Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #661  
Παλιά 19-12-11, 14:46
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Guys δυστυχώς η νόσος είναι σαν τη ρουλέτα...
Το πως θα κάτσει η μπίλια για τον καθένα κανείς δεν ξέρει.....
Το εύρος της διακύμανσης της σοβαροτητας των συμπτωμάτων και των εξάρσεων είναι τεράστιο από ασθενή σε ασθενή και φυσικά ο τρόπος που ταλαιπωρεί κάποιον σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει ούτε καν ένδειξη για το πως και σε ποιο βαθμό θα ταλαιπωρήσει κάποιον άλλον...
Υπομονή λοιπόν, αισιοδοξία και αγάπη... πολύ αγάπη από και προς αυτούς που πραγματικά μας νοιάζονται...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #662  
Παλιά 19-12-11, 21:24
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα εγώ Elli είμαι Σκορπιός, τί λένε τα ζώδια για μας, θα "επιζήσουμε" αυτόν τον μήνα??
Αχ,σημερα ειδα το ζωδιο μου και ελεγε απο κατω σαν τιτλο, δυο ακομα μέρες.....Και μεθαυριο μπαινω για ενχειρηση......τι αλλο να πω
Απάντηση με παράθεση
  #663  
Παλιά 19-12-11, 21:28
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδώ και 10 μέρες περίπου , έχω ένα θέμα με τον αφαλό.
Δεν ξέρω αν το έχει νιώσει κανείς ή αν σχετίζεται με την νόσο.
Ενώ ΔΕΝ με πονάει, δεν νιωθω κάτι , η μορφή του δεν έχει αλλάξει (ίσως λίγο μιας και έχω πάρει 6-7 κιλά σε 10 μήνες), τυχαία ανακάλυψα λοιπόν οτι πιέζοντας τον λίγο προς τα μέσα νιώθω σαν να "τρίζει" κάτι, σαν να "βρίσκει" κάπου, δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα . Το οποίο ανάλογα σε τιο θέση βρίσκομαι-κάθομαι περνάει...
Εχει αντιμετωπίσει κανείς σχετικά κάτι παρόμοιο? το έντερο μας (βασικά η νόσο μας) επηρεάζει και τον αφαλό ??
Απάντηση με παράθεση
  #664  
Παλιά 20-12-11, 14:34
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει αντιμετωπίσει κανείς σχετικά κάτι παρόμοιο? το έντερο μας (βασικά η νόσο μας) επηρεάζει και τον αφαλό ??
Εγώ πάντως δεν έχω κάποιο θέμα με τον αφαλό.
Απάντηση με παράθεση
  #665  
Παλιά 20-12-11, 17:50
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Guys δυστυχώς η νόσος είναι σαν τη ρουλέτα...
Το πως θα κάτσει η μπίλια για τον καθένα κανείς δεν ξέρει.....
Το εύρος της διακύμανσης της σοβαροτητας των συμπτωμάτων και των εξάρσεων είναι τεράστιο από ασθενή σε ασθενή και φυσικά ο τρόπος που ταλαιπωρεί κάποιον σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει ούτε καν ένδειξη για το πως και σε ποιο βαθμό θα ταλαιπωρήσει κάποιον άλλον...
Υπομονή λοιπόν, αισιοδοξία και αγάπη... πολύ αγάπη από και προς αυτούς που πραγματικά μας νοιάζονται...
Νομιζω οτι αυτο το μηνυμα ανταποκρινετε στην πραγματικοτιτα 100%
Απάντηση με παράθεση
  #666  
Παλιά 21-12-11, 21:20
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώ να μην πανικοβάλλομαι !!Μάλλον έχω κολλήσει κάποια ίωση συν όλα τα άλλα αυτό μου έλειπε!!!Μια ακόμα ερωτησούλα πατάτα επιτρέπεται να τρώμε και ρύζι??Και καμία ιδέα για πρωινό???Πήρα κάτι φρυγανιές χωρίς αλάτι και ζάχαρη αλλά είναι χάλια!!Ευτυχώς δεν με πειράζουνε τα μήλα αν και δεν ειμαι και σίγουρη γιατί βρίσκομα σε περιοδο εξαρσης και είναι δύσκολο να καταλάβω!
γεια και απο εμενα!!!εγω οταν επερνα κορτιζονη μου ειχε πει ο γιατρος οχι στο αλατι οχι στο αλκοολ οχι στα γλυκα του κουταλιου οκ μπορεις να φας και επισης οχι σε οτι περιεχει μπεικιν μπαουντερ κρουασαν κεικ κτλ διοτι φουσκωνουν και πριζουν!για πρωινο μπανανα ετρωγα και τσαι εγω!αυτα απο εμενα!τα υπολοιπα καλυτερα να σου τα πει ο γιατρος σου!να σου πω και κατι αλλο στην αρχη για ολους ειναι ζορικη κατασταση με τον καιρο θα δεις ολα θα σου φαινοντε διαφορετικα δεν λεω οτι θα απαλαγεις που στο ευχομε απλα θα ειναι ολα καλυτερα! 12 χρονια εχω την crohn περασα απο αυτη τη φαση ξερω πως ειναι!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην captain.k για αυτό το μήνυμα:
katiak (21-12-11)
  #667  
Παλιά 22-12-11, 14:17
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
εγώ ήμουν σε έξαρση το προηγούμενο χρονικό διάστημα με πολύ πόνο και εμετούς -ελάχιστες διάρροιες. το πρόβλημα (η φλεγμωνή δηλαδή που προκάλεσε τη στένωση) εντοπίστηκε -ούτως ή άλλως εκεί προυπήρχε, στο τυφλό, σημείο ένωσης λεπτού και παχέως εντέρου, και σε ένα μικρό κομμάτι του παχέως εντέρου που ακολουθούσε. είχα ξεκινήσει να παίρνω κορτιζόνη και ξαφνικά, ενώ όλα πήγαιναν σχετικά καλά, άρχισα να πονάω λες και θα σκάσει η κοιλιά μου σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο, κάτω δεξιά. ανησύχησα για σκωληκοειδήτη. τόσο μεγάλος πόνος. την επομένη, έκανα αιματηρές κενώσεις, κάτι που δεν είχα πάθει ποτέ, παρ'όλο που η κρον εντοπίζεται και σε τμήμα του παχέως εντέρου. φυσικά τρομοκρατήθηκα! μπήκα λοιπόν στο νοσοκομείο και η εξέταση κοπράνων έδειξε ότι είχα ένα μικρόβιο,το κλωστηρίδιο, το οποίο μου προκάλεσε κολίτιδα. και αυτό το θεσπέσιο μικρόβιο βρήκε πρόσφορο έδαφος να αναπτυχθεί λόγω της κορτιζόνης. τελικά μου χορήγησαν μπόλικο αντιβιωτικό ενδοφλέβια, το οποίο με αποτέλειωσε. το φλαζίλ.... το είχα ξαναπάρει και εκλιπαρούσα τους γιατρούς να μου δώσουν άλλη αντιβίωση... εν τέλει ύστερα από κάποια εφιαλτικά μερόνυχτα, μου μείωσαν τη δόση και τώρα πια έχω βγει απ το νοσοκομείο με κορτιζόνη, φλαζίλ και σαλοφάλκα τα οποία και θα συνεχίσω, αφού κάνουν μάλλον τη δουλειά τους γενικά, και αφού σταματήσω σταδιακά την κορτιζόνη.

Με τόσα φάρμακα, δε λείπουν οι παρενέργειες. Δεν μπορούν να λείπουν. Εγώ δεν έχω απαλλαγεί από τους εντερικούς πόνους, αλλά τουλάχιστον σταμάτησα να κάνω εμετό, που σημαίνει ότι "κάτι" χωράει να περάσει από τη στένωση, άρα γλίτωσα τα χειρότερα, δηλαδή το χειρουργείο. θα κάνω κάποια στιγμή και μαγνητική εντερόκλυση για να διαπιστωθεί το είδος της βλάβης. αν είναι ουλώδης ή όχι. γιατί η ουλώδης στένωση είναι μόνιμη και μαθηματικά θα οδηγήσει πιστεύω κάποτε στο χειρουργείο....

όσον αφορά το επίμαχο θέμα κορτιζόνης και διατροφής δυο λόγια. εγώ προσωπικά ύστερα από ένα μήνα και πλέον νηστείας και πόνου, το ότι τρώω και μόνο χωρίς να πονάω και να τρέχω για εμετό είναι όνειρο! φυσικά απέχω πολύ ακόμα από το να ζήσω ξανά το μύθο των 2μισι χρόνων ύφεσης όπου έτρωγα ό,τι γούσταρα, αλλά το νιώθω πως θα ρθει κι αυτό. Λοιπόν, η κορτιζόνη κατακρατά το νάτριο και ΠΡΗΖΕΙ. άρα τρώμε ανάλατα. αλλά το αλάτι δεν είναι ο μόνος παράγοντας νοστιμιάς ενός φαγητού. είναι ο κυριότερος το παραδέχομαι, αλλά όχι ο μόνος. η λύση που προτείνω εγώ, αγαπημένοι μου ομοιοπαθείς και πάσχοντες είναι το λεμονάκι. μαγειρέψτε με μπόλικο λεμόνι και καθώς τρώτε ξαναπροσθέστε. το πρωί συνήθως εγώ τρώω αυγουλάκι, ανθότυρο (ανάλατο τυρί), μανούρι (μαλακό τυρί με μόνο 0,8% αλάτι), γιαούρτι... κατά τα άλλα υπάρχει πρόβλημα και με τα σάκχαρα και φυσικά με τη ζάχαρη...

"ένας πολύ σημαντικός λόγος που η κορτιζόνη παχαίνει, είναι γιατί προκαλεί ινσουλινο-αντίσταση. Δηλαδή, εμποδίζει τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει την ινσουλίνη, η οποία λειτουργεί ως ο μεταφορέας για τη μεταφορά των υδατανθράκων στα κύτταρα. Αυτό συνεπάγεται η πλεονάζουσα ποσότητα υδατανθράκων να αποθηκεύεται στον ιστό υπό τη μορφή λίπους.

Ένας αποτελεσματικός τρόπος για να αυξήσεις την ευαισθησία των κυττάρων σου στην ινσουλίνη είναι να χρησιμοποιείς κανέλλα. Είναι ίσως ότι πιο αποτελεσματικό υπάρχει ανάμεσα σε κάθε τροφή, βότανο ή διατροφικό συμπλήρωμα. Πρόσεξε όμως γιατί η κανέλλα σε μεγάλες δόσεις προκαλεί εντερικές διαταραχές. Το ανώτερο μία κουταλιά της σούπας την ημέρα, κατανεμημένη ανάμεσα στα γεύματα. Η ποσότητα κανέλλας όμως που θα μπορείς να καταναλώνεις ημνερησίως θα εξαρτηθεί και από την ανοχή σου στη κανέλα. Εσύ θα καταλάβεις από μόνη σου αν θα πρέπει να τρως λιγότερο από μία κουταλιά. Το μοσχοκάρυδο είναι άλλος ένας αποτελεσματικός τρόπος για την αύξηση των κυττάρων στην ινσουλίνη. Το ίδιο και το σκόρδο, αλλά μόνο ωμό.

Κάτι άλλο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αυξήσεις την αποτελεσματικότητα της ινσουλίνης είναι η καρνιτίνη. Κυκλοφορούν πολλά σκευάσματα στο εμπόριο. Συμβουλεύσου τον φαρμακοποιό σου. Σε ό,τι αφορά την σωματική δραστηριότητα, η αερόβια άσκηση και η άσκηση με βάρη είναι πραγματικά δύο πολύ αποτελεσματικοί τρόπο για να αυξήσεις την ευαισθησία των κυττάρων σου στην ινσουλίνη."
αυτά απ το ιντερνετ.

γενικά, η κοριζόνη αυξάνει και τα επίπεδα ζαχάρου στο αίμα γι αυτό υπάρχει ο φόβος για διαβήτη. αλλά το νεαρό της ηλικίας, η προσοχή και η μη μακροχρόνια λήψη κορτιζόνης είναι κατά τη γνώμη μου σίγουροι σύμμαχοι για να μην πάθει κάτι τέτοιο κανείς μας. άρα όχι εντελώς κομμένα τα γλυκά. με μέτρο όμως... ένα τη βδομάδα ας πούμε. ή έστω γλυκά που δεν είναι και ...τόσο γλυκά. καμιά μαρμελάδα κι έτσι.

επίσης! όποιος παίρνει κορτιζόνη και ειδικά όσο πιο μεγάλος είναι σε ηλικία -γιατί είπαμε η νιότη είναι πάντα σύμμαχος, προσοχή στα κόκαλα! η κορτιζόνη τα αδυνατίζει! ΑΡΑ, όποιος μπορεί να το ανεχτεί, να πίνει άφθονο γάλα και γιαούρτια.

Επίσης για τις κοπέλες, η κορτιζόνη αναστέλλει την περίοδο, αλλά όταν την κόψουμε όλα κομπλέ. Αλλά, προσοχή γιατί μπορεί να προκαλέσει καμιά κολπιτιδα. γενικά η κολπίτιδα είναι πρόβλημα που εν πολλοίς οφείλεται στην κακή υγιεινή του εντέρου και της περιοχής. άρα σε μας με κρον οι κολπίτιδες καραδοκούν.σε μένα τουλάχιστον. ΑΡΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ!

γενικά εγώ προτείνω να εκμεταλλευτείτε το ιντερνετ. έχει τα πάντα. εγώ τώρα είμαι σε φάση που την ψάχνω και με βοτάνια. αυτά που πρότεινε και ο terror και άλλα... γενικά σκέφτομαι να ανακαλύψω ό,τι αντιφλεγμονώδες υπάρχει και δεν υπάρχει.

τέλος, για όσους δεν εντοπίζεται το πρόβλημά τους στο παχύ έντερο, το τσιγάρο ΚΟΜΜΕΝΟ!

σταματάω εδώ. για το θέμα ψυχολογία θα μπορούσα να γεμίσω σελίδες επί σελίδων, αλλά δε θα το κάνω. ίσως άλλη φορά. το μόνο που έχω να διαπιστώσω είναι ότι δεν μπορείς να μην ζεις και να μη νιώθεις, οπότε είναι αναπόφευκτο να επηρεαζόμαστε σωματικά από το πώς νιώθουμε. δε σημαίνει όμως πως κάθε φορά που δε θα μαστε καλά ψυχολογικά θα παθαίνουμε έξαρση.

crohn=χάος και chaos reigns!
Απάντηση με παράθεση
  #668  
Παλιά 22-12-11, 14:32
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
A! και φυσικά, επειδή ό,τι κυκλοφορεί στο εμπόριο έχει συνήθως αλάτι αμα τη κατασκευή του -γύροι, ψωμιά, σαλάμια και τα τοιαύτα, όσο γίνεται μακριά. Καιρός για μαγείρεμα και δημιουργία!
παρόλα αυτά, θα προσθέσω ότι εντάξει μωρέ, τώρα μέρες που είναι και να πρηστούμε λίγο από καμια πίτσα ξερω γω ή και να φάμε κανα μελομακάρονο παραπάνω, δε χάθηκε ο κόσμος. αφού μόλις σταματάμε την κορτιζόνη όλα φεύγουν!
Απάντηση με παράθεση
  #669  
Παλιά 22-12-11, 20:52
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
A! και φυσικά, επειδή ό,τι κυκλοφορεί στο εμπόριο έχει συνήθως αλάτι αμα τη κατασκευή του -γύροι, ψωμιά, σαλάμια και τα τοιαύτα, όσο γίνεται μακριά. Καιρός για μαγείρεμα και δημιουργία!
παρόλα αυτά, θα προσθέσω ότι εντάξει μωρέ, τώρα μέρες που είναι και να πρηστούμε λίγο από καμια πίτσα ξερω γω ή και να φάμε κανα μελομακάρονο παραπάνω, δε χάθηκε ο κόσμος. αφού μόλις σταματάμε την κορτιζόνη όλα φεύγουν!
Εγώ στις τελευταίες μέρες, λίγο προτού τελειώσω την κορτιζόνη πλακώθηκα στα φαγητά με αλάτι (γιατί δεν άντεχα άλλο αυτήν την δίαιτα - ειδικά να βλέπω φίλους να τρώνε άνετοι οτιδήποτε κι εγώ τίποτα) και ψιλοπρήστηκα και μου 'φυγε μετά απο κανα μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #670  
Παλιά 23-12-11, 12:55
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=XucegAHZojc

Χρόνια πολλά σε όλους...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #671  
Παλιά 25-12-11, 17:36
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποια αθώα χαπάκια γλίτωσες την κανονική αγωγή;
Να ξέρεις ότι αρκετοί κόψανε τα φάρμακα επειδή δεν είχαν συμπτώματα, δεν είσαι ο πρώτος. Μετά τον ήπιαν άσχημα βέβαια και τρέχανε και δεν φτάνανε..
ειναι τα γνωστα κοκκινα που βγαινουν σε 600 κ 800mg δν μπορω να πω ονομα γιατι θα επεμβει ο administrator,τετοια παιρνω ακομα κ σημερα απλα κ μονο για να ειμαι καλυμμενος επειδη γαμ..το ειμαι αγχωδης κ δυσκολα το διαχειριζομαι,αλλα δν εχω παθει απολυτως τπτ,πηγαινω κανονικα τουαλετα κ τρωω σχεδον απ'ολα,εχει τυχει κανα δυο φορες να εχω μια δυο μη κανονικες κενωσεις τη μερα αλλα δν πανικοβληθηκα,το εντερο καθενος μπορει καποια στιγμη να μν λειτουργει καλα κ ο λογος προφανως δν ειναι μονο η κρον αλλα κ 1000 αλλοι λογοι(ευερεθιστο εντερο,καποια συγκεκριμενη τροφη κλπ) ε την επομενη μερα ημουνα παλι στο φυσιολογικο,ειμαι 1000% σιγουρος οτι δν προκειται να παθω τπτ ειδικα αν αγχωνομαι λιγοτερο(κ καθολου καλυτερα!)
Απάντηση με παράθεση
  #672  
Παλιά 26-12-11, 22:43
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Καλές γιορτές σε όλους και καλή πρωτοχρονιά!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #673  
Παλιά 29-12-11, 20:04
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
χρονια πολλα και καλη πρωτοχρονια σε ολους παιδια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #674  
Παλιά 31-12-11, 14:31
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρόνια πολλά σε όλους καλή χρονιά και με ....λιγότερες ώρες στην τουαλέτα
Απάντηση με παράθεση
  #675  
Παλιά 01-01-12, 14:02
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλη Χρονια σε ολους με υγεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.