Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-06, 21:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Συνελήφθησαν έξι ιμάμηδες στις ΗΠΑ, επειδή προσευχήθηκαν

Αμερικανική ισλαμιστική οργάνωση για την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ζήτησε να διεξαχθεί έρευνα για την απομάκρυνση έξι ιμάμηδων από πτήση των Αμερικανικών Αερογραμμών και τη σύλληψη τους, επειδή προσευχήθηκαν πριν επιβιβαστούν.

Οι ιμάμηδες επέβαιναν στην πτήση 300, από την Μινεάπολη προς το Φοίνιξ, και επρόκειτο να παρακολουθήσουν μια συνεδρίαση της Βορειοαμερικανικής Ομοσπονδίας Ιμάμηδων.

Συνελήφθησαν όταν τρεις από αυτούς προσευχήθηκαν πριν επιβιβαστούν, όπως δήλωσε εκπρόσωπος της οργάνωσης.

«Ανησυχούμε μήπως τα μέλη του πληρώματος, οι επιβάτες και το προσωπικό ασφαλείας έδρασαν κατά τον τρόπο αυτό επηρεασμένοι από φόβο και προκατάληψη εξαιτίας των στερεοτύπων των μουσουλμάνων και του Ισλάμ», επισήμανε εκπρόσωπος της οργάνωσης.

Πηγή : GUARDIAN / Ναυτεμπορική
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-06, 21:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δηλαδή εγώ που κάνω πάντα τον σταυρό μου, την ώρα που το αεροπλάνο τροχοδρομεί στον διάδρομο απογείωσης, κινδυνεύω να με μπαγλαρώσουν και να με γυρίσουν πίσω και να με ανακρίνουν, επειδή είμαι φανατικός Χριστιανός;

Αιδώς βλαμμένοι αμερικάνοι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-06, 22:11
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή εγώ που κάνω πάντα τον σταυρό μου, την ώρα που το αεροπλάνο τροχοδρομεί στον διάδρομο απογείωσης, κινδυνεύω να με μπαγλαρώσουν και να με γυρίσουν πίσω και να με ανακρίνουν, επειδή είμαι φανατικός Χριστιανός;

Αιδώς βλαμμένοι αμερικάνοι
Άσχετο... αλλά λίγο σχετικό...
Στην Αραβία... απαγορεύεται να κάνεις τον Σταυρό σου... ούτε να διανοηθεί κάποιος ότι μπορεί να κτιστεί ορθόδοξος ναός και ταλιμπάν και ταλιμπάν... και δεν θέλω να μιλήσουμε για την Κωνσταντινούπολη

ΥΓ. Δεν είμαι βέβαια κατά της προσευχής οποιουδήποτε σε οποιονδήποτε θεό πιστεύει..., ούτε πολύ περισσότερο σύμφωνος με την συγκεκριμμένη αντιμετώπιση. Απλά, μοιάζει να κάηκαν στη σούπα... και φυσάνε και το γιαούρτι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-06, 22:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχετο... αλλά λίγο σχετικό...
Στην Αραβία... απαγορεύεται να κάνεις τον Σταυρό σου... ούτε να διανοηθεί κάποιος ότι μπορεί να κτιστεί ορθόδοξος ναός και ταλιμπάν και ταλιμπάν... και δεν θέλω να μιλήσουμε για την Κωνσταντινούπολη
Στην Κωνσταντινούπουλη μια χαρά κάναμε τον Σταυρό μας και μάλιστα μεσα στην Αγιά Σοφία.
Μην ξεχνάμε ότι το Οικουμενικό Πατριαρχείο είναι μέσα στην Κων/πολη.

¨Οταν λες Αραβία σε ποια Αραβία εννοείς ?
Γιατί από ότι ξέρω σε όλον τον αραβικό κόσμο υπάρχουν Χριστιανοί
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-06, 22:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
και δεν θέλω να μιλήσουμε για την Κωνσταντινούπολη
Εγώ στην Αγία Σοφία, έκανα τον σταυρό μου προσευχήθηκα και μετά ξεκίνησα να θαυμάζω το αρχιτεκτονικό θαύμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-06, 11:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα, στην Αίγυπτο για παράδειγμα έχουν Χριστιανικούς ναούς, τελείται κανονικότατα ακόμα και ο επιτάφιος, βοηθούμενος μάλιστα από τις τοπικές αρχές, στο Ιράκ ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού είναι Χριστιανοί Βαπτιστές και βαφτίζονται στα ποτάμια κλπ κλπ... Ο Χριστιανισμός έχει σχεδόν σε κάθε χώρα την παρουσία του χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα. Πιο πολλά προβλήματα έχει στο Ισραήλ παρά στην Αραβία.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-06, 11:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, στην Αίγυπτο για παράδειγμα έχουν Χριστιανικούς ναούς,
Δεν είπε Αίγυπτο Αραβία είπε, δηλαδή Σαουδική Αραβία.

Μην ξεχνάτε ότι το 30%των Αιγυπτίων είναι Χριστιανοί, Κόπτες (μονοφυσίτες), προερχόμενοι από την μεγάλη Ορθόδοξη Ανατολική Εκκλησία.

Αυτοί οι Αιγύπτιοι είναι οι απ' ευθείας γνήσιοι απόγονοι των Φαραώ και των Πτολεμαίιων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-06, 12:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
στο Ιράκ ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού είναι Χριστιανοί Βαπτιστές και βαφτίζονται στα ποτάμια κλπ κλπ...
Βαπτιστες; Οι Βαπτιστες ειναι Προτεσταντες και υπαρχουν Ευρωπη-Αμερικη.. σιγουρα λεμε για τους ιδιους, η προκειται για.. συνωνυμια;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-06, 12:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
στο Ιράκ ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού είναι Χριστιανοί Βαπτιστές
Μεγάλο μέρος;

Το μεγάλο μέρος είναι Σιίτες Μουσουλμάνοι, το επόμενο Σουνίτες Μουσουλμάνοι. Οι Χριστιανοί είναι ελάχιστοι, που είδες το μεγάλο μέρος του πλήθυσμού;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-06, 12:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν θεωρούν τον Ιωάννη τον Βαπτιστή τον μεγαλύτερο προφήτη και βαπτίζονται στα ποτάμια όπως βάπτιζε εκείνος, τότε δεν είναι απλή συνωνυμία. Δεν ξέρω πολλά για αυτούς, απλά έχω μία φίλη από το Ιράκ η οποία είναι Χριστιανή Βαπτίστρια (ή όπως αλλοιώς τους λένε)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-06, 19:08
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να πως ξεφεύγουν τα θέματα

Το παρόν θέμα μιλάει για 6 ανθρώπους που προσευχήθηκαν βάσει των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων σε μία χώρα που θεωρείται Δημοκρατική με σεβασμό απέναντι στα ατομικά δικαιώματα, και τελείως αυθαίρετα τους "επιβλήθηκε ποινή" επειδή άσκησαν αυτό το δικαίωμα.

Τί σχέση έχουν οι Άραβες και οι Αιγύπτιοι;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-06, 19:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πως ξεφεύγουν τα θέματα
Τί σχέση έχουν οι Άραβες και οι Αιγύπτιοι;
Δεν είναι και τόσο κακό να ξεφεύγουμε πότε πότε, είναι καλύτερο να αφήνουμε μια συζήτηση να παίρνει την πορεία της παρά να βάζουμε όρια και να έχουμε διαιτητή που θα σφυρίζει out :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-06, 20:56
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι και τόσο κακό να ξεφεύγουμε πότε πότε, είναι καλύτερο να αφήνουμε μια συζήτηση να παίρνει την πορεία της παρά να βάζουμε όρια και να έχουμε διαιτητή που θα σφυρίζει out :-)
Να δεις, αυτό το συγκεκριμένο, πώς το λένε;.... "ο φόβος φυλάει τα έρημα"...

Τώρα πια, με τα νέα μέτρα, επιτρέπεται και να ξεστρατίζουμε;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-06, 23:21
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Εννοώ Μίλτο, την Μέκκα και την Μεδίνα. Ίσως κάποιοι να έχουν περισσότερα στοιχεία...

Πάντως, για να μην ξεφεύγουμε εκ του θέματος, σωστά η παρατήρηση έγινε, ότι το συμβάν, δεν θα έπρεπε να γίνει σε κάποια χώρα, που θάθελε να λέγεται δημοκρατική.

Φαντάζομαι ότι οι επιβάλλοντες την συγκεκριμμένη ποινή… επειδή συνήθως εξ ιδίων κρίνουμε τα αλλότρια, ίσως σκέφτηκαν πως για να κάνουν αυτοί την προσευχή τους… μάλλον θα ετοιμάζονται να πεθάνουν… λες και η προσευχή πρέπει να γίνετε, μόνο σε περίπτωση εγκατάλειψης της ζωής… και να το επεκτείνω, λες κι αν πούμε για κάποιον, Θεός σχωρέστον, πάει να πει ότι έχει εκδημήσει εις Κύριον… λες και απαγορεύεται ο Θεός να συγχωρέσει ζωντανό ή αν κάποιος πάει να εξομολογηθεί, πρέπει να είναι στα τελευταία του.

Αν όμως ήθισται (κατά κόσμον) να γίνετε έτσι, τότε ο άνθρωπος ΔΕΝ εγκαταλείπει την αμαρτία, αλλά αφού τον ξεζούμηξε μια ολόκληρη ζωή, τα νειάτα του και όλη του την ζωτικότητα και σφρίγος… έ! τότε αυτή τον εγκαταλείπει, κι όχι αυτός. Τέλος πάντων. Κόσμος!

Από την άλλη πλευρά της δημοκρατίας, είναι γνωστό, πως σε θεοκρατικά (με την κακώς εννοούμενη προσέγγιση) καθεστώτα, ο αλλόδοξος καλό θα ήταν να ετοιμάζεται να δεχτεί πυρ και μάχαιρα.

Κατά τον Άγιο Νεκτάριο, σε σημείο που μιλά για την ανατροφή των θυγατέρων (αλλά φυσικά αφορά και όλα τα παιδιά, αλλά και όσους εκ των μεγάλων επιδέχονται εκπαίδευση...) λέει επιλέξει:

''...Είναι δε οικείαι αλήθειαι, του μεν νου η παιδεία, της δε καρδίας η θρησκεία, παιδείαν άρα και θρησκείαν ανάγκη να παρέχωμεν εις τα κοράσια ημών, όπως δυνηθώσι και ταύτα να μεταδώσωσιν αυτά εις τα εαυτών τέκνα. Η παιδεία και η θρησκεία εισί δύο φαεινοί φάροι οι τον ποντοπόρον οδηγούντες άνθρωπον κατά το πολυκύμαντον του βίου αυτού στάδιον και προφυλάσσοντες αυτόν από παντός ναυαγίου και απομακρύνοντες παντός κινδυνώδους σκοπέλου. Εισίν οι δύο της ψυχής οφθαλμοί, δι’ ων τα περί αυτήν σκοπούσα βαδίζει απροσκόπτως εις την ευδαιμονίαν και σωτηρίαν, εισί τα δύο πνευματικά όργανα, τα τελειούντα τον άνθρωπον και αναδεικνύοντα αυτόν άξιον της υψηλής αυτού καταγωγής και της εν τω κοσμώ υψηλής αυτού περιωπής. Μόνον ούτω μορφωθείσαι μητέρες δύνανται να αναδείξωσι τέκνα χρηστά, καλούς πολίτας και γενναιόφρονας άνδρας. Παραδείγματα λαμπρά πρόκεινται ημίν αι μητέρες όλων των μεγάλων και ενάρετων ανδρών....

...Ανάγκη, λοιπόν, θρησκευτικώς και διανοητικώς να μορφώσωμεν τας θυγατέρας ημών, όπως αναδείξωμεν αυτάς αξίας του προορισμού αυτών. Παιδεία λοιπόν ευσεβής και θρησκεία μουσοτραφής, ανάγκη να συνυπάρχωσι, διότι τα δύο ταύτα είναι τα μόνα ασφαλή εν τω βίω εφόδια τα δυνάμενα ποικίλως να βοηθήσωσι τον άνθρωπον.

Η μονομερής ανατροφή ως επιλήψιμος άγει εις τα εξής δύο άτοπα, ή εις την δεισιδεμονίαν, ή εις την περιφρόνησιν των θείων, διότι το κατάντημα τούτο είναι φυσική ακολουθία και το άμεσον αποτέλεσμα του είδους της ανατροφής.

Η διανοητική και θρησκευτική μόρφωσις είναι δυο ετερογενή δένδρα επί του αυτού πεδίου πεφυτευμένα, άτινα δέον να τυγχάνωσιν ίσης επιμελείας και φροντίδας προς παράλληλον ανάπτυξιν. Διότι η άνισος καλλιέργεια θέλει επιφέρει την δυσανάλογον ανάπτυξιν, ήτις έξει ως αποτέλεσμα την αύξησιν μεν του ενός και επικράτησιν, τον μαρασμόν δε του ετέρου και ταπείνωσιν, διότι εάν η επιμέλεια στραφή περί τον νουν μόνον, η καχεξία του θρησκευτικού του ανθρώπου συναισθήματος είναι αναπόδραστος. Εάν δε περί την θρησκείαν μόνην ουχί την μουσοτραφή στραφή η φροντίς ημών, αι διανοητικαί δυνάμεις θέλουσι μαρανθή και εξαμβλυνθή. Συνέπεια δε της μεν πρώτης περιπτώσεως έσται η αθρησκεία και αθεΐα, αις παρακολουθούσιν άπειρα δεινά! της δε δευτέρας η δεισιδαιμονία, η εριννύς αύτη της ανθρωπότητος, ήτις πυρ και μάχαιραν κρατούσα ταις χερσίν απειλεί θάνατον προς πάντα ετεροδοξούντα...''.


Στέλιο, Μίλτο, συγγνώμη που δεν ήμουν σαφής, περί της Κωνσταντινούπολης. Δεν αναφερόμουν στην τύπωση του Σταυρού μας, αλλά στην μέρα με την ημέρα στέρηση και αυτών των αυτονόητων ελευθεριών έκφρασης της θρησκείας μας.

Δεν είναι γνωστό πως οι ιερείς δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσουν με ράσα έξω του Πατριαρχείου;
να αφήσουν γένεια;
να κάνουν Θεία Λειτουργία, να ενωθεί ο ουρανός με τη γη στις πατροπαράδοτες εδώ και αιώνες εκκλησίες μας; αλλά μόνο κατόπιν ''ευσπλαχνικής κρατικής παραχώρησης'' ΟΤΑΝ σε αυτές τις ίδιες Εκκλησίες δεν κάνουν καλλιστεία; (Αγία Ειρήνη) ή χορεύουν οι στρεφόμενοι δερβίσηδες επάνω στην εικόνα Του Χριστού; ή ΟΤΑΝ στα Μύρα της Λυκίας μέσα στον ναό του Αγίου Νικολάου ΔΕΝ ''αράζει'' στο σύνθρονο ένας Santa Clauss για τηλεοπτικές ''επιτυχίες προς διασκέδαση'' των ομοθρήσκων τους...

Γιατί άραγε δεν επαναλειτουργεί η θεολογική σχολή της Χάλκης; και τόσα άλλα εκδομένα ή ανέκδοτα άτοπα… Κύριος οίδε! Υπάρχουν ακόμη προς υπογραφή οι προσφυγές... http://www.greece.org/themis/halki2/

Λίγη αμοιβαιότητα και σεβασμός δεν θα έβλαπτε μπροστά στις μονομερείς παραχωρήσεις μας. Δεν είναι πρόθεσή μου να επεκταθώ πολιτικά, γιαυτό και σταματάω. Αλλά το λυπηρό είναι ότι στο κράτος της Αθήνας ή ευστοχότερα... ο νότιος κόσμος που δεν έχει ανέβει λίγο προς τα πάνω, βλέποντάς τα, κάπως γραφικά... ο απλός λαός… δεν ξέρει τι γίνεται από πλευράς παραχωρήσεων εδώ στην Θράκη, οπότε καλό θα ήταν, να μην μένατε σε ένα τζαμί. Χιλιάδες υπάρχουν που τις αναστηλώσεις (από ανόητη καλοκαγαθότητα και πολιτικούς σκοπούς… στην κυριολεξία ανθελληνικούς) τις αναλαμβάνουμε εμείς… Ιμάμηδες… που ακούγονται πιο δυνατά από τις Εκκλησίες μας… γιατί έτσι απλά το ζήτησαν και ''εμείς'' τους το επιτρέψαμε... με πρόφαση ότι τους ενοχλούν... και δεν έχουν σταματημό οι αιτήσεις και απαιτήσεις…

http://users.otenet.gr/~mystakid/Thr.htm


Το φαινόμενο, φυσικά των ετεροδόξων δεν είναι μόνο στις μουσουλμανικές χώρες… δεν είναι λίγοι οι αποκοπέντες αντίχειρες ορθοδόξων Σέρβων από Βοσνίους για να μην κάνουν τον Σταυρό τους ορθόδοξα… δεν είναι λίγα τα μάτια… τα μαζεμένα σε καλάθια.
Πηγή; Η νέα τάξη (το ξ με αγκυλωτό σταυρό) άρχισε. 1992 – Dragan Bunic.

Να πάμε πίσω; σε αντεκδίκηση; η θέσις μου; φυσικά να πάμε μπροστά… λίγο αναλυτικότερα, στο μικρό απόσπασμα που το τοποθετώ σε δεσμό (για όσους θα επιθυμούσαν να το διαβάσουν)… με υπότιτλο, σπαθιά, μάχαιρες και κομποσχοίνια… μια αναφορά για την Ορθοδοξία και τον ισλαμισμό, όταν προσβάλλεται η πίστη των ανθρώπων…

http://users.otenet.gr/~mystakid/spmaxkomp.htm

ΥΓ. Φυσικά τα παραπάνω, γράφονται όχι μόνο προς απλή ενημέρωση, αλλά με καρδιακή και νοητική έκκληση δράσης και προσευχής... μιλώντας για τον τόπο μας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-06, 00:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη πλευρά της δημοκρατίας, είναι γνωστό, πως σε θεοκρατικά (με την κακώς εννοούμενη προσέγγιση) καθεστώτα, ο αλλόδοξος καλό θα ήταν να ετοιμάζεται να δεχτεί πυρ και μάχαιρα.
Η αρχή αυτή ακολουθείτε από τους πιστούς του πρώτου κορανίου που υπακούν στην Τζιχάντ.

Ο Μωάμεθ αφού επικράτησε όλου του σημερινού αραβικού κόσμου δια πυρός και σιδήρου και αφού ο πρώτος λόγος του (1ο Βιβλίο Κορανίου) μιλούσε για σφαγές αλλοπίστων, έγραψε το δεύτερο βιβλίο που μιλάει για συνύπαρξη λαών, που εξυμνεί τον λόγο του Ιησού που τον θεωρεί Μέγα Προφήτη, που αναφέρει ρητά ότι και ο δικός του θεός ήταν ο θεός του Αβραάμ.

Αυτό το βιβλίο το ακολουθούν οι πιο πολιτισμένοι Μουσουλμάνοι, στην Αίγυπτο, στην Ιορδανία την Συρία, τις χώρες της δυτικής Αφρικής Μαρόκο Τυνησία Αλγερία και αλλού.

Οι φονταμενταλιστές ξεχνούν έντεχνα το 2ο βιβλίο, αναφέρονται μόνο στο πρώτο και από εκει ξεκινάνε τις επιθετικές διαθέσεις της Τζιχάντ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.