Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-08, 21:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Human Intelligence -Ο πατερας της πέθανε.

Απεβίωσε ο Joseph Weizenbaum, δημιουργός της Eliza

Σε ηλικία 85 ετών έφυγε από τη ζωή ο προγραμματιστής Joseph Weizenbaum, περισσότερο γνωστός για τη δουλειά του στο πρόγραμμα διαλόγου Eliza, το οποίο ήταν ένα από τα πολύ πρώιμα δείγματα της τεχνητής νοημοσύνης και έδειξε τις δυνατότητες της τεχνολογίας. Ο Weizenbaum είχε εκφραστεί πολλές φορές με σκεπτικισμό σχετικά με τις δυνατότητες της τεχνολογίας για τη βελτίωση της ανθρώπινης κατάστασης. Η Eliza δημιουργήθηκε το 1964, όταν ο Weizenbaum εργαζόταν ως καθηγητής στο ΜΙΤ. - Το όνομα του προγράμματος ήταν δανεισμένο από την Eliza Doolittle, τον ομώνυμο χαρακτήρα του έργου "Πυγμαλίων" που η Όντρεϊ Χέπμπορν υποδύθηκε αργότερα στην ταινία "Ωραία μου κυρία", όπου προσπαθούσε να μάθει να μιλά σωστά αγγλικά. Το πρόγραμμα ήταν ένα επαναστατικό πείραμα στη μελέτη της ανθρώπινης αλληλεπίδρασης με τους υπολογιστές.


Πιο συγκεκριμένα, ένας χρήστης μπορούσε να ανοίξει συζήτηση με την Eliza και να συνεχίσει να συνομιλεί μαζί της χωρίς να καταλάβει ότι στην άλλη άκρη του καλωδίου βρίσκεται υπολογιστής και όχι άνθρωπος. Πολλές από τις απαντήσεις της Eliza δίνονταν με τη μορφή ερώτησης, όπως θα απαντούσε ένας ψυχοθεραπευτής. Πολλοί από αυτούς που συμμετείχαν στο πείραμα, απολάμβαναν τις συζητήσεις, αποκαλύπτοντας συχνά προσωπικά τους θέματα.
Ωστόσο, το 1976, ο Weizenbaum στο βιβλίο του "Computer Power and Human Reason: From Judgment to Calculation" [Υπολογιστική Δύναμη και Ανθρώπινη Λογική: Από την Κρίση στον Υπολογισμό] εκφράστηκε με σκεπτικισμό απέναντι στα συστήματα που υποκαθιστούσαν την αυτοματοποιημένη λήψη αποφάσεων του ανθρώπινου εγκεφάλου και έθεσε ερωτήματα σχετικά με το τι είδους σχέση θα θέλαμε να έχουμε με τη μηχανή. Ο Weizenbaum πίστευε πως υπάρχουν ανυπέρβλητες ποιότητες στην ανθρώπινη εμπειρία, οι οποίες δεν μπορούν να αναπαραχθούν στην αλληλεπίδραση με τις μηχανές. Στο βιβλίο του το περιγράφει ως "η δίχως λέξεις ματιά που ανταλλάσσουν ο πατέρας και η μητέρα πάνω από το κρεβάτι του παιδιού τους που κοιμάται".


Το βιβλίο αυτό στάθηκε η αφορμή για να προκληθεί ρήξη ανάμεσα στον Weizenbaum και άλλα μέλη της κοινότητας των ερευνητών τεχνητής νοημοσύνης. Ο ίδιος αυτοαποκαλούνταν αιρετικός.


Ο Joseph Weizenbaum γεννήθηκε στο Βερολίνο από Γερμανούς γονείς και εγκαταστάθηκε με την οικογένειά του στις ΗΠΑ το 1936, όταν οι Εβραίοι διώκονταν στη Γερμανία. Σπούδασε μαθηματικά και προγραμματισμό στους πρώτους υπολογιστές που δημιουργήθηκαν.
Hello, I am Eliza.
What would you like to discuss?
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-08, 22:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Hello, I am Eliza.
What would you like to discuss?
Οι παλιοί γνωρίσαμε όλοι την Ελίζα και φυσικά πολλές φορές είδαμε εκδοχές πολύ πετυχημένες.

Έχουμε στην παρέα μας δύο εξαιρετικούς επιστήμονες τεχνητής νοημοσύνης, που θα μπορούσαν να μας πουν περισσότερα.

Κάτι που δεν ξέρουν οι περισσότεροι είναι ότι στην άκρο, προς το τέλος το 1988, ο σημερινός Dr Ιατρικής και τότε σπουδαίος προγραμματιστής (σαν μαθητής ακόμα) Σπύρος Δευτεραίος (Cpower), έφτιαξε για την AcroBase το πρόγραμμα Αφροδίτη. Ήταν ένα εξελιγμένο πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης, που μάθαινε από τους διαλόγους που έκανε με τους χρήστες και καταχωρούσε μάλιστα και δεδομένα για κάθε χρήστη ξεχωριστά.

Επειδή τότε είχα μόνο μία γραμμή αναγκάστηκα να το κατεβάσω επειδή τα μέλη μας προτιμούσαν να κάνουν διάλογο με την Αφροδίτη και όχι να γράφουν στα clubs.

Εμένα μου κάνει εντύπωση που τα προγράμματα τύπου Ελίζα, δεν είχαν την εξέλιξη που θα περίμενε κανείς.
Φυσικά τα πανεπιστήμια που έχουν προχωρημένα Τεχνητής Νοημοσύνης, κάνουν από καιρού εις καιρό πολλές δοκιμές. Μία που είχα ακούσει από πρώτο χέρι, ήταν όταν το πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου, ξεκίνησε διάλογο με το αντίστοιχο πρόγραμμα του ΜΙΤ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-08, 22:32
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο περίμενα την παρέμβαση σου. Αλλωστε για την τεχνητή νοημοσύνη έχεις ξαναγράψει......http://www.acrobase.gr/showthread.php?t=70633

Θα με ενδιέφερε μια συζητηση, σε ποιό ποσοστό οι χρήστες παρασύρονται να ομιλήσουν με τον υπολογιστή, αντι να κάνουν διάλογο μεταξύ τους. Πρόκειται για θέμα εξαιρετικής κοινωνικής και ανθρωπολογικης σημασίας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 15-03-08 στις 22:36
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-08, 22:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα με ενδιέφερε μια συζητηση, σε ποιό ποσοστό οι χρήστες παρασύρονται να ομιλήσουν με τον υπολογιστή, αντι να κάνουν διάλογο μεταξύ τους. Πρόκειται για θέμα εξαιρετικής κοινωνικής και ανθρωπολογικης σημασίας.
Γιώργο δεν πιστευω ότι είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα, γιατί αν ήταν, θα είχαμε γεμίσει με ελίζες στο web.

Προκαλεί την περιέργεια να μιλάς σε ένα πρόγραμμα, αλλά οι διαστάσεις είναι πολύ περιορισμένες.

Θα πρέπει το πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης να έχει στα δεδομένα του, τεράστιο υλικό και εξαιρετική υποδομή, ώστε να αναλύσει σοβαρά τις απαντήσεις που δίνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-08, 14:16
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Semi-off-topic: συζήτηση με το bot smarterchild@hotmail.com στο MSN = εγγυημένο γέλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-08, 19:33
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Χαχαχαα, πριν 5 μήνες, όταν τον έβρισα με μάλωσε...
Τώρα δεν μου απαντάει σε βρισιές, αλλά έχει πολύ πλάκα!
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-08, 20:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προκαλεί την περιέργεια να μιλάς σε ένα πρόγραμμα, αλλά οι διαστάσεις είναι πολύ περιορισμένες.
Aκριβως ετσι ειναι.. δεν εχω δει πουθενα ανθρωπο να εχει χομπυ να μιλαει με bots και ουτε αποτελει καποιο 'φαινομενο' αξιο αναλυσης που να εχει να κανει με απομονωση, μοναξια κλπ

Παντως την Ελιζα την ειχα γνωρισει απο τις αρχειοθηκες της Γκειτ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-03-08 στις 20:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.