Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #841  
Παλιά 16-06-12, 21:11
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
3 τη μέρα επί 7 μέρες επί 2 βδομάδες = 42 δόσεις.
400gr / 42 = 9.5gr η δόση... Σα να μην έπαιρνες δηλαδή...

Αν παίρνεις το modulen σαν συμπλήρωμα(μία φορά τη μέρα), μπορεί το ένα κουτί των 400γρ να κρατήσει 10 μέρες, με το ζόρι πάλι.. Αν τρέφεσαι μόνο από αυτό θες ένα κουτί των 400γρ ΤΗ ΜΕΡΑ.

Μην ξεχνάμε ότι ο ανθρώπινος οργανισμός θέλει 2000 θερμίδες τη μέρα αν δεν θέλουμε να χάσουμε βάρος. Αν θέλουμε να πάρουμε βάρος, πάμε και στις 2500 θερμίδες/μέρα..
βασικά είδες κάποια διαφορά-βοήθεια όσο το έπερνες? αξίζει τον κόπο??
Απάντηση με παράθεση
  #842  
Παλιά 16-06-12, 21:59
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικά είδες κάποια διαφορά-βοήθεια όσο το έπερνες? αξίζει τον κόπο??
Εξαρτάται σε τι φάση είσαι. Αν μπορείς να τραφείς κανονικά, πιστεύω πως δεν αξίζει. Πολλά τα λεφτά...
Αν όμως είσαι σε κατάσταση χαμηλών κιλών/χάνεις κιλά/προσπαθείς να κερδίσεις βάρος/δεν μπορείς να φας κανονικά, νομίζω ότι αξίζει για ένα διάστημα. Αλλά να παίρνεις κανονικές μερίδες, για να συμπληρώνεις τις απαιτούμενες θερμίδες.
Εγώ άρχισα να το παίρνω μετά από μια καλοκαιρινή νοσηλεία, για ένα τρίμηνο και ένιωσα ότι επανήλθαν οι δυνάμεις μου στο 110%. Φυσικά για αυτό είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται η σωστή φαρμακευτική αγωγή που μου δόθηκε, αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο και η διατροφή, που όπως είπα ήταν κατά 30-40% modulen, δηλαδή ένα κουτί ανά τρεις μέρες.

Αν είχα μισθό 2.000, ίσως έδινα 200 το μήνα για modulen για να το έχω ως συμπλήρωμα σε μόνιμη βάση!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #843  
Παλιά 16-06-12, 22:03
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται σε τι φάση είσαι. Αν μπορείς να τραφείς κανονικά, πιστεύω πως δεν αξίζει. Πολλά τα λεφτά...
Αν όμως είσαι σε κατάσταση χαμηλών κιλών/χάνεις κιλά/προσπαθείς να κερδίσεις βάρος/δεν μπορείς να φας κανονικά, νομίζω ότι αξίζει για ένα διάστημα. Αλλά να παίρνεις κανονικές μερίδες, για να συμπληρώνεις τις απαιτούμενες θερμίδες.
Εγώ άρχισα να το παίρνω μετά από μια καλοκαιρινή νοσηλεία, για ένα τρίμηνο και ένιωσα ότι επανήλθαν οι δυνάμεις μου στο 110%. Φυσικά για αυτό είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται η σωστή φαρμακευτική αγωγή που μου δόθηκε, αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο και η διατροφή, που όπως είπα ήταν κατά 30-40% modulen, δηλαδή ένα κουτί ανά τρεις μέρες.

Αν είχα μισθό 2.000, ίσως έδινα 200 το μήνα για modulen για να το έχω ως συμπλήρωμα σε μόνιμη βάση!
Ευχαριστώ για την απάντηση ...πέρα από τα κιλά . Σου δίνει τα απαραίτητα στοιχεία που δεν απορροφούνται από το έντερο μας όταν τρώμε φυσιολογικά? δηλαδή σου δίνει τα απαραίτητα στοιχεία για "ενδυνάμωση" να μην νιώθεις αδύναμος?
Φτιάχνει τις διάροιες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bazexa : 16-06-12 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση
  #844  
Παλιά 16-06-12, 22:08
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση ...πέρα από τα κιλά . Σου δίνει τα απαραίτητα στοιχεία που δεν απορροφούνται από το έντερο μας όταν τρώμε φυσιολογικά?
Φτιάχνει τις διάροιες??
Υποτίθεται ότι σου δίνει τα πάντα! Να σου πω την αλήθεια ένιωσα πως "έσφιξαν" τα πράγματα όσο το έπαιρνα Έμμεσα αυτό φάνηκε και από την αύξηση στο βάρος.. Για να το πω απλά, είναι τροφή που δεν πάει "χαμένη"..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην nightcrawler για αυτό το μήνυμα:
bazexa (16-06-12)
  #845  
Παλιά 16-06-12, 22:09
tania13 Ο χρήστης tania13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-06-13 23:38
Η διαθεσή μου τώρα:
kalhspera kai kalo kalokairi se olous!ayth thn epoxh eimai arketa kala kai eytyxws mporw na xairomai th 8alassa kai ton hlio.8a h8ela na rwthsw an kserei kapoios na mou pei gia to epidoma poy dikaioumaste emeis me noso crohn ti xartia xreiazontai kai apo pou prepei na ksekinhsw exw eidh 6 xronia kai den to psaksei giati mou eipan oti einai poly dyskola kai 8elei poly treksimo.an kserei kapoios as moy apanthsei.eyxaristw!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #846  
Παλιά 16-06-12, 22:16
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από tania13 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalhspera kai kalo kalokairi se olous!ayth thn epoxh eimai arketa kala kai eytyxws mporw na xairomai th 8alassa kai ton hlio.8a h8ela na rwthsw an kserei kapoios na mou pei gia to epidoma poy dikaioumaste emeis me noso crohn ti xartia xreiazontai kai apo pou prepei na ksekinhsw exw eidh 6 xronia kai den to psaksei giati mou eipan oti einai poly dyskola kai 8elei poly treksimo.an kserei kapoios as moy apanthsei.eyxaristw!!!!!!!!!!!!!!!
Γειά σου! Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα (και όλους φαντάζομαι) αν και πιστεύω ότι δεν πρόκειται να πάρω τίποτα.

Εδώ μιλάμε είχα πάει σε επιτροπή για να πάρω ποσοστό αναπηρίας ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ, ήμουν και σε ά-θλι-α κατάσταση τότε, με τα απαραίτητα χαρτιά από δημόσια νοσοκομεία και οι αθεόφοβοι μου δώσανε 40%.
Με αυτή την αυστηρότητα αν πάω τώρα που είμαι σαφώς καλύτερα θα πάρω 5% το πολύ για να μην πω 0%.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #847  
Παλιά 17-06-12, 18:14
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από tania13 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalhspera kai kalo kalokairi se olous!ayth thn epoxh eimai arketa kala kai eytyxws mporw na xairomai th 8alassa kai ton hlio.8a h8ela na rwthsw an kserei kapoios na mou pei gia to epidoma poy dikaioumaste emeis me noso crohn ti xartia xreiazontai kai apo pou prepei na ksekinhsw exw eidh 6 xronia kai den to psaksei giati mou eipan oti einai poly dyskola kai 8elei poly treksimo.an kserei kapoios as moy apanthsei.eyxaristw!!!!!!!!!!!!!!!
γεια και απο εμενα!αυτο το θεμα με το επιδομα ειναι λιγο περιεργο,εγω μεχρι πριν 4 μηνες και το επαιρνα εχω 10 χρονια crohn αλλα το επιδομα το επαιρνα τα 5 χρονια περιπου.μου ειχαν πει ατομα με την νοσο να κανω τα χαρτια θυμαμε γιατι εμεις με crohn και οσοι εχουν ελκωδη το δικαιουμαστε ε πηγα και γω με τις βεβαιωσεις μου με εξετασεις βασικα αυτα χρειαζοντε αρκει να ειναι προσφατες!και μου βγαλαν 67% οριακα δλδ.σου δινουν ομως το ποσοστο αναλογα με την κατασταση σου και αναλογα τα φαρμακα που περνεις.αν εχεις κανει χειρουργειο ακομα καλυτερα.εγω ευτυχως δεν εκανα!!!ακου ομως τωρα...μας καλεσαν να περασουμε ολοι επιτροπη ακομη δεν περασα περιμενω εγω μονο τα χαρτια εχω καταθεσει και γενικα ακουω διαφορα οτι εχουν αγριεψει τα πραγματα και τετοια αυτοι ψαχνουν για αρωστους μαιμου και καλα κανουν!!!και γιαυτο πρεπει να επαναξεταστουμε ολοι!οκ λογικο!τι να πω κανε τα χαρτια δεν χανεις τπτ.εγω χρονια ανεργη εχω ωφεληθει πολυ και η οικογενεια μου λιγα αλλα ετσι πως παει το θεμα μια χαρα ειναι!!ειναι και αναλογα με τι τυπους θα μπλεξεις!!!δλδ και θεμα τυχης!!!εγω ειχα σταθει τυχερη να πω?η.....το δικαιουμαστε ολοι και αυτοι μας τα παρουσιαζουν σκουρα για να το περνουν ολο και λιγοτεροι....δεν ξερω!!!!καλη επιτυχια αν κανεις τα χαρτια σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #848  
Παλιά 20-06-12, 11:02
eleni1974 Ο χρήστης eleni1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-07-12 23:08
Καλημερα.....μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει θεραπεια με βλαστοκυταρρα?
Απάντηση με παράθεση
  #849  
Παλιά 21-06-12, 10:25
Το avatar του χρήστη gate13
gate13 Ο χρήστης gate13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-12 17:10
Κάτι είχε ξεκινήσει στη Ρωσσία...αλλά όχι.Ακόμα τουλάχιστον.Είναι πολυ ελπιδοφόρα θεραπεία..
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην gate13 για αυτό το μήνυμα:
eleni1974 (21-06-12)
  #850  
Παλιά 23-06-12, 20:19
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σχετικά με το Ιπποφαές..τι γνωρίζει κάποιος?
Μπορεί να καταναλωθεί από "εμάς"?
Απλά ψάχνω κάποια πράγματα για τόνωση του οργανισμού μας και να μην νιώθω αυτήν την ατονία και αδυναμία.
Απάντηση με παράθεση
  #851  
Παλιά 24-06-12, 02:12
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
παιδια καλησπερα... θα ηθελα να ρωτησω..
οποιοι απο σας παιρνουν remicade, ειναι φυσιολογικο να μας πιανουν πολτοποιημενες κενωσεις που και που? ή απλα αρχιζει το φαρμακο να μην επιδρα?
Απάντηση με παράθεση
  #852  
Παλιά 24-06-12, 14:15
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια καλησπερα... θα ηθελα να ρωτησω..
οποιοι απο σας παιρνουν remicade, ειναι φυσιολογικο να μας πιανουν πολτοποιημενες κενωσεις που και που? ή απλα αρχιζει το φαρμακο να μην επιδρα?
εγώ που είμαι με salofalk 16 χρόνια... και εδώ και 18 μήνες ΜΟΝΟ πολτοποιημένα τα κάνω (σαν λάσπη) και ο γιατρός μου λέει οτι έτσι είναι φυσιολογικό
Απάντηση με παράθεση
  #854  
Παλιά 27-06-12, 21:32
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
καλησπερα!!!εχει νοσηλευτει κανεις στον ευαγγελισμο.?ο μαγγανης ο χειρουργος ειναι καλος?τον εχετε ακουστα?εχει υποτροποιασει η νοσος εχει κανει αποστηματα και χρειαζετε τωρα επεμβαση για να αφαιρεθουν.. εχει κανει κανεις χειρουργιο για αποστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #855  
Παλιά 28-06-12, 18:54
Το avatar του χρήστη gate13
gate13 Ο χρήστης gate13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-12 17:10
Πάρτε l glutamine kai Προβιοτικά.Αξίζουν τον κόπο...Επικυρωμένο αποτέλεσμα από την σημερινή κολονοσκόπηση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9 (0 μέλη και 9 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.