Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-08, 19:59
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κυριακή στο Ζάππειο

Κυριακή πρωί, απόκριες στον Κήπο και στο Ζάππειο. Ο Κήπος δροσερός γεμάτος Ζορό, Καουμπόυδες, ινδιάνους, πειρατές και κοκκινοσκουφίτσες, κυρίες της Αυλής, των Τιμών και λοιπών τίτλων, νίντζα και άλλοι μασκαράδες...
στο Ζάππειο, οι ίδιοι μασκαράδες και στρίμωγμα, οι γνωστοί μικροπωλητές που δημιουργούν αυτή την ίδια αποπνικτική αίσθηση τα Χριστούγεννα στο Σύνταγμα.
Ευτυχώς όλοι ξεφεύγουν ξανά στον Κήπο.

ΥΓ και ένα κακόμοιρο γαϊδουράκι πίσω από κάγκελα στον Κήπο για να δουν τα παιδάκια ένα ζώο που μόνο στα παραμύθια και στο χωριό υπάρχει πια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-08, 22:50
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
Γεύση απ' το «δικό μας» καρναβάλι στο Ζάππειο.

Μακρυά από τους βραζιλιάνικους (σικέ) ρυθμούς και τη ...σάμπα (τζάμπα πράμα).

Δεν ξέρω για σας, αλλά στο δικό μου μουσικό αίσθημα, το Αθηναϊκό καρναβάλι, είναι συνδεδεμένο με επτανησιακούς ρυθμούς και καντάδες...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-08, 23:03
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<το Αθηναϊκό καρναβάλι, είναι συνδεδεμένο με επτανησιακούς ρυθμούς και καντάδες>>

Αν θυμάμαι το πρόγραμμα είχε και τέτοια, αλλά νομίζω την Κυριακή που μας πέρασε στο Θησείο (μαντολινάτα και τραγούδια του μεσοπολέμου)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σήμερα ξεκίνησα πρωί πρωί για μια μεγάλη βόλτα.
Πρώτος σταθμός στο Μοναστηράκι να ανάψω ένα κεράκι στην Παναγίτσα την Γρηγορούσα.

Μικρό ψάξιμο στα παλαιοπωλεία για κανένα βιβλίο και στα ειδικά μαγαζιά για εξαρτήματα που έχουν να κάνουν με τον μοντελισμό.

Μετά ανηφόρα την Ερμού, Σύνταγμα, η μεγάλη εβδομαδιαία αλλαγής φρουράς με πάρα πολύ κόσμο, κυρίως ξένους και μετά μια βόλτα στο Ζάππειο για να δω την ...εορταστική ατμόσφαιρα.

Αυτό που είδα μου θύμισε πολύ την σπουδαία ηθογραφική κινηματογραφική ταινία Λατέρνα Φτώχεια και Φιλότιμο.
Τι πέντε κρίκους με ένα τάλιρ εεε με δίευρω είχε, τι βαρκούλες που σε κάνουν κούνια μπέλα, τι τσίκνισμα από σουβλάκια και άλλα τέτοια είχε, τι καραγυφταριό είχε, τι χάλι που ούτε στο τελευταίο πανηγύρι του χωριού Άνω Ραχούλα δεν θα μπορούσε να σταθεί.

Άσε τα άμοιρα αλογάκια πόνεϊ που τα είχαν στημένα στον ήλιο, μπας και βρεθεί κανένας ζορρό ή ιππότης να τα ιππεύσει (αλήθεια η φιλοζωική που ήτανε.

Αν αυτό είναι αποκριάτικη ατμόσφαιρα αγαπητέ μου Νικήτα, τότε μάλλον και εσύ και εμείς καταλάβαμε λάθος.

Εγώ τις αποκριές στις γειτονιές της Αθήνας, τις θυμάμαι με το γαϊτανάκι, με τα τραγούδια και με τους τσολιάδες που φόραγαν ένα ψεύτικο άλογο, Εγώ θυμάμαι Δήμαρχε μου, τους ξυλοπόδαρους, τους ζογκλέρ και την όμορφη καρναβαλίστικη μουσική.

Παρ' ότι Δήμαρχε μου γεννήθηκες και εσύ στην ίδια γειτονιά, μάλλον τα ξέχασες αυτά. Καιρός είναι να τραβήξεις μερικά αυτιά, γιατί το θέαμα στο Ζάππειο, ήταν για τα πανηγύρια.

Επίσης αγαπητέ μου Νικήτα, οι τιμές 2 ευρώ για ένα γλειφιτζούρι, 2 ευρώ για ένα σακουλάκι ποκ κορν και 3 ευρώ για ένα μαλλί της γριάς, ήταν σε γνώση των υπηρεσιών του Δήμου της πόλης μας;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.