Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #481  
Παλιά 18-05-10, 16:54
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σου Ελλη.εχω φακελο στο Ιπποκρατειο στη β προπεδευτικη παθολογικη κλινικη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.κοιτα η κορτιζονη κανει δουλεια απο τα πρωτα χαπια,τουλαχιστον σε μενα,αλλα σιγουρα εξαρταται και απο τον καθε οργανισμο.πιθανον να χρειαζεται καποιες μερες ισως και βδομαδες για να δραση,οποτε μην απογοητευεσαι.κανε λιγη υπομονη και ολα καλα θα πανε
  #482  
Παλιά 18-05-10, 18:14
katianto Ο χρήστης katianto δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-06-10 21:16
Φύλο: Γυναίκα
Smile

καλησπερα!ελλη μου θα ηθελα να σε ρωτησω,καταρχας ειμαι γυναικα!το hourina το περνεις ενδοφλεβια?και καθε ποσο.
  #483  
Παλιά 18-05-10, 18:37
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
to humira το περνω υποδορια δηλαδα μεσα απο το λιπος με μια ενεση στην κοιλια καθε 10 μερες την κανω μονη μου και δεν χρειαζετε να παω στο νοσοκομειο.Εσυ εχεις κανονικα περιοδο;
  #484  
Παλιά 18-05-10, 20:58
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
star

Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, δουλεύω στις πωλήσεις και η δουλειά μου έχει αρκετό άγχος, τώρα είμαι πάλι σε έξαρση και ο γιατρός μου ανάμεσα σε άλλα φωνάζει "όχι άγχος, όχι στενοχώρια", ήθελα λοιπόν να ρωτήσω δουλεύετε; σε πλήρη απασχόληση; σε μερική απασχόληση; γιατί είμαι σίγουρη ότι είστε πολλοί που η εργασία σας περιλαμβάνει καθημερινό άγχος όπως και η δική μου. Ευχαριστώ
  #485  
Παλιά 19-05-10, 08:11
de-stroy Ο χρήστης de-stroy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-04-19 13:49
Φύλο: Γυναίκα
γειά σας και πάλι, τελικά την εντερόκληση την κάνουν χωρίς αναισθησία για να μπορεις να συνεργαστείς και να βοηθήσεις τον ακτινολόγο.
υπάρχουν φορές που περνάνε 3 μέρες για να πάω τουαλέτα, μήπως πρέπει να μειώσω τα χάπια;
α! να ρωτήσω και κάτι άλλο; στα χάπια πληρώνεται κανονική συμμετοχή γιατί τα δικά μου κοστίζουν 500 ευρώ.
  #486  
Παλιά 19-05-10, 15:47
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
Smile

Αρχική Δημοσίευση από ioannaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο, δουλεύω στις πωλήσεις και η δουλειά μου έχει αρκετό άγχος, τώρα είμαι πάλι σε έξαρση και ο γιατρός μου ανάμεσα σε άλλα φωνάζει "όχι άγχος, όχι στενοχώρια", ήθελα λοιπόν να ρωτήσω δουλεύετε; σε πλήρη απασχόληση; σε μερική απασχόληση; γιατί είμαι σίγουρη ότι είστε πολλοί που η εργασία σας περιλαμβάνει καθημερινό άγχος όπως και η δική μου. Ευχαριστώ
και βεβαια δουλευουμε απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο ....εγω εχω κανει και 2 παιδια οπου στην εγκυμοσυνη δεν ειχα κανενα προβλημα....
  #487  
Παλιά 19-05-10, 17:18
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά , πριν 3 χρόνια έκανα εγχείρηση και αφερέθηκαν 70 εκατοστά λεπτού εντέρου ,τελικός ειλεός και τυφλό .Για 2 χρόνια μετά ήμουν πολύ καλύτερα χωρις φάρμακα αλλά πέρυσι τον Αύγουστο μετά απο κολονοσκόπηση είδαμε ότι η φλεγμονή άρχισε ξανά απο το σημείο της αφαίρεσης και πέρα με τα γνωστά συμπτώματα και απο τότε παίρνω budecol.Με λίγα λόγια εχεις την νόσο ,φτάνεις στο απροχώρητο κάνεις εγχείρηση ,2-3 χρόνια καλά και μετά ως συνήθως πάλι απο την αρχή .Μόνο που τώρα το ξέρεις και προσέχεις ανάλογα κι έτσι ισως δεν έχεις τόσο ραγδαίες εξελίξεις.Δυστυχώς όπως όλοι ξέρουμε είναι μια χρόνια νόσος που δεν θεραπεύεται αλλά αντιμετωπίζεται αυμπτωματικά .
Ευτυχώς εγώ δεν είχα συρίγγια,αλλά τα 2 χρόνια πρίν την εγχείρηση με ξετίναξε δεν γινόταν με τίποτα καλά ,είχα χάσει 30 κιλά και μέσα το έντερο σμπαράλια.Τέλος πάντων ,τέλος καλό όλα καλά.
Και όπως όλοι ξέρετε ότι δεν σε σκοτώνει σε δυναμώνει.Δώστε έμφαση στις καλές στιγμες της κάθε μέρας και αφήστε τις άλλες να περνάνε χωρίς να δίνετε σημασία.
maram πριν καταληξεις για επεμβαση ποσες φορες ειχες εξαρση..;επαιρνες καποια αγωγη με φαρμακα πχ ********και δε σε ποιασανε και κατεληξες χεορουργειο..;υπο τι συνθηκες εγινε η επεμβαση εισουν σε εξαρση και χειρουργηθηκες η σε υφεση..;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 19-05-10 στις 17:21 Αιτία: Απόκρυψη φαρμάκων
  #488  
Παλιά 19-05-10, 22:36
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από joka Εμφάνιση μηνυμάτων
και βεβαια δουλευουμε απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο ....εγω εχω κανει και 2 παιδια οπου στην εγκυμοσυνη δεν ειχα κανενα προβλημα....
Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω σχεδόν δυο χρόνια τη νόσο και ακόμα προσπαθώ να μάθω να ζω μαζί της, είμαι όλη μέρα στο δρόμο και όταν πρέπει να "τρέξω" στην τουαλέτα το πράγμα δυσκολεύει. Να σου ζήσουν τα παιδιά εγώ δεν έχω ακόμα αλλά πάντα έχω την ανησυχία αν όλα θα πήγαιναν καλά στην εγκυμοσύνη.
  #489  
Παλιά 20-05-10, 12:36
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από gemis Εμφάνιση μηνυμάτων
maram πριν καταληξεις για επεμβαση ποσες φορες ειχες εξαρση..;επαιρνες καποια αγωγη με φαρμακα πχ ********και δε σε ποιασανε και κατεληξες χεορουργειο..;υπο τι συνθηκες εγινε η επεμβαση εισουν σε εξαρση και χειρουργηθηκες η σε υφεση..;
Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους.
Αρχές του 05 άρχισαν τα τρελά συμπτώματα της νόσου (διάροιες 8-10 φορές την ημέρα,φοβεροί πόνοι,και αργότερα πυρετός και εμετός) Πήγα σε εξωτερικό γιατρό άρχισα τις εξετάσεις -ευτύχώς το βρήκε αμέσως -και μπήκα σε θεραπεία με κορτιζόνη.Μόλις έπαιρνα κορτιζόνη (μεγάλη δόση) ήμουν καλύτερα όταν την μείωνα χάλια.Μετά απο 9 μήνες πήγα σε νοσοκομείο .Μέσα σε δύο χρόνια έχω πάρει τα πάντα και αζαθιοπρίνη και ρεμικειτ καμία βελτίωση σε όλο το διάστημα μέχρι το τέλος του 06 σχεδόν 2 χρόνια ,ζήτημα να ήμουν σε ύφεση για κανένα μήνα.Οκτωβριο του 2006 μπαίνω στο νοσοκομείο για 4η φορά μείον 25 κιλά και εκεί ήμουν για δύο μήνες μόνο με ορό και τροφή ενδοφλεβίως δεν μπορούσα να φάω τίποτα μολις έτρωγα δυο βουκιές κατευθείαν πυρετό και εμετό.Εχασα άλλα 5 κιλά και δεν γινόταν τίποτα.Είχε σταματήσει και η περίοδός μου.Καθε μέρα μου βάζαν κι εγώ δεν ξέρω τι απο φάρμακα ενδοφλεβίως και φυσικά πολλή κορτιζόνη.
Ετσι μετά απ'όλα αυτά μπήκα χειρουργείο.Να φανταστείς ειχα αρχίσει να μαυροκιτρινίζω κάτι σαν σηψεμία ενα πράμα .Μετά μου είπαν οτι είχα δύο τύπους κρον μετά τον ειλεό ενα κομμάτι σχιζοειδή και στην συνέχεια ένα κομμάτι δεν ξέρω πως το λένε αλλά ειναι αυτο που πρήζεται και μελανιάζει .Αυτό μου είπαν οτι ήταν κολημένο στο πίσω μέρος της μήτρας και δεν φαινόταν και ήταν μεγάλο και έτοιμο να σκάσει.Στο παρά ένα προλάβαμε.
Αυτά επιγραμματικά , απο καί και πέρα συνέχισα για καποιους μήνες θεραπεία και μετά σταμάτησα.
Εσύ σε τί φάση είσαι? ετοιμάζεσαι για χειρουργείο?
  #490  
Παλιά 20-05-10, 13:10
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια διαβαστε σε αυτο το site http://www.ccfa.org/about/?LMI=0 καποια ενδιαφεροντα πραγματα σχετικα με τις ευρενες για την θεραπεια της νοσου...
  #491  
Παλιά 20-05-10, 15:15
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους.
Αρχές του 05 άρχισαν τα τρελά συμπτώματα της νόσου (διάροιες 8-10 φορές την ημέρα,φοβεροί πόνοι,και αργότερα πυρετός και εμετός) Πήγα σε εξωτερικό γιατρό άρχισα τις εξετάσεις -ευτύχώς το βρήκε αμέσως -και μπήκα σε θεραπεία με κορτιζόνη.Μόλις έπαιρνα κορτιζόνη (μεγάλη δόση) ήμουν καλύτερα όταν την μείωνα χάλια.Μετά απο 9 μήνες πήγα σε νοσοκομείο .Μέσα σε δύο χρόνια έχω πάρει τα πάντα και αζαθιοπρίνη και ρεμικειτ καμία βελτίωση σε όλο το διάστημα μέχρι το τέλος του 06 σχεδόν 2 χρόνια ,ζήτημα να ήμουν σε ύφεση για κανένα μήνα.Οκτωβριο του 2006 μπαίνω στο νοσοκομείο για 4η φορά μείον 25 κιλά και εκεί ήμουν για δύο μήνες μόνο με ορό και τροφή ενδοφλεβίως δεν μπορούσα να φάω τίποτα μολις έτρωγα δυο βουκιές κατευθείαν πυρετό και εμετό.Εχασα άλλα 5 κιλά και δεν γινόταν τίποτα.Είχε σταματήσει και η περίοδός μου.Καθε μέρα μου βάζαν κι εγώ δεν ξέρω τι απο φάρμακα ενδοφλεβίως και φυσικά πολλή κορτιζόνη.
Ετσι μετά απ'όλα αυτά μπήκα χειρουργείο.Να φανταστείς ειχα αρχίσει να μαυροκιτρινίζω κάτι σαν σηψεμία ενα πράμα .Μετά μου είπαν οτι είχα δύο τύπους κρον μετά τον ειλεό ενα κομμάτι σχιζοειδή και στην συνέχεια ένα κομμάτι δεν ξέρω πως το λένε αλλά ειναι αυτο που πρήζεται και μελανιάζει .Αυτό μου είπαν οτι ήταν κολημένο στο πίσω μέρος της μήτρας και δεν φαινόταν και ήταν μεγάλο και έτοιμο να σκάσει.Στο παρά ένα προλάβαμε.
Αυτά επιγραμματικά , απο καί και πέρα συνέχισα για καποιους μήνες θεραπεία και μετά σταμάτησα.
Εσύ σε τί φάση είσαι? ετοιμάζεσαι για χειρουργείο?
εχεις τραβηξει τοσα πολλα και εσυ... η γυναικα μου την εχει την νοσο οχι εγω.. τωρα νοσηλευεται στο παπανικολαου ειναι τρεις εβδομαδες μεσα μεχρι στιγμης ηταν ετοιμη για χειρουργειο την περασμενη εβδομαδα ειχε πρηστη η κοιλια της δεν μπορουσε να ενεργηθει ουτε να κανει εμετο με αποτελεσμα να παιθενει απο τον πονο ουτε η πεθιδινη δεν την ηρεμουσε να φανταστεις.. και τωρα οι γιατροι θελουνε να αποφυγουνε το χειρουργειο γιατι λενε οτι δεν ειναι οτι καλυτερο και οτι δεν θα εξαφανιστει η νοσος.. απο την αλλη ομως λενε και το αλλο οτι αμα χειρουργηθει και βγαλουνε το αρρωστο κοματι του εντερου τον τελικο ειλαιο θα ηρεμησει και θα γινει καλυτερα για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα παραλληλα και με φαρμακευτικη αγωγη ενοητε.. αυτο ειναι που με φοβηζει ομως θα ειναι καλα μετα την επεμβαση η θα εχουμε για μια ζωη τρεχαματα...
  #492  
Παλιά 20-05-10, 21:35
Το avatar του χρήστη skotadi
skotadi Ο χρήστης skotadi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-11 19:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ .ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΚΡΟΟΥΝ .ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  #493  
Παλιά 21-05-10, 00:34
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από skotadi Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ .ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΚΡΟΟΥΝ .ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
καλησπέρα, μπορείς να μπεις στο σύλλογο ατόμων με crohn που λέει για τα δικαιώματα που έχουμε, βάλτο στο google.
  #494  
Παλιά 21-05-10, 12:42
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από gemis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις τραβηξει τοσα πολλα και εσυ... η γυναικα μου την εχει την νοσο οχι εγω.. τωρα νοσηλευεται στο παπανικολαου ειναι τρεις εβδομαδες μεσα μεχρι στιγμης ηταν ετοιμη για χειρουργειο την περασμενη εβδομαδα ειχε πρηστη η κοιλια της δεν μπορουσε να ενεργηθει ουτε να κανει εμετο με αποτελεσμα να παιθενει απο τον πονο ουτε η πεθιδινη δεν την ηρεμουσε να φανταστεις.. και τωρα οι γιατροι θελουνε να αποφυγουνε το χειρουργειο γιατι λενε οτι δεν ειναι οτι καλυτερο και οτι δεν θα εξαφανιστει η νοσος.. απο την αλλη ομως λενε και το αλλο οτι αμα χειρουργηθει και βγαλουνε το αρρωστο κοματι του εντερου τον τελικο ειλαιο θα ηρεμησει και θα γινει καλυτερα για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα παραλληλα και με φαρμακευτικη αγωγη ενοητε.. αυτο ειναι που με φοβηζει ομως θα ειναι καλα μετα την επεμβαση η θα εχουμε για μια ζωη τρεχαματα...

Gemis εύχομαι περαστικά και γρήγορα να ξεπεράσετε αυτή την κατάσταση.Οι γιατροί γενικώς προσπαθούν να αποφύγουν την εγχείρηση μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.Στην Αγγλία βέβαια χειρουργούν πιο εύκολα .Το θέμα είναι οτι μερικές φορές αν ο ασθενής αντέχει στον πόνο και δεν παραπονιέται εύκολα οι καταστάσεις μπορεί να φτάσουν στα άκρα.Να φανταστείς οτι στην περίπτωσή μου οι χειρουργοί μέχρι τέλους δεν ήθελαν να το κάνουν και ο γιατρός μου πήγε στον διευθηντή της χειρουργικής και επέμενε να γίνει και εγώ η ίδια επέμενα τους έλεγα μη με βλεπετε που μιλάω και χαμογελάω τα πράγματα δεν είναι καλά, οτι και να μου κάνετε δεν καλυτερεύω ,χειρότερα γίνομαι.Για να καταλάβεις αν καθυστερούσαμε 4-5 μέρες θα είχε σκάσει θα γέμιζε όλη η κοιλιακή χώρα και μετά άντε να το καθαρίσεις , θα άρχιζε η σηψεμία.Μέσα στο χειρουργείο ήταν ο διευθυντής μαζί με 7 χειρουργούς και ογιατρός μου γαστρεντερολόγος λόγω της περίπτωσης.Οταν βγήκε είπε στους δικούς μου έξω <<Ολα πήγαν πολύ καλά.Ευτυχώς την προλάβαμε στο τσάκ>>.Οσο για τους πόνους καταλαβαίνω ,δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με έπιανε κανένα παυσίπονο όσο δυνατό κι αν ήταν.
Λοιπόν τώρα για το μετά .Είναι πολύ καλύτερα μετά ,στματάει αυτός ο εφιάλτης πόνοι εμετοί πυρετός.Επανέρχεσαι λίγο ,πολύ στην ζωή σου.
Ενα πράγμα όμως πρέπει να καταλάβεις και να αποδεχθείς,είναι μια νόσος που μέχρι τώρα δεν έχει θεραπεία,πρέπει να μάθεις να ζείς μ'αυτό .Οπως παράδειγμα αυτοί που έχουν διαβήτη.Παίρνεις τα φάρμακά σου ,καταλαβαίνεις τι σε πειράζει και το αποφεύγεις,και επειδή είμαι σίγουρη πια οτι το πιο σημαντικό είναι το ψυχολογικό και το άγχος και οχι τόσο το ιδιο το αγχος δηλαδή η ανησυχία για κάποια πράγματα αλλά η στεναχώρια που σου προκαλεί το αγχος ,τότε λοιπόν αρχίζεις και βλεπεις τα πράγματα με διαφορετικό μάτι και το ρίχνεις στην τρελη και κάνεις και πράγματα που σου δίνουν χαρά .Γιατί νομίζω ,δηλ.το έχω βιώσει οτι το καλύτερο φάρμακο είναι η χαρά.Σας εύχομαι ότι καλύτερο και γρήγορα να είναι καλά.
  #495  
Παλιά 21-05-10, 21:12
katianto Ο χρήστης katianto δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-06-10 21:16
Φύλο: Γυναίκα
καλησπερα!να απαντησω στην ελλη οτι ναι εχω κανονικα περιοδο.εσενα απο το φαρμακο αλλαξε ο κυκλος σου ετσι?και τι σου ειπαι ο γιατρος σου?
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.