Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-06, 13:31
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η πολύωρη δουλεια χειρότερη για το γυναικείο φύλο

Οι γυναίκες που εργάζονται πολλές ώρες έχουν αυξημένες πιθανότητες να το «ρίξουν» στο κάπνισμα, στον καφέ και στην ανθυγιεινή διατροφή απ’ ότι οι άνδρες συνάδελφοί τους, σύμφωνα με μία νέα μελέτη. Η μελέτη έδειξε επίσης ότι άνδρες και γυναίκες πίνουν λιγότερο αλκοόλ όταν δουλεύουν πάρα πολύ.

«Οι γυναίκες που εργάζονται πολλές ώρες τρώνε περισσότερα πλούσια σε λίπη και ζάχαρη σνακ, γυμνάζονται λιγότερο, πίνουν περισσότερη καφεΐνη και, εάν είναι καπνίστριες, καπνίζουν περισσότερο απ’ όσο οι άνδρες συνάδελφοί τους», είπε ο επικεφαλής ερευνητής δρ Ντάρυλ Ο’Κόνορ, από το Πανεπιστήμιο του Ληντς, στη Βρετανία.

«Αντίθετα, για τους άνδρες, η πολύωρη απασχόληση δεν έχει συνέπειες στην φυσική δραστηριότητα, την πρόσληψη καφεΐνης και το κάπνισμα», πρόσθεσε.

Η μελέτη, την οποία χρηματοδότησε το Συμβούλιο Οικονομικής και Κοινωνικής Έρευνας (ESRC) της Βρετανίας, διεξάγεται με σκοπό να εξακριβωθούν οι συνέπειες του στρες στις διατροφικές συνήθειες.

Οι ερευνητές αναζητούν τις αιτίες του στρες στο σπίτι και στην εργασία, καθώς και τους τρόπους αντίδρασης των εθελοντών τους σε αυτό.

Τα ευρήματά τους υποδηλώνουν ότι ένα ή περισσότερα στρεσογόνα γεγονότα στην δουλειά – όπως η προετοιμασία μίας παρουσίασης, το μήτινγκ με τους προϊσταμένους και η μη τήρηση μιας προθεσμίας – σχετίζονται και στα δύο φύλα με αυξημένη κατανάλωση σνακ και ελάττωση της κατανάλωσης φρούτων και λαχανικών.

«Το στρες διαταράσσει τις φυσιολογικές διατροφικές συνήθειες των εργαζομένων», επεσήμανε ο δρ Ο’Κόνορ. «Οι εργαζόμενοι – κυρίως οι γυναίκες – καταναλώνουν λιγότερο φαγητό στα κύρια γεύματα, μειώνοντας πρωτίστως τις σαλάτες και τα φρούτα, και προτιμούν να τσιμπολογούν μεταξύ των γευμάτων».

Σύμφωνα με την μελέτη, οι εργαζόμενοι που είναι πιο ευάλωτοι σε αυτή την επίδραση είναι όσοι γενικώς έχουν το φαγητό ως παρηγοριά – οι αποκαλούμενοι «συναισθηματικοί καταναλωτές φαγητού».

Οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν το φαγητό ως παρηγοριά, στρέφονται σε αυτό όταν βαριούνται, όταν νιώθουν θλίψη ή όταν αισθάνονται στρες. Γι’ αυτούς, το φαγητό αποτελεί μία διέξοδο από τα προβλήματά τους, κάτι που τους κάνει να αισθάνονται καλύτερα δίχως να τους εξαναγκάζει να αντιμετωπίσουν αυτό που τους απασχολεί.

«Ουσιαστικά, το χρησιμοποιούν όταν αισθάνονται άγχος ή αρνητικά για τον εαυτό τους», τόνισε ο δρ Ο’Κόνορ. «Προσπαθούν, στρέφοντας την προσοχή τους στο φαγητό, να αποφύγουν αυτές τις αρνητικές σκέψεις που μειώνουν την αυτοεκτίμησή τους».

Οι ειδικοί εκτιμούν ότι η πολύωρη απασχόληση επηρεάζει περισσότερο τις γυναίκες επειδή οι άνδρες δεν έχουν πολλαπλούς ρόλους να επιτελέσουν.

Όπως εξηγούν, στους άνδρες αρέσει κατά βάθος να εργάζονται πολύ επειδή αυτό τους κάνει να αισθάνονται σημαντικοί. Όταν, όμως, τελειώνουν την δουλειά τους, δεν περιμένει κανείς από αυτούς να επιστρέψουν στο σπίτι για να φροντίσουν την οικογένειά τους – αυτή εξακολουθεί να είναι, για την πλειονότητα των ζευγαριών, μια καθαρά γυναικεία δουλειά.

ΠΗΓΗ: Reuters, medicum.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-06, 13:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απορία (και χωρίς να περιμένω απάντηση): Γιατί άραγε σε τέτοιες περιπτώσεις ο οργανισμός μας ενστικτωδώς αποζητά τέτοια ανθυγειινή διατροφή;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-06, 13:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι αυτή η ανθιυγιεινή τροφή είναι πλούσια σε λίπαρα και συνεπώς σε θερμίδες με αποτέλεσμα να σου δίνει ενέργεια, σε ζάχαρη η οποία είναι η τροφή του εγκεφάλου και επίσης μερικές τροφές όπως η σοκολάτα απελευθερώνει ενδορφίνες με αποτέλεσμα να νιώθεις ικανοποίηση, ευχαρίστηση.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-06, 16:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τοτε αυτο θα πει οτι ή η υγιεινη διατροφή είναι ίσως ανεπαρκής για τον τρόπο καρέρας μας, ή οτι ο τρόπος αυτός είναι ακατάλληλος για τη φύση μας...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.