Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-06, 22:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Το Χόλυγουντ καταθέτει αγωγή για να εμποδίσει την αντιγραφή των DVD σε iPod

Η βιομηχανία του Χόλυγουντ καταθέτει αγωγή προκειμένου να εμποδίσει την αντιγραφή των DVD σε συσκευές iPod

Συμμαχία των κινηματογραφικών στούντιο του Χόλυγουντ κατέθεσε αγωγή σε βάρος της εταιρίας Load 'N Go Video, σε μία προσπάθεια να την αποτρέψουν από το να βοηθά τους πελάτες της να φορτώνουν βίντεο σε συσκευές τύπου iPod και άλλες φορητές συσκευές αναπαραγωγής βίντεο.

Η Load 'N Go Video συστήθηκε το 2005 στην Μασαχουσέτη των Η.Π.Α., ενώ πριν ήταν γνωστή υπό την επωνυμία TVMyPod.

Οι γνωστές κινηματογραφικές εταιρίες Paramount Pictures, Twentieth Century Fox, Universal Studios, Warner Bros. Entertainment, Disney Enterprises, Columbia TriStar Television, και Columbia Pictures προχώρησαν στις αρχές του μήνα, στην κατάθεση αγωγής σε βάρος της Load 'N Go Video, υποστηρίζοντας ότι η αντιγραφή των DVD στις φορητές συσκευές βίντεο, συνιστά παράνομη εκμετάλλευση του περιεχομένου τους που προστατεύεται με κοπιράιτ.

Η ανεξάρτητη οργάνωση Electronic Frontier καταδίκασε την νομική δράση που ανέλαβαν τα κινηματογραφικά στούντιο κατά της εταιρίας, κατηγορώντας αυτά, ότι μέσω της νομοθεσίας για τα λεγόμενα ψηφιακά δικαιώματα, προσπαθούν να στερήσουν από τους καταναλωτές την σωστή εφαρμογή των δικαιωμάτων τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-06, 08:24
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γνωστές κινηματογραφικές εταιρίες Paramount Pictures, Twentieth Century Fox, Universal Studios, Warner Bros. Entertainment, Disney Enterprises, Columbia TriStar Television, και Columbia Pictures προχώρησαν στις αρχές του μήνα, στην κατάθεση αγωγής σε βάρος της Load 'N Go Video, υποστηρίζοντας ότι η αντιγραφή των DVD στις φορητές συσκευές βίντεο, συνιστά παράνομη εκμετάλλευση του περιεχομένου τους που προστατεύεται με κοπιράιτ.
Θα πρέπει, κάποια στιγμή, η βιομηχανία της μουσικής και του θεάματος να μας ξεκαθαρίσει (εκτός κι αν το έχει κάνει ήδη και δεν έχει γίνει ευρέως γνωστό), εάν, αγοράζοντας για παράδειγμα, ένα μουσικό CD ή ένα DVD, αγοράζουμε το ...μέσον ή το δικαίωμα χρήσης του περιεχομένου, για προσωπική χρήση (πάντα).

Πού βρίσκεται η παρανομία, όταν αντιγράφω το περιεχόμενο κάπου αλλού (PC, iPOD κλπ), όχι βέβαια για να κάνω ...εμπόριο, αλλά για να έχω τη δυνατότητα χρήσης όπου και όποτε θέλω;

Νομίζω ότι οι κινήσεις αυτές είναι υπερβολικές (σε γνώση τους), στη προσπάθειά τους να απαντήσουν στην υπερβολική (όπως θεωρούν) πειρατεία. Θα φτάσουν στο σημείο, που θ' ακούς το αγαπημένο σου CD ή θα βλέπεις την αγαπημένη σου ταινία ν (πεπερασμένο) φορές και μετά ...θα αυτοκαταστρέφεται... παφ-πουφ (καπνός)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-06, 08:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα φτάσουν στο σημείο, που θ' ακούς το αγαπημένο σου CD ή θα βλέπεις την αγαπημένη σου ταινία ν (πεπερασμένο) φορές και μετά ...θα αυτοκαταστρέφεται... παφ-πουφ (καπνός)
Αυτοί είναι παλαβοί μην τους βάζεις ιδέες, δεν το έχουμε πολύ να το κάνουν όπως στις 'Επικίνδυνες Αποστολές" :-)

Να φροντίσουν οι εταιρείες να κατεβάσουν και άλλο τις τιμές για να νικήσουν έτσι την πειρατεία και να αφήσουμε το κυνήγι μαγισσών, θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω από τους αληθινούς hackers.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-06, 11:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά με την ποιότητα των DVD που κυκλοφορούν, πάντα κρατάω αντίγραφα ασφαλείας για να τα βλέπω. Έχω δώσει πολλά λεφτά για να αγοράσω DVD και πρακτικά δεν έχω δεί κανένα, παρά μόνο τα αντίγραφα ασφαλείας τους. Ένα DVD χαράσεται πάρα πολύ εύκολα και καταστρέφεται με το παραμικρό! Δεν μπορούν να απαγορεύσουν τα αντιγραφα ασφαλείας από την στιγμή που δεν απαγορεύεται η πώληση των DVD Recorders. Και μην μου πεί κανείς ότι είναι για να κρατάμε backup πράγματα που έχουμε γράψει εμείς, γιατί αυτό μπορείς να το κάνεις με cd εγγραφής.
Εδώ έχουμε το σλόγκαν "¨Η πειρατεία σκοτώνει την μουσική". Εγώ θα έλεγα "Οι εταιρίες σκοτώνουν την μουσική" όταν για ένα cd εισαγωγής πολύ ανώτερης ποιότητας με περισσότερα έξοδα (μεταφορικά, έξοδα συσκευασίας, περισσότεροι μεσάζοντες κλπ) είναι πιό φτηνό από το cd που έβγαλε η Πίτσα Πουλάρα και ο Νίκος Καμμένος πριν από 10 χρόνια.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.