Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-06, 08:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry Βιασμός σε υπό κατάληψη σχολείο

Το θέμα είναι γνωστό , δεν θα μπω στις περιγραφές που έχουν ακούγονται εδώ και μέρες.
Απλά θα σχολιάσω ότι όλα ξεκινούν από την μανία και την μόδα που έχει κατακλύσει πλέον τα παιδιά στην αναζήτηση υλικού πορνό μέσω των κινητών τους.
Πριν από 2 μήνες στάλθηκαν στο κινητό μου και αργότερα στο mail μου βιντεάκια από σεξουαλικές σκηνές σε σχολεία της Αθήνας.
Από τότε παρατήρησα μια έξαρση του φαινομένου και μάλιστα υπάρχει και ελληνικό site όπου ενθαρύνονται όλοι να στέλνουν ότι βίντεο από σχολεία πέφτουν στα χέρια τους.
Οι δάσκαλοι βέβαια κα οι διευθυντές κοιμούνται και ασχολούνται με τα θεσμικά και οικονομικά τους προβλήματα.
Τόσο καιρό δεν βρέθηκε ένας δάσκαλος να καταγγείλει αυτό που ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-06, 09:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δάσκαλοι βέβαια κα οι διευθυντές κοιμούνται και ασχολούνται με τα θεσμικά και οικονομικά τους προβλήματα.
Τόσο καιρό δεν βρέθηκε ένας δάσκαλος να καταγγείλει αυτό που ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι ;
Α να αγιάσει το στόμα σου. Σιγά μην ενδιαφερθούν για προβλήματα των παιδιών.

Δεν μου λέτε κάτι βρε παιδιά, αν δηλαδή αύριο απαγορευτούν τα κινητά από τα σχολεία, θα είναι πολύ ... φασιστικό το μέτρο;

Θα είναι τόσο αντιδραστικό που θα γίνουν χιλιάδες καταλήψεις στα σχολεία; Θα δυσανασχετηθούν οι γονείς των βλασταριών που τους αγόρασαν το κινητό 3ης γενιάς στα 3 mpixels με video και ολα τα σχετικά;

Την ίδια ώρα το νομοσχέδιο για την παιδεία αναβλήθηκε .....

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-06, 09:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι να πεις.. τα κ***παιδα μπορουνε και τα κανουνε... εμεις γεννηθηκαμε σαν αναποδο μαμωτο και ουτε φιλακι δε μπορουσαμε να κερδισουμε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-06, 09:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πριν μερικα χρονια, ειχα δει διαφημιση για παιδικα κινητα. Απο τοτε δεν τα ξαναδα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-06, 09:53
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:41
Φύλο: Άντρας
Δεν είναι μόνο οι δάσκαλοι και οι διευθυντές, αλλά ένας ολόκληρος μηχανισμός που πρέπει να κινητοποιηθεί. Επιπλέον, τί κάνουν οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων; Το φαινόμενο δεν είναι τωρινό.

Δεν συμφωνώ με πιθανή απαγόρευση των κινητών. Μη χτυπάμε το σαμάρι αντί για το γαϊδούρι. Αν δεν είναι το κινητό και εφόσον υπάρχει η πρόθεση από το μέρος των μαθητών, θα είναι κάτι άλλο...

Μου έκανε εντύπωση χθεσινή τηλεοπτική εκπομπή, με το ίδιο θέμα. Όχι για το θέμα αυτό καθεαυτό, αλλά διότι στη διάρκεια το "σόου", έδειξαν αρκετά απ' αυτά τα βιντεάκια των κινητών των παιδιών. Αν αυτό δεν είχε σκοπό, μόνο και μόνο να σοκάρει, βρίσκω ότι ήταν πολύ "βρόμικο" εκ μέρους της "παραγωγής". Μετά από κάθε προβολή, το ακροατήριο της εκπομπής έμενε άφωνο! Δεν ακουγόταν ψίθυρος, σε αντίθεση με άλλες φορές, που γίνεται πανικός...

Με λίγα λόγια, αφού αυτά ταϊζουμε τα παιδιά μας, τί διαφορετικό περιμένουμε απ' αυτά; (το σηματάκι για πρόγραμμα ακατάλληλο για παιδιά, μας μάρανε!)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-06, 09:55
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μία καλή λύση θα ήταν να επιτρέπονται κινητά τα οποία
είναι ειδικά σχεδιασμένα για μικρά παιδιά.
Πρόκειται για
κινητά που είναι σχεδιασμένα ώστε να αποφεύγονται οι τραυματισμοί
και έχουν ειδικά πλήκτρα για γρήγορη κλήση σε προκαθορισμένους
αριθμούς μόνο προς τους γονείς του κάθε παιδιού. Επίσης έχουν και
παιδικά σχέδια που ταιριάζουν με τον κόσμο και την ψυχολογία των
μικρών φίλων μας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-06, 10:04
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν νομίζω ότι η απαγόρευση των μέσων αποτελεί λύση. Με την ίδια λογική να απαγορευτεί και το Ιντερνετ γιατί ο άλλος μπορεί να βρει τέτοια video.
Το θέμα πιστεύω είναι καθαρά διαπαιδαγώγησης.
Όταν ο γονέας αδιαφορεί για το τι γίνεται σχολείο αλλά και στο ίδιο το σπίτι του τότε έχουμε πρόβλημα.
Εν τω μεταξύ, αυτό αποτελε φαύλο κύκλο γιατί αποθαρύνει και τον εκπαιδευτικό να επέμβει.
Έχω ακούσει από πολλούς εκπαιδευτικούς να αγανακτούνε από την συμπεριφορά των παιδιών (μέχρι και μαχαίρι έχει βγάλει μαθητής στην τάξη) και να λένε ’σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ. θα μπω , θα πω το μάθημά μου, θα πάω σπιτάκι μου και όποιος θέλει να μάθει ας μάθει’. Πολλές φορές όταν επεμβάινουν έρχονται και οι γονείς και ζητάνε και τα ρέστα για το βλαστάρι τους.
Μήπως θα έπρεπε σε κάθε σχολείο να υπάρχουν 2-3 παιδοψυχολόγοι που να είναι υπεύθυνοι για τις συπεριφορές των παιδιών ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-06, 10:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έκτός από τους 4 συμμαθητές της που κατηγορούνται για τον βιασμό
σύμφωνα με την Απογευματινή, ο Σύλλογος επέβαλε την ποινή της πενθήμερης αποβολής στη μαθήτρια με το αιτιολογικό ότι ακολούθησε το φίλο της στην τουαλέτα του σχολείου. Οι καθηγητές δεν απεφάνθησαν για τη μαθήτρια που φέρεται να βιντεοσκόπησε το συμβάν, καθώς πρόκειται για μαθήτρια του γυμνασίου και όχι του λυκείου.
Να φύγει από το σπίτι της στην Αμάρυνθο και να επιστρέψει μαζί με την κόρη της στην Αθήνα αποφάσισε η μητέρα του 16χρονου κοριτσιού, που δηλώνει πικραμένη από τον τρόπο που την αντιμετώπισαν οι καθηγητές του σχολείου.

Η μητέρα του κοριτσιού επιχείρησε να συναντήσει τους καθηγητές της κόρης της, την ημέρα που συνεδρίαζαν στο σχολείο, αλλά δεν τα κατάφερε. Όπως ανέφερε στα Νέα, ήθελε να συζητήσει μαζί τους για το εάν μπορεί η κόρη της να επιστρέψει στο σχολείο, αλλά κανένας δεν θέλησε να τη συναντήσει.

«Επιστρέφω στην Αθήνα, απόλυτα πικραμένη και απογοητευμένη. Γύρισα στην Αμάρυνθο με ένα και μοναδικό σκοπό, να συναντήσω τους καθηγητές. Να μιλήσουμε και να δω τα περιθώρια που υπάρχουν για να επιστρέψω πίσω με την κόρη μου. Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο, δυστυχώς. Καμία συνεννόηση, κανένας τρόπος επικοινωνίας» είπε.

Το πλήρες άρθρο στο in.gr


Σχόλιο : Ορίστε που λέγαμε ότι οι δάσκαλοι δεν ασχολούνται. Ασχολούνται και μάλιστα με τον πλέον επιστημονικότερη μέθοδο διαπαιδαγώγησης! 5ήμερη αποβολή σε όλους και όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-06, 10:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα κινητά είναι μία μόδα. Η διαπεδαγώγιση στην καταναλωτική κοινωνία μας είναι δύσκολη. Πως θα εξηγήσεις σε ένα 12άχρονο ότι δεν είναι παρακατιανό όταν είναι ίσως το μοναδικό παιδί στην τάξη του χωρίς κινητό; Δεν προσφέρουν λύση τα κινητά για τα μικρά παιδιά μιας και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να αγοράσεις κινητό σε ένα 8άχρονο. Το πρόβλημα είναι με τα παιδιά των γυμνασίων και λυκείων.
Η κοινωνία μας έχει "ξεφύγει" σε αυτό το θέμα. Πολλές φορές κάθομαι στο μαγαζί ενός φίλου που είναι δίπλα στο 41ο γυμνάσιο. Όταν τα "παιδιά" σχολάνε, βλέπεις να περνάνε απ' έξω γυναικούλες και όχι παιδιά! Πιτσιρίκια ντυμένα με μίνι (ασχέτως καιρού) με δαχτυλίδια, σκουλαρίκια, βαμμένα σαν πορνίδια που πάνε στη δουλειά τους. Η κοινωνία της λολίτας δηλαδή. Το σχόλιο του φίλου μου είναι "Μιχάλη φοβάμαι να κοιτάξω γυναίκα που μπαίνει στο μαγαζί μου γιατί κατά 99% θα με βάλουν φυλακή αν το κάνω!"
Τα χρόνια μου το σχολείο ήταν για να ανοίξουμε τα μάτια μας. Και τώρα θα μου πείς ανοίγουν τα ματάκια μας αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο.
Και μόλις αυτή τη στιγμή ακούω "πενθήμερη αποβολή επέβαλε το συμβούλειο των καθηγητών στους μαθητές που συμετείχαν στον βιασμό και στην μαθήτρια που το κατήγγειλε". Προς θεού δηλαδή!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-06, 11:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το συγκεκριμένο συμβάν είναι πολύπλευρο και τα κινήτα είναι απλά ένας μικρός παράγοντας.

Εμένα με προβλημάτισαν περισότερο άλλοι παράγοντες. Όπως πχ ότι το θύμα ήταν Βουλγάρα. Ότι η επίσημη δήλωση του Δημάρχου κάνει αναφορές για παράνομους μετανάστες και αύξηση του τοπικού εγκλήματος. Ότι η αντιμετώπιση της τοπικής κοινωνίας περιέχει ξεκάθαρη φυλετική διάκριση. Ότι οι δράστες έπεσαν στα μαλακά με μία απλή πενθήμερη αποβολή.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-06, 12:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως πχ ότι το θύμα ήταν Βουλγάρα.
Με πρόλαβες Κωστή.
Κύριοι δεν πάμε καλά μα καθόλου καλά.

Χθες τα τηλεδικεία είχαν πιάσει φωτιά, ξάφνου ενώ ήμουν στο γραφείο άκουσα ένα να λέει : Ελάτε ρε παιδιά τώρα, Βουλγάρα είναι πορνίδιο θα είναι.

Το ότι ήταν αριστούχος μαθήτρια δεν τους έλεγε τίποτα.

Το ότι η αδελφή του ενός αγοριού τους έπαιρνε στο video δεν τους λένε τίποτα.

Το ότι το ένα αγόρι είναι γιος αξιωματικού της αστυνομίας δεν τους έλεγε τίποτα.

Το μόνο που τους έλεγε είναι ότι ήταν Βουλγάρα.

Νοιώθω ντροπή που αυτοί που το είπαν είναι Έλληνες όπως εγώ, νοιώθω ντροπή που κανένας εισαγγελέας δεν ζήτησε το video της εκπομπής για να κάνει ο ίδιος αυτόβουλη μήνυση σ' αυτόν τον αλήτη που το ξεστόμισε και να τον πάει αυτόφωτο με χειροπέδες στον ανακριτή.

Σε άλλους ήξεραν να το κάνουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-06, 12:48
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά επειδή δεν είδα ούτε το βίντεο (ευτυχώς) ούτε παρακολούθησα τις συζητήσεις μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν τελικά ήταν βιασμός ή όχι; Γιατί νομίζω ότι άκουσα για την μαθήτρια αυτή (το θύμα) ότι τιμωρήθηκε με πενθήμερη αποβολή όπως και οι άλλοι, κάτι που δεν είναι και τόσο λογικό αν υπήρχε πράγματι βιασμός.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-06, 13:00
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Εκεί καταντήσαμε λοιπόν.Να χρησιμοποιούνται τα κινητά για λήψη ζωντανού πορνό.....ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΓΟΝΕΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΑ 15 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ;;;;;ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ;;;;ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ;;;;
Εγώ να σκεφτείτε πήρα κινητό στα 18 μου και πάλι το θεώρησα ψιλοϋπερβολικό......
Για να μην το γυρίσω τώρα στο θέμα των καταλήψεων που έχουν τέτοια αποτελέσματα......Φανταστείτ ε λοιπόν να καταργηθούν τα κινητά στα σχολεία(εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα) και να αρχίσουν καταλήψεις για αυτό το λόγο.Ε άντε γεια λοιπόν!!!Η ελληνκή παιδεία έχει γίνει......μην πω τώρα.Και που στε ακόμα....Έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας.................Εξάλλου,όπως συχνά λέω,η πολλή δημοκρατία βλάπτει σοβαρά την υγεία......Και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ γι'αυτό, πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ........

ΥΣ:θα μπορούσαν τουλάχιστον να καταργηθούν τα κινητά με κάμερες......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 02-11-06 στις 13:07
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-06, 13:25
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
ανεπιβεβαιωτο μενει ενα περιστατικο στο μενιδι με 14χρονη μαθητρια η οποια υπεστη επιθεση απο 18χρονο και φιλους του εκει βεβαια την δικαιοσυνη την αποδωσαν τα αδερφια της κοπελας που εκαναν μαυρους στο ξυλο αυτους που πειραξαν την αδερφη τους.

αυτα.

Υ.Σ Το ιδιο πραγμα θα επρατα και εγω αν καποιος πειραζε το παιδι μου θα απεδιδα δικαιοσυνη με τα ιδια μου τα χερια.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-06, 13:26
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μην ξεφεύγουμε πάλι στο κίνητο. Άλλο θέμα που οποιαδήποτε σχέση έχει με το συμβάν είναι τελείως παράπλευρη. Εδώ μιλάμε για το βιασμό μίας 16χρονης και για επακόλουθες καταστάσεις. Αυτά που αναφέρει ο Στέλιος θεωρώ ότι είναι πιο σημαντικά.

Το ότι το θύμα και η μητέρα της αποφάσισαν να αλλάξουν τόπο κατοικίας πέρασε στα ψιλά. Ποιος θα τους παρηγορήσει αυτούς; Πώς το κράτος γίνεται πραγματικό κράτος πρόνοιας όταν επιτρέπει τέτοιες καταστάσεις και βλέπει πολίτες σε κατάσταση φυγής; Ποιος θα παρέχει ψυχολογική στήριξη στην κοπέλα άμα στον τόπο κατοικίας τους γίνονται συνομοσίες και το περνάνε κάτω από το χαλάκι είτε γιατί δε θέλουν να το αγγίξουν είτε επειδή μπορεί να παίζουν διάφορες συνομοσίες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.