Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-08, 15:45
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Εθελοντής ή όχι; Ιδού η απορία...

Την καλησπέρα μου.
Μόλις διάβασα το θέμα "Συμπαράσταση σε ψυχική ασθένεια" και μάλιστα την απάντηση της kanaria:

Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αποφάσισα να γίνω εθελόντρια σε ένα μικρό παράρτημα κάποιας Μην Κυβερνητικής Οργάνωσης.

Όταν πέρασα από συνέντευξη, η ερώτηση "Γιατί θέλετε να ασχοληθείτε με τον εθελοντισμό;" με έκανε να καταπιώ το σάλιο μου. Δε μπορούσα να πω ψέματα, και ομολόγησα ότι η μοναξιά με είχε φέρει κοντά τους. Εκείνη τη στιγμή έμαθα ότι οι περισσότεροι εθελοντές βρίσκονταν εκεί για παρόμοιους λόγους.
Δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν να θέσω ένα θέμα προς συζήτηση.

Το ερώτημα είναι το εξής απλοϊκό:

Θα γινόσασταν εθελοντής/-ρια σε Ομάδα η οποία δραστηριοποιείται σε κάποιο πεδίο του άμεσου ενδιαφέροντος σας; Και γιατί;

Κι αν θέλετε να γίνετε εθελοντής/-ρια, θα αναζητούσατε σχετική ομάδα ή απλά θα περιμένατε αυτή να "εμφανιστεί" μπροστά σας;


Για βοήθεια... Ιδέες μπορεί να πάρει κανείς από το εν εξελίξει άρθρο του Ανδρέα (Mimo): Εθελοντισμός
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 10-04-08 στις 16:05 Αιτία: (κάτι σαν... κιθαρίστας ή ντράμερ; )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-08, 20:50
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Διχάζομαι ανάμεσα στα εξής
Α) Είμαι πολύ επιφυλακτική στις μικρές κοινωνίες ανθρώπων .
Β) Είναι τόσο σπουδαίο να προσφέρεις. Αν αυτό μπορεί να διαχειριστεί οργανωμένα, είναι και αποτελεσματικό.

Νομίζω πως εκτός από την ελεύθερη, ατομική πρωτοβουλία, δύσκολα θα εντασσόμουν σε κάποια οργανωμένη ομάδα. Χωρίς να είμαι απόλυτη, το θεωρώ όμως δύσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-08, 23:15
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις διάβασα το θέμα "Συμπαράσταση σε ψυχική ασθένεια" και μάλιστα την απάντηση της kanaria:
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, θα ήθελα απλώς να σημειώσω ότι όταν αποφάσισα να γίνω εθελόντρια λόγω "ψυχικής" μοναξιάς, ήδη είχα ασχοληθεί με τον εθελοντισμό. Απλώς ήταν κάτι που δε γινόταν συστηματικά.
Να προσθἐσω επἰσης ότι η ένταξή μου σε οργανωμένη ομάδα μου έδειξε καινούριους δρόμους εθελοντισμού στους οποίους δεν είχα φανταστεί ότι θα βρισκόμουν κάποτε.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-08, 23:24
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...
Δεν υπάρχει απολύτως καμία παρεξήγηση. Η καταγραφή σου απλά έδωσε το ερέθισμα. Τίποτα παραπάνω...

Θες να συμπληρώσεις κάτι σε σχέση και με τα ερωτήματα; (χωρίς να είναι "υποχρεωτικό" φυσικά...)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-08, 23:38
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει απολύτως καμία παρεξήγηση. Η καταγραφή σου απλά έδωσε το ερέθισμα. Τίποτα παραπάνω...
Απλώς φοβήθηκα ότι η ερώτηση Εθελοντής ή όχι; Ιδού η απορία... αναφερόταν στο πόσο "εθελοντής" μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που για να καλύψει τα κενά της ζωής του αποφασίζει μια μέρα να γίνει εθελοντής αντί να πιει για να ξεχάσει, πχ.

Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνιση
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-08, 07:59
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς φοβήθηκα ότι η ερώτηση Εθελοντής ή όχι; Ιδού η απορία... αναφερόταν στο πόσο "εθελοντής" μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που για να καλύψει τα κενά της ζωής του
Προσωπικά, δεν το εξέλαβα έτσι, απάντησα επί της κυριολεξίας των ερωτημάτων. Ενδιαφέρουσα συζήτηση!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Και σ' αυτή την περίπτωση...τίποτα δεν είναι τυχαίο!

Αναφορικά, με το ερώτημα πιστεύω ότι γίνεται κάποιος/ α εθελοντής ή εθελόντρια όταν έχει κίνητρο! Δηλαδή σκέφτεται ή και αποφασίζει να ενταχθεί σε κάποια ομάδα εθελοντών:
α) γιατί είναι ευαισθητοποιημένος με μια ομάδα ανθρώπων, με το περιβάλλον, κ.ο.κ.για προσωπικούς λόγους,
β) γιατί θέλει να έχει την εμπειρία της δράσης σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο για επαγγελματικούς λόγους και τέλος
γ) γιατί θεωρεί ότι μέσω του εθελοντισμού θα αποκτήσει κοινωνική καταξίωξη .

Προσωπικά έχω δραστηριοποιηθεί εθελοντικά για προσωπικούς και επαγγελματικούς λόγους.

Απαντώντας, συμπληρωματικά, στο ερώτημα: αν θα αναζητούσα ομάδα ή θα περίμενα να "εμφανιστεί" μπροστά μου, νομίζω ότι μόνο όταν υπάρχει κίνητρο αναζητά κανείς ομάδα...έστω κι αν αυτό φανεί ως τυχαίο, δεν είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-08, 02:59
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σ' αυτή την περίπτωση...τίποτα δεν είναι τυχαίο!


Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφορικά, με το ερώτημα πιστεύω ότι γίνεται κάποιος/ α εθελοντής ή εθελόντρια όταν έχει κίνητρο!
...
β) γιατί θέλει να έχει την εμπειρία της δράσης σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο για επαγγελματικούς λόγους και τέλος

Προσωπικά έχω δραστηριοποιηθεί εθελοντικά για προσωπικούς και επαγγελματικούς λόγους.
Ενώ καταλαβαίνω τι λες (ότι δηλαδή για να αποκτήσεις εμπειρία πχ στην επαφή με ανθρώπους, ασχολείσαι εθελοντικά σε μια ομάδα που παράγει ανάλογο έργο), ο -με αυτόν τον τρόπο- προσδιορισμός του "επαγγελματικού λόγου", με φέρνει σε αμηχανία.

Ίσως γιατί είναι σχήμα οξύμωρο το "εθελοντισμός για επαγγελματικούς λόγους".
Προφανώς και γι αυτό το εξήγησες, απλά το παρατήρησα...

Πέρα από αυτό όμως, κάποιος θα μπορούσε να δραστηριοποιείται σε εθελοντικές ομάδες (ΜΚΟ ή μη, στο αντικείμενο της Πολιτικής Προστασίας ή όχι), όχι μόνο επειδή ικανοποιείται από το αίσθημα της προσφοράς στον συνάνθρωπο, μα και για διάφορους άλλους λόγους.

Επί παραδείγματι, μια αναφορά περί εθελοντισμού στο βιογραφικό του, να τον μοριοδοτούσε σε έναν διαγωνισμό (δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα).
Άλλοι (πάλι διόλου τυχαίο), διότι ο εθελοντισμός "πουλάει" και μάλιστα επιδοτείται...

Στη συζήτηση που κάνουμε, σαφώς και θα δεχόμουν τέτοιες απαντήσεις...
Απλά διευκρινίζω, ότι κατά τη γνώμη μου, σε αυτές ή παρόμοιες περιπτώσεις, δε μιλάμε πλέον για εθελοντισμό.

Είναι απλά κάτι άλλο...
Ίσως και εκμετάλλευση της προσπάθειας ή του αισθήματος προσφοράς τρίτων...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-08, 18:50
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων




Ενώ καταλαβαίνω τι λες (ότι δηλαδή για να αποκτήσεις εμπειρία πχ στην επαφή με ανθρώπους, ασχολείσαι εθελοντικά σε μια ομάδα που παράγει ανάλογο έργο), ο -με αυτόν τον τρόπο- προσδιορισμός του "επαγγελματικού λόγου", με φέρνει σε αμηχανία.



Ίσως γιατί είναι σχήμα οξύμωρο το "εθελοντισμός για επαγγελματικούς λόγους".
Προφανώς και γι αυτό το εξήγησες, απλά το παρατήρησα...

Πέρα από αυτό όμως, κάποιος θα μπορούσε να δραστηριοποιείται σε εθελοντικές ομάδες (ΜΚΟ ή μη, στο αντικείμενο της Πολιτικής Προστασίας ή όχι), όχι μόνο επειδή ικανοποιείται από το αίσθημα της προσφοράς στον συνάνθρωπο, μα και για διάφορους άλλους λόγους.

Επί παραδείγματι, μια αναφορά περί εθελοντισμού στο βιογραφικό του, να τον μοριοδοτούσε σε έναν διαγωνισμό (δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα).
Άλλοι (πάλι διόλου τυχαίο), διότι ο εθελοντισμός "πουλάει" και μάλιστα επιδοτείται...

Στη συζήτηση που κάνουμε, σαφώς και θα δεχόμουν τέτοιες απαντήσεις...
Απλά διευκρινίζω, ότι κατά τη γνώμη μου, σε αυτές ή παρόμοιες περιπτώσεις, δε μιλάμε πλέον για εθελοντισμό.

Είναι απλά κάτι άλλο...
Ίσως και εκμετάλλευση της προσπάθειας ή του αισθήματος προσφοράς τρίτων...
Σημείο αναφοράς στο ερώτημα (για μένα ) είναι η λέξη κίνητρο. Το κίνητρο σε όλες τις περιπτώσεις όπου ανέφερα (προσωπικοί, επαγγελματικοί και λόγοι "κοινωνικής καταξίωσης") έχει στόχο το "ίδιον ώφελος" (δεν είναι πάντα αρνητική η έννοια αυτή). Αυτό μπορεί να είναι κάλυψη μιας ατομικής ψυχο-συναισθηματικής ανάγκης, ανάγκης εξέλιξης ως άνθρωπος και ως προσωπικότητα (εδώ "εντάσσεται" για εμένα το εθελοντισμός για επαγγελματικούς λόγους).

Βεβαίως δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις (οι οποίες είναι πάααρα πολλές) όπου το "ώφελος" λειτουργεί σε "άλλα επίπεδα" (οικονομικές απολαβές, "φιλανθρωπία" από κυρίους και κυρίες της ..."υψηλής" κοινωνίας "για να βλέπει ο λαός ότι υπάρχει κάποια δράση για τα υφιστάμενα προβλήματα και να μην εξεργείρεται"!! - αυτό το έχω ακούσει..., κ.ο.κ.).

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, οι οποίοι δίνουν από το χρόνο και από τον εαυτό τους για να προσφέρουν, ξέρω όμως και άλλους που το ..."αξιοποιούν".
Ο Εθελοντισμός ως έννοια, ως αξία και, εν τέλει, ως πράξη έχει και αυτή την "όψη" ... είναι η πραγματικότητα όσο κι αν ΔΕΝ το θέλουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-08, 19:29
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω ότι εξαρτάται από το είδος της συμμετοχής και τη διάρκεια.
Εννοώ ότι το να είσαι εθελοντής σε ένα συνέδριο πχ ακόμα και αν αυτό έχει θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν απαιτεί .... να δώσεις τίποτα.
Κάποιοι όμως που είναι εθελοντές σε προσπάθειες όπως αυτές του πρώτου μηνύματος, αυτό είναι δύσκολο και απαιτεί να δώσεις τον εαυτό σου.
Εθελοντές του πρώτου είδους υπάρχουν άπειροι.... μην ξεχνάμε ότι οι ΜΚΟ είναι μερικές χιλιάδες και όλοι διαθέτουν τουλάχιστον από δυο-τρεις εθελοντές.
Μεταξύ των φοιτητών εύκολα βρίσκει κανείς εθελοντές για κάτι που διαρκεί λίγο. Η δέσμευση είναι κάπως πιο δύσκολη.
Αν πχ μια προσπάθεια διαρκεί τρεις μέρες, την πρώτη μέρα θα έρθουν όλοι οι εθελοντές. Από αυτούς τα τρία τέταρτα θα δουλέψουν μέχρι τέλους την ημέρα. Τη δεύτερη μέρα θα έρθουν πάλι τα τρία τέταρα, αλλά όχι όλοι όσοι δουλέψαν σκληρά την προηγούμενη (ναι, αυτοί που έρχονται για το χαβαλέ υπάρχουν πάντα), την τελευταία μέρα στην καλύτερη περίπτωση θα έρθουν οι μισοι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-08, 15:45
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Θα γινόσασταν εθελοντής/-ρια σε Ομάδα η οποία δραστηριοποιείται σε κάποιο πεδίο του άμεσου ενδιαφέροντος σας;

Για κάποια χρόνια ασχολήθηκα συστηματικά με τον εθελοντισμό σε ΜΚΟ. Δε θυμάμαι όμως πότε ξεκίνησα να προσφέρω γενικώς τη βοήθειά μας όπου κι όποτε χρειαζόταν. Μάλλον από παιδί.

Και γιατί;

Στην αρχή δεν υπήρχε απάντηση στο "γιατί". Απλώς συμμετείχα εθελοντικά έτσι.
Μετά ο εθελοντισμός πήρε τη μορφή προσωπικής ανάγκης. Ένοιωθα ότι είχα πολλά να δώσω αλλά δεν έβρισκα πως και που.

Κι αν θέλετε να γίνετε εθελοντής/-ρια, θα αναζητούσατε σχετική ομάδα ή απλά θα περιμένατε αυτή να "εμφανιστεί" μπροστά σας;

Η ομάδα υπήρχε ανέκαθεν μπροστά μου, αλλά η κύρια δραστηριότητά του δε με έλκυε καθόλου. Ὀταν έμαθα ότι ασχολούνταν και με την κοινωνική προσφορά, έκανα το βήμα να ενταχθώ. Ένα χρόνο αργότερα συμμετείχα πλέον και σε άλλον τομέα στον οποίο πίστευα ότι ποτέ δε θα μπορούσα να προσφέρω κάτι.



Σήμερα πάλι θέλω να συμμετέχω κάπου, να προσφέρω εκεί όπου υπάρχει ανάγκη. Αυτήν τη φορά ψάχνω για μια μικρή ομάδα που να δραστηριοποιείται στη γειτονιά μου. Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος πλέον και οι μετακινήσεις, σχεδόν αδύνατες. Αν μπορούσα κι από το σπίτι να βοηθήσω, θα ήταν ακόμα καλύτερο.

ΥΓ. Το γιατί ο εθελοντής σταματά την προσφορά του είναι επίσης ένα ενδιαφέρον θέμα.
__________________
On my own

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanaria : 15-04-08 στις 15:51
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-08, 23:40
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μου αρέσει που σας αφήνω για λιγάκι και ο κύριος προϊστάμενος -βλέπε easty- σας τρέχει......
Οι λόγοι του να γίνει κανείς εθελοντής είναι πολλοί, εγώ θέλω απλά να σταθώ απέναντι ή και δίπλα σε κάποιες περιπτώσεις εθελοντών που θέλουν να προσφέρουν ...αν ...κερδίσουν κάτι.
Το τρανταχτό παράδειγμα των Μορίων για διορισμό στο δημόσιο για τους <<εθελοντές>> του 2004 ήταν αυτό το κάτι.
Άλλοι θέλουν <<δόξα>>.

Προσωπικά αισθάνομαι όμορφα όταν συναντώ ανθρώπους με τους οποίους ζήσαμε καλές ή κακές στιγμές και μοιραζόμαστε τις στιγμές αυτής της εμπειρίας μας (όπως κάνουν οι άντρες μετά τον στρατό),
ή όταν βλέπω τα μάτια παιδιών να ανοίγουν ακούγοντας κάποια από αυτά ή απλά γνωρίζοντας νέους φίλους (τον easty, τον παπ και πολλούς άλλους έτσι τους γνώρισα).
Εθελοντής λοιπόν ΝΑΙ.....βέβαια για κάποιους από εμάς ο εθελοντισμός έχει γίνει μέρος της ζωής μας ...κάνουμε πρόγραμμα γύρω από αυτό σε όλα, όμως η ζωή θέλει ισορροπίες έτσι ώστε να μην καταντήσει μία έκφραση εγωισμού και αυτοευτυχίας μακρυά από την ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ.
καλό βράδυ....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 18-04-08 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-08, 00:53
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εθελοντής λοιπόν ΝΑΙ.....βέβαια για κάποιους από εμάς ο εθελοντισμός έχει γίνει μέρος της ζωής μας ...κάνουμε προγράμμα γύρω από αυτό σε όλα όμως η ζωή θέλει ισοροπίες έτσι ώστε να μην καταντήσει μία έκφραση εγωισμού και αυτο ευτυχίας μακρυά από την ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ.
καλό βράδυ....


...Ήταν μία σκέψη που δεν ήθελα να ξεστομίσω στην αρχή της συζήτησης. Μια τρίτη πτυχή του προβληματισμού μου:το ερώτημα " Και τώρα Τζένη, μεταξύ μας, γιατί πραγματικά θα ήθελες να κάνεις κάτι τέτοιο?"
Στην αρχή της συζήτησης είπα πως διχάζομαι ανάμεσα στην "ιδέα" και στο
"ανθρωποποίητο σύστημα μίας ακόμη μικρής κοινωνίας"... Διατυπώνω και μια τρίτη πτυχή του προβληματισμού μου, μία διαπίστωση : δεν είμαι ώριμη για κάτι τέτοιο. Και για να είμαι πιο σαφής, δεν νιώθω ώριμη να ισορροπήσω αυτό που τόσο εύστοχα έχεις διατυπώσει.
Και επειδή η ώρα είναι περασμένη, ... εύκολα θα αποφορτιστώ και φορτιστώ... κάνοντας μια ακόμη διαπίστωση αλλά αφορά μία διαπίστωση για την Τζένη, και επιτρέψτε μου να την κρατήσω για μένα.
Εξακολουθώ να παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-08, 12:25
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
...Εθελοντής λοιπόν ΝΑΙ....σε όλα όμως η ζωή θέλει ισοροπίες έτσι ώστε να μην καταντήσει μία έκφραση εγωισμού και αυτο ευτυχίας μακρυά από την ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ.
Ο Ανδρέας περιγράφει εικόνες εθελοντών οι οποίοι δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο πλην του "εθελοντισμού" τους.
Με αποτέλεσμα, να μην τους βλέπει το σπίτι τους, η οικογένεια τους, οι φίλοι τους...
Κι αυτά να τους λείπουν, μα να μην μπορούν να ισορροπήσουν.

Και για δικαιολογήσουν τον εαυτό τους για τις επιλογές τους, τονίζουν το ΕΓΩ.
Εγώ, που είμαι συνέχεια στην ομάδα.
Εγώ, που γνωρίζω, που είμαι τόσα χρόνια...
Εγώ που προσφέρω...
Εγώ που είμαι σημαντικός...

Μα, μπορείς να προσφέρεις στον συνάνθρωπο σου εάν παραμελείς τον εαυτό σου ή τον οικογενειακό σου περίγυρο;
Κάποια στιγμή, θα γυρίσει σε σένα αυτό. Και μάλιστα, άσχημα.
Κι εσύ θα το στρέψεις στον "εθελοντισμό" για τα "δεινά" που σου έφερε.

Εθελοντής λοιπόν, ναι.
Μα με μέτρο. Και το μέτρο του καθενός είναι διαφορετικό.
Όπως όταν συγκεντρώναμε υλικά για την Ηλεία. Θυμάστε;
Ζητήθηκε συμμετοχή σε υλικά μεν, μα και σε χρόνο ή και μυαλό.
Μια σωστή ιδέα, δουλεμένη, μπορεί να είναι πολύ σημαντική προσφορά. Σημαντικότερη ίσως από αυτή των χεριών που θα την κάνουν έργο.

Ένα μόνο και να το σταματήσω, μήπως και σε επόμενη καταγραφή απαντήσω και στα ερωτήματα που έθεσα στην αρχή.
Οι άνθρωποι που τόσα χρόνια συνεισφέρουν στην Άκρο, για να σταθεί, να λειτουργήσει και να αποτελέσει ουσιαστικό μέσο επικοινωνίας, είναι Εθελοντές.
Κλέβουν από το χρόνο τους, για να κάνουν κάτι που αγαπούν, το οποίο γνωρίζουν ότι υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω (πέρα, δώθε) οι οποίοι το "χρειάζονται". Χρειάζονται την ύπαρξη του μέσου. Όπως και οι ίδιοι, τρόπον τινά.
Ανταμοιβή; Να λειτουργεί η Βάση σωστά. Να μπαίνουν παλιοί. Να έρχεται κόσμος νέος και να συμμετέχει.
Ηθική ανταμοιβή είναι.
Κι είναι όμορφη.

Κι οι εθελοντές αυτοί, δεν είναι μονάχα οι Σύσσωπες και οι Αδμίνς και οι Μοδερέιτορς και δεν ξέρω εγώ τι άλλους "τίτλους ευγενείας" θα βγάλουν, αλλά όλοι όσοι καλοπροαίρετα λέτε τη γνώμη σας, για το πως μπορεί αυτή εδώ η γωνιά, να γίνει καλύτερη, πιο λειτουργική, πιο ανθρώπινη.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 18-04-08 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-08, 12:32
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
[/B][/U]
Διατυπώνω και μια τρίτη πτυχή του προβληματισμού μου, μία διαπίστωση : δεν είμαι ώριμη για κάτι τέτοιο. Και για να είμαι πιο σαφής, δεν νιώθω ώριμη να ισορροπήσω αυτό που τόσο εύστοχα έχεις διατυπώσει.
Η ωριμότητα υπάρχει...και αυτό φαίνεται από τον ίδιο τον <<προβληματισμό>>.

Παράλληλα ο <<εθελοντής>>* με την εμπλοκή του ωριμάζει γενικά και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και στο επίπεδο των σχέσεων του με τους άλλους.
Βέβαια όλα αυτά αν δεν αναζητούμε αυτό το κάτι υλικό και μη που δεν έχει σχέση με τον εθελοντισμό.




* η χρήση του όρου εθελοντής γίνεται με την αληθινή πρώτη έννοια, και όχι με την νέα έννοια δεύτερης ανάγνωσης.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.