούθηση και ανελέητο κυνηγητό, όχι μόνο τις πρώτες μέρες.

Ένα μέτρο για να επιτύχει θα πρέπει να αστυνομευτεί πολύ δυνατά. Ηχηρά πρόστιμα στους παραβάτες και ανελέητο κυνηγητό.

Βέβαια το μέτρο θα επιφέρει θεαματικές αλλαγές σε χιλιάδες καφετέριες. Δεν είναι δυνατόν να πάει καπνιστής για καφέ και να μην έχει την δυνατότητα να ανάψει τσιγάρο. Θα μπορούσαν κάλιστα 10-11 μήνες τον χρόνο τουλάχιστον οι καφετέριες να έχουν εξωτερικούς χώρους θερμαινόμενους αλλά όχι στεγασμένους.

Σε κλειστούς χώρους αυτοκίνητα κλπ είναι μαρτύριο να καπνίζει κάποιος εις βάρος των άλλων. Δεν διανοήθηκα ποτέ στην ζωή μου, ακόμα και με ανοικτό αυτοκίνητο και σε μεγάλα ταξίδια, να καπνίσω. Θελω να δω πως θα εφαρμόσει αυτό το μέτρο στους ταξιτζήδες..... Να το δω και να μην το πιστέψω. Προημερών ζήτησα ευγενικά από ταξιτζη να μου ανοίξει το παράθυρο επειδή κάπνιζε και μου απαντάει δεν ανοίγω έχει ρεύμα .... Έγινε κόλαση...

Θα πρέπει οι πάντες να σεβαστούν αυτούς τους νόμους και θα ήταν ίδια η άποψη μου ακόμα και αν δεν είχα κόψει το τσιγάρο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-08, 01:16
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Ίσως η δοθείσα αφορμή, το τσιγάρο στο αυτοκίνητο, να μην ήταν σωστή επιλογή. Διότι είναι προφανές, νομίζω, ότι σε τόσο κλειστό χώρο είναι απάνθρωπο να αναγκάζεις κάποιον μη-καπνιστή να αναπνεύσει τον καπνό του τσιγάρου σου. Με ανοιχτά ή κλειστά παράθυρα.

Σε έναν δημόσιο όμως χώρο, μια ταβέρνα λόγου χάρη ή μια αίθουσα αναμονής, ένας καπνιστής όταν αναφέρεται σε "φασισμό των μη-καπνιστών", εννοεί τον περιορισμό της ελευθερίας του να καπνίσει, ακόμη κι αν βλάπτει τον οργανισμό του -επιλογή του βλέπεις.
Αντί να σβήσει αυτός το τσιγάρο... να φύγει ο μη-καπνιστής...

Κάνοντας τον δικηγόρο του καπνιστή (ουρτ), μήπως - τουλάχιστον σε δημόσιους χώρους - έχει κι αυτός δικαίωμα να καπνίσει ελεύθερα;

Ή μήπως καθόσον η ελευθερία του να καπνίσει σκοντάφτει στην ελευθερία μου να αναπνέω καθαρό (?) αέρα, δεν υπάρχει καν θέμα συζήτησης;

Μέση λύση, υπάρχει;
Γιατί λύσεις τύπου... δεξιά καπνιστές, αριστερά μη-*, πατέντα Ελλάς, δεν περπατάνε...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-08, 01:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέση λύση, υπάρχει;
Γιατί λύσεις τύπου... δεξιά καπνιστές, αριστερά μη-*, πατέντα Ελλάς, δεν περπατάνε...
Μέση λύση δεν υπάρχει, φανταστείτε όμως και πόση ζημιά θα έχουν οι καφετέριες οι ταβέρνες τα κέντρα διασκέδασης κλπ; Φαντάζεστε κάποιον να σκάσει 5000 ευρω για να δει την Κούλα Μπούλα και να μην τον αφήσουν να καπνίσει ένα kohiba τέλος πάντων;

Ας δούμε και αυτό το θέμα που απασχολεί χιλιάδες εργαζόμενους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-08, 01:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας δούμε και αυτό το θέμα που απασχολεί χιλιάδες εργαζόμενους.
Ας μη μιλάμε θεωρητικά: η Σκωτία (την οποία είδα και βλέπω από κοντά) δεν καταστράφηκε οικονομικά, ούτε ανέβηκε η ανεργία. Αντιθέτως, όσοι περιόρισαν το κάπνισμα έχουν περισσότερα χρήματα κάθε μήνα, χρήματα που κυκλοφορούν εντός της χώρας, και δεν στέλνονται στις μεγάλες καπνοβιομηχανίες των ΗΠΑ. Δεν είδα καμμία pub ή café να κλείνει. Όλα τα μέρη που πήγαινα πάντα είναι ακόμα ανοιχτά (με τις συνηθισμένες περιστασιακές αλλαγές διευθύνσεως, διακόσμησης κλπ). Ο κόσμος που πηγαίνει είναι ο ίδιος. Τα μαγαζιά ακόμα γεμάτα είναι.

Τα ίδια παράπονα και ενστάσεις είχαν κι εκεί οι πολίτες, αλλά δεν άλλαξε δραματικά η ζωή τους. Οι καπνιστές συνεχίζουν να καπνίζουν έξω από τα μαγαζιά, σε ειδικούς χώρους που έχουν διαμορφώσει τα καταστήματα (δίνοντας δουλειά σε εγκαταστάτες, τεχνικούς, αρχιτέκτονες, κλπ κλπ).

Δεν είναι το τέλος του κόσμου. Αλλαγή είναι, κι αυτό (περισσότερο απ'ο,τιδήποτε άλλο) είναι που τρομάζει τους πάντες. Ευτυχώς στην Ελλάδα αυτά τα κάνουμε πάντα τελευταίοι, οπότε δε χρειάζεται να εικάζουμε. Απλά πήγαινε στο Google και διάβασε για τις βιβλικές καταστροφές που συνέβησαν σε όλες τις άλλες χώρες που προχώρησαν σε απαγόρευση του καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους (δεν υπήρξαν βιβλικές καταστροφές).

Και μιλάμε για χώρες που η καθημερινή ζωή είναι κυρίως σε εσωτερικούς χώρους.

Τι διαφορά νομίζεις ότι θα κάνει η απαγόρευση καπνίσματος σε εσωτερικούς δημόσιους χώρους στην καλοκαιρινή Ελλάδα;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-08, 07:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως και να το κανουμε, η 'ελευθερια' του καπνιστη να ικανοποιησει τεχνητες αναγκες ειναι και αυτη τεχνητη, σε αντιθεση με την ελευθερια του μη-καπνιστη να θελει να αναπνευσει ελευθερα που είναι ο,τι πιο φυσιολογικο υπαρχει. Δεν γενηθηκε κανενας καπνιστης ετσι για να θεωρειται "ατομο με ειδικες αναγκες" ουτε τον αναγκασε κανενας (οκ εκτος απο την κοινωνική πίεση) να γινει. Επιλογη του ηταν να αρχισει το καπνισμα με οποιες συνεπειες, κατ' αρχας υγείας και τώρα πλέον νομικές, κανενος αλλου.

Εκει ειναι που λες "ας πρόσεχε"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-08, 07:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μη μιλάμε θεωρητικά: η Σκωτία (την οποία είδα και βλέπω από κοντά) δεν καταστράφηκε οικονομικά, ούτε ανέβηκε η ανεργία.
Τώρα θες να μου πεις ότι η Σκωτία και η Ελλάδα έχουν τον ίδιο αριθμό κέντρων εστίασης και διασκέδασης; Έχουν καθόλου σχετικό αριθμό εργαζομένων σ' αυτά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-08, 08:33
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
το δικο μου αυτι πηρε οτι αγγλια μερια και οι δουλεις στα εστιατορια/μπαρ/καφε
οι δουλειες επεσαν και οι μαγαζατωρες διαμαρτυρονται..

και βγηκε και μια βρωμα οτι θα ανοιξουν μαγαζια μονο για καπνιστες...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-08, 11:13
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά, ποιανού το δικαίωμα προστατεύεται ή αντίστοιχα, ποιανού ελευθερία καταπιέζεται με την επιβολή απαγόρευσης καπνίσματος σε συγκεκριμένους χώρους;
Όσον αφορά τη θεωρία, είναι παραπλανητικό να βαφτίζουμε το κάπνισμα "δικαίωμα" ή "ελευθερία" και να συζητάμε για καταπίεση. Το "δικαίωμα" του καπνιστή είναι παρόμοιο με το "δικαίωμα" να ρίχνει τα σκουπίδια του στο γείτονα και η "ελευθερία" του είναι παρόμοια με την "ελευθερία" μιας βιομηχανίας να ρίχνει λύματα στο διπλανό ποτάμι.

Στην πράξη του ελλαδιστάν το συγκεκριμένο μέτρο θα ακυρωθεί και οι απανταχού ελληνάρες δε χρειάζεται να φοβούνται για χρόνια ακόμα. Πχ σήμερα το πρωί σε ένα υπουργείο τα τασάκια στα γραφεία ήταν γεμάτα, κατά παράβαση όλων των σχετικών διατάξεων...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-08, 11:40
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Unhappy

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θες να μου πεις ότι η Σκωτία και η Ελλάδα έχουν τον ίδιο αριθμό κέντρων εστίασης και διασκέδασης; Έχουν καθόλου σχετικό αριθμό εργαζομένων σ' αυτά;
Δε μιλάμε για αριθμό εδώ (γι'αυτό είχες πατώσει τότε στη Στατιστική, ε;), αλλά για αναλογίες.

Μπορεί η Σκωτία και η Ελλάδα να έχουν διαφορετικό αριθμό κέντρων εστίασης/διασκέδασης, αλλά ο λόγος αυτών ανά πολίτη δεν είναι πολύ διαφορετικός. Απλά εσύ ορίζεις «κέντρο εστίασης/διασκέδασης» ως «εστιατόριο, καφέ, σκυλάδικο», εγώ προσθέτω σ'αυτά και pubs.

Ενδεικτικά έμενα σε δρόμο 800 μέτρων, αυστηρά μη εμπορικό, σε καλή περιοχή μακριά από το κέντρο, ο οποίος είχε τέσσερεις pub, μία σε κάθε γωνία. Στο κέντρο του Εδιμβούργου τα μέρη υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι τόσο πολλά όσο θα περίμενες στην Αθήνα.

Επίσης, οι επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος εκτός Ελλάδας έχουν περισσότερους εργαζομένους απ'ότι οι αντίστοιχες στην Ελλάδα. Εδώ πληρώνουμε το βασικό μισθό (μαύρο), και έχουμε εφεύρει ό,τι κόλπο υπάρχει για να αναγκάζουμε δύο άτομα να εξυπηρετούν κατάστημα 2000 m². Για πέρνα από το Θησείο αν τολμάς. :) Το καλοκαίρι τα μεγαλύτερα café έχουν ένα ή δύο άτομα που εξυπηρετούν 500-600 πελάτες. Εκτός Ελλάδας ένα κατάστημα τέτοιου μεγέθους θα είχε καμμιά 15ρια άτομα προσωπικό.

Επειδή δε θα φτάσεις ως εδώ κάτω διαβάζοντας το μήνυμα, εμμένω στην άποψή μου ότι το τέλος του κόσμου δε θα έρθει την 1/1/2010. Όπως δεν ήρθε όλες τις άλλες φορές που κάτι σοβαρό άλλαξε στη ζωή μας. Και για μια φορά εδώ μιλάμε για κάτι που αλλάζει προς το καλύτερο. Ξανά το αντιμετωπίζουμε με ενστικτώδη τρόμο, απέχθεια και πικρία. Όμορφα...
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-11-08, 11:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
το δικο μου αυτι πηρε οτι αγγλια μερια και οι δουλεις στα εστιατορια/μπαρ/καφε
οι δουλειες επεσαν και οι μαγαζατωρες διαμαρτυρονται..

και βγηκε και μια βρωμα οτι θα ανοιξουν μαγαζια μονο για καπνιστες...
Μάλλον ράδιο αρβύλα είναι αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι δε μπορούν να ανοίξουν μαγαζιά μόνο για καπνιστές. Ο νόμος δεν απαγορεύει το κάπνισμα σε χώρο με μη καπνιστές — απαγορεύει το κάπνισμα σε κάθε δημόσιο κλειστό χώρο.

Δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση στην Αγγλία (στην οποία είναι και νέο το μέτρο), αλλά στη Σκωτία που η κατάσταση έχει ωριμάσει πλέον (σχεδόν δύο χρόνια χωρίς κάπνισμα), δεν βλέπω ιδιοκτήτες εστιατορίων και pub να πεθαίνουν στην πείνα στους δρόμους, ούτε κλειστές pub. Μάλλον ανοίγουν περισσότερες. Κι εκεί εξίσου τρομοκρατημένοι ήταν με την ιδέα της αλλαγής (και όποιας αλλαγής), αλλά πρόσεξε τι έγινε: το τέλος του κόσμου δεν ήρθε το 2006.

Περισσότερες εμπεριστατωμένες πληροφορίες εδώ: http://www.clearingtheairscotland.com/ (και είναι και site της εταιρείας μου)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-11-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον ράδιο αρβύλα είναι αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι δε μπορούν να ανοίξουν μαγαζιά μόνο για καπνιστές. Ο νόμος δεν απαγορεύει το κάπνισμα σε χώρο με μη καπνιστές — απαγορεύει το κάπνισμα σε κάθε δημόσιο κλειστό χώρο.
Απο παραθυρακια αλλο τιποτα. Ποσο δυσκολο θα ειναι να ορισεις καποιο χωρο ως μη-δημοσιο (πχ τον δηλωνεις ως "ιδιωτικη λεσχη" - λεμε τωρα, δεν ξερω πως αναγνωριζει ο νομος την καθε κατηγορια κτηριου η χωρου) και να επιτρεπεις το καπνισμα εχοντας αλλη λειτουργια;

Και πως τυπωνεις το χαρακτηρα — ?
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-11-08, 12:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μιλάμε για αριθμό εδώ (γι'αυτό είχες πατώσει τότε στη Στατιστική, ε, αλλά για αναλογίες.
Nα σε προτείνω στον Κεβόρκ, να πας να κάνεις στους πτυχιακούς ένα σεμινάριο

Κάνεις πάλι λάθος, ο αριθμός Ελλήνων και Ελληνίδων καπνιστριών, είναι πολλαπλάσιος των Σκωτσέζων και γενικά των Βρετανών.

Με το πακέτο τα τσιγάρα κοντά στα 9 ευρώ, τα τελευταία 30 χρόνια, το ποσοστό των βρετανών που καπνίζει είναι εξαιρετικά μειωμένο. Οι Έλληνες έχουν αυτό το αρνητικό ρεκόρ.

Εκτός θέματος :
Κάθε παρασκευή δίνω διαλέξεις στατιστικής αν ενδιαφέρεσαι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.