Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-08, 23:01
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταστροφή Παραλίας



Θα ήθελα συνοπτικά να σας εκθέσω ένα θέμα που εκτυλίσεται στην περιοχή 'παραλία Αμπελάκια' στον Ξιφιά, Μονεμβάσιας, Λακωνία.

Όπως θα δείτε και στη συνημμένη φωτογραφία, η εν λόγω περιοχή είναι παράλια. Πριν από λίγες μέρες, ο 'ιδιοκτήτης του οικοπέδου' (απέκτησε την κυριότητα με δόλιο τρόπο, καθώς η περιοχή είναι φυσικός λιμένας) περιέφραξε το χώρο και άρχισε να διαμορφώνει σκάβοντας ...την παραλία !

Πολλοί έχουν ξεσηκωθεί με το θέμα, καθώς οδεύει προς καταστροφή η πιο όμορφη παραλία της περιοχής και πέρα από την καταστροφή του φυσικού πλούτου, πρόκεται εμφανώς για καταπάτηση δημοσίου χώρου.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος τι κινήσεις πρέπει να κάνουμε και που μπορύμε να απευθυνθούμε ώστε να αποτρέψουμε την καταστροφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roseblue : 09-09-08 στις 00:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-08, 23:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Που είναι η συνημμένη φωτό ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-08, 23:17
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Που είναι η συνημμένη φωτό ;

Εγώ την βλέπω κανονικά στη μύνημα!

το link πάντως είναι:
http://www.imageshack.gr/view.php?fi...2xhv7wl9uh.jpg
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roseblue : 09-09-08 στις 00:58 Αιτία: αλλαγή link
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-08, 17:33
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τηλεφωνο σε νομαρχια, δημο, πολεοδομία για αρχη και ολο και κατι θα μαθεις. τι παει να κανει, να χτισει? Για την ζωνη αιγαιαλου δεν ξερω τι παιζει ακριβως. σιγουρα ειναι παρανομος?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-08, 21:06
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια, ειναι η πιο αγαπημενη μου παραλια απο ολα τα μερη που εχω παει, δεν μπορω να το πιστεψω αυτο που βλεπω και ακουω
Πρεπει να ειναι παρανομος επειδη το ξενοδοχειο πισω ειναι χρονια εκει και δεν πειραξανε τιποτα περα απο τα ορια τους, απο τι ξερω ολα τα υπολοιπα ανηκανε στο δημαρχειο η ποιος στην ευχη εχει τις γενικες εκτασεις εκει.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-08, 21:27
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
οι συγκεκριμενες εκτασεις,ειναι ιδιωτικες που εχουν καταπατηθει εδω και παρα πολλα χρονια.Αλλα καποια κομματια ειναι του Δημου.
Θα υπαρξουν και αλλα τετοια φαινομενα λογω Κτηματολογιου,και ειδικα οταν υπαρχουν πολλοι κληρονομοι. (μην ξεχναμε οτι εκει μιλαμε για φιλετα).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-08, 09:02
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
σε κάθε περίπτωση το οικόπεδο δεν μπορεί να φθάνει μέχρι το κύμα. Δηλαδή η παραλία-αιγιαλός που είναι κοινόχρηστο αγαθό, είναι μέχρι εκεί που φθάνει το χειμέριο κύμα. Ουσιαστικά αυτό σημαίνει όλη την άμμο που βλέπεις και ενδεχομένως κάτι ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-08, 19:39
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε λίγες ημέρες θα κατέβω και θα δώ τι ακριβώς έχει γίνει. Οπότε σε 2 εβδομάδες περίπου που θα επιστρέψω θα έγω και νεές φωτογραφίες.

Από ότι εχω μάθει πάντως το κομμάτι που είναι σε κύκλο στην φωτογραφία έχει ισοπεδωθεί.

Σε επικοινωνία που είχα με την WWF μου έδωσαν αναλυτικές πληροφόριες για το τι πρέπει να γίνει για να διαπιστωθεί η νομιμότητα η μη των εργασιών που γίνονται.

Εαν κάποιος πάντως ενδιαφέρεται να κάνει κάτι, σε πρώτη φάση μπορεί να στείλει email δυσφοριας / απορίας στον αντιδήμαρχο Μονεμβασίας: stavrosxristakos@gmail.com (http://xristakos.blogspot.com/)

Να σημειώσω ότι δεν έχει διαπιστωθεί εαν οι ενέργειες που έγιναν είναι νομότυπες ή όχι. Σε κάθε περίπτωση πάντως πρόκειται αν όχι καταστροφή σίγουρα σοβαρή αλλόιωση της ομορφότερης παραλίας της περιοχής.

Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο στο club οικολογίας (στο οποίο μάλλον πρέπει να μεταφερθει το thread από κάποιον mod)
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.