Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-08, 22:16
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διώχνουν τους νέους με εφηβο-απωθητικό

Η αλήθεια είναι πως είχα μεγάλο προβληματισμό για το πού θα βάλω αυτό το θέμα, καθώς είναι γενικότερου κοινωνικού ενδιαφέροντος....

----

Ένα απωθητικό νέων- κατά το απωθητικό κουνουπιών- χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο στην Ευρώπη. Και όπως αναφέρει η εφημερίδα Le Monde και αναδημοσιεύουν Τα Νέα (14.04.2008), αρκετές χώρες εξετάζουν το ενδεχόμενο να επιβάλουν κανονιστικές ρυθμίσεις στη χρήση του.

Η εν λόγω εγκατάσταση επιτρέπει να απομακρύνονται οι νέοι με τη βοήθεια υπερήχων που μόνον αυτοί μπορούν να ακούν. Η Βρετανία επιδεικνύει μεγάλη ανοχή στη χρήση της, όμως στη Γαλλία, το Βέλγιο και την Ολλανδία επικρίνεται η προσφυγή σε τέτοια μέσα, αν και οι χώρες διστάζουν να επιβάλλουν κανονισμούς. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή, την Compound Security Systems, περίπου 5.000 τέτοιες συσκευές λειτουργούν σήμερα στον κόσμο.

Το σύστημα ονομάζεται Μosquito (κουνούπι) και τελειοποιήθηκε από έναν Βρετανό πρώην μηχανικό, ο οποίος ήθελε να προστατέψει την κόρη του από τις παρενοχλήσεις των νεαρών. Περισσότερες από 3.500 συσκευές, που έχουν τη μορφή κουτιού και πωλούνται έναντι 495 στερλινών (617 ευρώ) εκάστη, έχουν τοποθετηθεί από καταστηματάρχες, την αστυνομία, τους δήμους, τις σιδηροδρομικές εταιρείες, ακόμη και από ιδιώτες που θέλουν να αποφύγουν να συγκεντρώνονται παρέες εφήβων μπροστά από τα σπίτια τους, τα καταστήματά τους, τους σταθμούς. Η επέκταση της χρήσης αυτού του συστήματος προκάλεσε το Φεβρουάριο έντονη πολεμική. Ο επίτροπος Παιδείας Αλ Έινσλι-Γκριν ζήτησε να απαγορευτούν τα κουτιά αυτά, «τα οποία δαιμονοποιούν τους εφήβους, τιμωρούν αθώους και πλήττουν τα ανθρώπινα δικαιώματα». Η υπουργός Εσωτερικών Τζάκι Σμιθ υπερασπίστηκε αυτήν την πρωτοβουλία στο όνομα της μάχης κατά των αντικοινωνικών συμπεριφορών: «Θα υποστηρίζουμε πάντα αυτούς που σέβονται τον νόμο, κόντρα στις συμμορίες των αλητών», δήλωσε.

Στην Ολλανδία, τα Μosquito κοστίζουν 900 ευρώ και έχουν τοποθετηθεί 300 σε περίπου εξήντα δήμους. Οι δήμοι του Ρότερνταμ, του Νέιμεχεν και της Ουτρέχτης υποστηρίζουν πως η χρήση τους επέφερε μείωση της εγκληματικότητας. Όμως τον Φεβρουάριο βουλευτές υπέβαλαν ερώτηση στον υπουργό Νεότητας και Οικογένειας Αντρέ Ρούφετ για τη νομιμότητα αυτής της πρακτικής, η οποία πιθανότατα αντιβαίνει σε συνταγματικές διατάξεις για τον σεβασμό της ιδιωτικής ζωής και της σωματικής ακεραιότητας.

Στη Γαλλία, τα Μosquito διατίθενται στην αγορά με την ονομασία Βeethoven και κοστίζουν 905 ευρώ η μονάδα. Η γαλλική κυβέρνηση έχει επικρίνει το σύστημα και η υπουργός Υγείας Ροζλίν Μπασλό έχει δηλώσει πως επιθυμεί την απαγόρευσή του.
Στο Βέλγιο, ένα τραπεζικό κατάστημα στο Εβάιγ, στη Βαλονία, εγκατέστησε ένα Μosquito. Έπειτα από διαμαρτυρίες γονιών, τα παιδιά των οποίων εμφάνισαν ημικρανίες, οι δημοτικές αρχές διέταξαν την αφαίρεση της συσκευής. Και ο υπουργός Νεότητας Μαρκ Ταραμπελά ζήτησε να συγκληθεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή βάσει της διαδικασίας «Ratex», η οποία της επιτρέπει να απαγορεύει ένα προϊόν όταν υπάρχουν αμφιβολίες για την ασφάλειά του. Ωστόσο η Επιτροπή έκανε γνωστό πως δεν σκοπεύει να παρέμβει.

Το σύστημα με μια ματιά:

Ο στόχος του συστήματος Μosquito είναι να αποτρέπει να συγκεντρώνονται παρέες νέων έξω από καταστήματα ή πολυκατοικίες ή να «καταλαμβάνουν» με την παρουσία τους δημόσιους χώρους.
Λειτουργεί εκπέμποντας έναν εκνευριστικό, συνεχή διαπεραστικό ήχο υψηλής συχνότητας (πάνω από τα 8.000 Ηz) που στο 90% των περιπτώσεων μπορούν να ακούσουν μόνον έφηβοι- για τους ενηλίκους είναι ο ήχος της σιωπής.
Επινοήθηκε από τον Χάουαρντ Στάπλετον, διευθυντή της βρετανικής Compound Security Systems. Είχε την ιδέα όταν διάβασε πώς αλλάζουν τα επίπεδα ακοής ανάλογα με την ηλικία.
Το πρώτο κατάστημα που εγκατέστησε το σύστημα ήταν το σούπερ μάρκετ του Ρόμπερτ Γκαφ στο Μπάρι της Νότιας Ουαλίας. Λέει πως οι συμμορίες έχουν τώρα εξαφανιστεί από το κατάστημά του. «Είτε ήρθε κάποιος και τους σάρωσε από προσώπου γης είτε το σύστημα λειτουργεί», δήλωσε στους «Τάιμς».
Εφηβοι εγκαθιστούν στα κινητά τους τον ήχο του Μosquito ως ringtone ώστε οι καθηγητές τους να μη μπορούν να ακούσουν τις κλήσεις που δέχονται εν ώρα μαθήματος.

e-paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-08, 07:35
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<«Θα υποστηρίζουμε πάντα αυτούς που σέβονται τον νόμο, κόντρα στις συμμορίες των αλητών», δήλωσε>>

Δηλαδή νέος = αλήτης = εγκληματίας ;
Δηλαδή κάθε συγκέντρωση περισσοτέρω νέων = εγκληματική πρόθεση;

Αλήθεια δεν ανησυχούν αυτοί που το εφηύραν και το χρησιμοποιούν ότι μόλις ενηλιωθούν αυτοί οι νέοι "εγκληματίες" θα το τροποποιήσουν για να πιάνει τις μεγαλύτερες ηλικίες; Γιατί αν μη τι άλλο, αυτοί που το χρησιμοποιούν είναι σίγουρα αληθινοί εγκληματίες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-08, 07:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=elbereth;155945 Γιατί αν μη τι άλλο, αυτοί που το χρησιμοποιούν
είναι σίγουρα αληθινοί εγκληματίες.[/QUOTE]

Καλά , κάτσε να φτάσει η κόρη σου 15-16 και να μαζεύονται οι Εμο κάτω από το σπίτι σου να σε δω..

Κοίτα είναι μια πιο updated version του Απαγορεύεται η είσοδος σε σκυλιά και 'άλλους' ή του 'όποιος δεν είναι παράνομος δεν έχει να φοβηθεί τίποτα (κάμερες, φακελώματα, ανακρίσεις, προσωπικά δεδομένα κλπ)'.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-08, 07:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά , κάτσε να φτάσει η κόρη σου 15-16 και να μαζεύονται οι Εμο κάτω από το σπίτι σου να σε δω..
Μόνο που ξεχνάς ότι έχει γιο η Μαρκέλλα και αν με το καλό έρθει και καμία κορούλα, θα έχει τον αδελφό να καθαρίζει

Κανένα απωθητικό για τσαντάκηδες κλεφτρόνια πορτοφολάδες και μπουκαδόρους δεν θα βγάλουν; Και ας αφήσουν τα παιδιά ήσυχα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-08, 09:06
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά , κάτσε να φτάσει η κόρη σου 15-16 και να μαζεύονται οι Εμο κάτω από το σπίτι σου να σε δω..
Οι emo δεν φταίνε σε τίποτα. Όχι μόνο δεν ενοχλούν κανένα, αλλά τρώνε και σφαλιάρες από περαστικούς. Θα προσπαθούν να βρουν μια γωνίτσα να κάτσουν να μιζεριάσουν με την ησυχία τους και δε θα βρίσκεται καμία.

Θα συμφωνήσω με το Στέλιο... ας αφήσουν τη νεολαία ήσυχη και ας βρουν τρόπους να στοχεύουν σε πραγματικούς ταραξίες και εγκληματίες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-08, 09:12
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δηλαδής που ακούω και πάνω από τα 8Khz συμπεριλαμβάνομαι στη βάρβαρη νεολαία;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-08, 09:20
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δηλαδής που ακούω και πάνω από τα 8Khz συμπεριλαμβάνομαι στη βάρβαρη νεολαία;
Σκέψου να ήσουν έγγυος γυναίκα τώρα, να πήγαινες να κάνεις υπέρηχους και να μην αντέχεις ούτε λεπτό στο ιατρείο!!

Σκίζειν εστι φιλοσοφείν
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-08, 09:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Λειτουργεί εκπέμποντας έναν εκνευριστικό, συνεχή διαπεραστικό ήχο υψηλής συχνότητας (πάνω από τα 8.000 Ηz) που στο 90% των περιπτώσεων μπορούν να ακούσουν μόνον έφηβοι- για τους ενηλίκους είναι ο ήχος της σιωπής.
Οι δυστυχισμένοι (πχ ο υποφαινόμενος) που μπορούν να ακούσουν τον ενοχλητικό, ψηλό ήχο που κάνουν οι μετασχηματιστές σάρωσης στις τηλεοράσεις και τις καθοδικές λυχνίες γενικότερα (τι θεϊκή ιδέα οι TFT/Plasma οθόνες τηλεόρασης... ααχχ, ησυχίιια) μπορούν να ακούσουν και αυτή τη χαμηλότερη συχνότητα. Και ναι, είναι εκνευριστική.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφηβοι εγκαθιστούν στα κινητά τους τον ήχο του Μosquito ως ringtone ώστε οι καθηγητές τους να μη μπορούν να ακούσουν τις κλήσεις που δέχονται εν ώρα μαθήματος.
Αυτό είναι εξαιρετική ιδέα! Θα ψάξω να το βρω.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-08, 09:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
E, τα 8 Khz δεν θεωρούνται υπέρηχοι...
Ο μέσος άνθρωπος που δεν ζει μέσα στα club και δεν έχει καρφωμένα ακουστικά στα αφτιά του ολημερίς ακούει μέχρι τα 16 - 17 khz.
Αν ακούς παραπάνω το παίζεις νυχτερίδα και δεν κουτουλάς στις γωνίες...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-08, 09:44
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ναι, είναι εκνευριστική.
Βράδυ...
Σκοτάδι παντού...
Μία νυσταγμένη φωνή ακούγεται...
"Σοφία; Πάλι φορτίζεις το κινητό σου; Βάλτο στο σαλόνι το καταραμένο! Δεν μπορώ να κοιμηθώ!"


Έχεις ακούσει φορτιστή κινητού με αρπαγμένο πυκνωτή; Αυτός και αν είναι ενοχλητικός ήχος!

Πάντως θεωρώ ηλιθιότητα να τιμωρούν τους υγιής στα αυτιά ανθρώπους με αυτόν τον τρόπο! Και το κάνουν παντού!
Πας να πιείς ένα ποτό και επειδή ο DJ είναι κουφός προσπαθεί να σε ρίξει στην ίδια μοίρα με αυτόν! Ανεβάζει τους 16khz στο Θεό και παίζει στα 120 DB μουσική λες και θέλει να σε τιμωρήσει!
Ναι ρε φιλαράκι! Τσιρίζει και τα 16khz είναι ενοχλητικά, και η μουσική γενικά πάνω από τα 90 - 95 db είναι ενοχλητική για τα δικά μου υγιή αφτιά!

Τώρα το έχουμε και στα Super Market σε τιμή ευκαιρίας, μέχρι να βρεθεί κάποιος να τους κάνει μήνυση γιατί του κατέστρεψαν την ακοή!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-08, 09:56
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δυστυχισμένοι (πχ ο υποφαινόμενος) που μπορούν να ακούσουν τον ενοχλητικό, ψηλό ήχο που κάνουν οι μετασχηματιστές σάρωσης στις τηλεοράσεις και τις καθοδικές λυχνίες γενικότερα (τι θεϊκή ιδέα οι TFT/Plasma οθόνες τηλεόρασης... ααχχ, ησυχίιια) μπορούν να ακούσουν και αυτή τη χαμηλότερη συχνότητα. Και ναι, είναι εκνευριστική.
Αχ! ο αιώνιος έφηβος!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-04-08, 18:17
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το σκίσατε το θεματάκι αλλά το σήκωνε.
Εδώ πάει το "δουλειά δεν είχε ο διάολος, ............ τα παιδιά του!"

Έχουμε γίνει τόσο αδιάφοροι και τόσο κομπλεξικοί τελικά ως ενήλικες που διώχνουμε τους εφήβους - τα "δικά" μας παιδιά - με απωθητικά; Σαν να είναι παράσιτα; Ενοχλητικοί; Μιάσματα που δεν ανεχόμαστε να βρίσκονται κοντά μας;
Ή τους ζηλεύουμε τόσο πολύ;
Αυτό είναι που με εξοργίζει περισσότερο... Ότι σκοτώνουμε τις επόμενες γενεές από την άνθιση ακόμα της εφηβείας τους...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-04-08, 18:50
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε γίνει τόσο αδιάφοροι και τόσο κομπλεξικοί τελικά ως ενήλικες που διώχνουμε τους εφήβους - τα "δικά" μας παιδιά - με απωθητικά; Σαν να είναι παράσιτα; Ενοχλητικοί; Μιάσματα που δεν ανεχόμαστε να βρίσκονται κοντά μας;
Ή τους ζηλεύουμε τόσο πολύ;
Αυτό είναι που με εξοργίζει περισσότερο... Ότι σκοτώνουμε τις επόμενες γενεές από την άνθιση ακόμα της εφηβείας τους...
Αν δεις τα βλαστάρια που στοχεύει να απωθήσει η συσκευή αυτή, θα καταλάβεις. Αν δεν έχεις ζήσει στη Βρετανία απλά δε θα καταλάβεις τι εννοώ, και θα το θεωρήσεις υπερβολικό. Στην Ελλάδα δεν έχουμε τίποτα που να πλησιάζει αυτή την κατάντια. Εκτός κι αν ξέρεις πολλές συμμορίες εφήβων να σπάνε καταστήματα και να μαχαιρώνουν ανθρώπους. Και η δική μου η εφηβεία δύσκολη ήταν (όπως όλων), αλλά δεν γυρνούσα μεθυσμένος με τους φίλους μου ψάχνοντας κάποιον κατάλληλο για ξυλοδαρμό.

Η συσκευή προτάθηκε για χρήση στα διάφορα ψιλικατζίδικα που συχνάζουν αυτά τα χρυσά αγοράκια και κοριτσάκια. Όχι για χρήση στο σπίτι από τους γονείς τους — αν οι γονείς τους τους έδιναν έστω και αυτή τη λίγη σημασία, ίσως να μην υπήρχε ανάγκη για τέτοια μέτρα.

Το δυστύχημα δεν είναι ότι υπάρχει η συσκευή, είναι ότι βάζουν στο ίδιο καζάνι όλους τους εφήβους.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-04-08, 21:34
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η λύση κύριες και κύριοι είναι μία .......ΝΟΜΟΣ 4000 ΠΕΡΙ ΤΕΝΤΥΜΠΟΙΣΜΟΥ *(sic).... τελεια και παύλα.
Τι υπέρηχοι και άλλες high tech αηδίες.........κούρεμα με τή "ψιλή" και άγιος ο θεός και διαμπόμπευση με καρτέλα "ΕΙΜΑΙ ΤΕΝΤΥΜΠΟΗΣ"
Σιγά μη μας τήν βγούνε τα αγγλοσαξωνάκια........ΧΑΡΧΑΡΧ ΑΡΧΑΡ

Υ.Γ. πρός Purple anemone : Νομίζω το έσκισα το θεματάκι σου.....σορρυ αλλά δέν κρατήθηκα....δέν θα το επαναλάβω.

Φιλικά
Fazer63
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-04-08, 21:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι για χρήση στο σπίτι από τους γονείς τους — αν οι γονείς τους τους έδιναν έστω και αυτή τη λίγη σημασία, ίσως να μην υπήρχε ανάγκη για τέτοια μέτρα.

Το δυστύχημα δεν είναι ότι υπάρχει η συσκευή, είναι ότι βάζουν στο ίδιο καζάνι όλους τους εφήβους.
Ξέρω και καταλαβαίνω τι λες.
Όμως κράτησα ακριβώς τα δύο σημεία που θεωρώ πιο σημαντικά τελικά. Εκεί είναι η ουσία του θέματος...



προς fazer63: δεν πειράζει βρε! τόσο τόσο, χαλάλι σου.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.