Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
Η Microsoft βοηθά τον firefox

Όπως και ο Internet Explorer, έτσι και ο Firefox... τυχαίνει να είναι ένας browser. Ένας web browser που προσφέρει περίπου τις ίδιες λειτουργίες με τον Internet Explorer, υπερέχοντας σε κάποιους τομείς, υστερώντας σε άλλους. Αν και έχουν αρκετά κοινά χαρακτηριστικά, ως παραπλήσιες εφαρμογές, τώρα έχουν ένα ακόμη, που φαίνεται κάπως... περίεργο: υποστηρίζονται, αμφότεροι, από τη Microsoft! Βέβαια, για να μην υπερβάλουμε, αυτό δεν σημαίνει πως όποιος συναντά πρόβλημα με τον Firefox θα μπορεί να το λύσει μέσω της Microsoft. Απλά, η μεγάλη εταιρεία, ή για την ακρίβεια μια ομάδα της που ειδικεύεται στο λογισμικό open source, έχει ξεκινήσει την ανάπτυξη, και σύντομα θα διαθέσει, ένα plug-in για το δημοφιλή εναλλακτικό browser, που θα του επιτρέπει να συνεργάζεται όπως και ο "δικός της browser", δίχως προβλήματα, με την τεχνολογία της ίδιας, Cardspace.

Το Cardspace είναι ουσιαστικά μια τεχνολογία πιστοποίησης ταυτότητας, η οποία διευκολύνει τη διαχείριση προσωπικών δεδομένων και πληροφοριών του χρήστη. Στόχος της, να καταστήσει ασφαλέστερες αλλά και κατά πολύ ευκολότερες τις συναλλαγές με web sites, έτσι ώστε να μπορεί, μακροπρόθεσμα, να αναλάβει το ρόλο μιας πραγματικής ψηφιακής δικτυακής ταυτότητας, αντικαθιστώντας την ανάγκη για ψευδώνυμα, κωδικούς, αλλά και προστατεύοντας κατά του phishing και άλλων ειδών δικτυακής απάτης. Η τεχνολογία Cardspace θα περιλαμβάνεται σε όλες τις τελικές, καταναλωτικές εκδόσεις των Windows Vista, και μπορεί να διατηρεί όλα τα προσωπικά δεδομένα του χρήστη στον υπολογιστή του. Αξίζει να σημειωθεί πως η Microsoft είχε επιχειρήσει και στο παρελθόν κάτι παραπλήσιο - μέσω της υπηρεσίας passport, γνωστής κυρίως μέσω του Hotmail. Μέχρι στιγμής, δεν έχει γίνει κάποια ανακοίνωση για το στάδιο ολοκλήρωσης στο οποίο βρίσκεται το plug-in, ή για κάποια ημερομηνία διάθεσής του.

πηγή: http://tech.pathfinder.gr/IT/news/233323.html
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-06, 20:24
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ε και δε χρησιμοποιείς απ'ευθείας τον Firefox που δίνει η Microsoft?

http://www.msfirefox.com/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-06, 20:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως και ο Internet Explorer, έτσι και ο Firefox... τυχαίνει να είναι ένας browser.
Ποιος στο είπε αυτό; Φήμες.

Δεν έχω δει τον ΙΕ7 που σαφώς λύνει πολλά προβλήματα και τον κάνει πιο συμβατό με την W3C τυποποίηση, αλλά οι προηγούμενοι μόνο browsers δεν ήταν, απόλυτα και καθολικά ασύμβατα με τους πάντες εκτός από τα μικρομαλακά προιόντα (στον τόνο έκανα λάθος αλλα δεν πειράζει).

Αν ξέρετε ελάχιστα πράγματα από web design θα δείτε πόσες κατάρες έχουν δώσει αυτοί που φτιάχνουν σοβαρές συμβατές σελίδες για να εμφανίζονται σωστά και στον ΙΕ.

Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβει η Microsoft ότι δεν θα γίνουν οι άλλοι συμβατοί με εκείνην, αλλά εκείνη συμβατή με τους άλλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-06, 02:20
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβει η Microsoft ότι δεν θα γίνουν οι άλλοι συμβατοί με εκείνην, αλλά εκείνη συμβατή με τους άλλους.
Αυτό Στέλιο μου είναι εν μέρει σωστό. '''''Ιδεολογικά''''' από την μία γιατί δεν θέλεις να αποκλείσεις ένα ποσοστό (έστω και μικρό) των χρηστών, από την άλλη όμως αν είσαι στον αγώνα για να ζήσεις απ' αυτό, και κάποιος θέλει σώνει και ντε javascript,flash και τα υπόλοιπα client-side 'features', το κάνεις και λες κι ένα τραγούδι Στην τελική το χρεώνεις και παραπάνω Προσωπικά αν ήμουν πελάτης δεν θα μ' ενδιέφεραν καθόλου αυτά, εγώ θα ήθελα την δουλειά μου να γίνει.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-06, 15:28
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
πάντως εγώ χρησιμοποιώ και τους δύο και τον IE 7.0 και τον FIREFOX 2.0
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-06, 15:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως εγώ χρησιμοποιώ και τους δύο και τον IE 7.0 και τον FIREFOX 2.0
Ευχαριστώ δεν θα πάρω, προτιμώ τις απίστευτες ευκολίες την λειτουργικότητα και την ταχύτητα του OPERA 9.02 :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.