Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #601  
Παλιά 11-12-11, 18:20
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια κανει να κανω γυμναστικη? θελω να ξεκινησω γυμναστηριο γιατι εχω λιγα κιλα και ειμαι αδυναμος σωματικα..

Για των ίδιο λόγο είχα ρωτήσει και εγώ των γιατρό μου. ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ μου λέει, δεν διευκρίνησα όμως αν επιτρέπονται τα βάρη ή απλά θεωρούσε "τυπου αεροβική"... διαδρομο κτλ κτλ.
Απλά το λέω γιατί από την μια συνσηστάνε αποφυγεί χειρονακτικής εργασίας έντονης και δεν συνάβει με το γυμναστήριο-βάρη.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην bazexa για αυτό το μήνυμα:
Githeo k (12-12-11)
  #602  
Παλιά 11-12-11, 20:09
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
γιατί να αποφεύγεται η χειρωνακτική εργασία; όταν είσαι σε ύφεση είσαι ενα νορμαλ ατομο που μπορεί να κάνει ό,τι θέλει -πιστεύω. και η έξαρση αντιμετωπίζεται εντός κάποιου μικρότερου ή μεγαλύτερου χρονικού διαστήματος. εντάξει ξέρω πως δεν είναι τόσο απλό αλλά δε νομίζω δραστηριότητες όπως η γυμναστική να "απαγορεύονται"!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #603  
Παλιά 11-12-11, 21:10
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από micha Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Elli.Ρωταω γιατι δεν ξερω.Και θελω να προετοιμαστω ψυχολογικα γι αυτο.Επειδη γενικα περναω δυσκολα κι εχω χειρουργηθει προσφατα δε σημαινει οτι θα καθησω να μου αλλαξουν τα φωτα.Αν ειναι κατι που ποναει πολυ θα προτιμησω να παω αλλου να το κανω με ναρκωση αφου αυτοι δεν κανουν.Οσο πιο πολυ πονας τοσο πιο πολυ φοβασαι τον πονο.Και εντεροκλιση εχω κανει γιατι δεν ηξερα και απο τοτε δεν ξαναεκανα.Πλεον κανω μονο μαγνητικη.Συγνωμη για τον τροπο που σου μιλαω αλλα δεν καταλαβαινω γιατι οποιος εχει προβλημα πρεπει να δεχεται τα παντα.Θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσες για την μεθη για να ξερω τι να κανω.Ευχαριστω.
Γεια σου micha δεν το ειπα με κακο τροπο,απλα στον γραπτο λογο μπορει καποια πραγματα να ακουγονται διαφορετικα.Sorry παντως δεν το ηθελα.Οσο για την κολονοσκοπηση με μεθη εξαρταται,αν ειναι πολυ πληγομενο το εντερο σου μπορει να πονεσεις αρκετα...αλλα πιο πολυ ειναι στο μυαλο αν εισαι χαλαρη μπορει και να κοιμηθεις με την μεθη ,αν ομως εισαι ανχομενη τοτε δεν θα σε πιασει καθολου η μεθη.Αλλα δεν νομιζω οτι ο πονος να ειναι μεγαλυτερος ,οσο ο πονος μετα απο ενα χειρουργιο.
Θα ηθελα να σε ρωτησω ,που εκανες το χειρουργιο???αφαιρεσες κομματι του εντερου ή κανα συριγγιο???
Sorry και παλι αν δεν ακουστηκα καλα στο προιγουμενο μνμ.
Απάντηση με παράθεση
  #604  
Παλιά 11-12-11, 22:54
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
elli συγνωμη κι απο μενα.Αυτο που ειπες οτι θα μπορουσα ισως και να κοιμηθω μου δινει μεγαλη χαρα αν και δεν το νομιζω γιατι μου ειπαν οτι τωρα το εντερο εχει πολλες συμφησεις απο την εγχειριση και θα πρεπει να αλλαζω θεση στο σωμα μου για να μπορει να μπει μεσα η καμερα.Αφαιρεσα λεπτο εντερο,παχυ εντερο και την ειλεοτυφλικη βαλβιδα.Οσο για τον πονο που νομιζεις οτι εχει το χειρουργειο δεν ειναι ακριβως ετσι.Μιλησα με 2 ανθρωπους που εχουν κανει ο καθενας σε διαφορετικο νοσοκομειο εγχειριση και μου ειπαν φοβερα πραγματα.Εγω ομως δεν ταλαιπωρηθηκα ετσι.Το αντιθετο.Γιατι τις πρωτες μερες μου εδιναν τοσα φαρμακα που κοιμομουν συνεχως.Την 6η μερα που με σηκωσαν ενιωθα μια χαρα.Ο πονος ηταν πολυ μικρος και το περπατημα με βοηθησε να περασει πολυ γρηγορα.Το μονο προβλημα που ειχα οταν γυρισα στο σπιτι ηταν οτι κουραζομουν ευκολα.Ειχα χασει και πολλα κιλα.Αν θες κατι αλλο στειλε μου προσωπικο μυνημα γιατι εγω δεν ξερω πως.Μπορω ομως να σου απαντησω.Φιλακια
Απάντηση με παράθεση
  #605  
Παλιά 12-12-11, 02:17
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
bazexa σε ευχαριστω παρα πολυ φιλαρα μου. ευχομαι να εισαι παντα καλα (οσο καλα μπορει νανε τελοσ παντων κανεις με την crohn :P).....
Απάντηση με παράθεση
  #606  
Παλιά 12-12-11, 10:14
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Καλημερίζω όλα τα μέλη της παρέας -παλιά και καινούρια- !
Μου έκανε εντύπωση το ποστ του Captain για την θεραπεία με Naltrexone. Έχετε ρωτήσει κανέναν γιατρό εδώ στην Ελλάδα για αυτήν;

Και μια γενική συμβουλή προς όλους μας (και κυρίως εμένα).
Εκμεταλλευτείτε όσο μπορείτε τον χρόνο που είστε καλά κάνοντας πράγματα που σας γεμίζουν
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #607  
Παλιά 12-12-11, 10:27
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Ψάχνοντας βρήκα αυτό:
Low Dose Naltrexone – Bogus or Cutting Edge Science?
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #608  
Παλιά 12-12-11, 13:32
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για των ίδιο λόγο είχα ρωτήσει και εγώ των γιατρό μου. ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ μου λέει, δεν διευκρίνησα όμως αν επιτρέπονται τα βάρη ή απλά θεωρούσε "τυπου αεροβική"... διαδρομο κτλ κτλ.
Απλά το λέω γιατί από την μια συνσηστάνε αποφυγεί χειρονακτικής εργασίας έντονης και δεν συνάβει με το γυμναστήριο-βάρη.
Γυμναστική του τύπου περπάτημα κλπ δεν πειράζει. Ίσα ίσα είναι καλό για μας! Εγώ πάω 1-2 φορές την εβδομάδα για περπάτημα για 1 ώρα και θα 'θελα να το αυξήσω.
Αλλά γυμναστική τύπου βάρη και τέτοια, ακόμα κι αν κάνεις βαριά δουλειά, απαγορεύεται.
Απάντηση με παράθεση
  #609  
Παλιά 12-12-11, 17:45
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γυμναστική του τύπου περπάτημα κλπ δεν πειράζει. Ίσα ίσα είναι καλό για μας! Εγώ πάω 1-2 φορές την εβδομάδα για περπάτημα για 1 ώρα και θα 'θελα να το αυξήσω.
Αλλά γυμναστική τύπου βάρη και τέτοια, ακόμα κι αν κάνεις βαριά δουλειά, απαγορεύεται.
Γιατί απαγορεύεται;
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #610  
Παλιά 12-12-11, 18:07
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια κανει να κανω γυμναστικη? θελω να ξεκινησω γυμναστηριο γιατι εχω λιγα κιλα και ειμαι αδυναμος σωματικα..
Εχω διαβασει καπου οτι η εντονη σωματικη ασκιση ειναι ενας απο τους παραγοντες που ισως να προκαλουν εξαρση (λεω ισως γιατι δεν ειπαρχει κατι στανταρ αναλογος των ανθρωπο και τον οργανισμο)
κατι τετιο επιβεβεωσε και ο γιατρος μου , και κατι που ισως να επιρεασε και εμενα σε μια εξαρση που ειχα λογο τις καπως βαρια δουλιεια που κανω.
Φετος ειχα και εχω μια δισκολη χρονια με εξαρσεις και εχω χασει κιλα και ειμαι και εγω πολυ αδιναμος .
Σκευτομαι να γραφτω και εγω γυμναστιριο απο την νεα χρονια αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα μπω στην λογικη να κανω βαρη και τετια ,ο διαδρομος λιγο ποδιλατο κανα κοιλιακο ειναι αρκετα τουλαχιστον για μενα ...
Αν θες την γνωμη μου καλο ειναι να μην υπερβαλουμε εαυτο σε ολους τους τομεις...ισως αυτο να μας εφερε εδω που ειμαστε ...
σορρυ για την φλιαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #611  
Παλιά 12-12-11, 18:30
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γυμναστική του τύπου περπάτημα κλπ δεν πειράζει. Ίσα ίσα είναι καλό για μας! Εγώ πάω 1-2 φορές την εβδομάδα για περπάτημα για 1 ώρα και θα 'θελα να το αυξήσω.
Αλλά γυμναστική τύπου βάρη και τέτοια, ακόμα κι αν κάνεις βαριά δουλειά, απαγορεύεται.
κάτι θα ξέρεις παραπάνω για να το λες... απλά η νόσος από όσο ξέρω δεν επηρεάζει τη μυική μάζα. το πρόβλημα μάλλον είναι ότι σίγουρα είναι δύσκολο να κάνεις χειρωνακτική δουλειά όταν πονάς...
Απάντηση με παράθεση
  #612  
Παλιά 12-12-11, 18:58
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί να αποφεύγεται η χειρωνακτική εργασία; όταν είσαι σε ύφεση είσαι ενα νορμαλ ατομο που μπορεί να κάνει ό,τι θέλει -πιστεύω. και η έξαρση αντιμετωπίζεται εντός κάποιου μικρότερου ή μεγαλύτερου χρονικού διαστήματος. εντάξει ξέρω πως δεν είναι τόσο απλό αλλά δε νομίζω δραστηριότητες όπως η γυμναστική να "απαγορεύονται"!!!!
Εμενα παντως ο γιατρος μου απαγορεψε τη γυμναστικη γιατι ειναι επικυνδινη για τα κοκκαλα(μπορει να σπασουν) λογω της κορτιζονης που παιρνω ολα αυτα τα χρονια.Το περπατημα επιτρεπεται.
Απάντηση με παράθεση
  #613  
Παλιά 12-12-11, 20:26
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από micha Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παντως ο γιατρος μου απαγορεψε τη γυμναστικη γιατι ειναι επικυνδινη για τα κοκκαλα(μπορει να σπασουν) λογω της κορτιζονης που παιρνω ολα αυτα τα χρονια.Το περπατημα επιτρεπεται.
Ακριβώς γι αυτό! Εγώ πήγα να σηκώσω μια μεγάλη τηλεόραση με ένα φιλαράκι (από τις παλιές) που ήταν πολύ βαριά και παραλίγο να σπάσω την μέση μου.
Εδώ όταν κατεβαίνω τα σκαλιά το καταλαβαίνω πόσο αδύναμος έχω γίνει,νομίζω ότι θα καταρρεύσω.
Και αυτό είναι λόγω της νόσου. Μακριά τα βάρη και βαριές δουλειές. Περπάτημα είναι καλό για να μην αποδυναμωθούμε τελείως.
Απάντηση με παράθεση
  #614  
Παλιά 13-12-11, 08:59
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω κανω γυμναστικη με βαρακια παντως και δεν εχω καποιο προβλημα... Νομίζω πως η απαγορευση και ο κινδυνος εχουν να κανουν με τη ληψη κορτιζονης διοτι μειωνεται σ' αυτην την περιπτωση η μαζα των οστων. Δεν νομιζω πως σε καθε αλλη περιπτωση υπαρχει καποιο προβλημα... εκτος εαν και απο την ιδια την ασθενεια δημιουργειται οστεοπορωση....
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #615  
Παλιά 13-12-11, 10:24
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καθε φορα που πινω την αηδια για τον καθαρισμο του εντερου πριν την κολονοσκοπηση,πινω μονο τη μιση ποσοτητα και κανω συνεχεια εμμετο.Σκεφτομουν αν επινα αυτο το τριημερο μονο χαμομηλι συνεχεια και δεν επαιρνα την αηδια δεν θα καθαριζε το εντερο?Το εχει δοκιμασει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.