Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 27-01-10, 16:51
me_vs_myself Ο χρήστης me_vs_myself δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-10 17:29
καλησπερα,

επεσα πανω σε αυτο το φορουμ κ θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις, παρ ολο που παρακολουθουμαι απο ειδικο, σαν 2η γνωμη.

συμφωνα με τον γιατρο μου, πασχω απο διπολικη διαταραχη απο τα προεφηβικα μ χρονια. απο μικρη εμφανιζα επιθετικοτητα κ ξεσπασματα μανιας, συνιθως με δαγκωνιες των χεριων μου κ υφασματινων αντικειμενων. με τον καιρο στην εφηβεια εξελιχθηκε σε ξεσπασματα οργης, αθυροστομιας, συνεχη προκληση για τσακωμους, μυθομανια, αναγκη για αυτολυπηση κ λυπηση απο τους αλλους, γρηγορη σκεψη και βασανιστικους συνειρμους. μτα τα 19 μου ξεσπασματα στο φαγητο για να φτιαξει η διαθεση, μετα καιρια αποκοπη απο το φαγητο, αυτο τραυματισμους των χεριων με αιχμηρα αντικειμενα, μειωμενη διαθεση, εμφανη καταθλιψη, υπερβολικη σεξουαλικη δραστηριοτητα, συχνη εναλλαγη σεξουαλικων συντροφων, αυτοκαταστροφικες παρορμησεις κ αλλα πολλα.(ηδη ειπα πολλα).

κανω θεραπεια με διαφορα φαρμακα, αλλα τον τελευταιο μηνα εχω μεινει με tudor και lamictal.

η ερωτηση μ ειναι η εξης, ποιοι ειναι οι κινδυνοι να αλλαξουν οι συμπεριφορες μου συμφωνα με την παροδο της ηλικιας μου κ κατα ποσο ειναι πιθανο να εξαληφθει πληρως η ασθνεια μου. υπαρχει η περιπτωση σε καποιο απ τα επεισοδεια μ να βλαψω καποιον αλλον?παιζει ρολο που η μανιοκαταθλιψη μου φανηκε απο μικρη ηλικια?υπηρχε παντα κ γεννηθηκα με αυτην ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-10, 19:02
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από me_vs_myself Εμφάνιση μηνυμάτων
η ερωτηση μ ειναι η εξης, ποιοι ειναι οι κινδυνοι να αλλαξουν οι συμπεριφορες μου συμφωνα με την παροδο της ηλικιας μου κ κατα ποσο ειναι πιθανο να εξαληφθει πληρως η ασθνεια μου. υπαρχει η περιπτωση σε καποιο απ τα επεισοδεια μ να βλαψω καποιον αλλον?παιζει ρολο που η μανιοκαταθλιψη μου φανηκε απο μικρη ηλικια?υπηρχε παντα κ γεννηθηκα με αυτην ?
Καλησπέρα,

σε σχέση με το ερώτημα...εκτιμώ ότι οι απαντήσεις που (ενδεχομένως) σου δοθούν, μάλλον δεν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν ουσιαστικά, γιατί την πλήρη εικόνα για τη δική σου περίπτωση και τα δικά σου δεδομένα έχει ο/η ειδικός που ήδη συνεργάζεσαι. Γι΄αυτό θεωρώ ότι τέτοιες "εκτιμήσεις", σε σχέση με την εξέλιξη της συμπεριφοράς σου, κοκ (αν μπορούν να γίνουν) δεν είναι εφικτό να γίνουν με τις εδώ (εξ αποστάσεως) συνθήκες...

Σε σχέση με τις πληροφορίες που αφορούν την αιτιολογία της κατάθλιψης, αν παίζει ρόλο η ηλικία που εμφανίζεται κοκ, θα πρότεινα να αντλήσεις ενημέρωση από έγκυρη και αξιόπιστη σχετική βιβλιογραφία.

Το παρόν θέμα επίσης αποτελεί πηγή πληροφόρησης...αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 27-01-10 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-10, 02:24
Το avatar του χρήστη melissa
melissa Ο χρήστης melissa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-10 22:55
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας και από εμένα,

Η μητέρα μου έχει μανιοκατάθλιψη από τότε που τη θυμάμαι. Είναι δύσκολη ασθένεια. Η αλήθεια είναι ότι είναι σκληρό να αντιλαμβάνεσαι πως έχεις πρόβλημα και πως διαφέρεις από τους άλλους έτη φωτός. Το λέω αυτό επειδή σήμερα με τη βοήθεια μίας φίλης συνειδητοποίησα πως έχω κάποιο πρόβλημα παρόμοιο με της μητέρας μου.Παλαιότερα, το πρόσεξαν φίλοι μου, το πρόσεξαν πολλοί εκτός από εμένα, είχαν προσέξει ότι κάτι δεν πηγαινε καλά.
Για να πω την αλήθεια κάποιες φορές το υποψιάστηκα, αλλά δεν ήθελα να πιστέψω πως όλα αυτά που σκέφτομαι ήταν απλώς της ζωηρής φαντασίας μου.
Για μια φορά στη ζωή μου θα φερθώ υπεύθυνα για μένα και την οικογένεια μου.
Θα επισκεφτώ ένα ειδικό όταν βρω τον χρόνο.

Είναι πολύ σκληρό να γκρεμίζονται αυτά που πιστεύεις ώς πύργοι φτιαγμένοι από άμμο. Αλλά καλύτερα να ζεις στην σκληρή πραγματικότητα παρά σε ένα ωραίο ψέμα.

Φιλικά, Melissa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melissa : 29-01-10 στις 02:26
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-10, 08:27
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητη melissa πολυ σωστη η σκεψη σου...Θα εχεις ετσι μια απαντηση απο ειδικο ...Η αντιληψη του προβληματος ειναι και το μεγαλυτερο ποσοστο της λυσης του!!!
Εμεις οι μη ειδικοι πολλες φορες πεφτουμε εξω...Ο Ειδικος ομως απαντα παντα στο μεσα - εξω....Μην καθυστερης καθολου...κανε αυτο που μονη σου προτεινης.Εγω παλι ευχωμε να πεφτης εξω....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-10, 16:26
Το avatar του χρήστη melissa
melissa Ο χρήστης melissa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-10 22:55
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή. Και εγώ το εύχομαι να πέφτω έξω αλλά πολύ φοβάμαι πως είναι έτσι τα πράγματα. Δεν πειράζει κάτι θα γίνει και για μένα. Ξέρω μετά από ένα πέσιμο να ξανασηκώνομαι και να μη το βάζω κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-02-10, 19:41
dionaki Ο χρήστης dionaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-02-10 19:42
καλησπερα σε ολους σας. ειχα καποια προβληματα με την ψυχολογικη μου κατασταση στο παρελθον και ειχα επισκεφτει ψυχολογο που αρκετα γρηγορα διεκοψα. το κυριοτερο μου προβλημα ειναι πως ειτε ειμαι πολυ χαρουμενη ή απιστευτα λυπημενη και οτι υπεραναλυω πολλες φορες οτιδηποτε συμβαινει. ξερω οτι πιθανοτητα κατι συμβαινει και σημερα μου μιλησαν για την διπολικη διαταραχη. διαβαζωντας γι αυτην βρισκω παρα πολλα κοινα σημεια με την ψυχολογια μου. δεν ειμαι σιγουρη αν θελω να ξαναπαω σε ψυχολογο. με αγχωνει και βασικα δεν ξερω τι να πω καν. υπαρχει καποιος τροπος να το αντιμετωπισω διαφορετικα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-10, 12:40
HIGH HOPES Ο χρήστης HIGH HOPES δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-03-10 22:07
Τι συμβαίνει όταν κάποιος έχει συνεχώς αμφότερα τα συμπτώματα μανίας και κατάθλιψης???Με πολλές αλλαγές κατά την διάρκεια του εικοσιτετραώρου?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-02-10, 18:04
mania13 Ο χρήστης mania13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-10 18:48
γεια σας
ο πατερας μου εχει αυτο ακριβως εδω και 3 χρονια (μπορει και περισσοτερα) αλλα δν λεει να το καταλαβει κανει θεραπεια και μολις το ξεπερασει παλι τα ιδια
το τι γινετε οταν βγαλει χρηματα δεν λεγετε μετα ξεφεβγει τελειος (χρεονεται στους παντες)
υπαρχουν ανθρωποι που τον εκμεταλεβοντε του κανουν ψιχολογικο πολεμο και περνει πραγματα απο το σπιτι και τα παει σε αυτους
εχω περασει μαζι του στο σπιτι 2 καταθλιπτικες και3 μανιακες φασεις
την 3 καταθλιπτικη η μητερα μου για να τον κανει να καταλαβει πηγε σε κλινικη
τωρα ειναι σπιτι καλα αλλα δεν εχει σταματισει να επεικινονει με τους ανθρωπους που του κανουν κακο και καμια φορα δεν περνει τα φαρμακα του
τι μπορω να κανω?
α και κατι ακομα η μητερα μου που το εχει ψαξει μου ειπε οτι δεν μεταδιδετε στου θηλικους αλλα οπως διαβαζα εδω καταλαβα οτι δεν ισχιει ας μου πει καποιος τη ισχιει?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-02-10, 16:49
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
dionaki, HIGH HOPES, mania...φαντάζομαι έχετε διαβάσει το θέμα και έχετε δει και κάποια σχετικά links στο μήνυμα #9, που ίσως είναι βοηθητικά.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-07-10, 12:00
Loufa Ο χρήστης Loufa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-09-10 10:49
Γεια σας. Την μανιοκατάθλιψη την γνώρισα όταν ήμουν 16 χρονών (πριν 20 χρόνια) από έναν αδερφικό μου φίλο. Τα πρώτα χρόνια εμφανιζόταν σε διάστημα 4-5 χρόνων, ενώ τα τελευταία χρόνια σχεδόν κάθε 2 χρόνια μας θυμίζει ότι υπάρχει. Πολλές φορές βρίσκομαι σε δύσκολη θέση γιατί δεν ξέρω αν η συμπεριφορά μου είναι σωστή. Προσπαθώ να φερθώ φυσιολογικά όταν βρίσκεται στη φάση αυτή και ποτέ δεν συζητάω για την πάθησή του, αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα πρέπει. Όταν επανέρχεται πάλι μόνος του διακωμωδεί κάποιες συμπεριφορές που είχε κατά τη διάρκεια της κρίσης, και αυτή είναι η μοναδική κουβέντα που κάνουμε για το θέμα. Μήπως θα έπρεπε να προκαλώ εγώ την κουβέντα για αυτό που έχει? Αν έχετε κάποια άποψη περί του θέματος παρακαλώ συμβουλέψτε με για να φανώ κι εγώ χρήσιμη στον αγώνα που βάζει κάθε φορά με τον εαυτό του. Επίσης να αναφέρω ότι κάνει χρήση ουσιών που θεωρώ ότι δρουν αρνητικά, αλλά όσο πιο πολύ νοιώθει ότι έρχεται η περίοδος της μανίας τόσο πιο πολλά θέλει να πίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-08-10, 10:46
ιωαννης Ο χρήστης ιωαννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-08-10 10:49
με πληγωνει

με πληγωνει πραγματικα οτι παντα στο μυαλο μου θα επεξεργαζομαι καθε συμπεριφορα μου,μην τυχον ειναι λογω της νοσους μου η ειναι μια φυσιολογικη συμπεριφορα που εχουν ολοι οι ανθρωποι.κατα τα αλλα ειναι πολυ κουραστικο αυτο που νιωθω,μια ετσι μια αλλιως ακομα κ κατα την διαρκεια της ημερας,ειναι φυσιολογικο αυτο το συμπτωμα με βαση οτι πασχω ΄΄διπολικος τυπος 2΄΄?συγγνωμη αν σας μαυρισα λιγο αλλα επεσα παλι κ περιμενω να πιασουν τα αντικαταθληπτικα,παρολο που περνω lamictal δεν φτανουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ιωαννης : 28-08-10 στις 10:49
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-10, 14:36
nikolakis1 Ο χρήστης nikolakis1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-10 15:16
γεια σε ολους,
ο πατερας μου εχει το προβλημα της διπολικης διαταραχης εδω και πολλα χρονια..(τωρα ειναι στα 51 του).Εγω ειμαι 17 χρονων και οπωσδηποτε πρεπει να βρεθει μια λυση για να ηρεμησει καπως το κλιμα στιν οικογενεια μου.Η μητερα μου ειναι πολυ υπομονετικη με αυτον και μεχρι περυσι εγω και η αδερφη μου δν ειχαμε μαθει για το προβλημα που εχει.τλεοσπαντων τωρα ειμαστε σε μια κρισιμη κατασταση καθως η γιατρος την οποια αρχισε να συμβουλευεται προσφατα( ειχε και παλια γιατρο φυσικα αλλα τωρα αλλαξε) δεν ειχε ενημερωθει καταληλα για την μανιοκαταθλιψη (ο μπαμπας μου της εκρυβε το συμτωματα μανιας και την ρωταγε μονο για την καταθλιψη.) με αποτελεσμα να του εχει δωσει φαρμακα μονο για καταθλιψη που εχουν χειροτερη επιδραση στην διπολικη διαταραχη οσον αφορα τα επισοδια μανιας. τωρα πρεπει να βρουμε ενα τροπο να τον παμε στον γιατρο.Γενικα ομως θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα για την γενικη συμπεριφορα που πρεπει να εχει η οικογενια απεναντι του.Το ξερω πως ειμαι πολυ μικρος για να εμπλεκομαι σε ενα τετοιο προβλημα αλλα σας παρακαλω δωστε μου καποιες λυσεις για να τον βοηθησω να μειωσει το προβλημα.

ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-10, 15:56
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
nikolakis1 ίσως σου φανεί χρήσιμο αυτό.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-01-11, 11:56
Staxs Ο χρήστης Staxs δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-04-11 18:54
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους σας ! Αγαπάω κάποιον που έχει μανιοκατάθλιψη . Άλλαξα τη ζωή μου και τη ζωή του παιδιού μου , για εκείνον , γνωρίζοντας όμως εκείνη την εποχή , μόνο ότι πάσχει από κατάθλιψη . Έζησα μαζί του από τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής μου .Στα προβλήματα όμως επάνω , έγινε η άσχημη υποτροπή . Μην γνωρίζοντας και φοβούμενη για μένα και το παιδί μου έφυγα . Τώρα θέλει να ξαναγυρίσουμε , κάνει θεραπεία και πάει καλά . Το πρόβλημα μου είναι , ότι ήξερε πάντα τι έχει , αλλά δεν πρόσεχε .... Όπως επίσης , ότι όλοι οι δικοί του ήξεραν , αλλά στην υποτροπή , με άφησαν μόνη μου . Δεν ξέρω τι να κάνω . Όλοι μου λένε , ότι θα είναι μια ζωή έτσι και ότι είμαι πολύ νέα για να χαραμίσω την ζωή μου και την ζωή του παιδιού μου , κοντά του . Το συναίσθημα και η λογική μου , παλεύουν κάθε μέρα , αλλά άκρη δεν βγάζω . Σας παρακαλώ βοηθήστε με .....
Ευχαριστώ εκ των προταίρων .....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-01-11, 17:12
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Staxs...αυτό που έχω να σου πω είναι να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό και να μιλήσεις μαζί του σχετικά.

Είναι ο μόνος που θα μπορέσει να σε βοηθήσει ουσιαστικά σ' αυτή τη φάση ζωής σου, εσένα και κατ' επέκταση το παιδί σου
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.