Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-08, 10:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποσο απο το Γαλαξια μπορουμε να δουμε



Φυσικα ειναι αδυνατο να εχουμε 'εξωτερικη' φωτοτγραφια του Γαλαξια μας. Για να δειξουμε τη θεση μας, μπορουμε απλα να παρουμε τη φωτο καποιου αλλου γαλαξια και να κοτσαρουμε απανω μια τελιτσα οπου αναλογικα αντιστοιχει με τη αποσταση του ηλιου απο το κεντρο του δικο μας Γαλαξια, οπως συμβαινει με την παραπανω φωτο

Η ερωτηση μου ειναι η εξης και δεν ξερω αν μπορει να απαντηθει... σε αυτη την κλιμακα, μπορουμε περιπου να εντοπισουμε (βασει αποστασης) τα αστρα γυρω μας που φαινονται με γυμνο ματι απο τη Γη;

Rephrasing: Αν υποθεσουμε οτι ολα τα αστρα που βλεπουμε στον ουρανο με γυμνο ματι σχηματιζουν μια 'σφαιρα' γυρω απο τη γη με ακτινα την οπτικη μας εμβελεια (μερικα ετη φωτος), αν βαζαμε αυτη τη σφαιρα στην κλιμακα της παραπανω φωτο, ποσο μεγαλη ή μικρή θα ήταν άραγε;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-04-08 στις 10:54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχει τόσο πολλή σημασία η απόσταση όσο η φωτεινότητα ενός άστρου. Με γυμνό μάτι για παράδειγμα μπορείς να βλέπεις και ένα άστρο εκατομύρια έτη φωτός μακριά ή ακόμα και άλλους γαλαξίες.

Όμως ένα άστρο μικρό σε μέγεθος και ένταση φωτεινότητας μπορεί να είναι και πολύ πιο κοντά αλλά να μη φαίνεται με γυμνό μάτι.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχει τόσο πολλή σημασία η απόσταση όσο η φωτεινότητα ενός άστρου. Με γυμνό μάτι για παράδειγμα μπορείς να βλέπεις και ένα άστρο εκατομύρια έτη φωτός μακριά ή ακόμα και άλλους γαλαξίες.
Όχι άστρο που απέχει εκατομμύρια έτη φωτός με γυμνό μάτι. Τέτοιο άστρο θα ανήκει σε άλλο γαλαξία.
Άλλοι γαλαξίες που φαίνονται με γυμνό μάτι είναι ο γαλαξίας της Ανδομέδας (Μ31) και ο γαλαξίας του Τριγώνου (Μ33). Τον γαλαξία του Τριγώνου τον έχω δει οριακά με γυμνό μάτι από τον ουρανό του Πάρνωνα που πηγαίνω τα καλοκαίρια. Σε καλές βραδιές το οριακό μέγεθος στο ζενίθ είναι 6,5. Τέτοιοι ουρανοί σπανίζουν πια...

Όμως ένα άστρο μικρό σε μέγεθος και ένταση φωτεινότητας μπορεί να είναι και πολύ πιο κοντά αλλά να μη φαίνεται με γυμνό μάτι.
Πολύ σωστά! Ο κοντινότερος αστέρας στη γη είναι ο εγγύτατος του Κενταύρου (και όχι ο α του Κενταύρου) και είναι 11 μεγέθους κόκκινος νάνος.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.