Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-06, 18:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πηνελόπη Δέλτα : Πηγή έμπνευσης

Εκατόν πενήντα καλλιτέχνες εμπνεύστηκαν από τη ζωή, την προσωπικότητα και την πολυσχιδή προσφορά της Πηνελόπης Δέλτα. Τα έργα τους, που την περικλείουν, παρουσιάζονται στο Κολέγιο Αθηνών που ιδρύθηκε πριν από ογδόντα χρόνια από τον σύζυγό της, Στέφανο, και τον πατέρα της Εμμανουήλ Μπενάκη. Εκείνη την εποχή, η ίδια πρωτοστατούσε στην ίδρυση του Tαμείου Υποτροφιών που λειτουργεί μέχρι σήμερα, προσφέροντας κάθε χρόνιο τη δυνατότητα σε 400 παιδιά με οικονομικές δυσκολίες να σπουδάσουν στο ίδρυμα.

Αντί άλλης γιορτής, το Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα αποφάσισε να τιμήσει την Π.Σ. Δέλτα με μια ξεχωριστή έκθεση σύγχρονης τέχνης υπό τον τίτλο «Ήταν κάποτε η Πηνελόπη Δέλτα...», που θα παρουσιάζεται έως τις 20 Δεκεμβρίου στο θέατρο του Κολεγίου στο Ψυχικό. Συμμετέχουν 150 καλλιτέχνες, με έργα εμπνευσμένα από τη ζωή, την προσωπικότητα και την πολυσχιδή προσφορά της Πηνελόπης Δέλτα, ενώ τα έσοδα από την πώληση των έργων θα διατεθούν κατά το 50% για την ενίσχυση του Ταμείου Υποτροφιών του Ιδρύματος.

Η Πηνελόπη Δέλτα υπήρξε παιδαγωγός, με την κυριολεκτική έννοια του όρου, χάρη στα βιβλία της, τα οποία συντρόφευσαν εποικοδομητικά αρκετές γενιές παιδιών μέχρι σήμερα. Η προσφορά της έχει ήδη κριθεί τόσο λογοτεχνικά όσο και κοινωνικά. Εξ ου και η πρόθεση εκτίμησης και τιμής στο πρόσωπό της μέσω της έκθεσης που, όπως σημειώνει η πρόεδρος της επιτροπής Γονέων για το Ταμείο Υποτροφιών Αναστασία Παπαχελά - Στουπάθη, «μαζί με την προσωπικότητα, την πνευματική και εθνική προσφορά της Πηνελόπης Δέλτα, τιμούμε και τη συμβολή της στην ιστορία και στο έργο του Κολεγίου. Εμείς σήμερα το δικό της όνειρο προσπαθούμε να συνεχίσουμε – στην πράξη – ενισχύοντας το πρόγραμμα υποτροφιών».

Σημειωτέον ότι το σχετικό πρόγραμμα στηρίζεται σε δωρεές και στον εθελοντισμό, μια παράδοση που συνεχίζεται μέχρι σήμερα, προσαρμοσμένη στις συνθήκες και απαιτήσεις των νέων καιρών. Οι καλλιτέχνες που κλήθηκαν να συμμετάσχουν στην έκθεση δούλεψαν με αφετηρία κυρίως τον γραπτό λόγο της και λιγότερο τις υπάρχουσες φωτογραφίες, καθώς ζητούμενο δεν ήταν τόσο η υποκειμενική προσέγγιση του πορτρέτου της, όσο η αποτύπωση του κόσμου της, σε όλες τις δυνατές εκφάνσεις.

Άλλωστε η αλληλογραφία της με σπουδαίους της εποχής (Παλαμάς, Ψυχάρης, Τριανταφυλλίδης, Εφταλιώτης) ήταν ένα από τα κεντρικά θέματα των καλλιτεχνών... «Μεταξύ της ζωής και του έργου της, των πραγματολογικών δεδομένων, του γραπτού λόγου και της μυθοπλασίας, εντοπίστηκε από κάθε παρόντα εδώ καλλιτέχνη μια χωριστή, απειροελάχιστη στιγμή, ένα προφορικό ή γραπτό σημείο στίξης, που μετουσιώθηκε σε ολοκληρωμένο έργο» γράφει η επιμελήτρια της έκθεσης Ίρις Κρητικού και συνεχίζει: «Και η πυκνότατη εικονοποιία που προέκυψε, προσφέρεται εξίσου καλά ως επίσκεψη σε μυημένους και μη. Κάποιοι από τους επισκέπτες θα μάθουν αρκετά πράγματα για την Π.Σ. Δέλτα. Κάποιοι άλλοι θα γνωριστούν ακόμη καλύτερα με την Πηνελόπη Δέλτα, το γένος Μπενάκη, όπως συνέβη και στη δική μας περίπτωση».

Μεταξύ άλλων, συμμετέχουν οι καλλιτέχνες: Ηώ Αγγελή, Γιάννης Αδαμάκης, Κωστής Γεωργίου, Μανώλης Ζαχαριουδάκης, Ειρήνη Κανά, Μαρίνα Κροντηρά, Αλέξης Κυριτσόπουλος, Γιάννης Λασηθιωτάκης, Αλέκος Λεβίδης, Αφροδίτη Λίττη, Τάσος Μαντζαβίνος, Γιάννης Μιγάδης, Κυριάκος Μορταράκος, Δημήτρης Μυταράς, Εύα Νάθενα, Βάλλυ Νομίδου, Άγγελος Παπαδημητρίου, Στέφανος Ρόκος, Εδουάρδος Σακαγιάν, Παύλος Σάμιος, Μάριος Σπηλιόπουλος, Αλέκος Φασιανός, Μαρία Φιλοπούλου, Μανώλης Χάρος, Μαρκ Χατζηπατέρας.

Πηγή : Ποντίκι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-13, 11:15
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Σαν σήμερα αυτοκτόνησε η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα

Σαν σήμερα αυτοκτόνησε η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα, προγιαγιά του Αντώνη Σαμαρά και θεία του Παύλου Γερουλάνου



Είναι η συγγραφέας που μας κράτησε από το χέρι και μας οδήγησε στη μαγεία στα παιδικά μας χρόνια: Παραμύθι χωρίς όνομα, Τον Καιρό του Βουλγαροκτόνου, Τα μυστικά του Βάλτου. Ομως η Πηνελόπη Δέλτα, αδελφή του Αντώνη Μπενάκη και προγιαγιά του σημερινού πρωθυπουργού, είχε μια ζωή γοητευτική και δεμένη με την ιστορία του τόπου.

Βαθιά πατριώτισσα έβαλε τέλος στη ζωή της στις 2 Μαίου του 1941, μια μέρα μετά την εισβολή των Γερμανών στην Αθήνα. Γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια το 1874. Εκεί έζησε μέχρι και την εφηβεία, αν και ταξίδευε συχνά με την οικογένειά της στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Σύμφωνα με την καταγραφή της ζωής της στο Ιστορικό Αρχείο του Μουσείου Μπενάκη:

«Το μεγαλοαστικό περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε της παρείχε κάθε δυνατότητα για παιδεία και πνευματική καλλιέργεια, ενώ η αυταρχική ανατροφή, κυρίως της μητέρας της, διαμόρφωσε μία εύθραυστη προσωπικότητα που αρκετές φορές θεωρούσε ως μόνη διέξοδο το θάνατο.

Ο γάμος της με τον επιχειρηματία Στέφανο Δέλτα το 1895 ήταν η λύτρωση από το οικογενειακό περιβάλλον και ταυτόχρονα ο δρόμος για την πνευματική της ανάπτυξη και ωριμότητα. Από το γάμο αυτό απέκτησε τρεις κόρες, τη Σοφία, τη Βιργινία και την Αλεξάνδρα, τις οποίες ανέθρεψε υποδειγματικά.

Το έμφυτο συγγραφικό της ταλέντο εκδηλώθηκε ήδη από την παιδική της ηλικία. Η προσφορά της στην παιδική λογοτεχνία υπήρξε καθοριστική για την εξέλιξη του παιδικού βιβλίου, σε μια εποχή που το είδος του εξέλιπε. Τα έργα της, εμπνευσμένα κυρίως από τα εθνικά ιστορικά γεγονότα, γαλούχησαν πολλές γενιές ελληνοπαίδων και παραμένουν επίκαιρα μέχρι τις μέρες μας. Ανεξίτηλα στις παιδικές μας μνήμες έχουν μείνει τα «Παραμύθι χωρίς όνομα», «Τον Καιρό του Βουλγαροκτόνου», «Τα Μυστικά του Βάλτου», «Ο Μάγκας», και το πλέον αγαπητό, «Ο Τρελαντώνης», διήγημα για τον αδελφό της, Αντώνη Μπενάκη. Είχε γίνει μέλος σε πολλά επιστημονικά σωματεία και εταιρείες, συμβάλλοντας με κάθε μέσο στην προώθηση των γραμμάτων και του πολιτισμού.



Μεγάλη θεωρείται και η συμβολή της στη συγκέντρωση προφορικών πηγών της σύγχρονης ιστορίας. Ξεκινώντας με τις καταγραφές των απομνημονευμάτων των μακεδονομάχων, οι οποίες αποτελούν σήμερα πολύτιμες ιστορικές πηγές, κατόρθωσε να συλλέξει προφορικές μαρτυρίες και διηγήσεις για τα πιο σημαντικά, πολιτικά και πολεμικά, γεγονότα του καιρού της. Η ευαισθησία της στα εθνικά θέματα και η οικογενειακή της παράδοση δεν την άφηναν αμέτοχη στις δύσκολες στιγμές της χώρας. Το 1918 πήρε μέρος σε δύο αποστολές στην Ανατολική Μακεδονία για να βοηθήσει παλινοστούντες ομήρους από τη Βουλγαρία. Την ίδια ευαισθησία έδειξε κατά τη Μικρασιατική καταστροφή και τον Ελληνοϊταλικό πόλεμο του 1940.»

Ο καταδικασμένος έρωτας με τον Ιωνα Δραγούμη

Το 1905 η Πηνελόπη Δέλτα γνώρισε τον Ιωνα Δραγούμη σε μια δεξίωση στην Αλεξάνδρια και η έλξη μεταξύ τους υπήρξε αστραπιαία. Η Δέλτα ήταν ακόμη παντρεμένη και προσπάθησε να καταπνίξει τον έρωτα της, Δεν ήθελε να δημιουργήσει στην πράξη ένα «δεσμό» προτού χωρίσει με τον σύζυγό της. Αποφασίζοντας να είναι ειλικρινής μαζί του, του εξομολογήθηκε τον έρωτά της για τον Δραγούμη. Η ενέργειά της αυτή δυστυχώς δεν βοήθησε την κατάσταση: δεν κατάφερε να εξασφαλίσει ένα διαζύγιο και οδηγήθηκε σε αδιέξοδο. Η σκέψη και η απόπειρα της αυτοκτονίας εμφανιζόταν συχνά ως η μόνη λύση. Του έγραφε σε μια επιστολή:



«Μένω ακόμη ένα χρόνο, σου το έγραψα· αν με θέλεις ύστερα, αν δεν αλλάξεις, Ιων μου, αν θέλεις τότε, πάρε με... Και τώρα όμως αν με ήθελες δεν θα μπορούσα να σου πω πια όχι· τώρα δεν ξέρω πια τι θα πει τιμή και λόγος και όρκος· ξέρω πως στον κόσμο κάπου ζεις εσύ, πως μ' αγαπάς ακόμη, πως εσύ μπορείς να γίνεις δικός μου όποταν σε φωνάξω. Ιων μου, δεν σε φωνάζω· μα αν με θελήσεις ποτέ, ξέρεις πού είμαι· σε περιμένω πάντα και σ' αγαπώ σαν Μήδεια, είσαι το μόνο δίλημμα που ζει μέσα μου με φρικτή ένταση· τ' άλλα όλα πέθαναν, η αγάπη σου τα σκότωσε! Μη με φοβηθείς· αγαπώ άγρια, μα αγαπώ με φοβερή tendresse το χλωμό παιδί που με φίλησε στο στόμα εκεί στα πεύκα. Ιων μου, θα πεις πως είμαι τρελή, και το ξέρω, μα όπως εκείνο το βράδυ, που πρώτη φορά με ξανάβλεπες, ύστερα από την πρώτη απόπειρα, ήσουν "τρελός για μένα", έτσι κι εγώ είμαι τρελή για σένα... Και μεθώ και δεν ξέρω πια να λογαριάσω τι θα πει "τιμή" και "λόγος". Ξέρω μόνο πως σ' αγαπώ, τ' ακούς, Ιων; σ' αγαπώ άγρια και θέλω την αγκαλιά σου και το στόμα σου που φιλεί φρικτά, σε θέλω όλον, όλον, δικό μου για πάντα, και πονώ αλύπητα και ανυπόφορα, και μ' έρχεται να φύγω απόψε, πριν από το γράμμα μου, να μη σου μιλήσω πια, να μη σου γράψω "σ' αγαπώ", μόνο να έλθω εκεί, να ορμήσω στο σπίτι σου, να χυθώ στο λαιμό σου, και χωρίς λέξη, να πνίξω την αναπνοή σου, φιλώντας σε στο στόμα, ως που να κλείσεις τα μάτια σου και να πέσει το κεφάλι σου στον ώμο μου, χλωμό και αποκαμωμένο, μισοπεθαμένο από συγκίνηση και πόνο και χαρά που σκοτώνει. Το ξέρω πως είμαι τρελή· μα η αγάπη κάποιον τρελαίνει...» (27 Ιουλίου 1906).



Φωτογραφίες: Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Μπενάκη


Πηγή
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.