Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-08, 22:47
albireo Ο χρήστης albireo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-09 16:24
Φύλο: Άντρας
Καταπάτηση Ιδιωτικής Περιουσίας

Έχω ένα σπίτι σε ένα μικρό ορεινό χωριό της ηπειρωτικής ελλάδας, στο οποίο δεν μένει κανείς. Εγώ λόγω εργασίας μένω σε νησί.

Πριν από λίγες μέρες ο δήμος του χωριού εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι δεν κατοικείται το σπίτι αποφάσισε να προχωρήσει σε διαπλάτυνση του δρόμου που περνά μπροστά από το σπίτι.

Έτσι χωρίς καμια ενημέρωση γκρέμισε τον τοίχο της αυλής, έκοψε τα δέντρα που ήταν σε αυτήν, έχτισε καινούριο τοίχο 2 μέτρα πιο μέσα, και έριξε τσιμέντο στο τμήμα της αυλής που καταπάτησε και το έχρισε δρόμο.

Τί μπορώ να κάνω; Τί ισχύει νομικά σε τέτοιες περιπτώσεις;
Να κάνω μήνυση στο δήμο, ή μήπως δεν πρόκειται να δικαιωθώ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-08, 00:01
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να κανεις και να κανεις γρηγορα.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-08, 13:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομικα προβλεπεται οτι μπορεις να κανεις μηνυση

Το αν δικαιωθεις ή όχι είναι άλλο θέμα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-08, 16:02
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από albireo Εμφάνιση μηνυμάτων

Τί μπορώ να κάνω; Τί ισχύει νομικά σε τέτοιες περιπτώσεις;
Να κάνω μήνυση στο δήμο, ή μήπως δεν πρόκειται να δικαιωθώ;
Τι όμορφα και ελληνικά όλα αυτά !!! Κοίταξε μήπως μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους για κάποια ικανοποιητική αποζημίωση , διαφορετικά η δικαστική οδός είναι η μόνη. Πάντως τα οικοπέδα τα οποία τα έχει κάποιος λίγο αδέσποτα λόγω των συνθηκών, είναι επιρρεπή στην καταπάτηση είτε απο το δήμο είτε απο τους γείτονες. Άντε μετά να βρείς άκρη...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-08, 16:21
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αλλο να γκρεμιζεις ενα φρακτη πεσμενο,αλλο να γκρεμιζεις τοιχο,να κοβεις δενδρα και να ριχνεις τσιμεντα στο οικοπεδο του αλλου...επειδη το εκανε ο δημος ειναι ακομα πιο απαραδεκτο και σιγουρα θα υπαρχει δικαιωσυνη...αρκει να μην βαλεις δικηγορο απο το χωριο...
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-08, 18:45
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
μπορεις καλλιστα να υποβαλεις μηνυση προσωπικα στον δημαρχο για φθορα ξενης περιουσιας με την διαδικασια του αυτοφωρου και επισης εαν δεν υπαρχει αποφαση δημοτικου συμβουλιου δια την διαπλατυνση δρομου και εφ,οσον δεν εχεις ενημερωθει με επιστολη προσωπικα ζητας αμεση αποκατασταση του κτισματος μια βαρβατη αποζημιωση και ασφαλιστικα μετρα στην περιουσια του εως οτου δικαιωθεις απο τα Ελληνικα δικαστηρια. εαν εχεις και φωτογραφιες πως ηταν το σπιτι σου πριν την αφθαιρετη παρεμβαση του ειναι καλλυτερα μην δειξεις συμβιβασμο θα σε τρεναρει επι σειρα ετων
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-08, 10:12
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
έκανες τίποτα;.. γράψε κανά νέο..
τι σου είπαν οι δικηγόροι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-08, 10:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αν ο δήμος δεν είχε την νέα διεύθυνση κατοικίας, θα ήταν αδύνατη η επικοινωνία.

Ποτέ δεν γκρεμίζουν κάτι χωρίς να ενημερώσουν, πολύ καιρό πριν. Φυσικά θα πρέπει να δώσουν αποζημίωση, με βάση τις αντικειμενικές αξίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-08, 15:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είσαι σίγουρος ότι είναι ο δήμος παράνομος και ότι δεν είχε φάει ο προκάτοχος κανά μέτρο από τον δρόμο ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-08, 03:38
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από albireo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί μπορώ να κάνω; Τί ισχύει νομικά σε τέτοιες περιπτώσεις;
Να κάνω μήνυση στο δήμο, ή μήπως δεν πρόκειται να δικαιωθώ;
Ρίξε μια ματιά στο Συνήγορο του Πολίτη
( Τηλ.: 210 7289600, Τηλεφωνική Γραμμή Βοήθειας: 210-7289640, http://www.synigoros.gr/what_cases.htm )
Δύσκολο να αναλάβουν την περίπτωσή σου, αλλά σίγουρα ένας τηλεφωνικός διάλογος 8α σου δώσει μια γενική κατεύθυνση και μια απάντηση στο ερώτημά σου για το αν αξίζει να κάνεις μήνυση. Θα ξέρουν και τι να σε ρωτήσουν προτού σου απαντήσουν.

Εφόσον λες πως ο Δήμος εκμεταλλεύτηκε ουσιαστικά την απουσία σου, εγώ συμπεραίνω πως το ήξερες αυτό που πρόκειται να γίνει αλλά προέβαλες αντίσταση. Και πως δεν είχες ενημερω8εί για το πότε 8α γίνει η διαπλάτυνση του δρόμου. Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις εδώ.

Αν όμως δεν γνώριζες τίποτα, νομίζω πως πρέπει να βρεις τους συμβολαιογράφους του Δήμου και να δεις πότε έχουν επικυρωθεί τα "νέα" σχέδια με τη διαπλάτυνση του δρόμου. Αν υπάρχει τέτοια επικύρωση και στο νέο σχεδιο το οικόπεδό σου κόβεται, τότε νομίζω πως μπορείς να διεκδίκησεις αποζημίωσης. Αν δεν υπάρχει τέτοια επικύρωση (πράγμα απίθανο πάντως) κάνε μήνυση ΧΘΕΣ.

Προσοχή, δεν είμαι νομικός αλλά ταλαίπωρος πολίτης και στα γράφω αυτά ελπίζοντας όλο και κάτι να σου φανεί χρήσιμο.

Φιλική συμβουλή: Μπαίνουμε στο Δημαρχείο φορώντας την πιο ηλίθια έκφραση μέχρι να φτάσουμε στις πληροφορίες που θέλουμε... Συμπεριφορές που υποδηλώνουν πως "θα σας δείξω εγώ" ή "ξες ποια είμαι γω?" είναι αναποτελεσματικές και συχνά πληρώνονται ακριβά. Ειδικά αυτή την εποχή που όλοι σπεύδουν να δηλώσουν τα πάντα στο Εθνικό Κτηματολόγιο, έχουν οργανωθεί όλες οι τοπικές μικρομαφίες καταπατητών (και των Δήμων περιλαμβανομένων) και δε λέει να χάνεις χρόνο εξ αιτίας τους...
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-08, 10:51
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλική συμβουλή: Μπαίνουμε στο Δημαρχείο φορώντας την πιο ηλίθια έκφραση μέχρι να φτάσουμε στις πληροφορίες που θέλουμε... Συμπεριφορές που υποδηλώνουν πως "θα σας δείξω εγώ" ή "ξες ποια είμαι γω?" είναι αναποτελεσματικές και συχνά πληρώνονται ακριβά. Ειδικά αυτή την εποχή που όλοι σπεύδουν να δηλώσουν τα πάντα στο Εθνικό Κτηματολόγιο, έχουν οργανωθεί όλες οι τοπικές μικρομαφίες καταπατητών (και των Δήμων περιλαμβανομένων) και δε λέει να χάνεις χρόνο εξ αιτίας τους...
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι, ακόμα και οι απλοί δημοτικοί υπάλληλοι είναι στο παιχνίδι. Με ένα τρικάκι του δήμου αποφασίστηκε να πληρώσουμε 7 εκ. δραχμές (τότε). Και την πατήσαμε βέβαια, επειδή συμβουλευτίκαμε έναν φίλο για να μας συστήσει κάποιον καλό δικηγόρο, ο οποίος ούτε κοίταξε την υπόθεση και χάσαμε μου φαίνεται μια δίκη ή κάτι τέτοιο. Όταν είχε πάει η μητέρα μου να ζητήσει πληροφορίες, ένας υπάλληλος της είπε: "Ό,τι και να κάνετε, την υπόθεση θα τη χάσετε!"...
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-08, 11:06
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...To πιο πιθανό είναι να κριθεί απαλλοτριωτέα η περιοχή σου, εφόσον ειναι για έργο κοινής ωφελείας και να επικαλεστούν μη δυνατότητα επικοινωνίας μαζί σου...Στο κάτω κάτω δρόμος έγινε...δεν έχει κάποιο ώφελος ο Δήμος από αυτό..θα άλλαζε στην περίπτωση βέβαια που κάποιος έβαζε περίφραξη σε δική σου γη και έβαζε μέσα κότες π.χ.
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-08, 23:51
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από albireo Εμφάνιση μηνυμάτων
...έκοψε τα δέντρα που ήταν σε αυτήν...
αν ήταν πεύκα ή έλατα και δεν πήρε άδεια δασαρχείου χτίζεις νέα Βίλα.... τυχεράκια.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-11, 10:58
elena lee Ο χρήστης elena lee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-11 14:19
Φύλο: Γυναίκα
Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι, μένω σε ένα χωριό στο οποίο ήρθα σχετικά πρόσφατα, η γειτόνισσά μου μετά απο πολλούς καυγάδες (την ενοχλούν τα πάντα, ο σκύλος μας, κάτι πλακάκια που είχαμε αφήσει στον τοίχο ΜΑΣ) άρχισε να απειλή οτι θα ρίξει φόλα στο σκυλί και ενώ νομίζει οτι δεν τη βλεπω πιάνει το λάστιχο (της) και μου βρέχει ότι ρούχο απλώνω...τί μπορώ να κάνω???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-11, 11:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elena lee Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι, μένω σε ένα χωριό στο οποίο ήρθα σχετικά πρόσφατα, η γειτόνισσά μου μετά απο πολλούς καυγάδες (την ενοχλούν τα πάντα, ο σκύλος μας, κάτι πλακάκια που είχαμε αφήσει στον τοίχο ΜΑΣ) άρχισε να απειλή οτι θα ρίξει φόλα στο σκυλί και ενώ νομίζει οτι δεν τη βλεπω πιάνει το λάστιχο (της) και μου βρέχει ότι ρούχο απλώνω...τί μπορώ να κάνω???
Αν μπορέσετε με μία φωτογραφική μηχανή να την φωτογραφίσετε, την ώρα που το κάνει, θα είναι ικανή απόδειξη, για να ασκηθεί δίωξη.

Χωρίς να είμαι νομικός, μπορείτε να της κάνετε ένα εξώδικο, που θα το κοινοποιήσετε, στο τοπικό αστυνομικό τμήμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.