Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #616  
Παλιά 13-12-11, 11:43
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από micha Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε φορα που πινω την αηδια για τον καθαρισμο του εντερου πριν την κολονοσκοπηση,πινω μονο τη μιση ποσοτητα και κανω συνεχεια εμμετο.Σκεφτομουν αν επινα αυτο το τριημερο μονο χαμομηλι συνεχεια και δεν επαιρνα την αηδια δεν θα καθαριζε το εντερο?Το εχει δοκιμασει κανεις?
Γιατί, το χαμομήλι φέρνει διάρροια ώστε να καθαρίσει το έντερο?
Δεν νομίζω...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #617  
Παλιά 13-12-11, 11:48
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Το λεω γιατι ετσι κι αλλιως εχω πολλες διαρροιες.Δεν ενεργουμαι κανονικα για να χρειαστω βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #618  
Παλιά 13-12-11, 13:56
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
εγώ κάθε φορά που περνάω κρίση με το έντερο, εύχομαι να μπορούσα να κάνω φωτοσύνθεση σαν τα δεντράκια...
Απάντηση με παράθεση
  #619  
Παλιά 13-12-11, 13:56
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ κάθε φορά που περνάω κρίση με το έντερο, εύχομαι να μπορούσα να κάνω φωτοσύνθεση σαν τα δεντράκια...
χαααααα.....
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #620  
Παλιά 13-12-11, 14:00
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα με τα καθαρτικα... στη μαγνητικη ειχα παρει 4 λιτρα (fortran) το απογευμα της προηγουμενης μερας και 1 λίτρο το πρωι της εξετασης (μέχρι τις 9 το πρωι) και οταν πηγα στο νοσοκομείο ηπια ακομη 2 λίτρα μανιτολης μεχρι τις 11.00 και μου εκαναν και 2 κλυσματα.. χαχαχαχα
με amita τα πινω η icetea, απλως μετα το 3ο λιτρο δεν χωραει τιποτα αλλο στην κοιλια... η γευση δεν με προβληματιζει..
Τις εξετασεις όμως τις τρέμω, ειδικα την κολονοσκοπηση...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #621  
Παλιά 13-12-11, 16:24
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από micha Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε φορα που πινω την αηδια για τον καθαρισμο του εντερου πριν την κολονοσκοπηση,πινω μονο τη μιση ποσοτητα και κανω συνεχεια εμμετο.Σκεφτομουν αν επινα αυτο το τριημερο μονο χαμομηλι συνεχεια και δεν επαιρνα την αηδια δεν θα καθαριζε το εντερο?Το εχει δοκιμασει κανεις?
Πω ρε φίλε, πραγματικά ναι, είναι αηδία. Ποτέ δεν μπόρεσα να πιω όλη την ποσότητα (αν θυμάμαι καλά πρέπει να πιεις 4 λίτρα). 1 λίτρο ήπια και με τα χίλια ζόρια και θυμάμαι με "μάλωσε" η νοσοκόμα που δεν μπόρεσα να τα πιω και δεν μ'αφησε να κάνω κολονόσκοπηση. Με στείλανε πίσω στο σπίτι μου. Και μετά μου είπαν 8α πιεις 2 λίτρα και 2 μπουκαλάκια ένα άλλο "φάρμακο" το οποίο είχε γλυκιά γεύση. Ήπια τα 2 μπουκαλάκια αλλά απο το άλλο ήπια πάλι 1 λίτρο αλλά δεν τους είπα τίποτα και μου την κάνανε κανονικά. Είχα χάσει 10 κιλά απο αυτήν την ιστορία. Έβαλα τα 2. Μου μένουν άλλα 8 τώρα....αλλά δύσκολα να τα βάλω...
Άμα ήμουν γκόμενα βέβαια, δεν θα είχα πρόβλημα...!
Απάντηση με παράθεση
  #622  
Παλιά 15-12-11, 20:33
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα...καινούρια στο φορουμ βρηκα το θέμα μέσω αναζήτησης στο google!Και η αιτία είναι η διάγνωση που μετά από ένα κύκλο επίπονων και ψυχολογικά και σωματικά εξετάσεων βγήκε...ΙΦΝΕ ελκώδης κολίτιδα με κάποια χαρακτηριστικά της νόσου του crohn.Προχωρημένη κατάσταση με φλεγμωνές σε όλο μου το έντερο!Σήμερα άρχισα κορτιζόνη 8 χαπάκια των 5 συν τα άλλα 6 χαπάκια που παίρνω...Και οφείλω να ομολογήσω ότι για πρώτη μέρα χρήσης της δεν αισθάνομαι και πολύ καλά.!Όχι ότι και πριν αισθανόμουν καλύτερα...Έχω μια απορία σχετικά με την διατροφή με την κορτιζόνη απαγορεύεται το αλάτι και η ζάχαρη οι τροφές ομως που επιτρέπονται όμως με την κορτιζόνη με πειράζουν γενικά μου είπανε ψητά και λαχανικά !!Έχει κανείς αποψη επί του θέματος απο προσωπική εμπειρία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #623  
Παλιά 15-12-11, 21:09
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...καινούρια στο φορουμ βρηκα το θέμα μέσω αναζήτησης στο google!Και η αιτία είναι η διάγνωση που μετά από ένα κύκλο επίπονων και ψυχολογικά και σωματικά εξετάσεων βγήκε...ΙΦΝΕ ελκώδης κολίτιδα με κάποια χαρακτηριστικά της νόσου του crohn.Προχωρημένη κατάσταση με φλεγμωνές σε όλο μου το έντερο!Σήμερα άρχισα κορτιζόνη 8 χαπάκια των 5 συν τα άλλα 6 χαπάκια που παίρνω...Και οφείλω να ομολογήσω ότι για πρώτη μέρα χρήσης της δεν αισθάνομαι και πολύ καλά.!Όχι ότι και πριν αισθανόμουν καλύτερα...Έχω μια απορία σχετικά με την διατροφή με την κορτιζόνη απαγορεύεται το αλάτι και η ζάχαρη οι τροφές ομως που επιτρέπονται όμως με την κορτιζόνη με πειράζουν γενικά μου είπανε ψητά και λαχανικά !!Έχει κανείς αποψη επί του θέματος απο προσωπική εμπειρία!!!
Καλησπερα katiak καλως ηρθες.Κι εγω καινουρια ειμαι στο φορουμ.Λιγων ημερων.Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι σε εμενα ειχαν απαγορεψει τα λαχανικα.Για τη ζαχαρη και το αλατι ναι το ξερω κι εγω για την κορτιζονη.Αλλα τα λαχανικα εμενα μου ειπαν οτι κανουν κακο.
Απάντηση με παράθεση
  #624  
Παλιά 15-12-11, 21:12
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκανα σημερα την κολονοσκοπηση και ναι το πειραμα πετυχε.Δεν ηπια σταγονα καθαρτικο και δεν καταλαβε κανεις τιποτα.Η εξεταση εγινε κανονικοτατα.
Απάντηση με παράθεση
  #625  
Παλιά 15-12-11, 21:48
katiak Ο χρήστης katiak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-11 13:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Και τι επιτρεπεται δηλαδή?μόνο ψητά μαζι με τι??αχ πονοκέφαλος με έχει πιάσει κ η διάθεση στο μηδέν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #626  
Παλιά 15-12-11, 21:59
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν καποιος παιρνει χουμιρα μπορει να μου πει πως γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #627  
Παλιά 15-12-11, 22:32
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από micha Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καποιος παιρνει χουμιρα μπορει να μου πει πως γινεται?
Κανω humira εδω και 2 χρονια .Αρχικα ξεκινισα με 4 ενεσεις μετα 2 ενεσεις και εφοσον καταλαβαμε οτι δεν με πειραζει εκανα καθε 15μερες μια ενεση στην κοιλιτσα μου....Αλλα οι αφθες στο στομα μου δεν υποχωρουσαν και το μειωσαμε στις 10 μερες .Μετα απο 1χρονο και μια αρκετα μεγαλη εξαρση το μειωσαμε στην 1ενεση καθε βδομαδα και μαλιστα σημερα ειναι να την κανω,εχω κανει ενα σορο ενεσεις και ακομα με πιανει ενα σφιξιμο....Δεν ειχε σε εμενα καμια παρενεργεια αλλα αν σκεφτεις οτι κανα δυο διαστηματα επερνα και κορτιζονη μαζι και οτι σε κανα μηνα θα μπω για ενχειρηση δεν μπορω να σου πω οτι ειναι το πιο αποτελεσματικο φαρμακο....Ελπιζω σε εσενα να δρα καλυτερα απ'οτι σε εμενα....Οσο για τα καθαρτικα,οντως εκανε δουλεια το χαμομηλι ??τελια.... γιατι ποτε δεν καταφερα να τα παρω ολα....
Απάντηση με παράθεση
  #628  
Παλιά 15-12-11, 22:46
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανω humira εδω και 2 χρονια .Αρχικα ξεκινισα με 4 ενεσεις μετα 2 ενεσεις και εφοσον καταλαβαμε οτι δεν με πειραζει εκανα καθε 15μερες μια ενεση στην κοιλιτσα μου....Αλλα οι αφθες στο στομα μου δεν υποχωρουσαν και το μειωσαμε στις 10 μερες .Μετα απο 1χρονο και μια αρκετα μεγαλη εξαρση το μειωσαμε στην 1ενεση καθε βδομαδα και μαλιστα σημερα ειναι να την κανω,εχω κανει ενα σορο ενεσεις και ακομα με πιανει ενα σφιξιμο....Δεν ειχε σε εμενα καμια παρενεργεια αλλα αν σκεφτεις οτι κανα δυο διαστηματα επερνα και κορτιζονη μαζι και οτι σε κανα μηνα θα μπω για ενχειρηση δεν μπορω να σου πω οτι ειναι το πιο αποτελεσματικο φαρμακο....Ελπιζω σε εσενα να δρα καλυτερα απ'οτι σε εμενα....Οσο για τα καθαρτικα,οντως εκανε δουλεια το χαμομηλι ??τελια.... γιατι ποτε δεν καταφερα να τα παρω ολα....
Αχ!Χιλια ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη κανεις ενεση μονη σου στο σπιτι? Δεν πας στο νσοσοκομειο?Μπηκα στο youtube και ειδα οτι κανουν στο σπιτι.Δεν ηξερα και δεν ρωτησα τον γιατρο.Ειδα ομως οτι ποναει.Νιωθεις κατι σαν καψιμο? Το χαμομηλι δουλεψε μια χαρα αλλα οχι μονο του.Επινα τρεις μερες χαμομηλι,τον καφε μου και σουπα.Εβρασα λαχανικα και επινα το ζουμι με λεμονακι για να ειναι ευχαριστο.Δεν ετρωγα ομως τιποτε αλλο.Ετσι δεν ηπια πραγματικα ουτε σταγονα καθαρτικου.Πεινουσα βεβαια αλλα το προτιμω αν ειναι να γλιτωνω το καθαρτικο που οταν το πινω κανω συνεχεια εμμετο.
Απάντηση με παράθεση
  #629  
Παλιά 15-12-11, 22:51
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli θυμασαι που λεγαμε για τα αποτελεσματα του χειρουργειου? Σημερα η εξεταση εδειξε οτι το εντερο μου ειναι παλι χαλια.Δεν ξερω λεπτομερειες.Τη Δευτερα μπαινω παλι στο νοσοκομειο για 5 μερες και τοτε θα μαθω.Το μονο που ξερω ειναι οτι σταματαω την αζαθειοπρινη και θα αρχισω χουμιρα γιατι επαθα και την ιερολαγωνιτιδα.Αλλοι ξενοιαζουν με τη εγχειριση και αλλοι οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #630  
Παλιά 15-12-11, 23:23
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από micha Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ!Χιλια ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη κανεις ενεση μονη σου στο σπιτι? Δεν πας στο νσοσοκομειο?Μπηκα στο youtube και ειδα οτι κανουν στο σπιτι.Δεν ηξερα και δεν ρωτησα τον γιατρο.Ειδα ομως οτι ποναει.Νιωθεις κατι σαν καψιμο? Το χαμομηλι δουλεψε μια χαρα αλλα οχι μονο του.Επινα τρεις μερες χαμομηλι,τον καφε μου και σουπα.Εβρασα λαχανικα και επινα το ζουμι με λεμονακι για να ειναι ευχαριστο.Δεν ετρωγα ομως τιποτε αλλο.Ετσι δεν ηπια πραγματικα ουτε σταγονα καθαρτικου.Πεινουσα βεβαια αλλα το προτιμω αν ειναι να γλιτωνω το καθαρτικο που οταν το πινω κανω συνεχεια εμμετο.
Ναι μονη μου την κανω,στις αρχες πηγενα στο νοσοκομειο αλλα δεν γινοταν να συνεχιστει αυτο ,γιατι εκανα 2-3 ωρες στο πηγενελα...Αν σκεφτεις οτι ετρεμα και ακομα τρεμω τις βελονες τοτε αφου μπορω να την κανω εγω μπορουν να την κανουν ολοι...Το μυστικο εναι να βαζεις σιγα σιγα και σταθερα το φαρμακο γιατι τσουζει ,βασικα αισθανεσε σαν να συνεχιζεις να σπρωχνεις την ενεση...Στην αρχη πρεπει να βγαλεις τον αερα για να μην βαζεις πολυ πιεση, και να χτυπας σε μαλακο σημειο οπου εχει πιο πολυ λιπος(δυσκολο για μας που ειμαστε πετσι και κοκκαλο...).Πλεον δεν αφηνω κανεναν να μου την κανει γιατι εχω τον ελενχω οταν ποναω να βαζω το φαρμακο πιο σιγα....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.