Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #631  
Παλιά 16-12-11, 00:18
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι επιτρεπεται δηλαδή?μόνο ψητά μαζι με τι??αχ πονοκέφαλος με έχει πιάσει κ η διάθεση στο μηδέν!!!
Τι να σου πω δεν ξερω.Αν ειναι μαγειρεμενα αλλιως τα φαγητα δεν επιτρεπεται? Βραστα ας πουμε.Τι πειραζει?Εγω δεν ετρωγα μονο ψητα.Βεβαια οι επιλογες δεν ειναι πολλες.Οταν σου λενε οχι λαχανικα,οχι γαλακτοκομικα,οχι οσπρια,οχι φρουτα,οχι γλυκα.Τις τροφες που επιτρεπονται τις τρωω οπως γινεται να μαγειρευτουν. Δηλαδη μακαρονια δεν σου επιτρεπουν να φας?Δεν μπορεις να φας βραστο κοτοπουλο και πουρε?Κεφτεδακια τηγανητα και πατατες τηγανητες για παραδειγμα απαγορευονται?Εγω ετρωγα αλλα χωρις αλατι.Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω.Ας μας πει και κανεις αλλος τι κανει με την κορτιζονη.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην micha για αυτό το μήνυμα:
katiak (16-12-11)
  #632  
Παλιά 16-12-11, 13:22
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
ειναι ιδεα μου ή ολο και περισσοτεροι μπαινουν στο forum?

γαμωτο οχι και αλλοι..
Απάντηση με παράθεση
  #633  
Παλιά 16-12-11, 13:32
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα βασικά οι γνώμες είναι πολλές άλλοι λένε ότι επιτρέπεται άλλοι όχι.Εγώ πάντως από χτες τα πάω χάλια πρώτη μέρα κορτιζόνης και όλο το βράδυ είχα εμετούς και τρομερό πονοκέφαλο!Δεν με βλέπω να γλιτώνω την εισαγωγή.!Καλό κουράγιο σε όλους μας...!Πάντως αν κάποιος έπαιρνε κορτιζόνη και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων...
Απάντηση με παράθεση
  #634  
Παλιά 16-12-11, 17:27
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα βασικά οι γνώμες είναι πολλές άλλοι λένε ότι επιτρέπεται άλλοι όχι.Εγώ πάντως από χτες τα πάω χάλια πρώτη μέρα κορτιζόνης και όλο το βράδυ είχα εμετούς και τρομερό πονοκέφαλο!Δεν με βλέπω να γλιτώνω την εισαγωγή.!Καλό κουράγιο σε όλους μας...!Πάντως αν κάποιος έπαιρνε κορτιζόνη και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων...
Εγώ έπαιρνα katiak. Σε θέμα διατροφής, θα πρέπει να κόψεις πολλά μέχρι να τελειώσει η κορτιζόνη σου. Καταρχήν, μόνο για την κορτιζόνη πρέπει να κόψεις το αλάτι όπως ξέρεις και όχι πολλά γλυκά (μην καταντήσεις διαβητική στο τέλος!). Απο 'κει και πέρα, λόγω του ευαίσθητου εντέρου, δεν πρέπει να τρώμε λαχανικά, φρούτα, γάλα, αλκοόλ, αναψυκτικά, φυσικούς χυμούς.
Φυσικά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδράει στις τροφές διαφορετικά. Εγώ έχω κόψει και τους καφέδες.
Εγώ τήρησα αυστηρά την δίαιτα όταν έπαιρνα κορτιζόνη, δεν με πείραξε πάντως. Δεν είχα δλδ τάσεις για εμετούς και τέτοια. Ήμουν εντάξει. Απλά έγινα ακόμα πιο αδύναμος.
Όταν σταμάτησα την κορτιζόνη, έτρωγα και τρώω ξανά τις τροφές με αλάτι, επίσης κάτι που δεν μπορώ να σταματήσω επειδή τα έχω αδυναμία είναι τα γλυκά. Από κει και πέρα δεν τρώω τις τροφές που "απαγορεύονται" για το έντερο. Λίγες επιλογές έχουμε.....αλλά τι να κάνουμε.... έχω αγανακτήσει να τρώω τα ίδια και τα ίδια.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
katiak (16-12-11)
  #635  
Παλιά 16-12-11, 17:52
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα βασικά οι γνώμες είναι πολλές άλλοι λένε ότι επιτρέπεται άλλοι όχι.Εγώ πάντως από χτες τα πάω χάλια πρώτη μέρα κορτιζόνης και όλο το βράδυ είχα εμετούς και τρομερό πονοκέφαλο!Δεν με βλέπω να γλιτώνω την εισαγωγή.!Καλό κουράγιο σε όλους μας...!Πάντως αν κάποιος έπαιρνε κορτιζόνη και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων...
Γειά σου katiak. Εγώ όταν έπαιρνα κορτιζόνη έτρωγα όσες τροφές δεν με πειράζουν χωρίς αλάτι, και κανένα γλυκό που και που αλλά όχι συχνά. Οι εμετοί μπορεί να οφείλονται στο γεγονός οτι ήταν η πρώτη μέρα λήψης του φαρμάκου. Ενημέρωσε τον γιατρό σου. Μπορεί να σε πειράζει η συγκερκιμένη κορτιζόνη και να σου δώσει κάποια άλλη. Μην πανικοβάλλεσαι.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην happybee για αυτό το μήνυμα:
katiak (16-12-11)
  #636  
Παλιά 16-12-11, 18:01
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσπαθώ να μην πανικοβάλλομαι !!Μάλλον έχω κολλήσει κάποια ίωση συν όλα τα άλλα αυτό μου έλειπε!!!Μια ακόμα ερωτησούλα πατάτα επιτρέπεται να τρώμε και ρύζι??Και καμία ιδέα για πρωινό???Πήρα κάτι φρυγανιές χωρίς αλάτι και ζάχαρη αλλά είναι χάλια!!Ευτυχώς δεν με πειράζουνε τα μήλα αν και δεν ειμαι και σίγουρη γιατί βρίσκομα σε περιοδο εξαρσης και είναι δύσκολο να καταλάβω!
Απάντηση με παράθεση
  #637  
Παλιά 16-12-11, 20:53
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα βασικά οι γνώμες είναι πολλές άλλοι λένε ότι επιτρέπεται άλλοι όχι.Εγώ πάντως από χτες τα πάω χάλια πρώτη μέρα κορτιζόνης και όλο το βράδυ είχα εμετούς και τρομερό πονοκέφαλο!Δεν με βλέπω να γλιτώνω την εισαγωγή.!Καλό κουράγιο σε όλους μας...!Πάντως αν κάποιος έπαιρνε κορτιζόνη και μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων...
Εχω παρει αρκετες φορες κορτιζονη,και τις πρωτες φορες εβλεπα για πολυ καιρο καποια αλλη στον καθρεφτη....Ηταν χαλια κατασταση,μετα εκοψα τελιος ολες τις τροφες που εγραφε στα συστατικα οτι ειχαν αλατι και δεν το καταλαβαινα.Με βοηθησε πολυ το becel χωρις αλατι(το μπλε) γιατι αμα προσεξεις ολα τα βουτηρα εχουν αλατι,εχει πολυ ωραια γευση οποτε ετρωγα πολλες φετες ψημενες kai απο panv becel,το εβαζα σε ολα τα φαγητα και εδινε ωραια γευση.Επισης εβαζα και αυτον τον καινουργιο κυβο κνορ(αν δεν κανω λαθος)με λιγοτερο αλατι και δεν χρειαζοταν να βαλω καθολου αλατι γιατι ηταν νοστιμα.Τελος οτι ετρωγα το συνοδευα με γιαουρτη γιατι το τυρι εχει πολυ αλατι,για να περνω και ασβεστιο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elli για αυτό το μήνυμα:
katiak (16-12-11)
  #638  
Παλιά 16-12-11, 20:55
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια εμενα δεν μου μιλησε κανενας οτι επειδη εχω κρον να μειωσω τα γλυκα,και κανα μηλο ή αχλαδι δεν νομιζω να κανει κακω.Τα πορτοκαλια ειναι απαγορευμενα....Δεν ξερω αλλοι λενε ετσι αλλοι αλλιως και εμεις στην μεση μπαλακι...
Απάντηση με παράθεση
  #639  
Παλιά 16-12-11, 21:01
ANESTIS29 Ο χρήστης ANESTIS29 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-12-11 11:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΕΟ ΚΡΟΥΣΜΑ???ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝΥΣΥΧΗΤΙΚΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ.....Α Κ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ <ΝΕΟΥΣ>..ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ...
Απάντηση με παράθεση
  #640  
Παλιά 16-12-11, 21:06
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Εμένα η εμπειρία μου μου έχει δείξει οτι τελικά είναι θέμα οργανισμού. Για παράδειγμα εγώ αν πιω γάλα θα με πειράξει, ενώ αν φάω μαρούλι δεν παθαίνω τίποτα. Όσπρια δεν δοκιμάζω καν γιατί φοβάμαι. Ογιατρός μου είχε πει να πειραματιστώ, και να αποφεύγω τις τροφές που θα δω οτι με πειράζουν. Όσον αφορά στην κορτιζόνη, είχα βγάλει σπυράκια και τρίχες στο πρόσωπο! Χάλια ήμουν αλλά μπροστά στην υγεία.... Όταν την κόβεις όμως φεύγουν ευτυχώς..!
Απάντηση με παράθεση
  #641  
Παλιά 16-12-11, 21:11
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από ANESTIS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΕΟ ΚΡΟΥΣΜΑ???ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΑΥΞΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝΥΣΥΧΗΤΙΚΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ.....Α Κ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ <ΝΕΟΥΣ>..ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ...
Το Α και το Ω είναι η ψυχολογία! Εγώ το έχω φιλοσοφίσει. οκ δεν είναι και το χειρότερο που θα μπορούσε να μας συμβεί... Εμείς θα νικήσουμε όχι αυτή
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to happybee For This Useful Post:
Elli (16-12-11), katiak (17-12-11)
  #642  
Παλιά 17-12-11, 09:23
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα!Δυστυχώς πριν λίγες μέρες βγήκα από το νοσοκομείο όπου μάλλον μ είπαν ότι έχω την νόσο..βέβαια περιμένουμε και τις ιστολογικές.Δυστυχώς μ ήρθε ένας "ταμπλάς" αλλά προσπαθώ να το παλέψω αλλά είναι πολύ δύσκολο.Συνέχεια σκέφτομαι πως θα είναι η ζωή μ μ όλα αυτά τα φάρμακα και τις συνεχείς εξετάσεις,φοβάμαι πολύ για την γονιμότητα(αν κ διάβασα τόσο από σας όσο και μ είπαν οι γιατροί ότι μπορείς να κάνεις φυσιολογικά παιδιά).Ακόμη νιώθω τόσο κουρασμένη κ με συνεχείς πονοκεφαλους καθώς επίσης κ πόνους τόσο στη μέση όσο και στα πόδια μ...δηλαδή τι φάρμακα είναι αυτά αν σου κάνουν τόσο κακό?Δεν ξέρω...προσπαθώ να κάνω υπομονή και να είμαι αισιόδοξη αλλά είναι τόσο μα τόσο δύσκολο....
Παιδιά χάρηκα που σας ανακάλυψα και μπορώ να μοιράζομαι τις ανησυχίες μου
Απάντηση με παράθεση
  #643  
Παλιά 17-12-11, 15:24
Giorgos75 Ο χρήστης Giorgos75 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-15 11:47
Αρχική Δημοσίευση από happybee Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Α και το Ω είναι η ψυχολογία! Εγώ το έχω φιλοσοφίσει. οκ δεν είναι και το χειρότερο που θα μπορούσε να μας συμβεί... Εμείς θα νικήσουμε όχι αυτή
πολυ σωστα. το εχω πει στο παρελθον ξανα και πρεπει να το λεμε καθε μερα.
Εμενα ο γιατρος μου poy me parakoloyuei ta teleytaia dyo xronia, μου εδωσε ενα μηνα ζωης, εκτος ενα επαιρνα το rem. Φανταζεστε σε τι κατασταση ημουνα...
Επιλογη μου ηταν να μην παρω το rem, αλλα κορτιζονη, aza, υποφαες, μαστιχα χιου σε σκονη, ενα ελαφρυ ηρεμιστικο, καποιες βιταμινες, σιδηρο και ασβεστιο.
Απο τοτε καπνιζω παρα πολυ, πινω αλκοολ παρα πολυ, τρωω τα παντα στην κυριολεξια, προσεχω λιγο το αλατι, πολλα γλυκα, και δουλευω χειρονακτικα 14-16 ωρες την ημερα.
Τα αποτελεσματα μετα απο 2,5 μηνες ειναι να νιωθω υπεροχα, να μην ποναω καθολου, μια πρωϊνη εκκενωση εντελως φυσιολογικη, και ολα τα νουμερα στις εξετασεις μωρου παιδιου.
Δεν λεω οτι πρεπει ολοι να κανουμε τα παραπανω, και σιγουρα θα ημουνα καλυτερα χωρις τις υπερβολες που κανω, αλλα η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που αρχισα τα παραπανω φαρμακα ειμαι αλλος ανθρωπος.
Κατα την γνωμη μου το βασικοτερο για την προοδο μου ειναι το ηρεμιστικο που παιρνω. Ενας γιατρος καθηγητης στην Αθηνα μου ειπε με λιγα λογια οτι αυτη η ασθενεια χτυπα μονο καλα παιδια, ευθαισθητα και ποτε κωλόπαιδα και αλητες. Αυτος μου προτεινε το ηρεμιστικο καθως το αγχος και η κακια ψυχολογια ειναι η συμμαχοι της κροουν.
Απάντηση με παράθεση
  #644  
Παλιά 17-12-11, 16:02
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα την γνωμη μου το βασικοτερο για την προοδο μου ειναι το ηρεμιστικο που παιρνω.
Αν επιτρέπεται, πως λέγεται το ηρεμιστικό που παίρνεις? Σου χαμηλώνει τους χτύπους της καρδιάς?
Η μαστίχα Χίου? Τί βοηθάει?



Και marjane, καλως ήλθες στην παρέα μας (που καλύτερα να μην είχες τίποτα και να μας έβρισκες!). Τα φάρμακα, εκτός του ότι μας βοηθάνε έως ένα σημείο, έχουν και παρενέργειες, άλλους τους πιάνουν πιο έντονα άλλους όχι, ανάλογα τον οργανισμό. Επειδή είσαι ακόμα στην αρχή, προσπάθησε να είσαι χαλαρή και να μην το πάρεις κατάκαρδα γιατί όπως είπαν και τα παιδιά, η ψυχολογία παίζει ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο σε αυτήν τη νόσο.
Απάντηση με παράθεση
  #645  
Παλιά 17-12-11, 19:28
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εμενα δεν μου μιλησε κανενας οτι επειδη εχω κρον να μειωσω τα γλυκα,και κανα μηλο ή αχλαδι δεν νομιζω να κανει κακω.Τα πορτοκαλια ειναι απαγορευμενα....Δεν ξερω αλλοι λενε ετσι αλλοι αλλιως και εμεις στην μεση μπαλακι...
Τα γλυκά τα απαγορεύουν όταν παιρνουμε κορτιζόνη γιατι απαγορεύουν την ζάχαρη και το αλάτι.Απο κει και πέρα από ότι έχω καταλάβει και εγώ σε περιόδους ύφεσης τι ενοχλεί τον έναν και τι τον άλλο διαφέρει και είναι καθαρά θέμα οργανισμού...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.