Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-08, 16:01
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα γραφεία της Google στη Ζυρίχη

Δείτε τι σημαίνει μοντέρνο εργασιακό περιβάλλον.

http://picasaweb.google.com/zurich.o...chOfficePhotos
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-08, 19:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απλα η Ζυριχη ανηκει σε αλλο ηλιακο συστημα απο αυτο που ανηκει η Ελλαδα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-08, 22:53
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείτε τι σημαίνει μοντέρνο εργασιακό περιβάλλον.

http://picasaweb.google.com/zurich.o...chOfficePhotos
Υπουλο πράγμα... Γιατι τη στιγμή που μπερδεύεις το σπίτι με τη δουλειά (ή, ακόμη χειρότερα, τη στιγμή που το εργασιακό περιβάλλον είναι πιο ευχάριστο από το σπίτι!), διατρέχεις τον κίνδυνο να πιστέψεις οτι η δουλειά είναι η ζωή σου. Δε λέω, καλό είναι να εργάζεσαι σε ένα χώρο που εμπνέει, αλλά σκηνικά τύπου παιδικής χαράς μου φαίνονται μάλλον παραπλανητικά με στόχο να κάνουν τους ανθρώπους να δουλεύουν 17.2 ώρες το 24ωρο χωρίς να παραπονιούνται.

Προσωπικά αισθάνομαι πιο άνετα σε ένα ευχάριστο αλλα παραδοσιακό περιβάλλον... Δε θα έλεγα όχι σε ένα γυμναστήριο στη δουλειά μου, για παράδειγμα. Ηλεκτρονικά παιχνίδια και αιώρες μου φαίνονται μάλλον ... υπερβολές.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνω... τετοιες εγκαταστασεις σημαινουν απλα οτι δουλευεις, τρως, ξεκουραζεσαι, διασκεδαζεις και ζεις εκει μεσα... κατι σαν Περιοχη 51 μου κανει :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-08, 23:16
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή βρε Stanley, όταν κάνεις το ίδιο στο Πανεπιστήμιο (έρευνα από τις 8.00 μέχρι τις 22.00) σε ένα εργαστήριο, ποιά η διαφορά στην ποιότητα ζωής ;
Εκεί τουλάχιστον ξεκουράζεται και το πνεύμα σου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-08, 23:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπουλο πράγμα... Γιατι τη στιγμή που μπερδεύεις το σπίτι με τη δουλειά (ή, ακόμη χειρότερα, τη στιγμή που το εργασιακό περιβάλλον είναι πιο ευχάριστο από το σπίτι!), διατρέχεις τον κίνδυνο να πιστέψεις οτι η δουλειά είναι η ζωή σου.
Η Google φημίζεται για τις άριστες εργασιακές συνθήκες, από τα πρώτα της βήματα. Ίσως αυτό να είναι και η αιτία, της σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, τεράστιας ανάπτυξης της.

Έχεις δίκαιο κατά βάθος, είναι μια έξυπνη πολιτική της εταιρείας, αλλά όταν έχουμε λίγο πολύ γνωρίσει, τις συνθήκες, στις περισσότερες δουλειές εδώ στην Ελλάδα, θα ήθελαν πολλοί να δουλεύουν εκεί, ειδικά όταν και οι μισθοί είναι εξαιρετικοί
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-08, 13:41
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπουλο πράγμα... Γιατι τη στιγμή που μπερδεύεις το σπίτι με τη δουλειά (ή, ακόμη χειρότερα, τη στιγμή που το εργασιακό περιβάλλον είναι πιο ευχάριστο από το σπίτι!), διατρέχεις τον κίνδυνο να πιστέψεις οτι η δουλειά είναι η ζωή σου.
Για να παίξω το συνήγορο του διαβολου: Ενώ στις αντίστοιχες δουλειές στην Ελλαδίτσα, με τις χαλασμένες καρέκλες, τα πεπαλαιωμένα μηχανήματα, τις απλήρωτες υπερωρίες, το άγχος της "τελευταίας στιγμής", τους μισθούς πείνας και την ανοργανωσιά, έχεις κάθε λόγο να κάνεις τα εξής:

1. Να προσποιείσαι οτι δουλεύεις χωρίς να δουλεύεις.
2. Να θέλεις να μπεις στο δημόσιο για να σταματήσεις να προσποιείσαι οτι δουλεύεις χωρίς να δουλεύεις.
3. Να έχεις κάθε κίνητρο να γυρίσεις σπίτι σου, οπου θα κάνεις τη δική σου, εξωτερική εργασία για να συμπληρώσεις το εισόδημά σου (με καλύτερο εξοπλισμό και συνθήκες από ο,τι στην κύρια δουλειά σου).

Α, επίσης: 17,5 ώρες / 24ωρο; Και τώρα τι νομίζετε οτι κάνουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-08, 21:16
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή βρε Stanley, όταν κάνεις το ίδιο στο Πανεπιστήμιο (έρευνα από τις 8.00 μέχρι τις 22.00) σε ένα εργαστήριο, ποιά η διαφορά στην ποιότητα ζωής ;
Εκεί τουλάχιστον ξεκουράζεται και το πνεύμα σου.
Κοίτα, δε θα διαφωνήσω οτι ένα ευχάριστο περιβάλλον είναι προτιμότερο. Απλά βρίσκω οτι στη συγκεκριμένη περίπτωση ενυπάρχει μια δόση υπερβολής. Όταν αρχίζεις να ζεις στη δουλειά και όταν το εργασιακό περιβάλλον είναι παραπλανητικά ευχάριστο τότε τα πράγματα γίνονται μπερδεμένα.

Συμφωνώ οτι καλό είναι να έχεις μια άνετη πολυθρόνα, μια καλή θέα, ένα καλό κλιματισμό, καλό καφέ και καλό Η/Υ. Αλλά ηλεκτρονικά παιχνίδια, μπιλιάρδα και αιώρες?

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-08, 21:28
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Google φημίζεται για τις άριστες εργασιακές συνθήκες, από τα πρώτα της βήματα. Ίσως αυτό να είναι και η αιτία, της σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, τεράστιας ανάπτυξης της.
Τα περι μέτρου των αρχαίων δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω ;-) Στη στάση της εταιρείας διακρίνω μια δόση α-μετροέπειας που χρηματοδοτείται απλόχερα από την εξωπραγματική τιμή των μετοχών της... Αυστηρά προσωπική εκτίμηση (και περι γούστου...). Κατα τα άλλα, η διαφωνία μου με τις εργασιακές συνθήκες στην Ελλάδα είναι έμπρακτα εμφανής από το γεγονός οτι δεν δουλεύω πια εκεί.

Φιλικά,
Πέτρος

Υ.Γ. Για την ακρίβεια, η στιγμή που αποφάσισα οριστικά να φύγω ήταν όταν ένας εξαγριωμένος ασθενής κλώτσησε και έσπασε την πόρτα των εξωτερικών ιατρείων του Λαϊκού. Ευτυχώς δε μας έδειρε!
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-08, 22:29
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπουλο πράγμα... Γιατι τη στιγμή που μπερδεύεις το σπίτι με τη δουλειά (ή, ακόμη χειρότερα, τη στιγμή που το εργασιακό περιβάλλον είναι πιο ευχάριστο από το σπίτι!), διατρέχεις τον κίνδυνο να πιστέψεις οτι η δουλειά είναι η ζωή σου.
Με το ίδιο σκεπτικό, πώς ξέρεις πως ότι κάνεις εκτός δουλειάς είναι η πραγματική ζωή σου; Και ο τρόπος ζωής πλέον εκτός δουλειάς, δεν είναι κομμάτι κομφορμιστικός και πλασαρισμένος βάσει ορισμένων συμφερόντων; (Έξοδο τα Σάββατα, περίπατο την Κυριακή, TV τα βράδια, κλπ κλπ)

(Έτσι για να το κάνουμε και λίγο ευρύτερο κοινωνικό ζήτημα)
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-09, 21:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Google χάνει τα πρωτεία του καλύτερου εργασιακού περιβάλλοντος

Σαν Φρανσίσκο: Η εταιρεία NetApp της Σίλικον Βάλει εκθρόνισε τη Google από την πρώτη θέση της λίστας του περιοδικού Fortune με τις αμερικανικές επιχειρήσεις που προσφέρουν το καλύτερο εργασιακό περιβάλλον.

Στο Τοπ 100 για το 2009 που πρόκειται να δημοσιευθεί στις 2 Φεβρουαρίου, η Google έχει κατρακυλήσει στην τέταρτη θέση. Στην τρίτη θέση βρίσκεται η μεσιτική εταιρεία Edward Jones, με έδρα το Σεντ Λιούις, και στη δεύτερη η συμβουλευτική εταιρεία Boston Consulting στη Βοστόνη.

Η Google, διάσημη για τις γενναιόδωρες παροχές προς τους εργαζόμενούς της, παρέμενε στην πρώτη θέση από το 2007, όταν εκθρόνισε την εταιρεία βιοτεχνολογίας Genentech.

Η πτώση της μεγάλης μηχανής αναζήτησης ίσως συνδέεται με τις πρόσφατες απολύσεις συμβασιούχων εργαζόμενων και τις περικοπές παροχών όπως τα δωρεάν απογευματικά σνακ και η ετήσια εκδρομή για σκι, σχολιάζει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

Η εταιρεία συνεχίζει πάντως να δέχεται κάθε χρόνο 770.000 αιτήσεις εργασίας,

H NetApp Inc. (πρώην Network Appliance), ιδρύθηκε το 1992 στο Σάνιβεϊλ της Καλιφόρνια και ειδικεύεται στα συστήματα αποθήκευσης και διαχείρισης δεδομένων.

Κερδίζει την πρώτη θέση χάρη στο «προσγειωμένο μάνατζμεντ» και τη «θρυλική κουλτούρα ισότητας» που τη χαρακτηρίζει. Η NetApp μεταξύ άλλων αποζημιώνει χρηματικά την εθελοντική εργασία, προσφέρει επίδομα για την υιοθεσία παιδιών και καλύπτει τα ιατρικά έξοδα για συγγενείς των υπαλλήλων της που πάσχουν από αυτισμό.

Αλλες εταιρείες υψηλής τεχνολογίας που περιλαμβάνονται στη λίστα είναι ο κολοσσός του δικτυακού εξοπλισμού Cisco στην 6η θέση και ο γίγαντας του λογισμικού επεξεργασίας εικόνας Adobe στην 11η.

Τη λίστα συντάσσει για λογαριασμό του Fortune το «Ινστιτούτο Θαυμάσιου Εργασιακού Περιβάλλοντος» (Great Place to Work Institute), με έδρα το Σαν Φρανσίσκο, το οποίο εξέτασε στοιχεία 81.000 εργαζομένων σε 353 αμερικανικές εταιρείες.

pathfinder.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 24-01-09 στις 21:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.