Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-08, 10:19
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Question Παιχνίδια για παιδιά 18 μηνών

Οι έχοντες την πείρα, μπορείτε να μου προτείνετε παιχνίδια για παιδί ηλικίας 18 μηνών που να το βρήκε το παιδί σας αρκετά διασκεδαστικό και να ασχολιόταν μαζί του ; Όπως επίσης παιχνίδια που μπορούν να συμμετέχουν και οι γονείς ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πείρα από το δικό μου δεν έχω ακόμη αλλά έχω από την ανιψιά μου που είναι 19 μηνών...
Συνήθως της αρέσουν τα πιο άσχημα κουκλιά που μπορείς να βρεις στη γύρα!
Ένα καθισματάκι με ρόδες που τσουλάει ένα κουκλί το είδε και... πήρε τη ζωή της λάθος και το έκανε πατίνι...
Αυτά που της αρέσουν είναι κυρίως κουκλιά που προχωράνε μόνα τους. Τα κυνηγάει και βρίσκει τρόπους να τα παγιδεύσει.
Το αγαπημένο της παιχνίδι βέβαια είναι μία... σκουπιδιάρα που είδε στο Jumbo και την ερωτεύθηκε!
Αληθινά κινητά και τηλεκοντρόλ είναι φυσικά τα αγαπημένα παιχνίδια όλων των παιδιών αλλά δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο.
Πόνταρε και σε κανένα ποδηλατάκι... Δεν χάνεις τίποτα.

Υ.Γ. Στην περίπτωση του ποδήλατου καλό είναι να έχεις πρόχειρες γάζες και μπόλικο οινόπνευμα. Όχι για το παιδί αλλά για τα πόδια σου (θυμάσαι με τη στράτα; )
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-08, 10:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι έχοντες την πείρα, μπορείτε να μου προτείνετε παιχνίδια για παιδί ηλικίας 18 μηνών που να το βρήκε το παιδί σας αρκετά διασκεδαστικό και να ασχολιόταν μαζί του ;
Aυτό που θα σου πω δεν είναι ακριβώς παιγνίδι αλλά κάνει όλα τα μικρά να ξεκαρδίζονται και να κάνουν σκέρτσα.

Χρησιμοποιείς δύο δάκτυλα δείκτης και μεσαίο, τα κάνεις να φαίνονται σαν πόδια και περπατάς επάνω της με πορεία προς το λαιμουδάκι της τραγουδώντας.

Πάει ο λαγός να πιει νερό
στης Μυρτούλας τον λαιμό
Λαγουδάκι λαγουδάκι
για ψωμι και για τυράκι
στης Μυρτούλας το λαιμάκι.

Και λέγοντας αυτό εχεις φτάσει στο λαιμό και την γαργαλάς ελαφρά.

Άλλο παιγνίδι ειναι το τσιμπη τσίμπη ο αετός και το αντριβιτσιβιτσα. Δυστυχώς τα έχω ξεχάσει τα λόγια, θα προσπαθήσω να τα βρω.

(Ου γαρ έρχεται μόνο)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-08, 10:55
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Παρόλο που προορίζεται για μεγαλύτερα παιδιά, έχω δει δίχρονα να διασκεδάσουν με τον Ελεφαντούλη. Ιδανικό για παρέα!

Επίσης ο κλασσικός πύργος από κουβαδάκια που φτάνει στο ένα μέτρο ύψους προσφέρει ατέλειωτες ώρες διασκέδασης.

Ένα ακόμα παιχνίδι που ξυπνάει το ενδιαφέρον τους είναι αυτό με πορτούλες που ανοίγουν με κλειδιά.

Άμα θυμηθώ άλλα, θα τα αναφέρω
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-08, 11:26
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο παιγνίδι ειναι το τσιμπη τσίμπη ο αετός Δυστυχώς τα έχω ξεχάσει τα λόγια
τσιμπη τσιμπη τον αητο
αετο σταυραετο
σταυραητο το λεγανε
και μου το παντρευανε

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-08, 16:19
Το avatar του χρήστη Turtle
Turtle Ο χρήστης Turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-08 23:57
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραίο θέμα άνοιξες amigos. Έχω ένα ανηψάκι 18 μηνών και με έχει απασχολήσει το ίδιο ερώτημα. Από τη δική μας εμπειρία θα έλεγα ότι του αρέσει οτιδήποτε κινείται και έχει ήχο, μουσική ή/και φως. Του αρέσει να βρίσκει τους διακόπτες να τα βάζει σε λειτουργία και από εκεί και πέρα, όπως λέει και ο Diamond τα κυνηγάει κτλ…
Το ποδήλατο είναι καλή ιδέα και μάλιστα αν έχει κόρνα και μουσικές θα ξετρελαθεί. Αντίστοιχα με το ελεφαντάκι που λέει η κανάρια, εμείς έχουμε ένα σκυλάκι (από jumbo) που το πατάς σε διάφορα σημεία και λέει πχ «μάτι», «μύτη, κόκκινη μύτη», «είμαστε φίλοι» και διάφορα τραγουδάκια. Με αυτό παίζει, μαθαίνει και θα το έχει για πολύ καιρό ακόμη.

Πολύ του αρέσουν και κάποιες προσόψεις σπιτιών (no name από Dia και λαϊκή) που έχουν κουδούνι για την πόρτα και διάφορα ζωάκια με τη φωνή τους. ( η fisher-price έχει τέτοια διάφορα και πολύ ωραία)

Όλα αυτά τα παίζει αλλά πάντα είναι με κάποιον άλλο. Μόνος του δεν κάθεται. Το ίδιο γίνεται και με τα δικά σας μωρά ή απασχολούνται και μόνα τους;

Πέρα όμως από τα αγορασμένα παιχνίδια, παιχνίδι μπορεί να γίνει οτιδήποτε! Από ένα μανταλάκι ως και μπουκάλια που τα γεμίζει με αμύγδαλα και τα σέρνει με σκοινί.
Απολαμβάνει και το παιχνίδι που λέει ο Στέλιος και γελάει ακόμη και όταν του κρύβεσαι με τα χέρια και φανερώνεσαι! Κρύβεται και αυτός πίσω από διάφορα αντικείμενα κα βγάζει σιγά σιγά το κεφάλι του. Μόλις του ρίχνεις ματιά ξεκαρδίζεται!!

Αυτό που ευχαριστιέται πολύ είναι να παίζει με άλλα παιδιά (καμιά φορά τον πηγαίνουν στο λόφο όταν είναι εκδρομή το σχολείο και ξετρελαίνεται), να βρίσκεται έξω να κυνηγάει «μεμήγκια» (μυρμήγκια), «..αατα, μάου» (γάτα, μιάου) θέλει να την πιάσει από την ουρά και φυσικά το καλύτερό του είναι το «μπίο»!
Μπίο είναι το τρακτέρ του αδελφού μου! Ζητάει τα «κ..ειδιά» (κλειδιά) και πετάει κάθε άλλο κλειδί του δίνουν μέχρι να εντοπίσει το σωστό. Θέλει να τον κρατάς επάνω, να πατάει την κόρνα και να γυρίζει το τιμόνι!
Αυτές τις μέρες το μπίο αναβαθμίστηκε!!! Ό μικρός είδε μια σκούπα του Δήμου να σκουπίζει και ξετρελάθηκε!! Χοροπήδαγε και ζήταγε να πάει εκεί!!! Ο αδελφός μου θα τον πάει να δει τα διάφορα γκρέιντερ και φορτηγά σε ένα δρόμο που φτιάχνεται κοντά, για να δούμε πως θα αντιδράσει!!

Με τη μαμά του χορεύει και διαβάζει. Αν του πεις φέρε μου το βιβλίο σου, τρέχει βολίδα λέγοντας «..ιι..λιιο πούτα» (βιβλίο σταχτοπούτα) και ακούει με προσοχή – για λίγο γιατί είναι αεικίνητος και θέλει όλο να τρέχει!!

Σας ζάλισα λίγο…. είναι αδυναμία ο ανηψιός!!!!
__________________
purple turtle
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-08, 14:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμάς έχει ξετρελαθεί με ένα μωρό που βγάζει ήχους και κουνάει το στόμα του όταν του δίνει μπιπερό και πιπίλα, κλαίει όταν βγαίνει κάποιος δυνατός ήχος, και σταματάει όταν του τρίβεις την κοιλιά.
Επίσης της αρέσει πολύ να παιζει με κουβαδάκια και χώματα, με το ποδηλατάκι της.
Πρόσφατα έβαλα στο ποδήλατο μου ένα καθισματάκι μωρού και την πάω βόλτα και ξετρελλαίνεται και με αυτό.

Για την παραλία μου πρότειναν 2 φίλοι ανεξάρτητα, έναν μύλο που ρίχνεις νερό και γυρνάει το οποίο και θα δοκιμάσω!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-08, 10:46
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι έχοντες την πείρα, μπορείτε να μου προτείνετε παιχνίδια για παιδί ηλικίας 18 μηνών που να το βρήκε το παιδί σας αρκετά διασκεδαστικό και να ασχολιόταν μαζί του ; Όπως επίσης παιχνίδια που μπορούν να συμμετέχουν και οι γονείς ;
1. Μπάλες (μαλακές να μην κάνουν θόρυβο και μας τρέχει ο γείτονας),
2. κύβοι (πλαστικοί και χάρτινοι σε διάφορα μεγέθη),
3. τα παιχνίδια του αδελφού του (κατά προτίμιση ότι μπορεί να μπει στο στόμα και να πνιγεί, παίζει αυτό, τρέχουν οι γονείς)
4. τα παιχνίδια της αδελφής του (κατά προτίμιση ότι μπορεί να μπει στο στόμα και να πνιγεί, παίζει αυτό, τρέχουν οι γονείς)
5. η cd θήκη του μπαμπά του (παίζει αυτό, τρέχει ο μπαμπάς).
6. οι πρίζες και τα καλώδια με προτίμηση αυτά που είναι κρυμένα και έχουν ρεύμα .
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-08, 10:48
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα έβαλα στο ποδήλατο μου ένα καθισματάκι μωρού και την πάω βόλτα και ξετρελλαίνεται και με αυτό.
μη ξεχνάς το κράνος please.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-08, 19:49
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.babycenter.com/0_games-to...rticlesection1
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-08, 20:46
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Αν έχεις φαντασία και ξέρεις ιστορίες και παραμύθια θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα κουκλοθέατρο. Νομίζω ότι είναι από τα πιο παλιά και τα πιο ωραία παιχνίδια. Το ανυψάκι μου (2 χρονών) είναι το μόνο παιχνίδι που δε βαριέται ποτέ. Δε βαριέται ούτε το μωρό αλλά νομίζω πως δε θα βαριέσαι ούτε εσύ. Δοκίμασέ το. Στο jambo έχει μεγάλη ποικιλία από ιδικές κούκλες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-08, 21:48
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
η ακομα καλυτερα, μπορειτε να φτιαξετε μαζι κουκλες, απο παλιες καλτσες και διαφορα, η ακομα και βαμμενα δακτυλα...τρελλαινονται με κατι τετοια τα πιτσιρικια χεχ
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.