Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #646  
Παλιά 17-12-11, 20:29
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Εμένα πχ με ενοχλεί τρομερά (φούσκωμα) η πατάτα σε οποιαδήποτε μορφή. Παλιότερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης το πορτοκάλι είναι big no-no.

Γενικός κανόνας για όποιον έχει στένωση είναι η αποφυγή φυτικών ινών.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #647  
Παλιά 17-12-11, 21:00
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Καλησπερα σε ολους,ειμαι 21 και περυσι τον Απριλιο μου διεγνωσαν τη νοσο...για να μν πολυλογω,αφου νοσηλευτηκα 8 μερες με αντιβιωση και παρεντερικη τροφη,μετα ακολουθησα αγωγη με rem καθε δυο μηνες,αυτο το εκανα για καμποσες φορες,ωστοσο μετα απο σκεψη και ψαξιμο το σταματησα κ ειμαι εδω και παρα πολυ καιρο χωρις καμια αγωγη με δυο ψιλοαθωα μονο χαπακια τη μερα κ αυτα οποτε τ θυμαμαι...ειμαι μια χαρα απο θεμα τουαλετας κλπ απλα προσπαθω να μν αγχωνομαι με τ παραμικρο κ να ειμαι γενικα ηρεμος,επισης τρωω σχεδον απο ολα αλλα σπανια πινω πολυ και δν καπνιζω...επειδη βλεπω πολλα ατομα στ group κ μαλιστα αρκετες κοπελες,θελω να σας πω μν τ σκεφτεστε καθολου κ να μν αγχωνεστε για τπτ,αν καποιος σας παρεξηγησει-κοροιδεψει αν θελετε να πατε τουαλετα πολυ απλα ειναι μαλ...κας,τελος!προσωπικα πιστευω πως σε ενα μεγαλο ποσοστο,ειναι απλα θεμα ψυχολογιας κ οχι οργανικο προβλημα 100% οπως τα αρθριτικα π.χ. ας πουμε και το μυαλο επικοινωνει με νευρωνες με το εντερο και με το που εκριθουν ορμονες αγχους κλπ ξεκινανε ολα...αυτα,να ειστε ολοι κ ολες καλα και καλες γιορτες,οποιος θελει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μν διστασει να ρωτησει!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikos9 για αυτό το μήνυμα:
katiak (17-12-11)
  #648  
Παλιά 18-12-11, 11:37
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Με ποια αθώα χαπάκια γλίτωσες την κανονική αγωγή;
Να ξέρεις ότι αρκετοί κόψανε τα φάρμακα επειδή δεν είχαν συμπτώματα, δεν είσαι ο πρώτος. Μετά τον ήπιαν άσχημα βέβαια και τρέχανε και δεν φτάνανε..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #649  
Παλιά 18-12-11, 14:17
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποια αθώα χαπάκια γλίτωσες την κανονική αγωγή;
Να ξέρεις ότι αρκετοί κόψανε τα φάρμακα επειδή δεν είχαν συμπτώματα, δεν είσαι ο πρώτος. Μετά τον ήπιαν άσχημα βέβαια και τρέχανε και δεν φτάνανε..
Καλέ μην τον αγχώνεις τον άνθρωπο...μπορεί να είναι από τους τυχερούς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #650  
Παλιά 18-12-11, 14:34
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ μην τον αγχώνεις τον άνθρωπο...μπορεί να είναι από τους τυχερούς!!!
χαχαχαχα θεϊκό!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
katiak (18-12-11)
  #651  
Παλιά 18-12-11, 16:56
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Δεν τoν αγχώνω. Απλά είναι αποδεδειγμένα ηλίθια πρακτική να κόβεις τα φάρμακα επειδή είσαι καλά για 1-2-5 χρόνια.
Θυμίστε μου να σας πω κάποια στιγμή πώς νίκησα τον καρκίνο πίνοντας μόνο ρεβυθόζουμο.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nightcrawler : 18-12-11 στις 16:58
Απάντηση με παράθεση
  #652  
Παλιά 18-12-11, 17:43
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Απλά είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσεις πως έχεις κάτι που θα είναι μέσα σου για πάντα θα σε ακολουθεί και θα περιμένει,θα κοιμάται και θα ξυπνάει ...
Πριν από 3 χρόνια είχα το πρώτο κρούσμα στα 25 μου μετά από μια περίοδο έντονου στρες δεν το πολυ έψαξα πήρα μια πολυ απλή θεραπεία και πέρασε κοιμόταν μέσα μου 2 χρόνια κ απο πέρυσι το πάσχα έχει ξυπνήσει για τα καλά και εγώ όμως πάλι αρνιόμουν να το ψάξω...Πρόσφατα μιας και η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο (απίστευτος αριθμός κενώσεων,τρελή κόπωση κτλ κτλ) είπα δεν πάει άλλο όσο και να θέλω να το αγνοώ αυτό δεν με αφήνει.Είμαι ακόμα στην αρχή (μόλις πριν μια βδομάδα βγήκαν τα αποτελέσματα) και πέρασα ακόμα περνάω φάσεις άρνησης,κατάθλιψης,τρελά νεύρα...Απλά θέλει δύναμη είναι εάνς προσωπικός αγώνας για τον καθένα ένας αγώνας που είμαι σίγουρη πως με θέληση και υπομονή θα μας βγάλει νικητές όλους μας!Και μην ξεχνάτε ότι εμείς όπως και άλλοι πολλόι που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα υγείας εκτιμάμε περισσότερο το δώρο της ζωής!
Απάντηση με παράθεση
  #653  
Παλιά 18-12-11, 18:16
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
............Οι ασθενείς που πάσχουν από ελκώδη κολίτιδα και νόσο του Crohn θα πρέπει να γνωρίζουν ότι θα τους συνοδεύουν για όλη τη ζωή τους. Η σοβαρότητα και η εξέλιξη της νόσου όμως, διαφέρει σημαντικά από άρρωστο σε άρρωστο. Μερικοί ασθενείς εμφανίζουν πολύ ήπια νόσο με αραιές εξάρσεις ενώ άλλοι υποφέρουν από πολύ σοβαρά και συχνά επεισόδια μερικά από τα οποία χρειάζονται νοσοκομειακή αντιμετώπιση ή και χειρουργική. Δυστυχώς δεν μπορούμε να προδιαγράψουμε το μέλλον καθενός αρρώστου ξεχωριστά μολονότι είναι γνωστό ότι περίπου οι μισοί άρρωστοι διάγουν τόσο ήπια νόσο που δεν θα χρειαστούν ούτε μια φορά να πάρουν κορτικοειδή στη ζωή τους...........
Από ιατρικό site...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #654  
Παλιά 18-12-11, 19:04
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια!Μια ερώτηση προς γυναίκες..η περίοδος σας πως είναι?Γιατί εμένα μου ήρθε μέσα σε 18 μέρες από την προηγούμενη φορά που αδιαθέτησα και δεν το καταλαβαίνω....
Απάντηση με παράθεση
  #655  
Παλιά 19-12-11, 02:09
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από marjane Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια!Μια ερώτηση προς γυναίκες..η περίοδος σας πως είναι?Γιατί εμένα μου ήρθε μέσα σε 18 μέρες από την προηγούμενη φορά που αδιαθέτησα και δεν το καταλαβαίνω....
Πραγματικα ΟΤΙΝΑΝΑΙ ....Ερχετε οταν θυματε,αν θυματε και οποτε θυματε...Μπορει να κανει μηνες να ερθει , μπορει να ερθει και 3φορες τον μηνα για 2-3 μερες.Οταν ηρεμησω απο το εντερο(ελπιζω) θα παω για καμια γυναικολογικη εξεταση.Αλλα οι γιατροι μου επιμενουν οτι φταιει η κρον,γιατι ολο αυτο γινετε κυριως σε διαστηματα εξαρσης.
Απάντηση με παράθεση
  #656  
Παλιά 19-12-11, 02:15
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατι ακυρο(και λιγο χαζο),τι ζωδιο ειστε??? Εγω ειμαι παρθενος και ειδα σημερα οτι ημαστε ψυχοσωματικα ζωδια,οτι ψυχολογικο μας επηρεάζει , βγαινει στο σώμα μας....Και σκεφτομαι μακαρι να γεννιομουν 3-4μερεσ νωριτερα να ημουν λεων.ΓΑ...ΤΟ
Απάντηση με παράθεση
  #657  
Παλιά 19-12-11, 11:21
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλημερα.Ευχομαι σε ολους χρονια πολλα να φατε και να πιειτε σωστα και καλα,με υγεια και ευτυχια.Σας ευχομαι γεματες μερες με την οικογενεια και τους φιλους και οσους,και οτι σας γεμιζει χαρα.Καλες γιορτες.
Απάντηση με παράθεση
  #658  
Παλιά 19-12-11, 13:52
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από marjane Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!Δυστυχώς πριν λίγες μέρες βγήκα από το νοσοκομείο όπου μάλλον μ είπαν ότι έχω την νόσο..βέβαια περιμένουμε και τις ιστολογικές.Δυστυχώς μ ήρθε ένας "ταμπλάς" αλλά προσπαθώ να το παλέψω αλλά είναι πολύ δύσκολο.Συνέχεια σκέφτομαι πως θα είναι η ζωή μ μ όλα αυτά τα φάρμακα και τις συνεχείς εξετάσεις,φοβάμαι πολύ για την γονιμότητα(αν κ διάβασα τόσο από σας όσο και μ είπαν οι γιατροί ότι μπορείς να κάνεις φυσιολογικά παιδιά).Ακόμη νιώθω τόσο κουρασμένη κ με συνεχείς πονοκεφαλους καθώς επίσης κ πόνους τόσο στη μέση όσο και στα πόδια μ...δηλαδή τι φάρμακα είναι αυτά αν σου κάνουν τόσο κακό?Δεν ξέρω...προσπαθώ να κάνω υπομονή και να είμαι αισιόδοξη αλλά είναι τόσο μα τόσο δύσκολο....
Παιδιά χάρηκα που σας ανακάλυψα και μπορώ να μοιράζομαι τις ανησυχίες μου
Γειά σου marjane! Σε όλους φαντάζομαι όταν εγινε η διάγνωση ήρθε ταμπλάς. Εμένα μου ήταν πολύ δύσκολο να το δεχτώ, αλλά απο τη άλλη σκέφτηκα και τα χειρότερα... Η ζωή σου μπορεί να είναι φυσιολογική, και εννοείται μπορείς να κάνεις παιδιά (ξέρω γυναίκα με τη νόσο που έχει δύο υγειέστατα). Πόνους στη μέση είχα κ εγώ μετά την κορτιζόνη αλλά ευτυχώς πέρασαν μετά τη διακοπή της. Τα asacol kai salofalc δεν έχουν παρενέργειες απο ότι ξέρω, τουλάζιστον εγώ που παίρνω τα πρώτα δεν έχω πρόβλημα. Το μυαλό παίζει το μεγαλύτερο ρόλο. Δες το απλά σαν μια πάθηση που σε εμποδίζει να τρως κάποια φαγητά. Εγώ έτσι το βλέπω και είμαι αισιόδοξη και στο κάτω κάτω δεν είναι πια και τόσο τραγικό! θετική σκέψη και τίποτα άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #659  
Παλιά 19-12-11, 14:07
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσεις πως έχεις κάτι που θα είναι μέσα σου για πάντα θα σε ακολουθεί και θα περιμένει,θα κοιμάται και θα ξυπνάει ...
Πριν από 3 χρόνια είχα το πρώτο κρούσμα στα 25 μου μετά από μια περίοδο έντονου στρες δεν το πολυ έψαξα πήρα μια πολυ απλή θεραπεία και πέρασε κοιμόταν μέσα μου 2 χρόνια κ απο πέρυσι το πάσχα έχει ξυπνήσει για τα καλά και εγώ όμως πάλι αρνιόμουν να το ψάξω...Πρόσφατα μιας και η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο (απίστευτος αριθμός κενώσεων,τρελή κόπωση κτλ κτλ) είπα δεν πάει άλλο όσο και να θέλω να το αγνοώ αυτό δεν με αφήνει.Είμαι ακόμα στην αρχή (μόλις πριν μια βδομάδα βγήκαν τα αποτελέσματα) και πέρασα ακόμα περνάω φάσεις άρνησης,κατάθλιψης,τρελά νεύρα...Απλά θέλει δύναμη είναι εάνς προσωπικός αγώνας για τον καθένα ένας αγώνας που είμαι σίγουρη πως με θέληση και υπομονή θα μας βγάλει νικητές όλους μας!Και μην ξεχνάτε ότι εμείς όπως και άλλοι πολλόι που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα υγείας εκτιμάμε περισσότερο το δώρο της ζωής!
Κι εμένα εμφανίστηκε μετά απο δύο χρόνια έντονου άγχους, και όπως κ εσύ πέρασα απο φάση άρνησης, αμφισβητούσα τη διάγνωση κλπ. Αλλά αυτά είναι φυσιολογικές αντιδράσεις κάθε ανθρώπου! Τώρα δεν με απασχολεί καθόλου, παίρνω τα χάπια μου ακόμα και όταν είμαι έξω και είναι και άλλοι μπροστά, αυτοσαρκάζομαι και γενικά έχω μάθει να ζω με την πάθηση αυτή. Και όλα αυτά τα λέω γιατί θέλω να σκέφτονται όλοι έτσι και να μην μεμψιμοιρούν. Μην το μεγαλοποιείς στο μυαλό σου! Αν σκεφτόμαστε θετικά, η ζωή μας θα είναι φυσιολογικότατη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #660  
Παλιά 19-12-11, 14:35
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι ακυρο(και λιγο χαζο),τι ζωδιο ειστε??? Εγω ειμαι παρθενος και ειδα σημερα οτι ημαστε ψυχοσωματικα ζωδια,οτι ψυχολογικο μας επηρεάζει , βγαινει στο σώμα μας....Και σκεφτομαι μακαρι να γεννιομουν 3-4μερεσ νωριτερα να ημουν λεων.ΓΑ...ΤΟ
χαχαχαχα εγώ Elli είμαι Σκορπιός, τί λένε τα ζώδια για μας, θα "επιζήσουμε" αυτόν τον μήνα??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.