Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-08, 16:44
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλλεργικά παιδιά στο γάλα

Αλλεργικά παιδιά στο γάλα
Μέσω ενός προγράμματος αποευαισθητοποίησης μπορούν πλέον να το καταναλώνουν άφοβα
Reuters

Παιδιά, τα οποία έχουν μια σοβαρή, ακόμα και για τη ζωή τους, αλλεργία στο γάλα αγελάδας μπορούν «να μάθουν» να ανέχονται το γάλα μέσω ενός προγράμματος σύμφωνα με το οποίο λαμβάνουν δείγματα γάλακτος, προοδευτικά σε υψηλότερες δόσεις, δείχνει σχετική έρευνα.

Yστερα από ένα χρόνο, περισσότερα από το 1/3 των παιδιών που είναι αλλεργικά στο αγελαδινό γάλα και τα οποία ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα, κατάφεραν να γίνουν πλήρως ανεκτικά στο γάλα και περισσότερα από τα μισά μπορούσαν να καταναλώνουν περιορισμένες ποσότητες γάλακτος, ανακοίνωσε η ερευνητική ομάδα στο περιοδικό Journal of Allergy and Clinical Immunology.

«Aποευαισθητοποίηση ή ειδική από στόματος επαγόμενη ανεκτικότητα μπορεί να επιτευχθεί σε σημαντικό ποσοστό των παιδιών με πολύ σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις», είπε στο Reuters Health ο Dr Egidio Barbi από το Burlo Garofolo Πανεπιστήμιο στην Τεργέστη.

Και ενέσεις

Οι τρέχουσες στρατηγικές για τη φροντίδα παιδιών με σοβαρή διατροφική αλλεργία –που περιλαμβάνουν την πλήρη αποφυγή της τροφής και τη μεταφορά συσκευών αυτόματων ενέσεων επινεφρίνης για να ανασχεθούν ταχέως αλλεργικές αντιδράσεις– είναι μερικώς αποτελεσματικές και έχουν αρνητικό αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής για όλη την οικογένεια, επισημαίνουν, ο Barbi και οι συνεργάτες του.

Γι’ αυτούς του λόγους, οι ερευνητές ήλεγξαν την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα αποευαισθητοποίησης των παιδιών με ιστορικό ιδιαίτερα σοβαρών αλλεργικών αντιδράσεων, έστω και σε μικρές ποσότητες γάλακτος αγελάδας. Η στρατηγική ακολουθούσε δύο φάσεις. Κατά την πρώτη φάση, τα παιδιά έμειναν 10 ημέρες στο νοσοκομείο, όπου τους δόθηκαν σταγόνες αραιωμένου γάλακτος σε αυξανόμενες δόσεις και συγκεντρώσεις κάθε ημέρα. Κατά τη δεύτερη φάση, τα παιδιά ακολούθησαν παρόμοιο πρωτόκολλο στο σπίτι. Οι γονείς έλαβαν γραπτές οδηγίες για το πώς να αυξήσουν βαθμιαία τη δόση του γάλακτος και διδάχθηκαν πώς να αναγνωρίζουν και να αντιμετωπίζουν όλες τις αλλεργικές αντιδράσεις. Οι γονείς μπορούσαν επίσης να έρθουν σε επαφή οιαδήποτε στιγμή με το γιατρό, ο οποίος συμμετείχε στη μελέτη.

Μετά ένα χρόνο, 11 από τα 30 παιδιά, τα οποία ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα, μπορούσαν να ανεχθούν το γάλα αγελάδας και γαλακτοκομικά προϊόντα χωρίς περιορισμούς.

Επίσης, άλλα 16 παιδιά, τα οποία ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα αποευαισθητοποίησης, «μπόρεσαν να ανεχθούν περιορισμένες ποσότητες γάλακτος, κάτι που οδήγησε σε εντυπωσιακή βελτίωση στην ποιότητα της ζωής τους», επισημαίνουν οι ερευνητές.

Τα συμπτώματα

Το γεγονός ότι τα περισσότερα παιδιά μπορούσαν να ανεχθούν γάλα αγελάδας μετά το πρόγραμμα, «είναι σημαντικό επειδή ο κίνδυνος που έχει σχέση με τυχαία έκθεση σε μικρές ποσότητες γάλακτος έχει περιοριστεί σημαντικά», γράφουν ο Barbi και οι συνεργάτες του.

Τρία παιδιά, τα οποία είχαν επίμονα αλλεργικά συμπτώματα δεν στάθηκε δυνατόν να ολοκληρώσουν το πρόγραμμα αποευαισθητοποίησης στο γάλα. «Η αποευαισθητοποίηση φέρει συγκεκριμένο κίνδυνο αντιδράσεων ιδιαιτέρως σε παιδιά με σοβαρό ιστορικό», επισήμανε ο δρ Barbi. «Γι’ αυτόν τον λόγο, πρέπει να περιοριστεί σε άκρως συγκεκριμένο ιατρικό περιβάλλον». Σχεδόν όλα τα παιδιά, τα οποία συμμετείχαν στο πρόγραμμα είχαν τουλάχιστον μια αλλεργική αντίδραση, κυρίως δερματολογικά ή στομαχικά προβλήματα, τα οποία εμφανίστηκαν από λίγα λεπτά έως δύο ώρες αφότου έλαβαν γάλα και αντιμετωπίστηκαν τυπικά και αποτελεσματικά από τους γονείς. Μάλιστα, στις περισσότερες περιπτώσεις, οι γονείς αποφάσισαν τα παιδιά να συνεχίσουν το πρόγραμμα αποευαισθητοποίησης «παρά τα συχνά συμπτώματα», επισημαίνουν οι ερευνητές.

Ο Barbi και οι συνεργάτες του τόνισαν ότι ενθαρρύνθηκαν από τα αποτελέσματα, συμπληρώνοντας ότι «περαιτέρω έρευνα είναι αναγκαία για την πλήρη επιβεβαίωση αυτής της προσέγγισης».


http://www.kathimerini.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-08, 19:01
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
θελω να μου απαντησετε εγω απο μωρο,δεν εχω βαλει στο στομα μου γαλα..ακομα και σημερα μονο με την ιδεα του γαλακτος και μονο που το βλεπω,μου φερνει δισφορια.(πιο απλα αηδια).
Το ιδιο και ο γιος μου...
Αλλα μας αρεσουν ολα τα τυροκομικα....Που μπορει να οφειλεται αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-08, 10:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ονομάζεται δυσανεξία στο γάλα.
Οτιδήποτε έχει σχέση με ωμό γάλα ο οργανισμός το αποβάλει αυτόματα γιατί λείπει κάποιο ένζυμο που "χωνεύει" τη λακτόζη. Για αυτό και έχει κυκλοφορήσει γάλα χωρίς λακτόζη.
Συνήθως έχεις λιγότερο πρόβλημα με την ψημένη κρέμα γάλακτος στα φαγητά.

Το ίδιο πράγμα έχω και εγώ αλλά φτάνω στο άλλο άκρο με τα τυροκομικά. Μπορεί να πάρω μισό κιλό φέτα και να την καταναλώσω σε ένα απόγευμα.

Γενικά το γάλα είναι μία υπερεκτιμημένη τροφή. Έχω να πιω γάλα από τότε που ήμουν μωρό και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα γιατί καταναλώνω μεγάλες ποσότητες γαλακτοκομικών. Ούτε στον καφέ δεν μπορώ να βάλω.
Άσε... και μόνο που γράφω για αυτό μου έρχεται μία αναγούλα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-08, 23:16
Το avatar του χρήστη giannis.@
giannis.@ Ο χρήστης giannis.@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-18 22:09
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονομάζεται δυσανεξία στο γάλα.
Οτιδήποτε έχει σχέση με ωμό γάλα ο οργανισμός το αποβάλει αυτόματα γιατί λείπει κάποιο ένζυμο που "χωνεύει" τη λακτόζη. Για αυτό και έχει κυκλοφορήσει γάλα χωρίς λακτόζη.
Συνήθως έχεις λιγότερο πρόβλημα με την ψημένη κρέμα γάλακτος στα φαγητά.

Το ίδιο πράγμα έχω και εγώ αλλά φτάνω στο άλλο άκρο με τα τυροκομικά. Μπορεί να πάρω μισό κιλό φέτα και να την καταναλώσω σε ένα απόγευμα.

Γενικά το γάλα είναι μία υπερεκτιμημένη τροφή. Έχω να πιω γάλα από τότε που ήμουν μωρό και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα γιατί καταναλώνω μεγάλες ποσότητες γαλακτοκομικών. Ούτε στον καφέ δεν μπορώ να βάλω.
Άσε... και μόνο που γράφω για αυτό μου έρχεται μία αναγούλα...
Σε ευχαριστω για την πληροφορια..
Σε καταλαβαινω,για την αναγουλα..
Οσο για την φετα μολις τωρα την τελειωσα ψημενη στον φουρνο σε αλουμινοχαρτο με ριγανη και λιγο λαδι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-08, 09:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με σκοτώνεις πρωί πρωί!
Βέβαια καλύτερη γίνεται με τον ίδιο τρόπο αν βάλεις ντοματούλα και πιπεριά.

Ενώ το γάλα δεν μπορώ να το πλησιάσω η παραγγελία μου όταν βγαίνω έξω ακούγεται σαν "Φέρτε τυροπιτάκια, κασεροπιτάκια, τυροκροκέτες, τυροκαυτερή, φλογέρες με τυρί, σαγανάκι, φέτα ψητή, πατάτες τηγανιτές με τυρί ξυσμένο από πάνω και για το τέλος γιαουρτάκι."
Πιστεύω ότι ο οργανισμός από μόνος του προσπαθεί να αναπληρώσει αυτά που του λείπει, οπότε το μεταπολεμικό σύνδρομο "Αχ, το παιδί δεν ήπιε το γάλα του" είναι τελείως ηλίθιο.

Btw, ενώ μία σταγόνα γάλα στον καφέ μου προκαλεί αναγούλα και μόνο που το σκέφτομαι, με το Μίλκο δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Τόσο λίγη ποσότητα γάλακτος περιέχει;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Φοβάμαι ότι τις περισσότερες φορές η αντιπάθεια στο γάλα και όχι στα τυροκομικά ή τα παράγωγα του, προέρχεται από ένα παιδικό τραύμα, από την καταπίεση να πιουν το γάλα με το έτσι θέλω.

Εγώ λατρεύω το γάλα, ειδικά λατρεύω το γάλα με την ιδιαίτερη γεύση και όχι αυτό το άοσμο άγευστο άνοστο ομογενοποιημένο που πίνουμε σήμερα. Μου αρέσει το κατσικίσιο το πρόβειο και το αγελαδινό παλιά στα γυάλινα μπουκάλια ή αυτό που έδινε ο γαλατάς κάθε πρωί (ναι το πρόλαβα και αυτό σε πολύ μικρή ηλικία).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει μία μερίδα ανθρώπων (ανήκω σε αυτή) που έχει πρόβλημα με τη λακτόζη. Ονομάζεται "δυσανεξία στο γάλα". Για αυτό και υπάρχει γάλα χωρίς λακτόζη.
Πίστεψέ με, έχουν έρθει στιγμές που με έχει πιάσει λύσσα να πιω γάλα! Μέχρι που αποφάσισα να το κάνω και τελικά το μετάνιωσα. Ο οργανισμός μου βρίσκει διέξοδο να το αποβάλει στο πρώτο πεντάλεπτο (δεν θέλεις λεπτομέρειες υποθέτω).
Σύμφωνα με τους γιατρούς που ρώτησα λείπει κάποιο ένζυμο από το στομάχι μου το οποίο δεν μπορεί να αφομοιώσει τη λακτόζη η οποία (μετά από εξετάσεις που μου έκαναν) αν μείνει στο στομάχι μου θα χρειαστεί περίπου 72 ώρες για να χωνευθεί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-08, 10:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχει δίκιο ο Μιχάλης Στέλιο μου... Δεν είναι θέμα ψυχικού τραύματος (τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις). Είναι θέμα οργανικό και προκαλεί ταλαιπωρία σε αυτούς που το έχουν.
Μου εξηγούσε ο παιδίατρός μας - που το έχουν και τα 2 του παιδιά - ότι η φύση έχει προνοήσει, τα παιδιά αυτά να ΜΗΝ έχουν δυσανεξία στο μητρικό γάλα. Φοβερό ε;
Πάντως τα άτομα αυτά (το έχει και ο πρώην σύζυγος) συνήθως έχουν ανεκτικότητα στα τυροκομικά/γαλακτοκομικά κι έτσι αντικαθιστούν τις ποσότητες ασβεστίου με τυριά ή γιαούρτι.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-08, 15:42
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γάλα με γέυση όπως και το advance με βανίλα που είναι για παιδάκια μικρής ηλικίας....Τέλειο!
Είναι αναγκάιο να πίνουμε γάλα,αποτελεί ασπιδα και για την οστεοπόρωση,αλλά αν δεν το αντέχει ο οργανισμός σου,δυστυχώς δεν μπορείς να καταπιεστείς να πιείς γάλα γιατί "πρέπει".
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-08, 16:18
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 19:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγώ για ένα μεγάλο διάστημα δεν έπινα γάλα (από τα 9 μέχρι τα 16 μου), ενώ μου αρέσει, αλλά δεν είχε να κάνει με δυσανεξία.

Έτσι νομίζαμε στην αρχή, αλλά το τεστ λακτόζης έδειξε ότι δεν υπάχει πρόβλημα.

Τελικά, μου διέγνωσαν νόσο του Crohn...
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.