Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #751  
Παλιά 21-02-12, 10:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από lnboom Εμφάνιση μηνυμάτων
μολισ μαθαμε οτι η κορη μου εχει την νοσο και ειναι μολισ 15 ετων.δεν ξερω καν τι ειναι αυτη η νοσοσ βλεπω μονο τι τλαιπωρια περναει το παιδι μου.αν μπορει καποιοσ να μου πει πωσ να την βοηθησω τι να τρωει περνουμε σαλοφακ και πρεζολον
Δεν θα πρέπει να περιμένετε από άλλους να σας πουν τι θα τρώει η κόρη σας.
Αυτό θα σας το πει μόνο ο γιατρός σας και κανείς άλλος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #752  
Παλιά 21-02-12, 12:33
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από lnboom Εμφάνιση μηνυμάτων
μολισ μαθαμε οτι η κορη μου εχει την νοσο και ειναι μολισ 15 ετων.δεν ξερω καν τι ειναι αυτη η νοσοσ βλεπω μονο τι τλαιπωρια περναει το παιδι μου.αν μπορει καποιοσ να μου πει πωσ να την βοηθησω τι να τρωει περνουμε σαλοφακ και πρεζολον
Γειά σου Inboom. Καταρχάς όσο είναι δυνατόν μην πανικοβάλλεστε. Είναι μια νόσος που χαρακτηρίζεται από εξάρσεις και υφέσεις, με πολύ σημαντικό ρόλο να παίζει η ψυχολογία. Δεν είναι λίγοι άλλωστε αυτοί στους οποίους η διάγνωση έγινε μετά από έντονο άγχος ή στενοχώρια. Ακολουθώντας τη φαρμακευτική της αγωγή και προσέχοντας τη διατροφή της θα ζει φυσιολογικά και χωρίς προβλήματα. Ρωτήστε τον γιατρό για τη διατροφή. Εμένα μου έχει πει να αποφεύγω κάποιες τροφές αν δω οτι με πειράζουν γιατί είναι διαφορετικό στον καθένα. Πχ εγώ μπορώ να φάω μαρούλι ενώ κάποιον άλλον να τον πειράζει, ή δεν μπορώ να πιω γάλα γιατί μετά θα έχω πρόβλημα ενώ κάποιος άλλος όχι. Για να τη βοηθήσετε μην την κάνετε να νιώθει ''άρρωστη'', προσπαθήστε να της περάσετε οτι πρέπει να μάθει να ζει με αυτό, και οτι στο κάτω κάτω δεν ήρθε το τέλος του κόσμου! Εγώ λέω στον εαυτό μου οτι ευτυχώς που μου έτυχε αυτό και όχι κάτι χειρότερο!
Απάντηση με παράθεση
  #753  
Παλιά 22-02-12, 21:44
new york Ο χρήστης new york δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-12 15:58
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω όμως κάτι χαζό, επειδή οι χυμοί απαγορεύονται κατα την διάρκεια αυτών των 4 ημερών μέχρι να γίνει η κολονοσκόπηση, βάζοντας 2 λεμόνια μέσα στο μπουκάλι δεν κάνουμε κάτι σαν.... "χυμό" ?? Ξέρω είναι λίγο χαζό αυτό που ρωτάω απλά έτσι μου 'ρθε! Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται...!
Εσύ το έχεις κάνει?
Ναι εχω το εχω κανει 4 φορες και ολα πηγαν καλα,αλλα μια αλλη ιδεα ειναι να βρασεις κοτοζουμο και με κνορ και να το συνδιασεις μαζι του,το εχω κανει και αυτο,παιρνεις και βιταμινες ταυτοχρονα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην new york για αυτό το μήνυμα:
stathakis (23-02-12)
  #754  
Παλιά 23-02-12, 00:45
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από new york Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εχω το εχω κανει 4 φορες και ολα πηγαν καλα,αλλα μια αλλη ιδεα ειναι να βρασεις κοτοζουμο και με κνορ και να το συνδιασεις μαζι του,το εχω κανει και αυτο,παιρνεις και βιταμινες ταυτοχρονα
Αύριο είναι η μέρα του Fortrans αλλά θα διαλέξω αυτό με το λεμόνι, πιο "γευστικό" κατ'εμέ. Κι ο Θεός βοηθός...!
Απάντηση με παράθεση
  #755  
Παλιά 24-02-12, 18:34
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου ρε Antele
είχα πάρα πολύ καιρό να μπω στο forum και σε είδα εντελώς διαφορετική από την προηγούμενη φορά. Πιστεύω και εγώ ότι στον τρόπο σκέψης μας βρίσκεται η θεραπεία. Να είσαι πάντα καλά όπως και όλα τα παιδιά εδώ μέσα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #756  
Παλιά 24-02-12, 23:56
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά και σε σένα αρχηγέ,και σε όλους φυσικά.Δεν ξέρω αν φταίνε όλες οι εναλλακτικές θεραπείες που προσπαθώ να βρώ άκρη,αν όλα αυτά είναι αυθυποβολή ή οτιδήποτε άλλο.Αυτό που σίγουρα κατάλαβα είναι η ουσιαστική αλλαγή στάσης ζωής και σκέψης.Για μιά ακόμη φορά σε ευχαριστώ πολύ γιατί ο μοναχός με τη φεράρι του ήταν η αφορμή.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #757  
Παλιά 25-02-12, 17:39
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Μετά την κολονοσκόπηση της Παρασκευής (μόλις χθες δηλαδή) τα αποτελέσματα δεν ήταν αυτά που περίμενα.
1 χρόνο και κάτι η αζαθιοπρίνη δεν μπόρεσε να επουλώσει τα έλκη που έχω στο έντερο κι έτσι ξεκινάει ένας κύκλος εξετάσεων και φαρμακευτικής αγωγής σύντομα.
Σε ένα μήνα θα κάνω εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία θώρακα για να δουν αν θα μπορώ να λαμβάνω το remigade ενδοφλέβια.
Όποιος λαμβάνει remigade ενδοφλέβια, θα 'θελα να με ενημερώσει σχετικά (πόσο κάνει,που κάνει τις ενέσεις,παρενέργειες κλπ κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #758  
Παλιά 25-02-12, 20:54
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά την κολονοσκόπηση της Παρασκευής (μόλις χθες δηλαδή) τα αποτελέσματα δεν ήταν αυτά που περίμενα.
1 χρόνο και κάτι η αζαθιοπρίνη δεν μπόρεσε να επουλώσει τα έλκη που έχω στο έντερο κι έτσι ξεκινάει ένας κύκλος εξετάσεων και φαρμακευτικής αγωγής σύντομα.
Σε ένα μήνα θα κάνω εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία θώρακα για να δουν αν θα μπορώ να λαμβάνω το remigade ενδοφλέβια.
Όποιος λαμβάνει remigade ενδοφλέβια, θα 'θελα να με ενημερώσει σχετικά (πόσο κάνει,που κάνει τις ενέσεις,παρενέργειες κλπ κλπ).

Καλησπερα θα ηθελα να σε ενημερωσω για το remicate.Σου το γραφει γαστρεντερολογος η δοσολογια που θα παρεις ειναι αναλογα με το σωματικο σου βαρος(εγω επερνα 2 μπουκαλακια)ειναι μπουκαλακια τα οποια περιεχουν σκονη και τα βαζουν μεσα σε ορο κανει περιπου 2-3 ωρες να παρεις το φαρμακο και το κανεις σε νοσοκομειο.Δεν πληρωνεις κατι το περνεις απο το νοσοκομειο του ικα.Εγω το επερνα απο το β'φαρμακειο του ικα παναγια στην θεσσαλονικη και πηγαινα και το εκανα στο νοσοκομειο στον αγιο παυλο.Αν χρειαστεις παραπανω πληροφοριες εδω ειμαστε....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sofia1981 για αυτό το μήνυμα:
stathakis (25-02-12)
  #759  
Παλιά 25-02-12, 22:52
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα θα ηθελα να σε ενημερωσω για το remicate.Σου το γραφει γαστρεντερολογος η δοσολογια που θα παρεις ειναι αναλογα με το σωματικο σου βαρος(εγω επερνα 2 μπουκαλακια)ειναι μπουκαλακια τα οποια περιεχουν σκονη και τα βαζουν μεσα σε ορο κανει περιπου 2-3 ωρες να παρεις το φαρμακο και το κανεις σε νοσοκομειο.Δεν πληρωνεις κατι το περνεις απο το νοσοκομειο του ικα.Εγω το επερνα απο το β'φαρμακειο του ικα παναγια στην θεσσαλονικη και πηγαινα και το εκανα στο νοσοκομειο στον αγιο παυλο.Αν χρειαστεις παραπανω πληροφοριες εδω ειμαστε....
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Σοφία. Εγώ παρακολουθούμαι στο Ιπποκράτειο.Λογικά θα μου πει ο γιατρός μου όταν θα έρθει η ώρα που και πως θα το κάνω.
Έχεις κάποιες παρενέργειες από αυτό το φάρμακο?
Πόσες φορές τον μήνα πας για ενδοφλέβια?
Έχεις κάποια βελτίωση ή έστω είσαι σε σταθερή κατάσταση?
Απάντηση με παράθεση
  #760  
Παλιά 26-02-12, 02:15
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Σοφία. Εγώ παρακολουθούμαι στο Ιπποκράτειο.Λογικά θα μου πει ο γιατρός μου όταν θα έρθει η ώρα που και πως θα το κάνω.
Έχεις κάποιες παρενέργειες από αυτό το φάρμακο?
Πόσες φορές τον μήνα πας για ενδοφλέβια?
Έχεις κάποια βελτίωση ή έστω είσαι σε σταθερή κατάσταση?

Γεια σου και παλι stathaki.Παρενεργειες δεν ξερω να σου πω ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα.Εγω δεν ειχα καμμια παρενεργεια.Το φαρμακο εγω το επερνα μια φορα τον μηνα.Ειχα βελτιωση αλλα δεν το πηρα και για πολυ χρονικο διαστημα το πηρα για 1 χρονο μετα εκανα κολονοσκοπηση να δουμε πως ειναι το εντερο και η γιατρος μου μου αλλαξε θεραπεια και απο τοτε περνω humira και asacol.Το εντερο εχει να με ενοχλησει 3 χρονια.Βεβαια προσεχω και εγω τι τρωω τι πινω και τωρα τελευταια παλευω να κοψω και το τσιγαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #761  
Παλιά 26-02-12, 14:03
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου και παλι stathaki.Παρενεργειες δεν ξερω να σου πω ο καθε οργανισμος αντιδραει διαφορετικα.Εγω δεν ειχα καμμια παρενεργεια.Το φαρμακο εγω το επερνα μια φορα τον μηνα.Ειχα βελτιωση αλλα δεν το πηρα και για πολυ χρονικο διαστημα το πηρα για 1 χρονο μετα εκανα κολονοσκοπηση να δουμε πως ειναι το εντερο και η γιατρος μου μου αλλαξε θεραπεια και απο τοτε περνω humira και asacol.Το εντερο εχει να με ενοχλησει 3 χρονια.Βεβαια προσεχω και εγω τι τρωω τι πινω και τωρα τελευταια παλευω να κοψω και το τσιγαρο.
Ενθαρρυντικό μήνυμα, ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!
Απάντηση με παράθεση
  #762  
Παλιά 26-02-12, 15:47
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά την κολονοσκόπηση της Παρασκευής (μόλις χθες δηλαδή) τα αποτελέσματα δεν ήταν αυτά που περίμενα.
1 χρόνο και κάτι η αζαθιοπρίνη δεν μπόρεσε να επουλώσει τα έλκη που έχω στο έντερο κι έτσι ξεκινάει ένας κύκλος εξετάσεων και φαρμακευτικής αγωγής σύντομα.
Σε ένα μήνα θα κάνω εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία θώρακα για να δουν αν θα μπορώ να λαμβάνω το remigade ενδοφλέβια.
Όποιος λαμβάνει remigade ενδοφλέβια, θα 'θελα να με ενημερώσει σχετικά (πόσο κάνει,που κάνει τις ενέσεις,παρενέργειες κλπ κλπ).

Γειά σου stathaki. Δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά ένας κοντινός μου άνθρωπος κάνει remicade και πάει πολύ καλά. Μπορώ να σου πω πως από την επόμενη μέρα κιόλας της πρώτης φοράς που πήρε το φάρμακο είδε αποτελέσματα! Δεν έχει παρουσιάσει καμία παρενέργεια, και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς! Το παίρνει με ορό σε δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας, και ξέρω πως είναι ακριβό αν δεν κάνω λάθος γυρώ στα 2.000 ευρώ, αλλά τα καλύπτει η ασφάλεια και δεν πληρώνει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην happybee για αυτό το μήνυμα:
stathakis (26-02-12)
  #763  
Παλιά 26-02-12, 20:45
martha1972 Ο χρήστης martha1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-05-13 21:19
Εγώ κάνω humira εδω και δυο μηνες.Εχω δει βελτίωση με το συρίγγιο και την αρθρίτιδα.Τώρα για το εντερο αποδικνύεται για ακομη μια φορά οτι είνα θέμα διατροφής και ψυχολογίας.Το τσιγά ρο ρε παιδιά πως να το κόψω?
Απάντηση με παράθεση
  #764  
Παλιά 26-02-12, 21:16
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
down

Πραγματικά σοκάρομαι όταν ακούω ότι υπάρχουν καπνιστές σε αυτό εδώ το thread.. Ρε παιδιά αφού το κάπνισμα ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ προκαλεί υποτροπές στην crohn, πώς μπορείτε και το κάνετε αυτό στον εαυτό σας;
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #765  
Παλιά 27-02-12, 01:05
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Πραγματικά εμένα με αγχώνει τι πραγματικά "βλάβες" προκαλούν τα φάρμακα που πέρνουμε....μπορεί να μας βοηθούν με τα συμπτώματα αλλά στην ουσία μας κάνουν καλό???Δεν μπορώ ακόμη να είμαι σίγουρη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.