Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-07, 22:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είμαστε εμπαθείς;

Δεν ξέρω αν θα ήθελα ένα θέμα, που να έχει να κάνει σχέση με την θρησκευτική λατρεία των Inkas....

Θα ήμουν σίγουρος, ότι από εδώ θα το φέρναμε από εκεί θα το φέρναμε, στην Εκκλησία της Ελλάδος θα καταλήγαμε.

Φέρνω ένα θέμα για διακοπή βοηθείας της Παπικής εκκλησίας στην οργάνωση Διεθνής Αμνηστία, που το είχαμε πως το κάναμε, για τα οικονομικά της εκκλησίας της Ελλάδος μιλάμε.

Φέρνω την είδηση της σοβαρής ασθένειας του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Χριστοδούλου, ξεκίνησε ένας ποταμός διαμαρτυριών, ότι τα δημόσια νοσοκομεία αδιαφορούν για τα παιδάκια και τους ασθενείς, ενώ ο Χριστόδουλος είναι στα μέσα και στα έξω.

Αυτό για μένα έχει ένα χαρακτηριστικό και θα μου επιτρέψτε να σας το πω. Είναι η εμπάθεια!

Είναι το ίδιον της φυλής μας να φανατιζόμαστε για οτιδήποτε, για τον Ολυμπιακό τον Παναθηναϊκό τα πολιτικά. Είμαστε τυφλωμένοι χριστιανοί ή τυφλωμένοι άθεοι... Μέσος όρος δεν υπάρχει.

Πιστεύουμε ότι όλοι οι γιατροί είναι κλέφτες, όλοι οι δικηγόροι μηχανικοί ταξιτζήδες υδραυλικοί παπάδες.

Ε δεν είναι, μερικοί είναι, όχι όμως όλοι, ούτε καν η πλειοψηφία, μια μικρή μειοψηφία, είναι Χριστεμπόρων, επίορκων, προδοτών της πίστεως τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-07, 23:26
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει απλά να είναι τίμια. Πρέπει να φαίνεται κιόλας.
Όσο καλοπροαίρετος και αν είσαι, δίνουν συνέχεια αφορμές. Και μάλιστα η κεφαλή της εκκλησίας της Ελλάδος.
Αν ο Χριστόδουλος ήταν ένας άνθρωπος σαν τον Πατριάρχη, δεν νομίζω να υπήρχε η ίδια αντίληψη για την Εκκλησία.
Αλλά μήπως ο Χριστόδουλος αντιπροσωπεύει θαυμάσια την Ιεραρχία ?

Τέλος πάντων , ελπίζω ο άνθρωπος να γίνει καλά και η περιπέτεια του με την υγεία του να του βάλει λίγο σύνεση και να τον φέρει λίγο πιο κοντά στην έννοια του Χριστιανισμού.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 14-06-07 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-07, 23:40
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
οταν ενα θεμα περι θρησκείας ξεκινάει εμπαθως(?) προδιαθέτει την απάντηση να είναι στα ίδια επίπεδα...
Σορυ που δεν μπορω να λυπηθω περισσότερο τον Αρχιεπίσκοπο απο την Αμαλία Καλυβινού,τον Πάπα απο τα φτωχά ιταλάκια και τον κάθε καρεκλοκένταυρο απο τα φτωχά Ελληνόπουλα...
Δεν είναι εμπάθεια προς το πρόσωπο της εκκλησίας, ειναι εμπάθεια προς το συστημα της ανθρωπιάς του συστήματος που μοιραία οι κεφαλές της εκκλησίας όπως και οι κάθε κεφαλές βρισκόμενες αξια η μη στη θέση τους απολαμβάνουν προτεραιότητας η οποία εάν μοιραζόταν θα μπορούσε αριθμητικά τουλάχιστον να έχει καλύτερα αριθμητικά αποτελέσματα...
και σου κάνω την ερώτηση¨
εαν είχες να σωσεις 3 ανθρώπους απο τη μια και τον Αρχιεπίσκοπο απο την άλλη ποιόν θα προτιμουσες?
οσο για την εμπάθεια στα κακώς κείμενα του κάθε τομέα της ζωής μας αυξάνεται με μαθηματικό τρόπο οταν δρα το συνάφι καταλυτικα, απροκάλυπτα και άθλια...
Πως μπορείς πχ να μην έχεις εμπάθεια στα όπλα των αστυνομικων που εκπυρσοκροτουν πάντα μόνα τους, στις ζαρντινίερες που σκοντάφτουν οι φοιτητες και στα πράσινα παπούτσια που καταστρεφουν υποληψεις για να σου δωσω ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα του "συναφιου", η στο μαχαίρι που προσέκρουσε πάνω του η γυναίκα του βουλευτη?
κανείς λογικός άνθρωπος δεν είναι εμπαθης εαν η άλλη πλευρα δεν του το επιτρέπει με την συμπεριφορά της.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-07, 00:14
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φέρνω την είδηση της σοβαρής ασθένειας του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Χριστοδούλου, ξεκίνησε ένας ποταμός διαμαρτυριών, ότι τα δημόσια νοσοκομεία αδιαφορούν για τα παιδάκια και τους ασθενείς, ενώ ο Χριστόδουλος είναι στα μέσα και στα έξω.
Ο ποταμός ήταν δύο μηνύματα όλα και όλα που σε καμιά περίπτωση δεν είχαν σχέση με τον... Μακαριότατο και την καθεαυτή νοσηλεία του. Αντέδρασες υπερβολικά μην πάει και σου θίξουμε τα όσια και τα ιερά. Σε όλα τα ζητήματα υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή , η οποία είναι υποκειμενική. Για μένα είναι λίγο η πολύ παραπάνω, για σένα μπορεί παρακάτω ή ανάποδα.

Το ότι του εύχομαι γρήγορη ανάρωση δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να του κάνω κριτική για αυτά που κατα τη γνώμη ευθύνεται. Κανείς δεν μένει στο απυρόβλητο. Με την ίδια λογική σέβομαι ας πούμε και την άποψη του πατέρα μου που όταν βλέπει τον Αλαβάνο του γυρίζουν τα μάτια.

Δεν υπάρχει εμπάθεια, υπάρχει κριτική και άποψη. Και η αναφορά στην μεταχείριση που έχουν κάποιοι στον τόπο μας όπου ολοι είναι ίσοι αλλα αυτοί είναι πιο ίσοι δεν είχε τελικό αποδέκτη τον αρχιεπίσκοπο. Αφορμή ήταν.

Αναφορικά με τους γενικούς χαρακτηρισμούς. Σαν αρχή είναι λανθασμένο να γενικεύουμε. Το ζήτημα είναι όμως εάν οι "καλοί" είναι μειονότητα ή πλειονότητα. Οι επαγγελματίες τους οποίους εμείς πολλές φορές κατηγορούμε απλά αντανακλούν τα μειονέκτηματα της φυλής μας στο δικό τους χώρο εργασίας. Είναι το γνωστό, όταν τα κάνουν οι άλλοι ενοχλούμαστε, όταν τα κανουμε εμείς δεν τρέχει τίποτα. Γιατί άραγε μας καταπλησσει όταν βρίσκουμε έναν ευγενικό και εξυπηρετικό αστυνομικό, ταξιτζή κ.ο.κ. και όχι το αντίθετο ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-07, 00:22
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω αν είναι εμπάθεια.Μπορεί η Εκκλησία (όχι η θρησκεία) να είναι κάτι χειρότερο από τον τούρκικο ζυγό και σίγουρα το ίδιο ή περισσότερο ανελεύθερο και μακροβιότερο.Κάτι που σιγά σιγά όλο και περισσότεροι ζητάμε και ψάχνουμε την ευκαιρία να το πετάξουμε από πάνω μας, να απαλλαγούμε, να ελευθερωθούμε.Όσο για τον Αρχιεπίσκοπο δεν έχω ακούσει κάτι γαι την υγεία του,αν είναι άρρωστος, αν μπήκε στο νοσοκομείο γιατί τον τελευταίο καιρό είμαι απόλυτα αφοσιωμένος στο διαβασμά μου και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις καθόλου...Διάβασμα!Πολύ διάβασμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-07, 00:25
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως έχω μια γενική εμπάθεια προς όλες τις δογματικές αντιλήψεις. Δεν θα έλεγα ότι κάνω διακρίσεις. Απλώς τα παραδείγματα τα Ελληνικά είναι πιο επίκαιρα και αφορούν περισσότερους εδώ.

Είναι πραγματικά δύσκολο να περιγράψω πχ την Αμερικάνικη χριστιανοδεξιά σε κάποιον που δεν έχει δει ντοκυμαντέρ με πιστούς να μιλάνε ακαταλαβίστικα κοιτάζοντας το ταβάνι νομίζοντας ότι επικοινωνούνε με τον μεγαλοδύναμο.

Άποψη μου ότι η ίδια εμπάθεια υπάρχει και με τον κρατικό μηχανισμό, απλώς είναι πιο κοινωνικά αποδεκτό να κατηγορούμε το κράτος. Σε αντίθεση η θρησκεία είναι (ακόμα) ένας θεσμός για τον οποίο ακούμε ελάχιστη δημόσια κριτική και για αυτό ίσως κάνουν εντύπωση οι απόψεις που ακούγονται.

Το θέμα είναι να γίνεται διάλογος με επιχειρήματα και συνήθως σε αυτό το φόρουμ όλοι μας επιχειρηματολογούμε τις απόψεις μας. Αυτό για εμένα είναι καλό, μια και δυστυχώς στην Ελλάδα οι ιερείς είναι κρατικοί λειτουργοί. Άρα όπου εμπίπτει φόρος, πέφτει και λόγος.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-07, 02:41
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω μια γενική εμπάθεια προς όλες τις δογματικές αντιλήψεις.
Επομένως ....αυτοαντιπαθείσαι!

Αυτό ειναι ομοιοπαθητική θεραπεία σχιζοφρένειας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-07, 10:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κάθε κοινονική τάξη έχει τα δικά της προβλήματα.
Οι πλούσιοι βλέπουν τα προβλήματά τους βουνό
Οι μικρομεσαίοι τα προβλήματα των πλούσιων χαζά και τα δικά τους βουνό
Οι φτωχοί βλέπουν των άλλων τα προβλήματα χαζά και τα δικά τους βουνό...

Έτσι, όταν βλέπεις παιδάκια να πεθαίνουν από την πείνα, φτωχούς να παλεύουν για το μεροκάματο, παιδιά 20 χρονών να πεθαίνουν γιατί δεν έχουν λεφτά για φακελάκι, είναι λογικό να βλέπεις τις απόπειρες διάσωσης ενός 80άχρονου και την προβολή από τα media του γεγονότος στα Έκτακτα δελτία ειδήσεων και να βρίζεις.

Δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα, αλλά αυτό είναι γενικό κακό.

Δεν είναι εμπάθεια. Είναι αντιπάθεια που έχει δημιουργηθεί από την αγανάκτηση.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-07, 11:05
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως ....αυτοαντιπαθείσαι!

Αυτό ειναι ομοιοπαθητική θεραπεία σχιζοφρένειας.
Τρομερή ιδέα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν πρέπει ποτέ και για κανέναν λόγο να είσαι απόλυτος! Τέλος!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-06-07, 11:18
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρέπει ποτέ και για κανέναν λόγο να είσαι απόλυτος! Τέλος!
Δεν είναι λίγο απόλυτο αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-07, 11:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κάθε κοινονική τάξη έχει τα δικά της προβλήματα.
Οι πλούσιοι βλέπουν τα προβλήματά τους βουνό
Οι μικρομεσαίοι τα προβλήματα των πλούσιων χαζά και τα δικά τους βουνό
Οι φτωχοί βλέπουν των άλλων τα προβλήματα χαζά και τα δικά τους βουνό...
Να σκισω λιγο τη συζητηση

Μια φιλη της ξαδελφης μου, πρωην δημοσια υπαλληλος (πηρε προωρη συνταξη), βυσματουχα (βλεπε δημοσια υπαλληλος και προωρη συνταξη :Ρ), εισοδηματιας κλπ, αγοραζει σπιτια και τα νοικιαζει... απο τα παραπανω θα καταλαβατε οτι ειναι πολυ ευκαταστατοι και 'μεσα' σε ολα τα ΙΝ.. αν δεν ηταν Συριανη θα ηταν Κολωνακιωτισσα

Καθε χρονο, οταν την εβλεπε και τη ρωτουσε τι νεα, με παραπονιαρικο στυλ ελεγε 'αχ, ασε... πηραμε παλι 2 καινουργια σπιτια και τρεχω παλι με τους μαστορους... να οι σοβαδες, να τα πατωματα, να το ενα, να το αλλο, ολο τρεχω, και εχουμε και μετακομισεις και τα σπιτια ειναι χαλια απο τα μαστορεματα, και δεν εχουμε που να μεινουμε γιατι τα αλλα ειναι νοικιασμενα, και ααα και ουου' κλπ

Μας τα διηγουνταν αυτα η ξαδελφη μου με υφος και γελουσαμε με τη 'δυστυχια' της :Ρ

Κλεινει η παρενθεση :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-06-07 στις 11:38
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναφερόμαστε στην ενδεχόμενη εμπάθεια απένατι στην Εκκλησία και μάλλον καταφέραμε να ξεφύγουμε πάλι...Γιουπί!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-07, 12:19
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά έχω εμπάθεια στην Εκκλησία. Για να καταλήξω σε ένα τέτοιο συμπέρασμα βέβαια έχουν περάσει πολλάααα χρόνια, έχω διαβάσει βιβλία και απλά παρατηρώ κάποια γεγονότα.

Βλέπω έναν τεράστιο οργανισμό που ανέκαθεν αποσκοπούσε στη συγκέντρωση χρημάτων και εξουσίας, να εκμεταλεύεται στο έπακρο την ανθρώπινη ανάγκη για αγάπη, κατανόηση και συντροφικότητα. Εμένα προσωπικά αυτό με εξοργίζει, οπότε το ίδιο με εξοργίζει αντίστοιχα και κάθε νέο για την Εκκλησία.

Παλιότερα αναγνώριζα τις εξαιρέσεις σε ιερωμένους που είχαν όντως καλή διάθεση και θέληση να διορθώσουν κάποια πράγματα, αλλά ακόμα και αυτό έχει εκκλείψει. Πλέον, μιλώντας για Κλήρο, μιλάμε για τη συντριπτική πλειοψηφία καρεκλοκένταυρων που δε θα διστάσουν να ζητήσουν στα μούτρα 50 ευρώ από μία γιαγιάκα για να κάνουν τρισάγιο στον τάφο του συζύγου της. Ας μη μιλήσουμε και για τα ανώτερα επίπεδα.

Θεωρώ προκλητικό να βλέπω ιερωμένους με τις Mercedes τους και τα 500 κιλά χρυσό να κρέμονται από το λαιμό τους να κάνουν περιοδείες, να πηγαίνουν σε φτωχογειτονιές και να μιλάνε για την αγάπη του Κυρίου. Αυτό είναι μεγαλύτερη εμπάθεια.

Ναι, η υγεία του Πάσης Ελλάδος δεν με αφορά, όπως δε τον αφορούσε και τον ίδιο η υγεία χιλιάδων ανθρώπων επί δικτατορίας.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-07, 13:16
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάποτε απευθύνονταν σε αγράμματους και με τη φοβέρα της κόλασης και της φωτιάς που θα πέσει να τους κάψει επιβλήθηκαν....σήμερα "Θεός"(Εκκλησία) και Καίσαρας έχουν μπερδευτεί τόσο πολύ που είναι ένα.


Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, η υγεία του Πάσης Ελλάδος δεν με αφορά, όπως δε τον αφορούσε και τον ίδιο η υγεία χιλιάδων ανθρώπων επί δικτατορίας.
Τι μου θύμησες τότε!Η χειρότερη περίοδος της ζωής μου!Τοσο πολύ διαβασμά!Τι κούραση ήταν αυτή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.