Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-11-07, 18:45
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να απαντάμε όλοι με βάση κάποια ειδικότητα, διαφορετικά τα μηνύματα μας είναι αστήρικτα;

Εσύ με ποια ειδικότητα μετέχεις στην συζήτηση αυτή και τόσες άλλες;
Μα δε λέω ότι ειναι αστήρικτα!Δε νομίζω κατι τέτοιο εστω και αν διαφωνώ με αυτά που λεει!
Προσπαθώ πρωτα να καταλάβω τι ειναι αυτό που εχω απέναντι μου.Αν τα λέει με κάποια ιδιότητα σχετική με αυτά που αναφέρει τοτε ενδεχομένως να πω οκ μπορει να ειναι και έτσι δεν ασχολούμαι γιατι δεν τα κατανοώ (αν προσπαθήσω να τα καταλάβω και δεν βγάζω ακρη με τιποτα..).
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-11-07, 19:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
In topic και επειδή ακόμη το παλεύω (μη βαράτε ρε παιδιά!) τι νούμερα αντιστοιχούν στο Θ, Ε, Ο, Σ για να βγεί 354? 184 μου βγαίνει στην καλύτερη!
Μου πήρε λίγη ώρα αλλα το βρήκα:

Ο = 70
Θ = 9
Ε = 5
Ο = 70
Σ = 200

Άθροισμα: 70+9+5+70+200 = 354

Δες την αντιστοιχία στη wikipedia.

Τώρα γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση επιλέγουμε να συνυπολογίσουμε το άρθρο και στις άλλες όχι, δεν ξέρω (πχ γιατί όχι "Ο ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ"; )
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-11-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου πήρε λίγη ώρα αλλα το βρήκα:

Ο = 70
Θ = 9
Ε = 5
Ο = 70
Σ = 200

Άθροισμα: 70+9+5+70+200 = 354
Α! Είχα ξεχάσει το πραγματάκι μετά το π και είχα το Σ για 100...
Thanks...



Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση επιλέγουμε να συνυπολογίσουμε το άρθρο και στις άλλες όχι, δεν ξέρω (πχ γιατί όχι "Ο ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ"; )
Γιατί αν δεν το βάζαμε θα είχαμε άρθροισμα 284!
Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό βέβαια...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-11-07, 19:44
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό βέβαια...
Νομίζω λοιπόν ότι τώρα καταλαβαινόμαστε όσον αφορά το ...γιατί δεν καταλαβαινόμαστε
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-11-07, 19:58
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, μόνο οι ..διπλωματούχοι έχουν δικαίωμα να μιλάνε;
οχι...αυτους τους εχει πεταξει εξω σε αλλη κουβεντα..εκει που ελεγε οτι επειδη εχεις σπουδασει ενα θεμα δεν παει να πει οτι μπορεις να μιλας για αυτο

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-11-07, 20:07
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα, αυτος με ποια ιδιότητα μιλάει; Των ..υγρων; Των αερίων, μήπως;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-11-07, 20:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί αν δεν το βάζαμε θα είχαμε άρθροισμα 284!
Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό βέβαια...
Πάντως ο αρχικός συλλογισμός στέκει και με τα άρθρα. Πχ:

"Ο ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ" = 999+70 = 1068
"Ο ΙΗΣΟΥΣ" = 888+70 = 958
"Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ" = 666+70 = 736

Το 958 είναι μεταξύ του 736 και του 1068, άρα πάλι μπορεί να θεωρηθεί σημείο αναφοράς.

Επίσης, η διαφορά του 1068 με το 958 είναι 110 και του 958 με το 736 είναι 222. Το άθροισμα του 110 με το 222 είναι 332 - όσοι ακριβώς φυσικοί αριθμοί υπάρχουν μεταξύ του 999 και του 666! Μυστήριο μου φαίνεται..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-11-07, 20:30
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Aριθμολάγνοι!

ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΠΑΝΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ
3 , 1 4 1 5 5 9

π=3,14.......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-11-07, 23:05
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Aριθμολάγνοι!

ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΠΑΝΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ
3 , 1 4 1 5 5 9

π=3,14.......
Παρά λίγο...

π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510....
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-11-07, 23:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσθεσα το..παντα κατα λαθος ...το κειμενο το εχω όλο.... μη με προκαλείς χαχα
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-11-07, 01:26
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ζητώ δημοσίως (όπως και ατομικά) συγγνώμη, από τον Μιχάλη, που άθελά μου, τον στενοχώρησα

επί των αποριών… (λίγο πιο ήρεμα τα πολυβόλα παρακαλώ)

υπάρχει ένας δρόμος που ανεβαίνει και ένας άλλος που κατεβαίνει. Φυσικά και αν υπάρξει ευστοχία, θα υπάρχει ''σημείο'' συνάντησης. Ο άνθρωπος που ανέρχεται και ο Θεός που κατεβαίνει προς συνάντησή του. Ο άνθρωπος που προσπαθεί να τον ανακαλύψει και ο Θεός, που του αποκαλύπτεται, ως ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Τα σχήματα 6 και 9, δηλώνουν συμβολικά και παραστατικά τον άνθρωπο (κεφαλή – σπονδυλική στήλη) σε δύο φάσεις. Αυτήν της πτώσης (με το κεφάλι προς τα κάτω, σαν έμβρυο ανεστραμμένο - αυτί, 6 ) και αυτήν που είναι όρθιος ( σαν 9 ) και τα οποία, δεν χρειάζεται και πολύ φαντασία να κατανοηθούν. Κάτι σαν smilies, με απλές γραμμές.

Κι Ο Κύριος, ο Υπέρτατος Λόγος, το δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος, από αγάπη του προσώπου που απομακρύνθηκε από την πρώτη του θέση, κατέρχεται για να του ανοίξει με την ζωή Του, τον δρόμο της επιστροφής. Σαν τέλειος Θεός, γεννάται άνθρωπος τέλειος (χωρίς αμαρτία), αναλαμβάνει την εκπεσούσα φύση του, σε μία θεανθρώπινη μονάδα (δύο φύσεις θεία και ανθρώπινη σε μία) ώστε ως Μεσσίας, να αποκαλυφθεί στους με ειλικρίνεια αναζητούντας Τον, επανεισάγοντάς τον, στην Άνω Ιερουσαλήμ.

Η παραπάνω πρόταση, είναι μια γνωστή πρόταση ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ. Θα έλεγε όμως κάποιος, ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ, πίστη σου κλπ… Γιαυτό και τοποθετώ στην ήδη υπάρχουσα πρόταση δεδομένα, που κουμπώνουν, ώστε να μην θεωρείται απλά ΓΝΩΜΗ, αλλά να επιβεβαιωθεί ότι είναι ΓΝΩΣΗ και όχι κατά το δοκούν θεωρία….

Κι Ο Κύριος ο Υπέρτατος Λόγος, του δεύτερο Πρόσωπο ( 2 ) της Αγίας Τριάδος, από αγάπη του προσώπου που απομακρύνθηκε από την πρώτη του θέση, κατέρχεται ( 6 ) για να του ανοίξει με την ζωή Του, ( 33 ) τον δρόμο της επιστροφής. Σαν τέλειος Θεός, ( 9 ) γεννάται άνθρωπος τέλειος (χωρίς αμαρτία), αναλαμβάνει την εκπεσούσα ( 6 ) φύση του, σε μία θεανθρώπινη μονάδα (δύο φύσεις θεία και ανθρώπινη 9 και 6 παραστατικά σε μία ---> 8 ) ώστε ως Μεσσίας ΙΗΣΟΥΣ = 888, να αποκαλυφθεί στους με ειλικρίνεια αναζητούντας Τον, επανεισάγοντάς τον, στην Άνω Ιερουσαλήμ.

Κι αυτό το 26 και 33’ το βρίσκουμε ‘’συμπτωματικά’’ ( ; ) (σαν πολλές συμπτώσεις δεν μαζεύτηκαν; ) στον διάδρομο κατάβασης της πυραμίδας, που όταν αυτή προβληθεί στο έδαφος, δείχνει τον δρόμο για την Βηθλεέμ.

Και με τα παραπάνω, οι αριθμοί 999 και 888 και 666 δεν είναι απλά συμφωνία μεταξύ ανθρώπων να λέμε τα πράματα έτσι, αλλά συμβολικά και παραστατικά να ενδεικνύουν την εμπεριεχόμενη ουσία τους.

Κι αν ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999 και ΙΗΣΟΥΣ = 888, και χξστ = 666, στην ελληνική αρίθμηση, τι το μυστικιστικό έχει; ΤΙΠΟΤΑ! απλή απλούστατη αλλά με νόημα, αριθμητική. Αν σε κάποιον ΔΕΝ λέει κάτι, αφήστε στον άλλον να βγάλει συμπέρασμα, υπερσκελίζοντας τα σχήματα προς την ουσία (δλδ το πνεύμα αυτών που αναφέρω).... πάντως το ...7 + 3 - 8 + 14 - =... -... = και φτου από την αρχή... (χαχαχαχα) το θεωρώ ούτε καν κεκαλυμμένη ειρωνία, η οποία, δεν προάγει τον διάλογο, και υποτιμά το πρόσωπο (που μάλλον θεωρητικά αντιβαίνει στις αρχές σου έ Δημήτρη; ). Εντάξει... το έχουμε ξαναϋποστεί τίποτα νέο ...



Πάμε στο επόμενο γιατί;! ΙΣΩΣ βοηθητικό... ΙΣΩΣ.
Μερικές φορές στην λεξαρίθμηση αριθμείται μαζί με το άρθρο και μερικές φορές χωρίς αυτό. Προσωπικά διακρίνω ότι έχει σχέση με την μοναδικότητα ή όχι. Δλδ στο Ο ΘΕΟΣ μπαίνει, γιατί έχουμε πολλές θεότητες (ετερόφωτες όπως δρα η σελήνη – έμμεσος αντανακλαστήρας ηλιακού φωτός σε πολωμένο) ο θεός Άρης, ο θεός Δίας, ο θεός Ερμής κλπ… ενώ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ, είναι ένας και μοναδικός και αναντικατάστατος.

Αν δεν καλύπτεται κάποιος με την παραπάνω απάντηση, ας μελετήσει τα πονήματα του δρ Θεοφάνη Μανιά που τα αναφέρει. Αν πάλι (λόγω προκατάληψης και δυσπιστίας) όχι, ας ερευνήσει την πηγαία αιτία στην κατασκευή ιερών. Γιατί ο Παρθενώνας κατασκευάζεται με 84 κολώνες καθώς συμφωνεί με το: ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ (9+5+1+1+9+8+50+1 = 84) ενώ το Ηραίο στη Σάμο με 132 κολώνες σύμφωνα με το Η ΘΕΑ ΗΡΑ (8+9+5+1+8+100+1 = 132).

Το θέμα μας όμως είναι για το Καλό και το κακό, που ενώ οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) δέχονται την ύπαρξή τους, νομίζω διαφοροποίηση υπάρχει στο ότι μερικοί το θεωρούν απρόσωπο και γενικό κι αόριστο, ενώ στην Ορθοδοξία προσωπικό και καθόλου αόριστο. Ειδικά όσον αφορά το πρόσωπό μας, ΔΕΝ χάνεται σαν σταγόνα στον ωκεανό, αλλά αν επιτευχθεί η ευλογημένη ένωση, ζει εις τους αιώνες, με αφετηρία από τον παρόντα κόσμο και όχι μετά και θα....



…και άφησα ως τελευταία απάντηση (ως απολογούμενος, γιατί άραγε; ) στο ποιος είμαι και τολμώ και λέω τέτοια πράματα…

νομίζω πως είναι τακτική και στάση ζωής, να προσπερνάμε τεχνηέντως το τι λέει, και να πηγαίνουμε στο ποιος τα λέει.

Είναι τόσο λογική η αντιμετώπιση, όσο αν κάποιος έβλεπε την λέξη αγάπη σε έναν λερωμένο τοίχο, και δεν την δεχόταν, επειδή αυτός είναι λερωμένος, υποτιμώντας πρώτα το μέσον και μετά την ουσία του μηνύματος.

Εδώ Ο Κύριος, Ο ίδιος Ο Θεός, δεν έγινε πιστευτός και Τον σταυρώσανε, θα ασχοληθούμε με το ποιος λέει αυτές τις αράδες στην άκρο. Σωστές ή λάθος, δική σας η κριτική. Είμαι ένας από εσάς. Τίποτα παραπάνω, γιατί πρέπει να είμαι λιγότερο; Απλά έχω ευλογία (για όσους κατανοούν τον όρο).

ΓΝΩΜΗ ή ΓΝΩΣΗ, ανάλογα με τον προσανατολισμό αντιμετώπισης. Καλή συνέχεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 23-11-07 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-11-07, 01:50
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
(σαν πολλές συμπτώσεις δεν μαζεύτηκαν; )
Πολλές συμπτώσεις μάζεψες συνειδητά. Αυτό όμως δε λέει κάτι. Μπορώ να σου βρω πολύ περισσότερες συμπτώσεις με θεματολογία πολλές άλλες θρησκείες. Αλλά και πάλι δε θα σημαίνει τίποτα, όπως και στη δική μας περίπτωση.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-11-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι...
Σίγουρα τα γράμματα στην Ελληνική αλφάβητο είναι εκεί για κάποιο λόγο. Δεν ξύπνησε κάποιος ένα πρωί να κάνει 10 καλικατζούρες και να τις ονομάσει αλφάβητο.
Με τις γνώσεις που είχαν οι αρχαίοι Έλληνες πάνω στα μαθηματικά και τη γεωμετρία δεν αποκλείεται ούτος ή άλλος να δηλώνουν κάτι όλα αυτά.
Ομολογώ πως παρακολουθώ αυτά τα thread σαν μελέτη που κάνει κάποιος χρησιμοποιώντας reverse engineering για να καταλήξει στην αρχική ιδέα. Για αυτό και προσπαθώ λίγο παραπάνω να τα αποκωδικοποιήσω.

Αν είμαι εγώ ο Μιχάλης που νομίζεις ότι στεναχώρησες κάνεις λάθος Κώστα. Δεν με στεναχώρησες καθόλου απλά δυσκολεύτηκα να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου.
Φιλικά
Μιχάλης
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-11-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρά λίγο...
π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510....

"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι"

Τα μυστήρια συνεχίζονται
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-11-07, 16:21
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές συμπτώσεις μάζεψες συνειδητά. Αυτό όμως δε λέει κάτι. Μπορώ να σου βρω πολύ περισσότερες συμπτώσεις με θεματολογία πολλές άλλες θρησκείες. Αλλά και πάλι δε θα σημαίνει τίποτα, όπως και στη δική μας περίπτωση.
...ηρέμησε λίγο μικρέ Θοδωρή ότι τάχαμου τα έψαξες ΟΛΑ και τα βρήκες ανούσια όπως κι αυτά που ανέφερα.... και ότι εσκεμμένα σας αποπροσανατολίζω από την διάκριση του καλού και του κακού. Το ότι ΔΕΝ σου λένε απολύτως τίποτα, στην θέση σου, εμένα θα με προβλημάτιζε. Μην τα ισοπεδώνεις όλα. Δεν σε συμφέρει. Από την άλλη, μην σε υποβάλλω στον κόπο να ''βρεις'' συμπτώσεις. Συμ-πτώσεις, αριθμοτέτοιες, θα βρεις. Όμως συμπτώσεις με βαθύτερο νόημα και πραγματικό ίχνος - οδοδείκτη θα βρεις ή με την αδιαφορία (ότι έλα μωρέ, όλα ίδια είναι ; ! ) θα τα προσπεράσεις; πρέπει μεταξύ όσων σου προβάλλονται ως αληθινά στη διάνοιά σου, να τα φιλτράρεις για να διακρίνεις και να βρεις την Αλήθεια, πίσω και πέρα από όλα αυτά, όσων σαν αληθοφανή, ομοιάζουν, αλλά ΔΕΝ είναι.

...και πάνω σ'αυτήν την καλή προσπάθεια που είναι χρονοβόρο όσο η ζωή, (που την έχεις μπροστά σου, και ο καλός Θεός να σου δίνει φώτιση), μην ξεχάσεις, πως όλα όσα λάμπουν, ΔΕΝ είναι χρυσός άλλωστε, πως θα είχε πέραση ένα κίβδηλο νόμισμα αν δεν έμοιαζε με το αληθινό; πως θα ήλκυε τους διψασμένους οδοιπόρους (εδώ πρόκειται περί ζωής ή θανάτου) - ερευνητές (με φιλολογική τάχα αξία) ο αντικατοπτρισμός της όασης, αν δεν έμοιαζε με την πραγματική; keep trying ...μην σταματάς. Αυτός που ψάχνει, θα βρει την διαφορά του ευθέως φωτός από το πλάνο και εκ διαχύσεως.


π = 3,141592653589793238462643383279502884197169399375 10....

"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι"

Να περιμένω την 25η Μαρτίου (να κάνουν τον κύκλο τους, σαν ημερομηνία συγγραφής των σκέψεων); ή να δώσω τον δεσμό εδώ, για τον τετραγωνισμό του κύκλου; μιας και είναι η αρχή επιλύσεως του προβλήματος του καλού και του κακού...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 23-11-07 στις 16:41
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.