Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-07, 10:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γερά ποτήρια οι Γάλλοι

Καμία άλλη χώρα στην Ευρώπη δεν έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με το αλκοόλ, όσο η Γαλλία. Σε καμία άλλη χώρα δεν πεθαίνουν τόσοι πολλοί άντρες εξαιτίας του αλκοόλ όσο στη Γαλλία. Το πρόβλημα έφτασε στα σχολεία ελίτ.

Τα αποτελέσματα πρόσφατης έρευνας που έκανε το γαλλικό υπουργείο Υγείας. Το πρόβλημα του αλκοολισμού έχει και ένα τεράστιο οικονομικό κόστος. Η ίδια έρευνα το ανεβάζει στα 18 δισεκατομμύρια το χρόνο. Σημαντικό είναι το πρόβλημα στις νεαρές ηλικίες κυρίως στους νέους που επισκέπτονται τα σχολεία ελίτ

Με μία μουσική καμπάνια κατά του αλκοόλ προσπαθεί το υπουργείο Υγείας και τα κρατικά ταμεία υγείας να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του αλκοολισμού στους νέους. «Στη Γαλλία από την κατάχρηση αλκοόλ πεθαίνουν κάθε χρόνο 35 με 50.000 άνθρωποι» λέει ο εμπνευστής της καμπάνιας Φράνσις Μποτιέ. Ο αριθμός είναι μεγάλος. Υπολογίζουμε ότι στη χώρα έχουμε περί τα τρία με πέντε εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν πρόβλημα με αλκοόλ. Παλαιότερα λέγαμε ότι όσοι προέρχονται από κατώτερα κοινωνικά στρώματα είναι περισσότερο ευάλωτοι στο αλκοόλ. Αλλά και αυτό στο μεταξύ έχει αλλάξει σημαντικά, όπως και ο τρόπος που πίνουν οι Γάλλοι».

Είναι γνωστό ότι οι Γάλλοι είναι «γερά ποτήρια». Περίπου το 95% δηλώνει ότι καταναλώνει αλκοόλ. Ενώ όμως μειώνεται η κατανάλωση στις μεγάλες ηλικίες, παρατηρείται το φαινόμενο να πενταπλασιάζεται η κατανάλωση στους γυμνασιόπαιδες. Στα γαλλικά σχολεία ελίτ θεωρείται το μεθύσι θεωρείται in. Οργανώνονται πάρτι που τα χρηματοδοτούν σπόνσορες και το αλκοόλ ρέει άφθονο και τζάμπα. «Πίνω ρούμι, ανάμεικτα ποτά, βότκα, μολονότι δεν μου αρέσει ιδιαίτερα», λέει ένας φοιτητής. «Ποτά με λίγο αλκοό για να ξεκινήσει το βράδυ και στο τέλος ρούμι. Μερικές φορές μπίρα και πότε-πότε σαμπάνια. Μου αρέσει να πίνω».

Το 2005 προκάλεσε σοκ ο τραγικός θάνατος ενός μαθητή σε ένα κολέγιο ελίτ, αυτό στάθηκε αφορμή για να συνταχθεί η «χάρτα του αλκοόλ» από φοιτητές που οργανώνουν πάρτι χωρίς τζάμπα ποτό και σκληρά αλκοολούχα. Τα μπουκάλια μένουν στην είσοδο, ενώ μετά τα μεσάνυχτα οργανώνονται ομάδες για την επιστροφή στο σπίτι. Η προσπάθεια είναι όμως μια σταγόνα στον ωκεανό.

Όλο και περισσότεροι νέοι δεν πίνουν επειδή βρίσκονται στο κέφι, για την εμπειρία, αλλά το μεθύσι είναι αυτοσκοπός, λέει ο Πατρίς Ουέρ ψυχίατρος, που συχνά καλείται να συνεφέρει 12χρονους και 13χρονους από κόμμα. «Εκείνο που μας ανησυχεί περισσότερο είναι η αλλαγή στάσης έναντι των άλλων που γίνεται εμφανής στη σχέση με το αλκοόλ. Παλιότερα έπιναν οι νέοι για να χαλαρώσουν να ξεπεράσουν αναστολές απέναντι στο άλλο φύλο, να έρθουν σε επαφή με το άλλο φύλο. Σήμερα αυτό έχει ξεπεραστεί. Το μεθύσι είναι αυτοσκοπός, οι άλλοι δεν υπάρχουν», καταλήγει ο γάλλος ειδήμων.

Πηγή : Deutsche Welle
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιότερα έπιναν οι νέοι για να χαλαρώσουν να ξεπεράσουν αναστολές απέναντι στο άλλο φύλο, να έρθουν σε επαφή με το άλλο φύλο. Σήμερα αυτό έχει ξεπεραστεί. Το μεθύσι είναι αυτοσκοπός, οι άλλοι δεν υπάρχουν», καταλήγει ο γάλλος ειδήμων.
Νομίζω ότι αυτό κάνει την διαφορά, από τους Γάλλους τους Βρετανούς και ίσως και άλλους, από εμάς τους Έλληνες, που τουλάχιστον ακόμα, δεν πίνουμε για να μεθύσουμε.

Αν μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά, θα πρέπει να μελαγχολήσουμε και να αναρωτηθούμε σε τι κοινωνίες ζούν αυτοί οι άνθρωποι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-07, 14:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλλο να πίνεις με παρέα και μεζεδάκι, ήτοι συμπόσιο, δηλ. κοινωνία φίλων γύρω απο το καλό κρασί με κουβεντούλα και πνευματικές εναντενίσεις και άλλο...ξεροσφύρι.

Ολα τα αλλάζει η διάθεση κοινωνικότητας. Να κοινωνω με τους άλλους, να το μυστικό

Ετσι ειναι η ελληνικη παραδοση, είτε ιστορικη είτε εκκλησιαστική.

Και για να κοινωνώ προσπαθω να πίνω με μέτρο, για να ειμαι σε θεση να παρακολουθησω τηνσυ/ζήτηση.

Α ρε Ευρώπη, πάρε ενα μπισκότο...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-07, 09:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλο και περισσότεροι νέοι δεν πίνουν επειδή βρίσκονται στο κέφι, για την εμπειρία, αλλά το μεθύσι είναι αυτοσκοπός...
H μόδα τα τελευταία χρόνια λέει ότι για να περάσεις καλά πρέπει να παραγγείλεις 2-3 ποτά μαζί και να τα πιείς μονορούφι. Είναι η νέα μάστιγα που θέλει τους νέους να είναι μεθυσμένοι για να διασκεδάζουν.
Το έχω δεί πολλές φορές να συμβαίνει αλλά μαντέψτε, ποτέ από Έλληνα!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-07, 13:41
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω δεί πολλές φορές να συμβαίνει αλλά μαντέψτε, ποτέ από Έλληνα!
Ε, έχουμε και τα καλά μας... πώς να το κάνουμε!
Γιατί μεγαλώνουμε σε μια κοινωνία που ακόμα δεν είναι αδιάφορη, γιατί ξέρουμε να γλεντάμε και είμαστε έξω καρδιά, γιατί έχουμε καλοκαίρι και είναι πραγματικό, γιατί το πίνουμε και δεν μας πίνει, γιατί στις 3 η ώρα οι παραλίες είναι ακόμα γεμάτες με νέα παιδιά που λένε ανέκδοτα γύρω από φωτιές και ξεκαρδίζονται, γιατί άμα μου τη δώσει μπορώ να κυκλοφορήσω και μετά τις δέκα τη νύχτα, γιατί μπορούμε να πάρουμε 2 - 3 φίλους τηλέφωνο και να τους πρήξουμε με τα ντέρτια μας (και κάποια στιγμή να μας πρήξουν κι αυτοί)... και για πολλά άλλα απλά και καθημερινά γιατί που μας βοηθούν να κρατάμε τις απαιτούμενες ισορροπίες!!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-07, 14:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπα... Απλά έχουν χάσει τη μπάλα.
Άλλο να μεθύσεις επειδή γλεντάς και περνάς καλά και άλλο να μεθύσεις για να περάσεις καλά και να γλεντήσεις!
Έχουν μπερδέψει το σκοπό, το μέσον και το αποτέλεσμα. Μάλλον Κινέζος τους εξήγησε το πως περνάς καλά.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-07, 16:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν μπερδέψει το σκοπό, το μέσον και το αποτέλεσμα. Μάλλον Κινέζος τους εξήγησε το πως περνάς καλά.
η ο πολυδωρας
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-07, 14:49
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συγνώμη... χικ.... όταν είμουνα φοιτητής τα 8 ποτηράκια δεν με ενοχλούσαν τώρα γιατί με χαλάνε ??? λέτε να φταίει που τα πίνω Ελλάδα????

Πέρα από την πλάκα γιαυτό τώρα δεν ΑΚΟΥΜΠΑΩ ποτήρι (16 χρόνια)
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-07, 14:49
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα το προκαλούσαν οι διάφορες γιορτές.....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 10-07-07 στις 14:53
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-07, 14:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάλι, με τον τρόπο που πίνω, πίνω πολύ χωρίς να με πειράζει...
Μέχρι και κόκκινο αψέντι πίνω, κεφάλι δεν κάνω!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.