Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #766  
Παλιά 27-02-12, 18:05
HocPoc Ο χρήστης HocPoc δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-07-14 11:31
σημερα ειδε μια φιλη μου στις ειδησεις στο Νετ στις 12, οτι βρικανε καινουργια θεραπεια για νοσου του κρον με βιολογικα φαρμακα. στο ιντερνετ δε μπορουσα να το βρω... μηπως το ειδε κανεις να μας πει τι ειναι???ευχαριστω...ειμαι 33 κ εδω και 9 χρονια πασχω απο αυτη αρρωστια..
Απάντηση με παράθεση
  #767  
Παλιά 27-02-12, 19:49
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από HocPoc Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα ειδε μια φιλη μου στις ειδησεις στο Νετ στις 12, οτι βρικανε καινουργια θεραπεια για νοσου του κρον με βιολογικα φαρμακα. στο ιντερνετ δε μπορουσα να το βρω... μηπως το ειδε κανεις να μας πει τι ειναι???ευχαριστω...ειμαι 33 κ εδω και 9 χρονια πασχω απο αυτη αρρωστια..
Κι εγώ το είδα αλλά δεν είπανε ποια φάρμακα είναι αυτά. Απλά έδειχνε έναν τύπο (ξένο) να μιλάει ότι με κάποια βιολογικά φάρμακα καταπολεμάνε την αρρώστια και μετά έδειχνε πόσα άτομα γενικώς χτυπάει η νόσος τον χρόνο και απο ποιες ηλικίες και μετά είπε και κάτι στατιστικά για την Ελλάδα. Απλά δεν είπε ποια είναι αυτά τα φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #768  
Παλιά 27-02-12, 20:26
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από HocPoc Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα ειδε μια φιλη μου στις ειδησεις στο Νετ στις 12, οτι βρικανε καινουργια θεραπεια για νοσου του κρον με βιολογικα φαρμακα. στο ιντερνετ δε μπορουσα να το βρω... μηπως το ειδε κανεις να μας πει τι ειναι???ευχαριστω...ειμαι 33 κ εδω και 9 χρονια πασχω απο αυτη αρρωστια..
Καλησπέρα...
http://www.ert.gr/webtv/index.php/co...7-02-2012.html

στο 41' και 47'' δείτε.. δεν λέει τίποτα σοβαρό πάντως, ούτε κάτι καινούργιο...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #769  
Παλιά 28-02-12, 18:06
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
είναι κανείς από σαλόνικα που έχει πάρει boswelia? πήγα στη σβώλου σε ένα με βιολογικά προιόντα, το botanica και το έχει αναμεμειγμένο με μια άλλη ουσία και λέει είναι για αρθρώσεις, κακώσεις και γενικώς αποτοξινωτικό. και ότι δεν πιστεύει πως κάνει καλό στο έντερο. το ίδιο και για το slipper elm... όποιος λοιπόν έχει πάρει, ας κάνει τον κόπο να πει από πού τα πήρε και τι του κάνανε. σε ποια συμπτώματα βοήθησε ακριβώς..
Απάντηση με παράθεση
  #770  
Παλιά 02-03-12, 01:44
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλό μήνα παιδιά!!!!! Μια ερώτηση, αν βγείτε έξω βράδυ τι πίνετε;
Απάντηση με παράθεση
  #771  
Παλιά 02-03-12, 14:47
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από marjane Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό μήνα παιδιά!!!!! Μια ερώτηση, αν βγείτε έξω βράδυ τι πίνετε;
B52!
Απάντηση με παράθεση
  #772  
Παλιά 03-03-12, 02:04
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Θέλω να πω δεν σας πειράζει αν πίνετε; έχετε παρατηρησει αν κάποιο ειδος ποτού σας επηρεάζει περισσότερο ή λιγότερο;
Απάντηση με παράθεση
  #773  
Παλιά 03-03-12, 18:39
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για το θέμα των γενόσημων φαρμάκων γιατί ανησυχώ λίγο.... Εσάς σας απασχολεί; Δηλαδή θα παίρνουμε αντί για asacol ένα άλλο χάπι με τα ίδια συστατικά που περιέχει το asacol, αλλά δεν θα είναι asacol... πώς όμως μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι θα είναι το ίδιο αποτελεσματικό;
Το ξέρω οτι μπορεί να είναι χαζό το άγχος μου αλλά δεν θέλω να αλλάξω φάρμακο γιατί φοβάμαι οτι το γενόσημο θα είναι καμιά μούφα και δεν θα μου κάνει τίποτα και θα εμφανιστεί καμιά έξαρση ή θα μου δημιουργήσει τίποτα χειρότερο.
Ποιά είναι η γνώμη σας;
Απάντηση με παράθεση
  #774  
Παλιά 03-03-12, 20:20
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από happybee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας για το θέμα των γενόσημων φαρμάκων γιατί ανησυχώ λίγο.... Εσάς σας απασχολεί; Δηλαδή θα παίρνουμε αντί για asacol ένα άλλο χάπι με τα ίδια συστατικά που περιέχει το asacol, αλλά δεν θα είναι asacol... πώς όμως μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι θα είναι το ίδιο αποτελεσματικό;
Το ξέρω οτι μπορεί να είναι χαζό το άγχος μου αλλά δεν θέλω να αλλάξω φάρμακο γιατί φοβάμαι οτι το γενόσημο θα είναι καμιά μούφα και δεν θα μου κάνει τίποτα και θα εμφανιστεί καμιά έξαρση ή θα μου δημιουργήσει τίποτα χειρότερο.
Ποιά είναι η γνώμη σας;
Μη φοβάσαι. Υπάρχει αυστηρός Κοινοτικός κώδικας για τα φάρμακα στην ΕΕ. Τα φάρμακα θα είναι εξίσου αποτελεσματικά, ανεξαρτήτως φίρμας. Ό,τι άλλο λέγεται είναι εκ του πονηρού (και προέρχεται από άτομα που θα χάσουν $$ από μίζες-προμήθειες).
Εμένα προσωπικά αυτή η εξέλιξη με κάνει να χαίρομαι.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #775  
Παλιά 04-03-12, 01:29
ELIN Ο χρήστης ELIN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-12 22:09
Smile

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
χειρουργήθηκα πριν από 12 μέρες. μου αφαίρεσαν 50 εκ. 30 λεπτό και 25 παχύ. μετεγχειριντικά πέρασα αρκετά δύσκολα, αλλά το καλό ήταν ότι ανταποκρίθηκα κατευθείαν στο φαγητό. με προβληματίζει όμως που οι κενώσεις είναι ακόμα διαρροϊκές. όποιος από δω χειρουργήθηκε, σε πόσο καιρό επανήλθε το έντερο; ποτε άρχισε να ξαναπαίρνει αγωγή για την κρον; εγώ σ αυτή τη φάση δεν παίρνω ακόμα τίποτα. και πόσο καιρό έμεινε χωρίς συμπτώματα;
καλησπέρα και περαστηκα σου.Εκανα και εγω την ιδια εγχειρηση με σενα πέρσι το Μαιο αφαιρεσαν 60 εκατοστα απο το λεπτο και 40εκατοστα απο το παχυ έντερο και εβγαλαν την βαλβιδα που τα ενωνει. Στην αρχή οπως λές ήταν παρα πολυ δυσκολα , εμενα βεβαια ηταν και το τριτο χειρουργείο , οπου εκει διαγνωστηκε και η νοσος μεχρι εκεινη την στιγμη δεν το ειχαν καταλαβει. Τελος παντων χειρουργήθηκα Μαιο και Αυγουστο εκανα την πρωτη κολονοσκοπηση μετα την εγχειρηση και ετσι ξεκινησα τα φαρμακα αρχικα κορτιζονη επειτα salofalk και μετα αζαθειοπρίνη, μεχρι και σήμερα.
Η κενωσεις αργησαν να φτιαξουν με τα το χειρουργείο , περίπου τρεις μήνες χρειαστηκα για να μπορεσω να συνέλθω.Βέβαια καθε μέρα είναι και καλυτερα δεν θα έχεις τοσες πολλες κενωσεις όπως τώρα που είναι αρχή. Προσπάθησε να τρως αυτα που σου λένε και εγω στην αρχη επαιρνα και καποιο βοηθημα το Modulen ωστε να αναπληρωνει αυτα που δεν ετρωγα , και λένε πως εχει και καταπραυντικες ιδιοτητες και για το εντερο το πινουν όσοι έχουν την ιδια ασθένεια. Παντως φρόντισε να είσαι δυνατη , να σκεφτεσαι τα καλυτέρα για να έρθουν τα καλυτερα. Παντως σίγουρα θα είσαι πολυ καλύτερα απο πριν αν κρινω απο τον ευατο μου τουλάχιστον προς το παρον .Σε ποιο νοσοκομέιο χειρουργήθηκες??Καλο βράδυ και σιδερένια και να είναι όλα αυτα μια παλια αναμνηση
Απάντηση με παράθεση
  #776  
Παλιά 04-03-12, 03:13
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη φοβάσαι. Υπάρχει αυστηρός Κοινοτικός κώδικας για τα φάρμακα στην ΕΕ. Τα φάρμακα θα είναι εξίσου αποτελεσματικά, ανεξαρτήτως φίρμας. Ό,τι άλλο λέγεται είναι εκ του πονηρού (και προέρχεται από άτομα που θα χάσουν $$ από μίζες-προμήθειες).
Εμένα προσωπικά αυτή η εξέλιξη με κάνει να χαίρομαι.
Συμφωνώ μαζί σου, απλά μερικές φορές με πιάνει ένα άγχος σχετικά με την αποτελεσματικότητά τους (αν και ξέρω πως είναι παράλογο). Παρ' όλα αυτά κι εγώ είμαι υπέρ αυτής της εξέλιξης, καθώς η πλειονότητα των γιατρών συνταγογραφούν ανεξέλεγκτα, παίζοντας στην κυριολεξία με την υγεία των ανθρώπων, προκειμένου να έχουν αυτοί τα bonus τους.
Απάντηση με παράθεση
  #777  
Παλιά 04-03-12, 12:47
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
σ'ευχαριστώ πολύ ellin . χειρουργήθηκα στον άγιο λουκά. ήδη οι κενώσεις μου έχουν μειωθεί και τα κακάκια σφίξαν, αλλά είναι φορές που κάνω και καμιά διάρροια. το κακό είναι ότι νιώθω να με πονάει λίγο ή καλύτερα να με ενοχλεί το σημείο που εγχειρίστηκε με αποτέλεσμα να νομίζω συνέχεια ότι κάνει φλεγμονή ή και στένωση.. έτσι. χωρίς να σημαίνει ότι μπαίνω σε έξαρση. με πιάνουν επίσης, ενοχές οτι μπορεί να κάνω κακό στο έντερο επειδή ήπια λίγο αλκοόλ ή επειδή αγχώνομαι πού και πού... τέλος πάντων.. ελπίζω να μου φύγουν αυτές οι εμμονές. την πέμπτη ξεκινάω και το humira, οπότε πιστεύω ότι για κάμποσο καιρό θα μ αφήσει ήσυχη η κρον. να σαι και συ καλά, λοιπόν!

υ.γ. μια φίλη πρόσφατα πέρασε ένα επεισόδια για 2 περίπου βδομάδες με διάρροιες πυρετό και πόνο, και της είπαν ότι μπορεί να έχει κρον. έχω φρικάρει με το πόσο έχει αυξηθεί το ποσοστό του κόσμου που χτυπάει η νόσος!
Απάντηση με παράθεση
  #778  
Παλιά 05-03-12, 14:06
martha1972 Ο χρήστης martha1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-05-13 21:19
Γεια σε όλους. Τηλεφωνώ εδώ και 2 εβδομάδες στο 1535 για να κλείσω ραντεβού στο ιατρείο εντέρου στο Παπανικολαου Θεσ/νικης, και ενώ παλαιότερα μου εκλειναν ραντεβού σε 2-3 βδομάδες, τωρα μου λεν οτι δεν υπάρχει διαθεσιμο ραντεβου.Μήπως ξέρει κάποιοις να μου πει τι συμβαίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #779  
Παλιά 12-03-12, 01:18
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Γεια σας κολονοσκοπημένοι φίλοι μου Η κολονοσκόπηση σώζει ζωές
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
sofia1981 (12-03-12)
  #780  
Παλιά 12-03-12, 16:46
tania13 Ο χρήστης tania13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-06-13 23:38
Η διαθεσή μου τώρα:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΕΑ ΣΤΗ ΝΟΣΟ ΤΟΥ CROWN.ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΦΑΙΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΠΙΝΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9 (0 μέλη και 9 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.