Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-08, 17:56
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Άκης Πάνου

Είδα αυτό το βιντεάκι , και θα ήθελα να το σχολιάσουμε λίγο....

http://www.youtube.com/watch?v=rNyILLKrAdc

Πέρα από τη αναμφισβήτητη προσφορά του στο εληηνικό τραγούδι , τι πιστεύετε για αυτόν;Το έγκλημά του θυμίζει άλλη εποχή τότε που ο 'μάγκας' όταν θεωρούσε οτι η τιμή του σπιλωνόταν ξεκαθάριζε μόνος του την υπόθεση.

και κάτι που διάβασα από μια συνεντευξή του :

'Κι έπειτα, τι να πω εγώ; Οι άλλοι που ακούνε, ας πούνε τη γνώμη τους. Αυτό που φροντίζω μόνο στη δουλειά μου, στο βάθος να υπάρχει η ηθική μου, οι ιδέες μου· και στην επιφάνεια τα πράγματα να είναι ξεκάθαρα. Δηλαδή δεν θα μπορούσα να γράψω ένα στίχο της θολούρας «Ανθη της πέτρας μπροστά στην πράσινη θάλασσα», γιατί αυτό το πράγμα λειτουργεί σε μια ελίτ . Εγώ προτιμώ να λέω : «Φέρε του χοντρού το λίπος να το κάνουμε λαρδί»."
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-08, 18:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από τη αναμφισβήτητη προσφορά του στο εληηνικό τραγούδι , τι πιστεύετε για αυτόν;Το έγκλημά του θυμίζει άλλη εποχή τότε που ο 'μάγκας' όταν θεωρούσε οτι η τιμή του σπιλωνόταν ξεκαθάριζε μόνος του την υπόθεση.
Η δικαιοσύνη, ορθώς ξεχωρίζει ένα έγκλημα πάθους και μάλιστα σε εγκλήματα τιμής, από ένα κοινό έγκλημα με ταπεινά κίνητρα.

Από την άλλη δεν λέμε και μπράβο, επειδή καθάρισε για το καθαρό του κούτελο, γιατί γυρίζουμε στον νόμο μιας απάνθρωπης ζούγκλας.

Πάντως και εμείς οι απ' έξω, έχουμε πει πολλές φορές, για ένα βιαστή παιδιού, για ένα μεγαλέμπορο ναρκωτικών, ότι θα χαιρόμαστε να τον κρεμούσαν σε δημόσια θέα.

Όταν μια έντονη κατάσταση, σε βγάζει από τα ρούχα σου και το αίμα σου βράζει, είναι αδύνατον να πει κανείς πως μπορεί να αντιδράσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-08, 18:52
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορω να τον κρινω επειδη ουτε εγω ξερω τι θα εκανα στην θεση του. Παντως τον δικαιολογω και πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι ,χιλιες φορες χειροτεροι ,που δεν εχουν πληρωσει αναλογα με τα εγκληματα τους. Φανταζομαι μονο σε τι σημειο θα ειχε φτασει για να διαπρατει εγκλημα...
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-08, 16:26
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Ο XENIOS είπε..
Η δικαιοσύνη, ορθώς ξεχωρίζει ένα έγκλημα πάθους και μάλιστα σε εγκλήματα τιμής, από ένα κοινό έγκλημα με ταπεινά κίνητρα
Στην περίπτωσή του πάντως δεν φαίνεται να ξεχώρισε.

Η xymox είπε..
Φανταζομαι μονο σε τι σημειο θα ειχε φτασει για να διαπρατει εγκλημα
Ουδείς και για κανέναν λόγο πάντως δεν δικαιούται να αφαιρεί ανθρώπινη ζωή.

Για πολλά χρόνια κάθε φορά που άκουγα κάποιο από τα πολλά υπέροχα τραγούδια που μας άφησε, γέμιζα οργή εναντίον του και απορούσα, "ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΕ?" "Πως μπορεί να έφτιαξε τέτοια τραγούδια και να μπορέσει να εγκληματίσει;"
Κατα καιρούς σκεφτόμουνα πως ίσως να κάλυψε άλλον και να φορτώθηκε το έγκλημα. Τόσο πολύ δεν έδενε το προφιλ του εγκληματία, έστω και για λόγους τιμής ή μάλλον εγώ δεν μπορούσα να το χωνέψω.

Τελικά τράβηξε τον πικρό δρόμο του ως το τέλος αφήνοντας μας μερικά από τα καλύτερα ελληνικά τραγούδια.

Όπως και αν έχει πάντως, η απόφαση του δικαστηρίου είναι δυστυχώς υπόδειγμα κυνικότητος και άγνοιας.
Δεν είναι το γεγονός πως δεν το θεώρησε έγκλημα τιμής εν βρασμώ ψυχής αλλά εν ψυχρώ δολοφονία, θα είχε τον λόγο του, όσο το γεγονός πως του αρνήθηκε πολιτιστική πρσφορά. Αν είναι δυνατόν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pero : 11-07-08 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-08, 13:22
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Προφανώς έχεις απόλυτο δίκηο. Ούτε για πλάκα δεν εννοώ κάτι τέτοιο σαν αυτό που απάντησες. Στην προσπάθεια όμως των δικηγόρων του να ελαφρύνουν την ποινή του, επικαλέστηκαν πρότερο έντιμο βίο και πολιτιστική προσφορά.
Το δικαστήριο λοιπόν αρνήθηκε στον Άκη Πάνου το γεγονός πως είχε ποιλιτιστική προσφορά, και αυτό ανεξάρτητα με το εαν αυτό είναι ή όχι ελεφρυντικό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.