Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-08, 17:57
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Πρόβλημα με MMC

Χρησιμοποιώ μία κάρτα MMC 1GB για το κινητό μου τηλέφωνο και εκεί αποθηκεύονται οι φωτογραφίες κάποια βίντεο , κάποια pdf, το πρόγραμμα πλοήγησης κ.ο.κ. Προχθές έβγαλα την κάρτα απο το κινητό, την έβαλα στον card reader για να μεταφέρω μια φωτογραφία στο pc, κανενα πρόβλημα. Επανατοποθέτησα την κάρτα στο κινητό και ξαφνικά άρχισε να συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει κάρτα μεσα. Την ξαναέβαλα στον reader και το μονο που είδα μέσα είναι ένα φακελο με κάτι υποφακέλους και τελικά ένα μοναδικό αρχείο τυπου video cd χωρίς μέγεθος. Η χωρητικότητα της κάρτας πάντως δεν φαίνεται να έχει επηρεστεί, 400mb ηταν αποθηκευμένα και εξακολουθούν να είναι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την επαναφέρω ή θα πρέπει να σκεφτώ το format ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-08, 10:31
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ μία κάρτα MMC 1GB για το κινητό μου τηλέφωνο και εκεί αποθηκεύονται οι φωτογραφίες κάποια βίντεο , κάποια pdf, το πρόγραμμα πλοήγησης κ.ο.κ. Προχθές έβγαλα την κάρτα απο το κινητό, την έβαλα στον card reader για να μεταφέρω μια φωτογραφία στο pc, κανενα πρόβλημα. Επανατοποθέτησα την κάρτα στο κινητό και ξαφνικά άρχισε να συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει κάρτα μεσα. Την ξαναέβαλα στον reader και το μονο που είδα μέσα είναι ένα φακελο με κάτι υποφακέλους και τελικά ένα μοναδικό αρχείο τυπου video cd χωρίς μέγεθος. Η χωρητικότητα της κάρτας πάντως δεν φαίνεται να έχει επηρεστεί, 400mb ηταν αποθηκευμένα και εξακολουθούν να είναι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να την επαναφέρω ή θα πρέπει να σκεφτώ το format ?
Υπάρχουν τρόποι επαναφοράς, αλλά κανένας δεν έχει 100% επιτυχία. Εξαρτάται από τις συνθήκες.

Υπάρχουν πάμπολλα προγράμματα για data recovery από FAT filesystems. Ανάλογα με το πόσο θες τα δεδομένα σου (backup κρατάς;), μπορείς να επιλέξεις δυνατότητες και τιμή. Υπάρχουν και εταιρείες που κάνουν ακριβώς αυτό. Είχα καλή εμπειρία με μία απ'αυτές (όχι για μένα, ευτυχώς).

Τα FAT filesystems είναι γνωστά για το πόσο χάλια λειτουργούν. Και ειδικά σε κάρτες, αν το κινητό (που λογικά δε θα έχει και τον καλύτερο fatfs driver) αποφασίσει να γράψει κάτι τη στιγμή που εσύ βγάζεις την κάρτα, μπορεί να χάσεις πολλά δεδομένα.

Μια και λες ότι η καρτούλα είναι MMC (και άρα αρκετών ετών), θα σου πρότεινα να της κάνεις ένα εξαντλητικό τεστάκι ανάγνωσης με κάποιο «surface» scan πρόγραμμα (μπορεί να έχει φάει τα ψωμιά της), και/ή να επενδύσεις 10€ σε μια κάρτα SD.

Σκόπιμα δεν αναφέρω ονόματα προγραμμάτων/εταιρειών. Ρίξε μια ματιά στο Google.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-08, 11:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκόπιμα δεν αναφέρω ονόματα προγραμμάτων/εταιρειών. Ρίξε μια ματιά στο Google.
Θα υποβάλω μια τελευταία παράκληση προς όλους. Μεταξύ γνωστών και επωνύμων μελών, δεν υφίσταται θέμα γκρίζας διαφήμισης, προκειμένου να εξυπηρετηθεί ένας φίλος μας.

Το έχουμε πει μια δύο φορές, για μέλη που γράφτηκαν για να κάνουν γκρίζα διαφήμιση και όχι για τα μέλη με παρουσία και ακόμα περισσότερο για σένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα υποβάλω μια τελευταία παράκληση προς όλους. Μεταξύ γνωστών και επωνύμων μελών, δεν υφίσταται θέμα γκρίζας διαφήμισης, προκειμένου να εξυπηρετηθεί ένας φίλος μας.

Το έχουμε πει μια δύο φορές, για μέλη που γράφτηκαν για να κάνουν γκρίζα διαφήμιση και όχι για τα μέλη με παρουσία και ακόμα περισσότερο για σένα.
Άπαξ και κάτι είναι στο καταστατικό, δε γίνεται να διαφοροποιούμε τη συμπεριφορά μας κατ' άτομο. Δεν είναι δυνατό να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Αν το κάνουμε αυτό, είμαστε πραγματικά ένοχοι των κατηγοριών ότι «υπάρχουν κλίκες στη βάση».

Άλλο οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, άλλο οι όροι χρήσης. Τους όρους χρήσης αρνούμαι να τους παραβώ, και αρνούμαι να υποθέσω ότι βαραίνουν μόνο όσους δεν ξέρουμε προσωπικά. Δεν ξέρω ποιοι είναι υπεράνω, αλλά δεν ανήκω σ' αυτή την κατηγορία και δε θέλω να ανήκω.

Στελάκο, αν σε ενοχλεί που εφαρμόζεται ένας κανόνας «στους δικούς μας ανθρώπους», τότε εξίσου ενοχλεί και τους άλλους καλοήθεις χρήστες όταν εφαρμόζεται σ' εκείνους. Η μόνη σωστή αντιμετώπιση είναι να ανεθεωρηθούν ορισμένοι κανόνες και να ξεκαθαριστεί (εγγράφως) η πρόθεση και η εφαρμογή τους.

Προς admins: μετακινήστε αυτό το μήνυμα αλλού ελεύθερα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-08, 12:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελάκο, αν σε ενοχλεί που εφαρμόζεται ένας κανόνας «στους δικούς μας ανθρώπους», τότε εξίσου ενοχλεί και τους άλλους καλοήθεις χρήστες όταν εφαρμόζεται σ' εκείνους.
Καταλαβαίνω τι λες και το σέβομαι. Δεν ανέφερα τους δικούς μου ανθρώπους, τα κολητήρια μου και τους φίλους μου, αναφέρθηκα σε μέλη που έχουν γράψει πέντε μηνύματα. Μπορούμε να κάνουμε πιο συγκεκριμένο το άρθρο, γιατί θα πρέπει όσο είναι δυνατόν να έχουμε βοήθεια με ένα λινκ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-08, 14:09
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπαρχουν και τα ΡΜ..για πιο προσωπικα μυνηματα..Οτι φερμποτεν παει εκει αν θελουμε να εξυπηρετησουμε φιλους....Γιατι να σκαμε τον Συσοπα.....και ειναι τοσο γλυκουλης....
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 23-07-08 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-08, 14:21
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιος τρόπος να την επαναφέρω ή θα πρέπει να σκεφτώ το format ?
Μια συμβουλή: πριν αρχίσεις πειραματισμούς φτιάξε ένα binary image της κάρτας για να μπορείς να ξαναξεκινήσεις από την αρχή σε περίπτωση λάθους. Σε linux σύστημα αυτό είναι απλά ενα "dd if=/dev/sdX of=mmc.img" (οπου sdX το κατάλληλο device, μπορείς να το δεις με το dmesg), για windows δεν έχω ιδέα :-/ Για να το επαναφέρεις κάνεις απλά το αντίστροφο ("dd if=mmc.img of=/dev/sdX").

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-08, 17:09
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια , βρηκα ενα προγραμματακι που υπόσχεται πολλά, φαίνεται οτι οι φωτογραφίες μου θα σωθούν τελικά :-)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.