Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-08, 09:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
«Κράτα τον στον αέρα»...

Tου Κωνσταντινου Ζουλα

Τις περισσότερες φορές που παρακολουθώ συναδέλφους στα κανάλια να μεταδίδουν μια έκτακτη είδηση πραγματικά συμπάσχω, νιώθοντας την αμηχανία τους να «γεμίσουν» τηλεοπτικό χρόνο, όταν εμφανώς δεν έχουν παρά ελάχιστα στοιχεία γι’ αυτό που περιγράφουν. Το ίδιο αισθάνθηκα και χθες, στις μαραθώνιες συνδέσεις για τον αδόκητο θάνατο του συμπαθέστατου Νίκου Σεργιανόπουλου. Τα δεδομένα που είχαν οι συνάδελφοι ήταν τρία: Τον ηθοποιό τον βρήκε δολοφονημένο η οικιακή βοηθός του. Οι δράστες ήξεραν το θύμα. Πριν διαφύγουν επιχείρησαν να κλέψουν ό,τι πολύτιμο έβρισκαν.

Αλήθεια, τι θα κάνατε αν σας υποχρέωνε κάποιος, με αυτά μόνον τα στοιχεία, να μιλάτε ακατάπαυστα όχι για 3 ή 5 λεπτά, αλλά για μία ολόκληρη ώρα; Κατ’ ανάγκην θα επαναλαμβάνατε τα ίδια και τα ίδια, αναζητώντας όλες τις δυνατές διατυπώσεις και αναγκαζόμενος να καταφύγετε ακόμη και σε αληθοφανή ή και ανύπαρκτα σενάρια. Αυτό συνέβη δυστυχώς και χθες με συναδέλφους να εξωθούνται να επιστρατεύσουν τις «γνώσεις» τους ακόμη και από τα σίριαλ του ηθοποιού. Θα αναρωτιέστε γιατί τα κανάλια κρατούν τους δημοσιογράφους στον αέρα, όταν αποδεδειγμένα δεν έχουν κάτι καινούργιο να πουν. Απλούστατα, γιατί το κάνει το «απέναντι» κανάλι και υπάρχει ο φόβος να κερδίσει τηλεθέαση.

Ηταν αρχές καλοκαιριού, όταν για πρώτη φορά συνειδητοποίησα τη δημοσιογραφικά σχιζοφρενή αυτή τηλεοπτική πρακτική. Εργαζόμουν ως παρουσιαστής ειδήσεων και το αντίπαλο κανάλι είχε μεταδώσει με έκτακτο δελτίο ότι «ένας Τσέχος οπλοφόρος είχε κλέψει ιστιοπλοϊκό σκάφος στο Ναύπλιο, κρατώντας ομήρους μια οικογένεια Ελβετών που είχαν έρθει στην Ελλάδα για διακοπές». Η είδηση έγινε βέβαια πρώτη σε όλα τα κανάλια, αν και οι μόνες διαθέσιμες εικόνες ήταν ένα μακρινό πλάνο στο οποίο διακρινόταν το... κατάρτι του ιστιοπλοϊκού. Καθότι νέος στον χώρο, προλόγισα την είδηση έντρομος, προτάσσοντας την επιχείρηση του Λιμενικού για τον αφοπλισμό του Τσέχου. Την ώρα που παιζόταν το βίντεο, ο σκηνοθέτης με ενημέρωσε ότι θα βγάλουμε στον αέρα τον συνάδελφο Κ.Π. ο οποίος και θα «μας μετέφερε όλες τις τελευταίες πληροφορίες».

Πράγματι έτσι και έγινε, με τη διαφορά ότι ο Κ.Π. δεν πρόσθεσε ψήγμα νεότερης πληροφορίας σε όσα είχαν ήδη ακουστεί δύο φορές: από μένα και το βίντεο. Η έκπληξή μου έγινε μεγαλύτερη όταν στο ακουστικό μου άκουσα την εντολή «κράτα τον, κράτα τον στον αέρα» προφανώς επειδή το ίδιο έκανε και το αντίπαλο κανάλι. Η πρώτη ερώτηση που μου ’ρθε στο μυαλό ήταν η αυτονόητη: Καθώς στα πλάνα φαινόταν μόνο το ιστιοπλοϊκό, ζήτησα από τον Κ.Π. να μας πει αν τα σκάφη του Λιμενικού πλησιάζουν. «Πρέπει να ισχύει αυτό που λες, αλλά από τη θέση που είμαι δεν μπορώ να διακρίνω» μού απάντησε, οπότε δέχθηκα πλέον μια αποκαλυπτική παρατήρηση από τον σκηνοθέτη: «Μην κάνεις άλλη βλακώδη ερώτηση. Ο Κ.Π. είναι καθ’ οδόν για Ναύπλιο, με ταξί, κάπου στην Κόρινθο»...

Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-08, 11:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πωωωω... πραγματι αληθινο και απολυτα εκνευριστικο οταν συμβαινει!!!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.