Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Αθλητισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-06, 20:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ιακωβάκης : Δυναμική η αντίδραση για την έφοδο ελεγκτών

Δυναμική η αντίδραση για την έφοδο ελεγκτών

Εντονα αντέδρασε ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 400 μ. εμπόδια Περικλής Ιακωβάκης, για την «έφοδο» που έκαναν στις 7.50 προχθές το πρωί στο σπίτι του ελεγκτές ντόπινγκ.

Ο Ιακωβάκης έχει δηλώσει πού προπονείται και πότε, αλλά οι ελεγκτές πήγαν σπίτι του και, μάλιστα, τον παρακολουθούσαν όταν πήγε να τηλεφωνήσει. Ολα αυτά τον εξόργισαν και χθες έκανε καταγγελία στην IAAF. Σχετικά δήλωσε:

«Για το θέμα που δημιουργήθηκε με τη διαδικασία του ελέγχου ντόπινγκ για λογαριασμό της Διεθνούς Ομοσπονδίας (IAAF) θέλω να διευκρινίσω πως δεν έχω πρόβλημα με τη διαδικασία, αλλά με τον τρόπο, τον χώρο και την ώρα ελέγχου.

Διατύπωσα τις απόψεις μου στο αρμόδιο τμήμα της IAAF, το μέλος του Δ.Σ. αυτής και πρόεδρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Μίνωα Κυριακού, τον πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ, Βασίλη Σεβαστή, και τα μέλη της επιτροπής αθλητών της IAAF, Φ. Φρέντερικς, Σ. Μπούμπκα, Ντ. Χέμινγκς και Στ. Ντιαγκανά.

Περιμένω ν’ ακούσω τις απόψεις τους για το περιστατικό και τις προτάσεις τους. Πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι του αθλητισμού πρέπει να δουλέψουμε ενάντια στο ντόπινγκ και οι διαδικασίες που θ’ ακολουθούνται να είναι σύμφωνες με τον νόμο. Πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι και μετά αθλητές. Δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου συμπεριφέρεται σαν να είμαι φυλακισμένος στο ίδιο μου το σπίτι και να με ακολουθούν σε κάθε δωμάτιο.

Στις φόρμες συμπληρώνουμε τις ώρες και το μέρος προπόνησης 365 μέρες τον χρόνο και όχι το πρόγραμμα της προσωπικής μας ζωής. Εχουμε την υποχρέωση να είμαστε στον χώρο τις συγκεκριμένες ώρες που έχουμε δηλώσει και εκεί μέχρι τώρα έρχονταν οι ελεγκτές για αιφνίδιο έλεγχο. Εύχομαι να ήταν μια άσχημη στιγμή και να μην επαναληφθεί σε άλλον αθλητή, γιατί τότε οδηγούμαστε σε πρακτικές που δεν ταιριάζουν σε δημοκρατική χώρα».

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-06, 20:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι αντίθετος στον έλεγχο ντόπιγκ, αλλά όλα έχουν τα όρια τους.

Έγινε ποτέ έλεγχος τέτοιος, σε σπίτια των αμερικανών επαγγελματιών αθλητών στίβου; Γιατί σε λίγο θα μας τρελάνουν εκεί στην IAAF.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-06, 11:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε και να έρθει κανένας έλεγχος εφορίας και να μου χτυπήσει το κουδούνι στις 7:30 το πρωί στο σπίτι... Θα με γράψουν οι εφημερίδες αν βρούν τα πτώματα.
Στην Αμερική Στέλιο αν μπεί κάποιος ανεπιθύμητος σπίτι σου με το έτσι θέλω είναι στο έλεός σου. Οι κοτούλες το κάνουν μόνο εκεί που τους παίρνει. Βέβαια και εδώ για να μπούν με το ζόρι σπίτι σου χρειάζονται εισαγγελέα αλλοιώς τους κλείνεις το σπίτι. Πιστεύω ότι αυτό το θέμα δεν θα σταματήσει εδώ, και καλά θα κάνει γιατί όσο και να είναι, η προσωπική ζωή είναι ιερή ότι δουλειά και να κάνεις.
Δεν λέω, οι αθλητές πληρώνονται για αυτό που κάνουν και με το παραπάνω κάποιοι από αυτούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούνται προσωπικής ζωής!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.