Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 08-10-08, 09:35
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα Εχετε πει Ολα...Οι κακοι γονεις φταινε...παντα.Συνηθησμενη καραμελλα των ψυχολογων και των Επιστημονων που μελετανε την Ανθρωπινη συμπεριφορα.Το καταραμενο περιβαλλον που τροποποιησε το χαρακτηρα του παιδιου και για να γυρισουμε παλι στον Μεσαιωνα λεω μια λεξη Ταμπουλα Ρασα...
Σιγουρα κατι φταιη....Το DNA του παιδιου σιγουρα φταη περισοτερο...Κατ' Αυτην την εννοια δεχομε το Φταιξιμο των γονιων...Αν Αυτοι ειναι Ατομα με Ειδικες αναγκες και με το που κοινωνικωποιουντε με ενταξη στην κοινωτητα των υγειων...μεταξυ μας κανουν παιδια χωρις η πολιτεια μας να θετει κανενα ελενχο και περιορησμους...τοτε φταιη και το κοινωνικο κρατος.....αν λεω αν τα νεα κριτηρια ενταξης ειναι να κανουν παιδια οι πρωην ψυχασθενεις....Τοτε που παμε...σε τι κοσμο θα ζησουμε;Να θυμαστε οτι ο Τρελος της διπλανης πορτας ειναι πολυ κοντα μας.....Και σιγουρα ειναι δικο μας προβλημα και οχι των ψυχολογων....Που κατα τα αλλα ειναι σε θεση να σου δικαιολογησουν τα παντα μεσα απο γνωση φερτη απο τον Μεσαιωνα...και πολυ πολυ Μουρη επιστημης...Εγω σταματω στον Φροϊντ.Αυτος τα εχει πει ολα..Για οποιον τον καταλαβαινη.
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 08-10-08 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Με απλά λόγια εδώ συζητάμε αν ο χαρακτήρας του ανθρώπου, γεννιέται ή φτιάχνεται;

Προσωπικά αγνοώ, την άποψη που έχουν περί αυτού, οι ειδικοί ψυχολόγοι και σας υπόσχομαι να υποβάλω αυτή την ερώτηση και αν έχω απαντήσεις θα σας τις μεταφέρω.

Με την λογική μου, τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα, ότι έχουμε να κάνουμε με ένα πλέγμα, χαρακτήρα από την γέννηση, συν τα βιώματα που έχει αποκτήσει.

Θα διαφωνήσω με την Κωνσταντίνα, σε ένα σημείο.
Ένα παιδί 7 ετών, έχει ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα και του μένουν ακόμα λίγα στοιχεία να συμπληρώσει.

Το άλλοθι ότι φταίνε οι γονείς, εγώ δεν το καταργώ, αλλά δεν το θεωρώ και πανάκια, από δύο κακούς γονείς, μπορούμε να έχουμε ένα μελλοντικό εγκληματία και ένα σπουδαίο άνθρωπο. Έχουμε χιλιάδες τέτοια παραδείγματα.

Δεν θέλω αυτό το παιδί να πάει σε κατάστημα ανηλίκων, να ειδικευτεί στα ναρκωτικά, στους τρόπους βιαιοπραγιών και ποινικών αδικημάτων. Θέλω να περάσει από ειδικούς ψυχολόγους, να διαβάσουν την ψυχή του και κατά το δυνατόν να τον οδηγήσουν σε άλλους δρόμους.

Ρομαντικά όλα αυτά, ναι δεν αμφιβάλω, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα δεχτώ, αυτό το παιδί να μην νοιώσει γερά στο πετσί του, ότι γι΄ αυτό που έκανε, δεν θα έχει κυρώσεις. Φοβάμαι ότι η επόμενη φορά θα είναι πολύ πιο τραγική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-08, 12:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προχθές είδα στο δρόμο όπως πήγαινα ένα γατάκι να ξεψυχάει και να έχει σπασμούς στην άκρη του δρόμου.
Σοκαρίστηκα τόσο που δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ακόμη έχω την εικόνα του μπροστά μου.

Η γυναίκα μου είχε πάει για να κάνει ευθανασία στο γατί μας... Έκανε 2 χρόνια να κοινωνήσει γιατί θεωρεί ότι έκανε μεγάλη αμαρτία, άσχετα που έχει εξομολογηθεί και στην τελική χάρισε τη λύτρωση σε ένα ζωάκι που θα πέθαινε από τους πόνους ίσως την ίδια ημέρα.

Αν δω την Αρτεμούλα να πατάει μυρμήγκι επίτηδες θα έχει να το θυμάται για την υπόλοιπη ζωή της.

Το πως φερόμαστε στα ζώα δείχνει το πως θα φερθούμε στον οποιοδήποτε αδύναμο άνθρωπο που θα βρεθεί μπροστά μας. Εκεί είναι η ανθρωπιά μας και όχι στο ότι μοιάζουμε με ανθρωποειδή.

Ισόβια εθελοντική εργασία στο ζωολογικό κήπο να φτυαρίζει σκατά μέχρι που να πεθάνει του αξίζει! Και όχι ψυχολόγοι και κουραφέξαλα!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-08, 13:22
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
....

Για παιδιά μιλάμε εδώ ή για στυγερούς δολοφόνους?
Έχω μπερδευτεί!

Αυτό που έχω να πω για τα μικρά παιδιά, είναι: "καθρέφτης σου είμαι και σου μοιάζω".

...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-08, 13:30
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παιδιά μιλάμε εδώ ή για στυγερούς δολοφόνους?

υστερα απο τετοια σφαγη που προκαλεσε (εστω και σε ζωα) επειδη ειναι "μικρουλης" να τον λετε αγιο φραγκισκο της ασσιζης...

το καημενο το παιδι με την αγνη ψυχουλα!!!!


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-08, 13:36
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που έχω να πω για τα μικρά παιδιά, είναι: "καθρέφτης σου είμαι και σου μοιάζω".
ναι !! αψογη ατακα αυτη !! οπως εμοιασε ο σαββας και οι αλλοι της 17 νοεμβρη στον πατερα τους τον ιερεα... (εκτος κι αν ο παπας μαδουσε τα φτερα απο τις μυγες οταν ηταν μικρος)

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-08, 13:37
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
υστερα απο τετοια σφαγη που προκαλεσε (εστω και σε ζωα) επειδη ειναι "μικρουλης" να τον λετε αγιο φραγκισκο της ασσιζης...

το καημενο το παιδι με την αγνη ψυχουλα!!!!


....

Πολύ εύκολα, όλοι εμείς εδώ και εκεί, τον χαρακτηρίσαμε τον "μικρούλη"!!
ήθελα να ήξερα όμως... ποιοί ασχολήθηκαν μαζί του πριν και ποιοί θα ασχοληθούν μαζί του τώρα...

....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-08, 13:43
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Για παιδιά μιλάμε εδώ ή για στυγερούς δολοφόνους?
Έχω μπερδευτεί!
για στυγερούς δολοφόνους!

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
[COLOR="White"]Αυτό που έχω να πω για τα μικρά παιδιά, είναι: "καθρέφτης σου είμαι και σου μοιάζω".
...
το μήλο δεν πέφτει πάντα κάτω από τη μηλιά. ή μάλλον πέφτει, αλλά μπορεί να είναι κατηφόρα και να ξωκύλει. όπως μπορεί να ξωκύλει και άλλο φρούτο από παραπλήσια πορτοκαλιά προς το μέρος της μηλιάς
αυτό το μότο δεν είναι πανάκεια ξέρεις.... παραδείγματα πολλά!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-08, 13:45
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιοί ασχολήθηκαν μαζί του πριν και ποιοί θα ασχοληθούν μαζί του τώρα...
οποιοι ασχοληθηκαν πχ με τον μιχαηλ αγγελο η τον νταβιντσι πριν...

αυτο που εχεις μεσα σου δεν στο εδωσε κανεις...αυτο που μαθαινεις απο γονεις ειναι αυτο που λενε mannerisms και οχι οτι σου δινει η φυση

οσο γι αυτους που θα ασχοληθουν μαζι του τωρα... τους εχει κερδισει επαξια με τον ιδρωτα του προσωπου του (και το αιμα των αλλων)

νισαφι πια με το φταινε παντα οι αλλοι ποτε εμεις (ελληνικης κοινωνιας και οχι μονον γνωρισμα)


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-08, 13:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
....

Πολύ εύκολα, όλοι εμείς εδώ και εκεί, τον χαρακτηρίσαμε τον "μικρούλη"!!
ήθελα να ήξερα όμως... ποιοί ασχολήθηκαν μαζί του πριν και ποιοί θα ασχοληθούν μαζί του τώρα...

....
Σαφώς, τίποτα δεν είναι λύση Χριστίνα μου. Ούτε η φυλακή, ούτε το να μείνει ελεύθερος, ούτε το άλλοθι του "καημένου παιδιού", ούτε... ούτε...
Μήπως θυμάσαι και πόσα παιδιά είναι ορφανά, πεινάνε, είναι ανάπηρα πολέμου...
Ποιον να πρωτοσώσει και ποιον να πρωτοσκεφτεί κανείς ε;
Πάντως για τον junior Hannibal δε θα καιγόμουνα τόσο πολύ. Δυστυχώς δεν ασχολήθηκαν κάποιοι μαζί του, ίσως γι' αυτό έφτασε ως εκεί. Από την άλλη ίσως ασχολήθηκαν και δεν τα κατάφεραν. Καμμιά φορά το σκ@&@&DNA δε "σπάει" με τίποτα! Διαφορετικά τα αδέλφια από ίδιους γονείς θα ήταν και βαρετά πανομοιότυπα, έτσι δεν είναι;
Σημασία έχει... ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα πριν λυπηθούμε και ζητήσουμε την ελευθερία του. Δε θα θελα σε λίγα χρόνια αντί για τα ζωάκια να είναι θύμα το δικό μου ή το δικό σου παιδί...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-08, 14:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι !! αψογη ατακα αυτη !! οπως εμοιασε ο σαββας και οι αλλοι της 17 νοεμβρη στον πατερα τους τον ιερεα... (εκτος κι αν ο παπας μαδουσε τα φτερα απο τις μυγες οταν ηταν μικρος)

Βρίσκω, τον παραλληλισμό άσχετο και άστοχο!

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!

και ας αρχίσουμε απο τους εαυτούς μας (και τον δικό μου μέσα βάζω!)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-08, 14:12
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρίσκω, τον παραλληλισμό άσχετο και άστοχο!
ελα που εγω δεν τον βρισκω..
εσυ εγραψες οτι απο τους γονεις προερχεται το αποτελεσμα...αρα;;
η τα διαμαντια της 17ης ειναι η εξαιρεση;;

απο την αλλη μπορει και να μιλαμε για διαφορετικα θεματα..τιποτα δεν με εκπλησει στο φορουμ αυτο.
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κάπου στην μέση δεν είναι η αλήθεια;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-08, 14:50
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Παραδείγματα και παραλληλισμοί μπορεί να γίνουν πολλοί! Αυτό δεν λέει τίποτα, δεν οδηγεί πουθενά!
Η δική μου τοποθέτηση ήταν "Αυτό που έχω να πω για τα μικρά παιδιά, είναι: "καθρέφτης σου είμαι και σου μοιάζω"."
Καθολική τοποθέτηση που σκόπιμα δεν ανέλυσα!

Με παραδείγματα είναι σα να βλέπετε δέντρα κ όχι το δάσος! Επίσης μπορείτε το γεγονός να το προσεγγίσετε σε διάφορες φάσεις και διάφορα μηνύματα έχουν ασχοληθεί με το μετά, πράγμα που δεν προσεγγίζω εγώ (προς το παρόν).

Με την παραπάνω τοποθέτηση θέλω να σταθώ και να θίξω την πλευρά του "πριν"! Δεν θέλω να μπω ούτε σε μεμονωμένα θετικά ή αρνητικά παραδείγματα, ούτε στο τι γίνεται ή πρέπει να γίνεται μετά. Πιστεύω δεν εξυπηρετούν κάτι και είναι άσχετα ή μάλλον άστοχα.

Θέλω πολύ ηχηρά να πω, ότι οι γονείς πλάθουν το παιδί τους και ταυτόχρονα το ανακαλύπτουν!
Οφείλουν να το κάνουν αυτό, οφείλουν να είναι δίπλα στο παιδί τους, οφείλουν να ξέρουν τι συμβαίνει στο παιδί τους, οφείλουν να δίνουν κατευθύνσεις.

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εφόσον οι γονείς ασχολούνται, επικοινωνούν με το παιδί τους. Αυτό θέλει χρόνο και προσπάθεια συνεχόμενη μέσα στην άπειρη γονική αγάπη.


Το "πριν" θέλω να τονίσω και να καταδείξω! Μόνο απ' αυτή την πλευρά μιλάω, οι υπόλοιποι έχετε καλύψει και άλλες πλευρές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 08-10-08 στις 15:28
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-10-08, 14:56
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Βλέπω τον Κρόκο να μένει νηστικός...

(μάθαμε τι ζωάκια "έφαγε" ο πιτσιρικάς; Αν κυκλοφορεί με σχολική τσάντα από κροκόδειλο; )

Απορώ γιατί δεν καταλαβαίνει ο ένας τι γράφει ο άλλος...

Άσε που με την αρνητική σας ενέργεια, εμποδίζετε τη διέλευση των πυροσβεστικών οχημάτων...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.