Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-08, 10:34
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευθανασία.

Επαναφέρω ένα κλασικό θέμα για να το δούμε και με άλλη διάσταση.
Όταν αναφερόμαστε στην Ευθανασία συνήθως αναφερόμαστε σε αυτή μέσα από το πρίσμα του αρρώστου - με κάποια ανίατη αρρώστια- που θα ''ελευθερωθεί''.
Η νέα διάσταση που θέτω είναι η ακόλουθη, μπορείτε να φανταστείτε τον εαυτό σας σε μεγάλη ηλικία, ''βάρος'' στους οικείους σας (δεν επέλεξα την λέξη οικογένεια επίτηδες).
Μπορείτε να φανταστείτε τον εαυτό σας σε κάποιο γηροκομείο, να σας φροντίζουν ''μηχανικά'' κάποιο ξένοι, περνώντας τις ημέρες που σας απομένουν μακρυά από την ζωή, εγκλωβισμένος -η σε 4 τοίχους.
Φυσικά στον διάλογο μας μπορούμε να σταθούμε και στο θέμα υγείας ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να εμπλέκει η Ευθανασία.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-08, 10:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η νέα διάσταση που θέτω είναι η ακόλουθη, μπορείτε να φανταστείτε τον εαυτό σας σε μεγάλη ηλικία, ''βάρος'' στους οικείους σας (δεν επέλεξα την λέξη οικογένεια επίτηδες).
Θα σταθώ σ' αυτό, μιας και το μέγα θέμα της ευθανασίας νομίζω το έχουμε καλύψει διεξοδικά εδώ.

Βλέπω την κατάσταση από την δικιά μου μεριά, δεν ξέρω πως θα την έβλεπα αν είχα παιδιά, δεν έχω, άρα μπορώ
να μιλήσω από την δικιά μου σκοπιά.

Δεν θα δεχτώ σε καμιά περίπτωση να επιβαρύνω κανέναν, θα βρω χίλιους τρόπους να δώσω τέλος.

Προσωπικά έχω δώσει πάρα πολλά, σε ανάλογες περιπτώσεις σε δικούς μου ανθρώπους, χωρίς να αγκομαχώ, γιατί απλά τους λάτρευα.
Δεν θέλω να επιβαρύνω κάποιον κοντινό μου αγαπημένο άνθρωπο, τόσο πολύ, δεν θα δεχόμουν σε καμιά περίπτωση να έρθει στην θέση που ήμουν εγώ.

Ο άνθρωπος ακόμα και στο τέλος του, έχει το δικαίωμα της αξιοπρέπειας του, έχει το δικαίωμα να επιλέξει την λύση.
Κανένα παπαδαριό, κανένας νομοθέτης, κανένας παρατρεχάμενος, δεν έχει δικαίωμα να του το στερήσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-08, 11:18
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν διαφωνώ πως το θέμα πολυσυζητήθηκε, ως προς την υγεία,
εγώ το επαναφέρω ως προς τα γεράματα, δεν χρειάζεται να είσαι άρρωστος, σκέψου απλά να πρέπει λόγο ακράτειας να σε αλλάζει κάποιος ή να σε σηκώνει, κτλ.
Σκέψου το ''βάρος'' (με την έννοια της δυσκολίας) που αποτελεί ο παππούς ή γιαγιά στο 75αρη διαμέρισμα στην εργαζόμενη γυναίκα, ναι θέτω στο θέμα και την επανεξέταση των δεσμών της οικογένειας σήμερα.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.